Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Οι κάλυκες γκορντον θεωρούνται οι καλύτεροι στην αγορά. Ο σκοπός ύπαρξης τους είναι η μειωμένη ανάκρουση λόγο του κενού που έχει στο εσωτερικό του όπως επίσης και η σταθερότητα στις πιέσεις από φυσίγγι σε φυσίγγι..
 
Και είναι και το τελευταίο φυσίγγι αυτό που φαίνεται.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν το μοναδικό της χάρτινο το έχει δώσει φασόν σε κάποια άλλη εταιρία, γι' αυτό έθεσα και το ερώτημα.
Για μένα είναι μία από τις καλύτερες εταιρείες όχι μόνο στην Ευρώπη αλλα γενικαδεν νομίζω να κάνει μαιμουδιες όπως είπε ο Βασίλης η φιλοσοφία του gordon είναι αυτή να λειτουργεί σαν αμορτισέρ απόσβεσης .
post a picture
 
Μάλιστα, δεν τα είχα ξαναδεί.
Όπως λέει ο Κωνσταντίνος δεν υπάρχουν διαφορές. Η bascheri με τον κάλυκα Gordon δήλωνε καλύτερο χρόνο καύσης υπαρκτό γεγονός κατά τις μετρήσεις των φυσιγγίων της στο κανονάκι δοκιμών με άλλους κάλυκες. Αριθμητικά οι διαφορές ηταν μερικές δεκάδες στο νάνο δευτερολέπτο. Καλύτερη άποψη σε αυτά έχουν οι ιδιογομώτες.
Εγώ προσωπικά το θεωρώ μάρκετινγκ.

Ποια δεν είχες ξαναδεί, τα παλιά ή τα καινούρια;

Πιθανότατα τα βλητικά πλεονεκτήματα του Gordon να είναι αντιληπτά μόνο από υπερευαίσθητα όργανα μέτρησης και όχι από τον κυνηγό και σκοπευτή στο πεδίο και το σκοπευτήριο, αλλά, η αίσθηση που δίνει η προσπάθεια μιας εταιρίας να ξεχωρίσει μονοσήμαντα απ’ τον ανταγωνισμό προσφέροντας στα προϊόντα της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, και μάλιστα με ιταλικό σχεδιαστικό ταμπεραμέντο σε όλα του τα μέρη, σε εμένα τουλάχιστον, που ξέρω τους Ιταλούς πόσο προσεκτικοί είναι στη λεπτομέρεια, μου δίνει την αίσθηση της σιγουριάς για τον εξοπλισμό μου. Σε μια περίπτωση αστοχίας, γενικά μιλώντας, θέλω οι παράγοντες που δεν έχω τη δυνατότητα να βελτιώσω να είναι οι ελάχιστοι. Επίσης, μ’ αρέσει σε ένα προϊόν του εμπορίου όλα του τα μέρη να είναι κατασκευασμένα από την ίδια του την εταιρία. Για μένα αυτό δείχνει κατασκευαστική ευθύνη και σεβασμό προς τον τελικό αποδέκτη. Θα με απογοήτευε για παράδειγμα αν ένα φυσίγγι της B&P είχε κάλυκα SB και πυρίτιδα NSI (κάτι που γίνεται κατά κόρον σ’ αυτόν το χώρο), ακόμη κι αν το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο (όπως η περίπτωση γιαπωνέζικης μοτοσυκλέτας με σουηδικές αναρτήσεις). Θα συμφωνήσω λοιπόν, λαμβάνοντας βέβαια υπόψη και τα όποια τεχνικά χαρακτηριστικά στη ντουφεκιά, πως, ο κάλυκας Gordon, είναι περισσότερο θέμα μάρκετινγκ. Όμως, η γερμανική RWS που υιοθέτησε αυτόν τον κάλυκα για τη σειρά Silver κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Όμως, εν προκειμένω, στο συνδυασμό χάρτινος κάλυκας και μάλλινη τάπα, το σύστημα Gordon να μην προσέφερε και τίποτα παραπάνω εκτός από αισθητική.

Τώρα, αν μου πείτε: «μεγάλε, πολύ το ψειρίζεις! Βάλε ένα φυσίγγι στο δίκαννο και ρίξε!» θα έχετε δίκιο. Όμως, εκτός κυνηγετικής σεζόν, ―κουβέντα να γίνεται.
 
