Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχετε ανοίξει μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Κρίνουμε όμως εξαρχής με λάθος κριτήρια. Για τον μαλακα τον Έλληνα που κάνει αυτό και κάνει εκείνο. Πότε ενδιαφέρθηκε το ΚΡΆΤΟΣ να περάσει ο κυνηγός από κύκλο εκπαιδευτικών σεμιναρίων για να του δώσει άδεια αγοράς όπλου καταρχήν; Ότι βλέπουμε είναι απόρροια αυτού του γεγονότος. Δεν είμαστε περισσότερο μαλακες από τους άλλους. Γεννήθηκε κάνεις με παιδεία; Όχι, την απέκτησε στην πορεία με εκπαίδευση. Ναι στο ραβδωτό, μετά από εκπαίδευση και εξετάσεις. Ούτε λειοκαννο θα έπρεπε να παίρνεις χωρίς εκπαίδευση και εξετάσεις. Αλλά λειοκαννο παίρνει και η κουτση Μαρία σήμερα, χωρίς να χρειάζεται να είναι ούτε κυνηγός ούτε σκοπευτής. Γιατί δεν επιτρέπεται η ραβδωτή κάννη με red dot στις καραμπίνες μας για αρχή; Τι θα άλλαζε ως προς το βεληνεκές του όπλου; Να μην πάρει ο Έλληνας κυνηγός λοιπόν ραβδωτό. Τι θα γίνουμε; Ίσα κι όμοια με τους Ρομά που έχουν πιστόλια και καλάσνικοφ; Αλλά ξέχασα... Αυτοί τα έχουν για καλό σκοπό. Εσύ τι το θες το ραβδωτό;
 
μου ελεγε ο πατερας μου οτι το 1966 που υπηρετουσε ως χωροφυλαξ στην κομοτηνη, τα καρτερια στο γουρουνι βαζανε κλαρακι βασιλικο στο στομα για να μην μυριζουν τα γουρουνια τα χνωτα τους..τωρα κατα ποσο ηταν αποτελεσματικο αυτο ειναι ενα θεμα
κ ακλαστοι❓
 
Έχετε ανοίξει μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Κρίνουμε όμως εξαρχής με λάθος κριτήρια. Για τον μαλακα τον Έλληνα που κάνει αυτό και κάνει εκείνο. Πότε ενδιαφέρθηκε το ΚΡΆΤΟΣ να περάσει ο κυνηγός από κύκλο εκπαιδευτικών σεμιναρίων για να του δώσει άδεια αγοράς όπλου καταρχήν; Ότι βλέπουμε είναι απόρροια αυτού του γεγονότος. Δεν είμαστε περισσότερο μαλακες από τους άλλους. Γεννήθηκε κάνεις με παιδεία; Όχι, την απέκτησε στην πορεία με εκπαίδευση. Ναι στο ραβδωτό, μετά από εκπαίδευση και εξετάσεις. Ούτε λειοκαννο θα έπρεπε να παίρνεις χωρίς εκπαίδευση και εξετάσεις. Αλλά λειοκαννο παίρνει και η κουτση Μαρία σήμερα, χωρίς να χρειάζεται να είναι ούτε κυνηγός ούτε σκοπευτής. Γιατί δεν επιτρέπεται η ραβδωτή κάννη με red dot στις καραμπίνες μας για αρχή; Τι θα άλλαζε ως προς το βεληνεκές του όπλου; Να μην πάρει ο Έλληνας κυνηγός λοιπόν ραβδωτό. Τι θα γίνουμε; Ίσα κι όμοια με τους Ρομά που έχουν πιστόλια και καλάσνικοφ; Αλλά ξέχασα... Αυτοί τα έχουν για καλό σκοπό. Εσύ τι το θες το ραβδωτό;
Δεν υπάρχουν μλκς κ επικίνδυνοι με διπλώματα❓
 
Τα ραβδωτά θέλουν (εκτός των άλλων) αλλαγή κυνηγετικής κουλτούρας και πειθαρχία.
Ακόμα και να πετύχουμε το πρώτο θα σκαλώσουμε στο δεύτερο.
Δεν θα επιτρέψουν τα ραβδωτά μόνο για το γουρούνι.
Αν τα επιτρέψουν θα φροντίσουν η διαχείρισή τους να είναι τόσο κουραστική που ελάχιστοι θα αγοράσουν.
Επίσης είναι ικανοί να επιτρέψουν τα ραβδωτά και να μην επιτρέψουν να φοράνε οπτικά. o_O

Ένα Sako 85 πάντως θα το αγόραζα.
https://www.sako.fi/rifles/sako-85/85-carbonlight
 
