Γνώμες Φυσιγγίων

Πάντως είναι όντως περίεργο για τα 30γρ, έπρεπε να τα πάει βεντούζα.Θυμαμαι ότι 30γρ το μόνο όπλο που δεν τα πήγαινε και τόσο με εμπλοκές κτλ ήταν η ΑL48 του πατέρα Μ.
Όταν έβαλε 32αρια που είχαμε στο αμάξι όλα καλά.Δουλευε ρολοϊ
 
Όταν θα φτάσεις να ρίξεις 12 γραμ ιδιογώμωσης που ρίχνω εγώ με την Raffaello Power Bore, τότε θα έχεις πραγματικά στα χέρια σου ένα όπλο αξίας που θα το εμπιστεύεσαι για όλα τα κυνήγια!. Όπλο που δεν ρίχνει καλά καλά ούτε τα 30 γραμ, τι όπλο είναι τότε αυτό?
Τι να σου πω δεν έχω τέτοια κοληματα απλά πήρα τα navaro για οικονομικά δεν ρίχνω ποτέ κάτω από 32 και πάνω από 40 προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν η μπενέλι είχα 4/5 μεταξύ αυτων και supere sport άρα δε νομίζω ότι η αξία ενός όπλου εξαρτάται από το τι φυσίγγια ρίχνει αλλά πώς τα ρίχνει και τα δείγματα που έχω είναι ότι αποδίδει καλύτερα από μπενελι το όπλο που έχω άρα μια χαρά είμαι στο τέλος της σεζόν που θα έχει ολοκληρώσει το κύκλο της σε διάφορα κυνήγια θα κριθεί σαν όπλο και όχι αν ρίχνει λίγα γρ που δε με αφορούν κιόλας.
 
Οπλαρα η Centro....τοσο βλητικα αλλα κ σε εμφανηση....
Οπλαρα συμφωνώ την είχαμε πάρει το 1998 μόλις πρωτοβγηκε καλή ήταν βελτιώθηκε ακόμη όταν της αύξησα τον κώνο αλλά δεν έφτασε ποτέ την ssport
 
Οπλαρα συμφωνώ την είχαμε πάρει το 1998 μόλις πρωτοβγηκε καλή ήταν βελτιώθηκε ακόμη όταν της αύξησα τον κώνο αλλά δεν έφτασε ποτέ την ssport
Εχω ακουσει πως βλητικα η Super Sport δεν πιανετε σε σχεση με αλλα Benelli, αλλααληθευει πως εχει μιωθει η ακοή απο χρήστες αυτου του οπλου;;;
Την ειχε ενας πολυ γνωστός μου κ ηταν ο λογος που την πουλησε...το ειχα ξανα ακουσει βεβαια κι απο αλλον πως ο ηχος της ηταν εξαιρεση βλαβερή.
 
Πάντως είναι όντως περίεργο για τα 30γρ, έπρεπε να τα πάει βεντούζα.Θυμαμαι ότι 30γρ το μόνο όπλο που δεν τα πήγαινε και τόσο με εμπλοκές κτλ ήταν η ΑL48 του πατέρα Μ.
Όταν έβαλε 32αρια που είχαμε στο αμάξι όλα καλά.Δουλευε ρολοϊ
Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά κατά ένα περίεργο τρόπο ρίχνω το navaro και νιώθω σα να ρίχνω με το φλομπερακι τόσο χαμηλή ανάκρουση μου δίνει στον ώμο ίσως γι'αυτό δε κάνει και σωστή επαναγορά
 
Εχω ακουσει πως βλητικα η Super Sport δεν πιανετε σε σχεση με αλλα Benelli, αλλααληθευει πως εχει μιωθει η ακοή απο χρήστες αυτου του οπλου;;;
Την ειχε ενας πολυ γνωστός μου κ ηταν ο λογος που την πουλησε...το ειχα ξανα ακουσει βεβαια κι απο αλλον πως ο ηχος της ηταν εξαιρεση βλαβερή.
Η ssport είναι καλύτερη και από την power bore είχα δύο όπλα τέτοια μια δική μου μια του πατέρα μου το όπλο αν το υποστηρίζες σκοπευτικά είχε πολλά μα πολλά μέτρα αλλά είχε ιδιαιτερότητες διάλεγε κάποια φυσίγγια εγώ με ιδιογομωση τότε έκανα ντουφέκιες με 9 άρια εκεί που δεν σκεφτόταν κάποιος να ρίξει και με χοντρό φυσίγγι εμπορικό το όπλο σκότωνε 50 μέτρα εύκολα.Εχω ρίξει πολλά με πολλά φυσίγγια με το όπλο θα σου βάλω και φωτό πριν το πουλήσω τις είχα βγάλει να δεις και καστ οφ στο κοντάκι .Για τον ήχο δε μπορώ να σου πω γιατί ήδη έχω ζημιά στα αυτιά από τη δουλειά το βράδυ χρόνια παλιά από τις βαθιές καταδύσεις αυτόνομη και ελεύθερη και από τις πολλές ντουφέκιες από 12 χρόνων με 12 Άρι κυνηγάω το έχω ξαναγράψει τώρα που φοράω ωτοασπιδες είναι αργά έχω πάθει τη ζημιά.
 