Ποια δεν είχες ξαναδεί, τα παλιά ή τα καινούρια;

Πιθανότατα τα βλητικά πλεονεκτήματα του Gordon να είναι αντιληπτά μόνο από υπερευαίσθητα όργανα μέτρησης και όχι από τον κυνηγό και σκοπευτή στο πεδίο και το σκοπευτήριο, αλλά, η αίσθηση που δίνει η προσπάθεια μιας εταιρίας να ξεχωρίσει μονοσήμαντα απ’ τον ανταγωνισμό προσφέροντας στα προϊόντα της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, και μάλιστα με ιταλικό σχεδιαστικό ταμπεραμέντο σε όλα του τα μέρη, σε εμένα τουλάχιστον, που ξέρω τους Ιταλούς πόσο προσεκτικοί είναι στη λεπτομέρεια, μου δίνει την αίσθηση της σιγουριάς για τον εξοπλισμό μου. Σε μια περίπτωση αστοχίας, γενικά μιλώντας, θέλω οι παράγοντες που δεν έχω τη δυνατότητα να βελτιώσω να είναι οι ελάχιστοι. Επίσης, μ’ αρέσει σε ένα προϊόν του εμπορίου όλα του τα μέρη να είναι κατασκευασμένα από την ίδια του την εταιρία. Για μένα αυτό δείχνει κατασκευαστική ευθύνη και σεβασμό προς τον τελικό αποδέκτη. Θα με απογοήτευε για παράδειγμα αν ένα φυσίγγι της B&P είχε κάλυκα SB και πυρίτιδα NSI (κάτι που γίνεται κατά κόρον σ’ αυτόν το χώρο), ακόμη κι αν το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο (όπως η περίπτωση γιαπωνέζικης μοτοσυκλέτας με σουηδικές αναρτήσεις). Θα συμφωνήσω λοιπόν, λαμβάνοντας βέβαια υπόψη και τα όποια τεχνικά χαρακτηριστικά στη ντουφεκιά, πως, ο κάλυκας Gordon, είναι περισσότερο θέμα μάρκετινγκ. Όμως, η γερμανική RWS που υιοθέτησε αυτόν τον κάλυκα για τη σειρά Silver κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Όμως, εν προκειμένω, στο συνδυασμό χάρτινος κάλυκας και μάλλινη τάπα, το σύστημα Gordon να μην προσέφερε και τίποτα παραπάνω εκτός από αισθητική.

Τώρα, αν μου πείτε: «μεγάλε, πολύ το ψειρίζεις! Βάλε ένα φυσίγγι στο δίκαννο και ρίξε!» θα έχετε δίκιο. Όμως, εκτός κυνηγετικής σεζόν, ―κουβέντα να γίνεται.
Τέτοιες εταιρείες μ'αρέσουν και εμένα χωρίς να σημαίνει ότι οποίες χρησιμοποιούν υλικά από διάφορους προμηθευτές δεν βγάζουν καλά φυσίγγια, είναι αυτό που λένε τα παιδιά της ιδιογομωσης το σωστό μαγείρεμα η πάντρεμα υλικών βοηθάει να βγει ένα αξιόλογο αποτέλεσμα.
Και άλλες εταιρείες χρησιμοποιούν τον gordon όπως η gamebore σε ένα από τα φυσίγγια τής όπως το grouse που μόνο που το βλέπω από την φωτογραφία .love., και αν δεν κάνω λάθος ακόμα και η remington τον χρησιμοποίησε παλιότερα.
 
τα έχει ρίξει κάποιος να μας πει εντυπώσεις ;
Game_Load_36.jpg
πολυ καλο φυσιγγι μαλακο και σταθερο με πολυ καλα σκαγια δουλευει σε ολους τους καιρους.[το βρισκεις πολυ πιο ευκολα απο το rio pichon δεν ειναι τοσο συγκεντρωτικο και πολυ πιο μαλακο σαν αισθηση και στην αναπηδηση της καννης]
 
Εχω την αισθηση ομως, οτι οι καλυκες Gordon δεν κατασκευαζονται σε χαρτινο αλλα μονο σε πλαστικο. Παλια χαρτινα φυσιγγια της Baschieri που εχουν πεσει στα χερια μου ειχαν μεταλλο κανονικο και οχι συστημα Gordon
 
Εχω την αισθηση ομως, οτι οι καλυκες Gordon δεν κατασκευαζονται σε χαρτινο αλλα μονο σε πλαστικο. Παλια χαρτινα φυσιγγια της Baschieri που εχουν πεσει στα χερια μου ειχαν μεταλλο κανονικο και οχι συστημα Gordon
Κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα, αλλά ο συνάδελφος έβαλε φωτογραφία παραπάνω, άρα η B&P φαίνεται ότι έφτιαξε και χάρτινους κάλυκες με το σύστημα Gordon για κάποιο μικρό μάλλον χρονικό διάστημα ...
 
