Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Μοντάρισε στο πίσω μέρος του πίνακα ένα δυναμόμετρο - ψηφιακή ζυγαριά που να πιάνει τη μέγιστη ένδειξη, κάνε τη διαίρεση, αφού μετράς που μετράς τα σκάγια και έχεις μια ένδειξη της δύναμης της τουφεκιάς.
Για ανάλυσε πως το σκέφτεσαι αυτό..
 
Μοντάρισε στο πίσω μέρος του πίνακα ένα δυναμόμετρο - ψηφιακή ζυγαριά που να πιάνει τη μέγιστη ένδειξη, κάνε τη διαίρεση, αφού μετράς που μετράς τα σκάγια και έχεις μια ένδειξη της δύναμης της τουφεκιάς.
Είναι πολύ δύσκολο Γιάννη αυτό .. θες ακλόνητο σημείο και είναι πολύ γρήγορο το φαινόμενο ...
Επίσης θες πολύ γρήγορη ζυγαριά να σου κρατάει το μέγιστο.
Κάτι θα σκεφτούμε αφού το ζελέ είναι ταλαιπωρία ...
Επίσης πάλι δεν θα μπορούμε να ξεχωρίσουμε κέντρο με περιφέρεια και θα μας φάνε οι άλλοι με την περιφέρεια 🤣

Επίσης πες ότι την μετράμε με ακρίβεια στους 20 βαθμούς και πραγματικά είναι αυτή που πρέπει ... τι γίνεται στο κρύο με καμιά σκατιάρα πυρίτιδα ?
Και δεν είναι μόνο η πυρίτιδα, είναι και η ατμόσφαιρα πιο πυκνή.
Θέλει δοκιμές με κρύο ... αλλά ποιος θα το κάνει αυτό ?

Μόνο για να συγκρίνεις διατρήσεις όπλων κάνει μου φαίνεται ...
 
Ή
https://www.clearballistics.com/product-category/ballistic-gelatin/20-synthetic-ballistic-gelatin/
Δεν μπορεί κάποιος να κανονίσει μια εισαγωγή ?

ή ...............................
Μια παραλλαγή αυτού.
https://john1911.com/making-a-fackler-box/

Με κάποιον τρόπο γεμίζουμε το μεταλλικό δοχείο με νερό, στην τρύπα βάζουμε ένα νάυλον για να μην φεύγει και μετράμε την πράσινη απόσταση.
Αλλάζουμε το νάυλον γεμίζουμε με νερό και ξαναρίχνουμε.
Για καλοκαίρι όμως είναι αυτό και χρειαζόμαστε νερό.

ή όπως προτείνουν και αυτοί για πιο εύκολα τοποθετούμε στην σειρά σακουλάκια νερού.
Βλέπουμε πόσα σακουλάκια τρύπησαν.
Όσο πιο λεπτά σακουλάκια τόσο μεγαλύτερη ακρίβεια.

1670109575196.png
 
Αυτό με τα 50-60 μετρα που πέφτουνε τα παπια κάποιο λαθος κανετε εκτος και αν στα 20 που τουφεκατε ρίχνεται 1 και τραυματιζεται αλλα 2 και πεφτουν μακρια
Αλαξε οπλο και φυσίγγια για να δεις πως πευτουν τα 19 και τραυματίζεις ενα
 
Είχα βρει προ καιρού το παρακάτω βιντεάκι με συνταγή για βαλλιστικό ζελέ (είδα κι άλλα να δω αν υπάρχουν διαφορές στις συνταγες αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι) και το δοκίμασα με ότι πάει ο νους σας (σκάγια, 9βολα, μονοβολα, 45acp, 9mm, 22lr, 308win). Κάνει δουλειά, έχει και την πλάκα του (ιδίως όταν ανατινάζεται από κάποιο μονόβολο και σου σκάνε στη μάπα υπολείμματα ζελέ), αλλά χάλασα πολλά κουτιά ζελατίνης μέχρι να βρω τη συνταγή που ήθελα και να το κάνω όσο συμπαγές ήθελα. Γενικά ότι λένε οι συνταγές στα βίντεο, επί 2, αλλά παίζει ρόλο και η σκληρότητα του νερού όπως και η ψύξη. Πήρα και φόρμες κέικ, αυτές τις παραλληλόγραμμες, για να δέσει το γλυκό ;)

Το είχα κάνει και εγώ με ζελατίνη ζαχαροπλαστικής σε φακελάκια και σε τετράγωνα μπουκάλια από γάλα φάγε. Την συνταγή δεν την θυμάμαι. Πριν 6-7 χρόνια για τα pcp αεροβόλα κυρίως. Στα σκάγια θυμάμαι είχα δοκιμάσει 4αρια και 6αρια σε μολύβι και Τ, 2αρια και 4αρια σε ατσάλι. Δυστυχώς έχω χάσει και φωτό και σημειώσεις. Θυμάμαι μόνο 2 πράγματα. Τα predator αεροβόλου σε 5,5 πόσο εκρηκτικά ήταν και τα ατσάλινα νο 4 πόσο απαράδεκτα.
 
Αλαξε οπλο και φυσίγγια για να δεις πως πευτουν τα 19 και τραυματίζεις ενα
Εχω αλλάξει αρκετά και ειχα και απο αυτα τα υπεροπλα με της κανες της φαρμακερές! επανεξεταστε τα μετρα που σκοτώνεται γιατι ετσι καίγονται τα καλυτέρα μέρη και μετα περνούν τα πουλιά στα 200 μετρα μακρια.... Δεν εινα τυχαίο οτι οι ντόπιοι παπιοκυνηγοι δεν χάλασαν για πολλά χρονιά τα καρτέρια και μόλις ήρθαν αυτοί που χτυπούν στα 50-60 μετρα έκαψαν ολα τα μερη.
 
