Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι το μεγαλύτερο βεληνεκές...... Αλέξανδρε ή Άλεξ δεν ξέρω πως σε φωναζουν, συγνώμη. Είτε με μονοβολο κτυπησεις είτε με πυρομαχικο ραβδωτού, λάθος στόχο (άνθρωπο,ζωο ή αντικείμενο)εξίσου μεγάλη ζημιά θα προξενήσει, η απόσταση αλλάζει....
Δεν είναι τόσο απλο όσο το λες...Ένας πυροβολισμός τραβέρσα στα 50 μέτρα σε γουρούνι θα φέρει αλλά 300 εξοστρακισμό.Ολοι οι τραγικοί θάνατοι κάθε χρόνο στα γουρούνια είναι από ντουφεκιες που δεν έβλεπαν καθόλου τον στόχο.Ακομη υπάρχουν κυνηγοί που πιστεύουν ότι το γουρούνι βλέπει το πορτοκαλί γιλέκο.Ειμαστε πολύ πίσω δυστυχώς.Ας απαγορεύσουν τα δράμια και ας δώσουν σκοπευτικά κινούμενου στόχου πρώτα και βλέπουμε...
*Αλέξανδρος.
 
Η παραλλαγή (ένδυμα) το μόνο που προσφέρει είναι να κρύβει...την κίνηση απ' το θήραμα κ απ' τον παπάρα‼️
Στα παπιά πχ που ξέρω καλά‼️ παρόλο που γνωρίζω ότι η όραση τους έχει ευρύ χρωματικό φάσμα‼️αν μείνεις ακίνητος δεν πρόκειται να στρίψει,την κίνηση βλέπει‼️τρεις κυνηγοί με χρώματα σι ιζ α ρεινμποου ...κ το καθαρό‼️από τα 600 μέτρα που το είδαμε(πρώτοι)ήρθε Ντούγρου πάνω μας‼️
 
Η παραλλαγή (ένδυμα) το μόνο που προσφέρει είναι να κρύβει...την κίνηση απ' το θήραμα κ απ' τον παπάρα‼️
Δεν υπάρχει παραλλαγή που να κρύβει την κίνηση.Εδω είναι ένα παράδειγμα το πώς βλέπει το γουρούνι.
 
Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι το μεγαλύτερο βεληνεκές...... Αλέξανδρε ή Άλεξ δεν ξέρω πως σε φωναζουν, συγνώμη. Είτε με μονοβολο κτυπησεις είτε με πυρομαχικο ραβδωτού, λάθος στόχο (άνθρωπο,ζωο ή αντικείμενο)εξίσου μεγάλη ζημιά θα προξενήσει, η απόσταση αλλάζει....
Αυτό είναι το <<πρόβλημα>> το μεγαλύτερο βεληνεκές
Αν λάβουμε υπόψη και την νοοτροπία ορισμένων που όταν εμφανίστηκαν τα όπλα με 3,5 ίντσες έλεγαν ότι εγώ ρίχνω και το κόβω στα 100 μέτρα γιατί έχω εργαλείο φαντάσου τι θα γίνει με ραβδωτό εάν δεν αλλάξει αυτή η νοοτροπία
Όπου το βλέπουν θα ρίχνουν και όπου φτάσει η σφαίρα έφτασε
Αν και πιστεύω ότι και το ραβδωτό να επιτραπεί η συντριπτική πλειοψηφία θα μείνει στο λειόκαννο
 
Αυτό είναι το <<πρόβλημα>> το μεγαλύτερο βεληνεκές
Αν λάβουμε υπόψη και την νοοτροπία ορισμένων που όταν εμφανίστηκαν τα όπλα με 3,5 ίντσες έλεγαν ότι εγώ ρίχνω και το κόβω στα 100 μέτρα γιατί έχω εργαλείο φαντάσου τι θα γίνει με ραβδωτό εάν δεν αλλάξει αυτή η νοοτροπία
Όπου το βλέπουν θα ρίχνουν και όπου φτάσει η σφαίρα έφτασε
Αν και πιστεύω ότι και το ραβδωτό να επιτραπεί η συντριπτική πλειοψηφία θα μείνει στο λειόκαννο
Θα πίνεις καφέ στην πλατεία‼️ αναλογιζόμενος τις δυσκολίες της ζωής κ ένα βλήμα που θα σου περνάει απ' το μυαλό θα βάζει τέλος‼️
 
Αν και πιστεύω ότι και το ραβδωτό να επιτραπεί η συντριπτική πλειοψηφία θα μείνει στο λειόκαννο
Έχει βάση το λειοκαννο για τις αποστάσεις και τα μέρη που κυνηγάμε εδώ Γιώργο.Δεν έχουμε μεγάλα ανοίγματα και τα ντυμένα είναι πολλά.
 
Θα πίνεις καφέ στην πλατεία‼️ αναλογιζόμενος τις δυσκολίες της ζωής κ ένα βλήμα που θα σου περνάει απ' το μυαλό θα βάζει τέλος‼️
Johnny η προσωπική μου άποψη είναι ότι στην Ελλάδα δεν είναι το ραβδωτό το πρόβλημα στο κυνήγι
Το ραβδωτό καλό είναι όπως είναι το κυνήγι στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού
Όλα προκαθορισμένα και τέλος
Κάθεσαι εδώ,δεν θα κουνηθείς μέχρι να τελειώσει η παγάνα,ρίχνεις εκεί κλπ κλπ
Στην Ελλάδα είναι πιό ελεύθερο και χωρίς την απαιτούμενη παιδεία
Τα βόλια και τα μονόβολα εάν κάποιος γνωρίζει που και πότε θα βάλει το καθένα μία χαρά είναι για τα μέρη της Ελλάδας
Και στην τελική εάν κάποιος θέλει να ρίχνει μόνο μονόβολο υπάρχουν οι κάννες slug
Με την σωστή ρύθμιση το σωστό φυσίγγι και την απαραίτητη εξάσκηση καλύπτεται μιά χαρά υπάρχουν και δοκιμές που το αποδεικνύουν
Τα 100 και τα 200 μέτρα από ράχη σε ράχη που ονειρεύονται ορισμένοι να βαράνε με τα ραβδωτά ας μείνουν στα όνειρα τους
 