Ποια δεν είχες ξαναδεί, τα παλιά ή τα καινούρια;

Πιθανότατα τα βλητικά πλεονεκτήματα του Gordon να είναι αντιληπτά μόνο από υπερευαίσθητα όργανα μέτρησης και όχι από τον κυνηγό και σκοπευτή στο πεδίο και το σκοπευτήριο, αλλά, η αίσθηση που δίνει η προσπάθεια μιας εταιρίας να ξεχωρίσει μονοσήμαντα απ’ τον ανταγωνισμό προσφέροντας στα προϊόντα της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, και μάλιστα με ιταλικό σχεδιαστικό ταμπεραμέντο σε όλα του τα μέρη, σε εμένα τουλάχιστον, που ξέρω τους Ιταλούς πόσο προσεκτικοί είναι στη λεπτομέρεια, μου δίνει την αίσθηση της σιγουριάς για τον εξοπλισμό μου. Σε μια περίπτωση αστοχίας, γενικά μιλώντας, θέλω οι παράγοντες που δεν έχω τη δυνατότητα να βελτιώσω να είναι οι ελάχιστοι. Επίσης, μ’ αρέσει σε ένα προϊόν του εμπορίου όλα του τα μέρη να είναι κατασκευασμένα από την ίδια του την εταιρία. Για μένα αυτό δείχνει κατασκευαστική ευθύνη και σεβασμό προς τον τελικό αποδέκτη. Θα με απογοήτευε για παράδειγμα αν ένα φυσίγγι της B&P είχε κάλυκα SB και πυρίτιδα NSI (κάτι που γίνεται κατά κόρον σ’ αυτόν το χώρο), ακόμη κι αν το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο (όπως η περίπτωση γιαπωνέζικης μοτοσυκλέτας με σουηδικές αναρτήσεις). Θα συμφωνήσω λοιπόν, λαμβάνοντας βέβαια υπόψη και τα όποια τεχνικά χαρακτηριστικά στη ντουφεκιά, πως, ο κάλυκας Gordon, είναι περισσότερο θέμα μάρκετινγκ. Όμως, η γερμανική RWS που υιοθέτησε αυτόν τον κάλυκα για τη σειρά Silver κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Όμως, εν προκειμένω, στο συνδυασμό χάρτινος κάλυκας και μάλλινη τάπα, το σύστημα Gordon να μην προσέφερε και τίποτα παραπάνω εκτός από αισθητική.

Τώρα, αν μου πείτε: «μεγάλε, πολύ το ψειρίζεις! Βάλε ένα φυσίγγι στο δίκαννο και ρίξε!» θα έχετε δίκιο. Όμως, εκτός κυνηγετικής σεζόν, ―κουβέντα να γίνεται.
Τα καινούργια δεν είχα δει. Ξέχασα να αναφέρω την ανάκρουση του Gordon αλλά το ανέφερε ο Βασίλης.
Οι Ιταλοί στο περιτύλιγμα είναι άριστοι. θα προτιμούσα η B&P να μας έφτιαχνε πυρίτιδα επεξεργασμένη με διφαινυλαμίνη παρά τα ωραία κουτάκια και ωραία χαρτάκια που βάζει.
 
Τόσα Χρονια Βικ ειναι σχετικά σταθερές σε μια ευρεία αστάθεια και αυτή την αστάθεια την καλύπτει η ιδιογομώμοση με τις τεχνικές της. Καμία πυρίτιδα δεν ειναι σταθερή όλο το χρόνο παρά μόνο οι αμερικανικές που διαχωρίζονται βάση μονάδας μέτρησης βάρους σκαγιών.
 
Last edited by a moderator:
Mπορει καποιος να μου προτεινει καποιο φυσιγγι σε 30 και 32 γραμμ. σχετικα προσιτο αλλα να εχουν ιδιες ταχυτητες με τα 28αρια lambrο sporting για να μην αλλαζω προσκοπευσεις?Ευχαριστώ.
 
Mπορει καποιος να μου προτεινει καποιο φυσιγγι σε 30 και 32 γραμμ. σχετικα προσιτο αλλα να εχουν ιδιες ταχυτητες με τα 28αρια lambrο sporting για να μην αλλαζω προσκοπευσεις?Ευχαριστώ.
Ξέρεις τις ταχύτητες των lambro?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top