Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Πάω χθες σε ένα οπλοπωλείο να πάρω φυσίγγια δεν θυμάμαι τον λόγο που με ρώτησε τι όπλο έχω και μου λέει καλά παπιοκυνηγος με benelli αυτά δεν σκοτώνουν, καλά του λέω κάτσε στα 40 μέτρα να σου πατήσω μια με ένα πεντάρι να δεις αν σκοτώνουν!!! Μετά μου λέει αυτά θέλουν τσοκ Κίνγκς η μπράϊαν 🤣 και μετά ξέρεις τι φτιάχνουν όπου τα σηκώνεις σκοτώνουν… ξαφνικά άρχισαν να σκοτώνουν τα benelli. Και μετά τον ρώτησε ένας για Breda και είπε ότι την έχει αγοράσει η beretta του λέω νομίζω ότι την έχει αγοράσει η marocchi όχι η beretta και επέμενε όποτε βαρέθηκα να ασχοληθώ πήρα τα φυσίγγια και έφυγα. :confused:
 
Λοιπόν παίδες περί μενουσών με ταχογράφο.

Το πρόβλημα αν βάλεις τον ταχογράφο στα 40μ είναι ποιανού σκαγιού θα μετρήσεις την ταχύτητα.
Του παραμορφωμένου ; Αυτού που αποσπάστηκε πιο νωρίς από την σούδα ; Του λιγότερο παραμορφωμένου που έχει διατηρήσει ταχύτητα ... ;;;

Ο σωστός τρόπος είναι η διάτρηση σε jel ή κάποιο άλλο παρόμοιο υλικό.
Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά ο ταχογράφος δεν ενδείκνυται για μένουσες.
Βαλλιστική Γέλη ?
 
Πάω χθες σε ένα οπλοπωλείο να πάρω φυσίγγια δεν θυμάμαι τον λόγο που με ρώτησε τι όπλο έχω και μου λέει καλά παπιοκυνηγος με benelli αυτά δεν σκοτώνουν, καλά του λέω κάτσε στα 40 μέτρα να σου πατήσω μια με ένα πεντάρι να δεις αν σκοτώνουν!!! Μετά μου λέει αυτά θέλουν τσοκ Κίνγκς η μπράϊαν 🤣 και μετά ξέρεις τι φτιάχνουν όπου τα σηκώνεις σκοτώνουν… ξαφνικά άρχισαν να σκοτώνουν τα benelli. Και μετά τον ρώτησε ένας για Breda και είπε ότι την έχει αγοράσει η beretta του λέω νομίζω ότι την έχει αγοράσει η marocchi όχι η beretta και επέμενε όποτε βαρέθηκα να ασχοληθώ πήρα τα φυσίγγια και έφυγα. :confused:
Σε ποιο κατάστημα πήγες ?
 
Σε μας δεν εδωσε ρε συ σε σενα καλα κανεις και το πενεβεις αλλα ουτε εμεις οι τρεις ειμαστε με κικς ουτε σημενει δε κανουμε δωκιμες ουτε σε ακυρωσα και αφου εισαι ξερολας εσυ και ολη η ελλαδα δε ξερει για πες που στιριζεις την παραπανω δυναμη γιατι εγω δε την ειδα και τωρα εχουμε και ταχογραφο ελα να σε μετρισω ευθεως αν νομιζεις διαφορα τυπε οτι ωρα θες θα σε βαλω και σε δυνατο καρτερι να δω και τι χερια εχεις οπως λες γτ εσυ εισαι μονο λογια και οι αλλοι αποδειξεις οπως υπαρχουν και για σενα αποδειξεις που δειχνουν οτι αλλα λες και αλλα συμβενουν που μου εχεις φαει τις φασσες με το κουταλι
Επειδη το εχεις μαλακισει παρα πολυ το θεμα και δεν γουσταρω καθολου, για γραψε δημοσια τι αποδειξεις εχεις η εχετε οτι αλλα λεω και αλλα συμβαινουν?

Ποτε κυνηγησες εσυ με Κικς και δεν ειδες καμια διαφορα στα σκοτωματα?

Εγραψες στο θεμα σκοπευτηριο Σχιστου οτι οταν κανει καποιος δοκιμη θες να εχεις και μαρτυρες για να πιστεψεις την δοκιμη...σωπα ρε μεγαλε...σοβαρα τωρα???
Κοψε αυτα που παιρνεις γιατι σε χαλανε πολυ ασχημα...

Οι δοκιμες του κυρΝικο ειναι ντομπρες δηλαδη και καποιων αλλων πειραγμενες για τις εντυπωσεις.

Εισαι τελειως λαθος και μονο ενα προβληματικο μυαλο μπορει να σκεφτει ετσι.

Και οταν θες να κατηγορησεις καποιον θα εχεις τα λοκια να το κανεις ευθεως και οχι να πετας σποντες εμμεσα και μετα να λες, δεν ξερω γιατι παρεξηγηθηκαν μερικοι...

Οι δικες μου δοκιμες σε κολλες Α4, χαρτονια και τενεκεδες εχουν δειξει αυτα που γραφω και εχω ανεβασει παρα πολλες, στο κυνηγι αυτα που βλεπω δεν εχω καμερα να τα ανεβασω.