Attachments

  • IMG_20210828_184139.jpg
    IMG_20210828_184139.jpg
    91 KB · Προβολές: 48
Last edited:
Εχω ακουσει πως βλητικα η Super Sport δεν πιανετε σε σχεση με αλλα Benelli, αλλααληθευει πως εχει μιωθει η ακοή απο χρήστες αυτου του οπλου;;;
Την ειχε ενας πολυ γνωστός μου κ ηταν ο λογος που την πουλησε...το ειχα ξανα ακουσει βεβαια κι απο αλλον πως ο ηχος της ηταν εξαιρεση βλαβερή.
Και ένας φίλος μου το ίδιο έπαθε,άλλαξε κανη αλλά η βλάβη εχει ήδη γίνει.
 
Εχω ακουσει πως βλητικα η Super Sport δεν πιανετε σε σχεση με αλλα Benelli, αλλααληθευει πως εχει μιωθει η ακοή απο χρήστες αυτου του οπλου;;;
Την ειχε ενας πολυ γνωστός μου κ ηταν ο λογος που την πουλησε...το ειχα ξανα ακουσει βεβαια κι απο αλλον πως ο ηχος της ηταν εξαιρεση βλαβερή.
20% ζημιά στο αριστερό αυτί μου είπε ο γιατρός συν ότι δεν ακούω πολύ χαμηλές συχνότητες.δεν φόραγα ποτε ωτοασπίδες ώσπου έπαθα την ζημιά και από τότε άρχισα να φοράω.
 
20% ζημιά στο αριστερό αυτί μου είπε ο γιατρός συν ότι δεν ακούω πολύ χαμηλές συχνότητες.δεν φόραγα ποτε ωτοασπίδες ώσπου έπαθα την ζημιά και από τότε άρχισα να φοράω.
Αρα, δε μου εχουν πει ψεματα....
 
Η ssport είναι καλύτερη και από την power bore είχα δύο όπλα τέτοια μια δική μου μια του πατέρα μου το όπλο αν το υποστηρίζες σκοπευτικά είχε πολλά μα πολλά μέτρα αλλά είχε ιδιαιτερότητες διάλεγε κάποια φυσίγγια εγώ με ιδιογομωση τότε έκανα ντουφέκιες με 9 άρια εκεί που δεν σκεφτόταν κάποιος να ρίξει και με χοντρό φυσίγγι εμπορικό το όπλο σκότωνε 50 μέτρα εύκολα.Εχω ρίξει πολλά με πολλά φυσίγγια με το όπλο θα σου βάλω και φωτό πριν το πουλήσω τις είχα βγάλει να δεις και καστ οφ στο κοντάκι .Για τον ήχο δε μπορώ να σου πω γιατί ήδη έχω ζημιά στα αυτιά από τη δουλειά το βράδυ χρόνια παλιά από τις βαθιές καταδύσεις αυτόνομη και ελεύθερη και από τις πολλές ντουφέκιες από 12 χρόνων με 12 Άρι κυνηγάω το έχω ξαναγράψει τώρα που φοράω ωτοασπιδες είναι αργά έχω πάθει τη ζημιά.
Εγώ που τα έχω βάλει στο σημάδι και τα δύο όπλα δεν είδα διαφορές, μην σου πώ τι καλύτερα πήγε η δική μου. Όμως πιστεύω ότι το φυσίγγιο κάνει την διαφορά!
 
Οι διαφορά ανάμεσα σε δύο όπλα (κανες),δεν έγκειται μόνο στην συγκέντρωση που αποτυπώνουν πάνω στον στόχο.
Μετράει και η δύναμη,όπως και η σταθερότητα της απόδοσης σε διαφορετικές καιρικες συνθήκες.
Το καλό φυσιγγι θα είναι πάντα καλό έως πολύ καλό,ακόμη και άριστο, ανεξάρτητα από ποια κάνη βάλλεται.
Σε μια κάνη για την οποία έχει φτιαχτεί (περίπτωση ιδιογομωμενου)θα είναι ότι καλύτερο(μέχρι να φτιαχτεί το ακόμη καλύτερο κοκ...)
Κακό δεν θα γίνει,εκτός από την περίπτωση που έχει παραδοσιακή βισματωση και βληθεί από διευρυμένο - υπερδιευρυμενο αυλό η είναι φτιαγμένο για ακραίες καιρικές συνθήκες (κρύο η ζέστη)και το ρίξουμε με αντίθετο καιρό.
 
Back
Top