Αυτό είναι το <<πρόβλημα>> το μεγαλύτερο βεληνεκές
Αν λάβουμε υπόψη και την νοοτροπία ορισμένων που όταν εμφανίστηκαν τα όπλα με 3,5 ίντσες έλεγαν ότι εγώ ρίχνω και το κόβω στα 100 μέτρα γιατί έχω εργαλείο φαντάσου τι θα γίνει με ραβδωτό εάν δεν αλλάξει αυτή η νοοτροπία
Όπου το βλέπουν θα ρίχνουν και όπου φτάσει η σφαίρα έφτασε
Αν και πιστεύω ότι και το ραβδωτό να επιτραπεί η συντριπτική πλειοψηφία θα μείνει στο λειόκαννο
Το μεγαλύτερο βεληνεκές δεν είναι πρόβλημα..... αυτός που χειρίζεται το όπλο είναι το πρόβλημα..... επειδή πήρε στα χέρια του ένα όπλο και δεν φρόντισε η Πολιτεία αρχικά να θέσει σωστά κριτήρια και ελέγχους και κατά δεύτερον η παρέα που αποδέχεται την παρουσία ενός τέτοιου ανθρώπου..... ειπώθηκε νωρίτερα η λέξη παιδεία.....η οποία αποκτάται σε κάθε φάση της ζωής μας.... από την οικογένεια,το σχολείο,τους καθηγητές τους φίλους που συναναστρεφόμαστε,το διάλογο με ανθρώπους με τα ίδια ενδιαφέροντα και πολλά άλλα. Επίσης μη ξεχνάμε ότι το ραβδωτό όπλο και η βολίδα που φεύγει από αυτό έχει ταυτότητα ..... μπορεί να αποδειχθεί από ποιο όπλο έφυγε..... και στη συνέχεια υπάρχουν συνέπειες..... Θα μου πείτε πρέπει να γίνει ατύχημα για να βρούμε τον υπαίτιο..... όχι βέβαια αλλά αυτό είναι μία επιπλέον ασφαλιστική δικλείδα.....ο κάτοχος του ραβδωτού όπως ακριβώς και οι κάτοχοι σκοπευτικών πιστολιών και τουφεκιών τηρούν ευλαβικά τους κανόνες ασφαλείας.... και το κάνουν αυτό επειδή δε θέλουν να χάσουν την δυνατότητα να κατέχουν ένα τέτοιο όπλο και να εξασκούνται.....ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΌΛΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ..... είναι ο πρώτος κανόνας στη σκοποβολή και ιδιαίτερα στην πρακτική.....
 
Το μεγαλύτερο βεληνεκές δεν είναι πρόβλημα..... αυτός που χειρίζεται το όπλο είναι το πρόβλημα..... επειδή πήρε στα χέρια του ένα όπλο και δεν φρόντισε η Πολιτεία αρχικά να θέσει σωστά κριτήρια και ελέγχους και κατά δεύτερον η παρέα που αποδέχεται την παρουσία ενός τέτοιου ανθρώπου..... ειπώθηκε νωρίτερα η λέξη παιδεία..
Ότι δεν είναι αυτό καθεαυτό πρόβλημα το ξέρω,γι'αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά
Αυτός που χειρίζεται το όπλο είναι το πρόβλημα είτε με ραβδωτό είτε με σκάγια
Αν δεις εσύ την πολιτεία και τις παρέες να κάνουν αυτά που γράφεις το ξανασυζητάμε, γιατί εγώ βλέπω το αντίθετο
Το ποσό παιδεία έχουν ορισμένοι αρκεί μία ματιά στο διαδίκτυο για να το καταλάβουμε
Ας μαζέψουμε αυτούς πρώτα με κάποιο τρόπο που μας ξεφτιλίζουν όλους και μετά ας μιλήσουμε και για ραβδωτά
 
Νομίζω ότι όλοι ξεχνάμε κάτι. Όλοι είμαστε εκπαιδευμένοι στα ραβδωτά αφού η στράτευση είναι υποχρεωτική.
Κάνω λάθος;
.very funny. με εκανες και γελασα Λευτερη !!! Εδω πηγεναμε στης βολες και ψαχναμε κανενα βραχο να κρυφτουμε μη μας παρει καμια ξεμπαρκη απο τους αχρηστους που δεν ειχανε ιδεα !!! Οι πιο ασφαλης ηταν αυτοι στη κρυπτη κατω απο τους στοχους !!
 
Νομίζω ότι όλοι ξεχνάμε κάτι. Όλοι είμαστε εκπαιδευμένοι στα ραβδωτά αφού η στράτευση είναι υποχρεωτική.
Κάνω λάθος;
Θεωρητικός τουλάχιστον ναι
Αν και το σημαντικότερο που ξεχνάμε και μάλλον εκεί τελειώνουν όλα είναι το ελληνικό πολιτικό σύστημα
Πιστεύετε ότι θα εγκρίνουν ποτέ την δυνατότητα να έχουμε ραβδωτό την στιγμή που δεν αφήνουν άλλα βοηθήματα σκόπευσης
Είχα ξαναγράψει ότι ο Παπουτσής από το βήμα της βουλής είπε ότι η διόπτρα μεγαλώνει το βεληνεκές του όπλου,μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις τους και δεν τους ενδιαφέρει κιόλας αν είναι σωστές ή λάθος
Και είμαι και σίγουρος ότι και από την αστυνομία θα υπάρξουν μεγάλες αντιδράσεις στο ενδεχόμενο να αποκτήσουμε ραβδωτά
 
Νομίζω ότι όλοι ξεχνάμε κάτι. Όλοι είμαστε εκπαιδευμένοι στα ραβδωτά αφού η στράτευση είναι υποχρεωτική.
Κάνω λάθος;
Γυρίσαμε από το πεδίο βολής, έγινε καταμέτρηση στον οπλοβαστό και έλειπε ένα . Ένας απίθανος το είχε ξεχάσει εκεί ....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top