Οσον αφορα το Κικς, δεν εχω κανενα λογο να γραψω μαλακιες και ψεματα, ουτε μετοχες εχω ουτε ποσοστα της εταιρειας.

Τωρα αν εχεις προβλημα μαζι μου οποτε γουσταρεις το λυνουμε,
 
Σας το έχω ξαναδειξει το βίντεο και αντί να δείτε τη μεγάλη διαφορά συγκέντρωσης η οποία δείχνει και αύξηση δύναμης μου γράψατε οτι είναι κοντά οι ντουφέκιες ριγμένες και δεν είναι kicks είναι απλά ένα τσοκ τροποποιημένο τύπου kicks
 
Σας το έχω ξαναδειξει το βίντεο και αντί να δείτε τη μεγάλη διαφορά συγκέντρωσης η οποία δείχνει και αύξηση δύναμης μου γράψατε οτι είναι κοντά οι ντουφέκιες ριγμένες και δεν είναι kicks είναι απλά ένα τσοκ τροποποιημένο τύπου kicks
Η αύξηση στην συγκέντρωση δεν σημαίνει πάντα αύξηση στην διάτρηση.
Υπάρχουν προϋποθέσεις.

Κανένας δεν μπορεί να εξηγήσει λογικά γιατί με ένα οποιοδήποτε άλλο τσοκ έχουμε αύξηση ταχυτήτων στομίου ή αναμόρφωση σκαγιών σε σφαιρικά.
Αφού δεν εξηγείται με τίποτα, δεν υπάρχει αύξηση διάτρησης.

Αυτό πιστεύω.
 
Θα μπούμε σε άλλη κουβέντα τώρα ωραία όμως πως συμπεραίνεις ότι αύξηση συγκέντρωσης συνολικά της ντουφέκιας δεν σημαίνει αύξηση δύναμης όταν λέμε συγκέντρωσης εννοούμε όλα τα σκακιά όχι να συγκεντρώνει τα μισά και τα υπόλοιπα να βρίσκονται αλλού για αλλού .
 
Το γεγονός ότι σταμάτησα να γράφω οφείλεται και σ αυτές τις παραξενιές αλλά και σε άλλα επεισόδια.δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθούμε ορισμένα θέματα τα οποία προκαλούν να γράψουμε την γνώμη μας γιατί ορισμένα χρήσιμα στοιχεία κάπου κάπου βοηθάνε όλους μας.

Έχω ακριβώς το ίδιο όπλο με τον Άλεξ και τα ίδια τσοκς.οπως κι άλλα αμερικανικα όπλα με τσοκς φρένου .οι δοκιμές μου πάντα ήταν τυπικές χωρίς μεγάλη απαίτηση.

Προσωπικά πιστεύω πως ορισμένα στοιχεία για τα κικς μπορεί να επικρατούν,να ισχύουν. Την δύναμη κρούσης,την ταχύτητα,έστω αυτό που λεμε,πιστεύω θα την καταλάβει μόνο κάποιος που κυνηγά η μπορεί να κυνηγήσει με τέτοια τσοκ,με τέτοια όπλα.

Πιστεύω πολλά άχρηστα έγραψα. Τα πάντα φαίνονται στο θήραμα.

Δε μπορώ να καταλάβω τον λόγο γιατί να μην έχω σχηματίσει γνώμη και να την καταθέσω ,διαμορφωμένη από το κυνήγι.
Δε μπορώ να καταλάβω το γεγονός γιατί οι δοκιμές και οι επαναλήψεις στα σχόλια ορισμένων είναι αυτές που θα αναιρέσουν μνήμες,εμπειριες αρεσκειες του καθένα ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΤΩΜΑΤΑ.

Και τον Παυλάρα έτσι τον κάνανε κι εμάς σε βίντεο με Σοτκαμ τα ίδια,σε ομάδα του φβ ένας παντογνώστης από δω

καλή σας χρόνια

Άλεξ μην ασχολεισαι
 
Last edited:
Θα μπούμε σε άλλη κουβέντα τώρα ωραία όμως πως συμπεραίνεις ότι αύξηση συγκέντρωσης συνολικά της ντουφέκιας δεν σημαίνει αύξηση δύναμης όταν λέμε συγκέντρωσης εννοούμε όλα τα σκακιά όχι να συγκεντρώνει τα μισά και τα υπόλοιπα να βρίσκονται αλλού για αλλού .
αφου δεν πανε ολα μαζι ρε γιαννη ,δεν πεφτουν ολα μαζι και αλλο ο σταθερος στοχος και αλλο στο φτερο ,μην κοιτατε την αποτηποση μονο σε σταθερο στοχο.
 
Άλλο αυτό, το έχω πει πρώτος από όλους αλλα θα πρέπει να αποφασίσουμε τι αποδεχόμαστε και τι όχι για μένα το καλύτερο δείγμα είναι το τερέν το πραγματικό αλλά έχουμε και τις δοκιμές επί χάρτου που έχουν και αυτές σοβαρή βάση.
 
Back
Top