Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οχι μπρε παιδιά το παραλέτε!!!!
Εγώ από προσωπική εμπειρία θα έλεγα πάνω από 50%
δεν ξερω τι εμπειρίες έχετε από γουρουνοκυνήγι αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο χάλια τα πράγματα
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το ποσοστό αυτών που μπορούν όπως είπε ο Αλέξανδρος να κυνηγήσουν αύριο με σκοπευτικά και μονοβολα στα λειοκαννα τους είναι μικρό.... εννοεί φαντάζομαι όπως και εγώ το ποσοστό αυτών οι οποίοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν με αξιώσεις τα σκοπευτικά και τα μονοβολα... επιπλέον η συγκεκριμένη συζήτηση έγινε στην βάση του πόσοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν ραβδωτό για το κυνήγι του αγριογούρουνου..... Να αντιστρεψω λοιπόν το ερώτημα....εσύ που έχεις εμπειρία από το συγκεκριμένο κυνήγι τι ποσοστό κυνηγών αγριόχοιρου μπορεί αύριο να κυνηγήσει με ραβδωτό;
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το ποσοστό αυτών που μπορούν όπως είπε ο Αλέξανδρος να κυνηγήσουν αύριο με σκοπευτικά και μονοβολα στα λειοκαννα τους είναι μικρό.... εννοεί φαντάζομαι όπως και εγώ το ποσοστό αυτών οι οποίοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν με αξιώσεις τα σκοπευτικά και τα μονοβολα... επιπλέον η συγκεκριμένη συζήτηση έγινε στην βάση του πόσοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν ραβδωτό για το κυνήγι του αγριογούρουνου..... Να αντιστρεψω λοιπόν το ερώτημα....εσύ που έχεις εμπειρία από το συγκεκριμένο κυνήγι τι ποσοστό κυνηγών αγριόχοιρου μπορεί αύριο να κυνηγήσει με ραβδωτό;
όσοι και με μονόβολο: πάνω από το 50%

το ερώτημα όμως θα έπρεπε να είναι: πόσοι από αυτούς που κυνηγούν με δράμια ή σκάγια θα έπρεπε να ΄κυνηγούν;

ή ακόμα χειρότερα πόσοι από αυτούς που κατέχουν λειόκαννο θα έπρεπε να κατέχουν όπλο;
 
αυτό ξανα πεστο
και σταματημένα .very funny.

===== Διάλειμμα για ανέκδοτο =====
Αυτό έγινε στο λύκειο.
Ρωτάει η γαλλικού ... Τάσο τι σημαίνει το "qu'est-ce qu'il y a en fait" προφέρεται "κε σκ' ιλ ι α αν φο ?" και σημαίνει "Τι συμβαίνει ?"

Τάσος: "Μπας κ' έχει σκυλιά ο Φώτης ?"

Γαλλικού: "Και σκυλιά και γατιά" αχααχαα
===========================
topic.
 
όσοι και με μονόβολο: πάνω από το 50%
Λοιπόν...Να τα βάζουμε σε μια σειρά τα πράγματα.Το λειοκαννο με μονοβολο από το ραβδωτό έχει τεράστια διαφορά.Στο λέω υπεύθυνα γιατί από το 2014 κυνηγώ και με τα δύο.Να το πάω και ένα βήμα παραπάνω...
To κυνήγι με red-dot από την διόπτρα στο ίδιο ραβδωτό είναι η νύχτα με την μέρα γιατί στο δεύτερο χρειάζεται να ξέρεις να ρυθμίσεις.Θεωρω πως εάν το ποσοστό που χρησιμοποιεί μονοβολα ήταν τόσο μεγάλο η ζήτηση για κινούμενους στόχους "τρενάκια" θα έσπρωχνε τα σκοπευτήρια να τα βάλουν.
 
Λοιπόν...Να τα βάζουμε σε μια σειρά τα πράγματα.Το λειοκαννο με μονοβολο από το ραβδωτό έχει τεράστια διαφορά.Στο λέω υπεύθυνα γιατί από το 2014 κυνηγώ και με τα δύο.Να το πάω και ένα βήμα παραπάνω...
To κυνήγι με red-dot από την διόπτρα στο ίδιο ραβδωτό είναι η νύχτα με την μέρα γιατί στο δεύτερο χρειάζεται να ξέρεις να ρυθμίσεις.Θεωρω πως εάν το ποσοστό που χρησιμοποιεί μονοβολα ήταν τόσο μεγάλο η ζήτηση για κινούμενους στόχους "τρενάκια" θα έσπρωχνε τα σκοπευτήρια να τα βάλουν.
το ποσοστό που λέω 50% δεν είναι ΠΟΣΟΙ δουλεύουν μονόβολα αλλά πόσοι ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να δουλέψουν μονόβολα
σαφώς και μονόβολο με ραβδωτό είναι μερα με τη νύχτα

οι μόνες ομοιότητες τους είναι στα όπλα με ανοιχτα απλά σκοπευτικά
με το που μπαίνει διόπτρα αλλάζουν ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ τα πράγματα
 
όσοι και με μονόβολο: πάνω από το 50%

το ερώτημα όμως θα έπρεπε να είναι: πόσοι από αυτούς που κυνηγούν με δράμια ή σκάγια θα έπρεπε να ΄κυνηγούν;

ή ακόμα χειρότερα πόσοι από αυτούς που κατέχουν λειόκαννο θα έπρεπε να κατέχουν όπλο;
Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα..... γι αυτό και λέμε ότι το ποσοστό είναι μικρό..... και επειδή το κυνήγι του αγριογούρουνου τα τελευταία χρόνια έχει γίνει μόδα και κάποιοι θεωρούν ότι είναι εύκολο .... αυξάνεται η πιθανότητα ατυχήματος....
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το ποσοστό αυτών που μπορούν όπως είπε ο Αλέξανδρος να κυνηγήσουν αύριο με σκοπευτικά και μονοβολα στα λειοκαννα τους είναι μικρό.... εννοεί φαντάζομαι όπως και εγώ το ποσοστό αυτών οι οποίοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν με αξιώσεις τα σκοπευτικά και τα μονοβολα... επιπλέον η συγκεκριμένη συζήτηση έγινε στην βάση του πόσοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν ραβδωτό για το κυνήγι του αγριογούρουνου..... Να αντιστρεψω λοιπόν το ερώτημα....εσύ που έχεις εμπειρία από το συγκεκριμένο κυνήγι τι ποσοστό κυνηγών αγριόχοιρου μπορεί αύριο να κυνηγήσει με ραβδωτό;
Όλοι μπορούν‼️το θέμα είναι αν θα πετύχουν γουρούνι‼️
Απ' τη στιγμή που, η συντριπτική πλειοψηφία κυνηγά με δράμια την απάντηση την έχουμε ‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top