Εχω αλλάξει αρκετά και ειχα και απο αυτα τα υπεροπλα με της κανες της φαρμακερές! επανεξεταστε τα μετρα που σκοτώνεται γιατι ετσι καίγονται τα καλυτέρα μέρη και μετα περνούν τα πουλιά στα 200 μετρα μακρια.... Δεν εινα τυχαίο οτι οι ντόπιοι παπιοκυνηγοι δεν χάλασαν για πολλά χρονιά τα καρτέρια και μόλις ήρθαν αυτοί που χτυπούν στα 50-60 μετρα έκαψαν ολα τα μερη.
Πιο απλά δεν θα μπορούσες να το πεις.
😍
Τεράστια αλήθεια.
 
Last edited:
Το έχω ξαναγράψει....όταν το μισό χωριό ήμασταν καρτέρι για παπί ,σε ένα χωράφι 5 στρέμματα πλημμυρισμένο (κοπάδια με όλα τα είδη παπιού)όταν ο ξάδερφος έριξε σε ένα κοπάδι μπαμπλεκια στα 50 μέτρα ,(παίρνοντας το 3 το μακρύτερο,ρεμ 1100 φουλ 66,34γρ. λαμπρό μπλε ν.3)στο τσακ γλύτωσε το λιντσάρισμα😆
 
-Μονοβολα σε μασιφ ξύλο (σύγκριση φυσιγγίων μεταξύ τους).
-Δραμια σε ξύλο μασιφ και από πίσω κόντρα πλακέ.
-Σκαγια σε κόλλες Α4 στεγνές και σε τενεκέ.

Δε θα ξεχάσω όταν εμπορικό 38γρ νο 2 νικελ δεν τρυπησε τον τενεκέ και το ιδιογομωση 35γρ νο 4 τον έσκισε!
 
Το έχω ξαναγράψει....όταν το μισό χωριό ήμασταν καρτέρι για παπί ,σε ένα χωράφι 5 στρέμματα πλημμυρισμένο (κοπάδια με όλα τα είδη παπιού)όταν ο ξάδερφος έριξε σε ένα κοπάδι μπαμπλεκια στα 50 μέτρα ,(παίρνοντας το 3 το μακρύτερο,ρεμ 1100 φουλ 66,34γρ. λαμπρό μπλε ν.3)στο τσακ γλύτωσε το λιντσάρισμα😆
Και μετά από λίγο γνωρίζουν ακριβώς το ύψος ασφαλείας ;)
 
Εχω αλλάξει αρκετά και ειχα και απο αυτα τα υπεροπλα με της κανες της φαρμακερές! επανεξεταστε τα μετρα που σκοτώνεται γιατι ετσι καίγονται τα καλυτέρα μέρη και μετα περνούν τα πουλιά στα 200 μετρα μακρια.... Δεν εινα τυχαίο οτι οι ντόπιοι παπιοκυνηγοι δεν χάλασαν για πολλά χρονιά τα καρτέρια και μόλις ήρθαν αυτοί που χτυπούν στα 50-60 μετρα έκαψαν ολα τα μερη.
Πολύ σωστα οσα λες ,κι εγω εδω στο μέρος που γέννηθηκα κυνηγω ,τωρα για τα μετρα το σίγουρο ειναι πως δεν ριχνω με 60εκ κανη και εμπορικα πασατεμπο, δυστυχώς σε εμας τα καρτερια ειναι λιγα και ο κοσμος πολύς η βρισκεις τροπο να τα κατεβάσεις η σε χαιρετουν
 
Πολύ σωστα οσα λες ,κι εγω εδω στο μέρος που γέννηθηκα κυνηγω ,τωρα για τα μετρα το σίγουρο ειναι πως δεν ριχνω με 60εκ κανη και εμπορικα πασατεμπο, δυστυχώς σε εμας τα καρτερια ειναι λιγα και ο κοσμος πολύς η βρισκεις τροπο να τα κατεβάσεις η σε χαιρετουν
Οτι ολα τα εμπορικά δεν ειναι σταθερά το δέχομαι αλλά οτι η δυναμίτες της ιδιογομωσης έχουν καταστρέψει οπλα και οπλα, ενω τα εμπορικά με C.I.P ομως δεν εχουν καταστρέψει κανένα
 
Οτι ολα τα εμπορικά δεν ειναι σταθερά το δέχομαι αλλά οτι η δυναμίτες της ιδιογομωσης έχουν καταστρέψει οπλα και οπλα, ενω τα εμπορικά με C.I.P ομως δεν εχουν καταστρέψει κανένα
Αγνοια+Αλαζονεια=δυναμιτες
Δεν εχει σχεση η ιδιογομωση σε αυτο.
 
Οτι ολα τα εμπορικά δεν ειναι σταθερά το δέχομαι αλλά οτι η δυναμίτες της ιδιογομωσης έχουν καταστρέψει οπλα και οπλα, ενω τα εμπορικά με C.I.P ομως δεν εχουν καταστρέψει κανένα

Μεγα ΛΑΘΟΣ.....Μπερδεψες τους ''κασταναδες''.....με τους ιδιογομωτες....

Ιδιογομωτης που ξερει τι κλεινει....Οπλο δεν εχει σπασει. Απο ''κασταναδες'' και εμπορικα φυσιγγια αρκετα
οπλα εσπασαν ή εψαχναν τα κλειστρα τους στα χορταρια !!!
 
Last edited:
Back
Top