Εκεί έπρεπε να δωθεί το βάρος στα σκοπευτικά
Ναι καλά...Άμα ήταν στο χέρι τους θα μας έπαιρναν και την μπίλια από την ρίγα.Δεν θυμασαι που μας κοιταγαν στραβά κάποτε στα αστυνομικά τμήματα όταν είχαν πρωτοερθει οι LPA?
 
Ναι καλά...Άμα ήταν στο χέρι τους θα μας έπαιρναν και την μπίλια από την ρίγα.Δεν θυμασαι που μας κοιταγαν στραβά κάποτε στα αστυνομικά τμήματα όταν είχαν πρωτοερθει οι LPA?
Μία καραμπίνα με μια διόπτρα πχ θα προκαλέσει μεγαλύτερο φόβο από ένα καλαζνικοφ
Αυτά τα έχουμε συνηθίσει πλέον......
 
Μία καραμπίνα με μια διόπτρα πχ θα προκαλέσει μεγαλύτερο φόβο από ένα καλαζνικοφ
Αυτά τα έχουμε συνηθίσει πλέον......
Λάθος!Ένα ζευγάρι απίδια μπορεί να προκαλέσει φόβο.2 κουμπαραδες μουσατοι που κάνουν γλυφιτζουρια στα βράχια είναι το λογικό.
 
Το γουρούνι έχει κ φοβερή όσφρηση‼️
μου ελεγε ο πατερας μου οτι το 1966 που υπηρετουσε ως χωροφυλαξ στην κομοτηνη, τα καρτερια στο γουρουνι βαζανε κλαρακι βασιλικο στο στομα για να μην μυριζουν τα γουρουνια τα χνωτα τους..τωρα κατα ποσο ηταν αποτελεσματικο αυτο ειναι ενα θεμα
 
Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι το μεγαλύτερο βεληνεκές...... Αλέξανδρε ή Άλεξ δεν ξέρω πως σε φωναζουν, συγνώμη. Είτε με μονοβολο κτυπησεις είτε με πυρομαχικο ραβδωτού, λάθος στόχο (άνθρωπο,ζωο ή αντικείμενο)εξίσου μεγάλη ζημιά θα προξενήσει, η απόσταση αλλάζει....
Αυτό όμως ίσως να είναι η λύση στο θέμα των ατυχημάτων..... υποχρεωτικά μονοβολο ή ραβδωτό.... για να το σκεφτεί δύο και τρεις φορές ο καθένας από εμάς πριν πατήσει τη σκανδάλη.... και τότε θα γίνεται και η επιλογή του θηράματος και η διαχείριση του....
Η λύση στο θέμα των ατυχημάτων είναι η αλλαγή νοοτροπίας που δυστηχώς δεν γίνεται πατώντας ένα κουμπί.

Δεν ξέρεις που είναι ένας μέσα στο πυκνό ... δεν ρίχνεις ακόμα και αν το γουρούνι σου βγει πιάτο στα όρια του πυκνού.
Ξέρεις που είναι τα διπλανά καρτέρια και δεν μετακινείσαι πολύ από την θέση σου.
Ας περάσει ανάμεσα στην τελική ή μιλάς για να κινηθείς (όχι ασφαλές, μόνο αν έχεις απάντηση οκ).
Δεν ρίχνουμε παράλληλα με τον δρόμο ... ή το αποφεύγουμε σαν ο διάολος το λιβάνι. Μπροστά ή πίσω.
Μπαίνει άλλος άσχετος μέσα ... ειδοποιούνται όλοι.
Ασφαλής τερματισμός βολής.
Προσοχή οι long range shooters. Οι μακρινές βολές είναι πάντα πιο επικίνδυνες.
Και πολλά άλλα ...
Αν κάτι σε προβληματίζει από θέμα ασφάλειας δεν κάνεις την βολή. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ !!!
Όλοι μας, όσο προσεκτικοί και να είμαστε, μπορεί να την πατήσουμε.
Αυτό πρέπει να το έχουμε πάντα στο μυαλό μας.
Τίποτα δεν είναι ακίνδυνο ...
 
μου ελεγε ο πατερας μου οτι το 1966 που υπηρετουσε ως χωροφυλαξ στην κομοτηνη, τα καρτερια στο γουρουνι βαζανε κλαρακι βασιλικο στο στομα για να μην μυριζουν τα γουρουνια τα χνωτα τους..τωρα κατα ποσο ηταν αποτελεσματικο αυτο ειναι ενα θεμα
Όχι κολόνιες, όχι μπάνιο την προηγούμενη ημέρα, όχι αρωματικά-μαλακτικά στα ρούχα, όχι τσιγάρο, όχι θορύβους κτλ κτλ κτλ κτλ
οκ ... λέγανε πολλά και παλιά μπορεί να ίσχυαν ... τώρα με τα υβρίδια πολλά έχουν καταργηθεί ...
Βέβαια ο αγριόχοιρος είναι ένα πανέξυπνο ζώο με αστείρευτες δυνάμεις ... χτυπιέται μόνο αν θέλει να χτυπηθεί ;) :) :) :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top