Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σχετικά με την επιλογή του φυσιγγιου, είναι απαραίτητο το "κόψιμο" της παγανας.
Θα δεις τι μεγέθη κυκλοφορούν και θα αποφασίσεις,τα ανοιχτά ή κλειστα καρτέρια κτλ.
Βεβαια.... Αμολας σκυλιά για κοπαδακια με μετρια μεγέθη και σου πετάγονται κάτι καπρια και δεν ξέρεις από πού σου ήρθαν χαχαχαχα
 
Ανεβάζω 2 δοκιμες με δράμια ιδιογομωσης.....
Νομιζω εδω ειναι το πιο καταλληλο θεμα, αν οχι παρακαλω να μεταφερθει το ποστ.
1η βολη στα 40 μετρα με 8βολο 11/0 χωρις αλεύρι και τσοκ BX brain
View attachment 56534
Παλι η ιδια φωτο απλως τα δραμια ειναι σημειωμενα και αυτο που εχω κυκλωσει χτυπησε χωμα και μετα στοχο.
View attachment 56537
2η βολή με 6βολο με αλευρι12/0 στα 40μ και αλλο τσοκ brain BR
Τα δραμια ειναι κυκλωμενα με 6αγωνο(υποτιθεται) και μπλε μαρκαδορο. Θελω να τη μαζεψω ελαφρως.
View attachment 56536
View attachment 56538
Αυτα απο εμενα και ελπιζω να μην σας μπερδεψα πολυ.
η πρωτη βολή είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ
που την είδατε την "ανοιχτή" συγκέντρωση;;;
100% σε κύκλο Φ400 στα 40 μ =>
πολύ καλή
 
ενταξυ το εχετε τερματησει!!! τα δραμια τα βαραμε σε κοντινα γουρουνια για διωρθωση σκοπευτικου λαθους !!! αν στα 40 μετρα εχεις 30 ποντους ανοιγμα μεχρι τα 35 μετρα πανε μονοβολα !! βαρατε τοτε μονοβολα απο τα 5 μεχρι τα 100 μετρα που ειναι και το καταληλο φυσιγγι για τα γουρουνια !!!!
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!
 
Βρε θα το ανοίξω το θέμα "υπερσυγκεντρωτίτιδα" ... ανίατη ασθένεια 🤪 !!!
Σωστό και αυτό που λες, το έχω πει πολλές φορές ... όχι μπίλιες μονοβολιά ... δεν καταλαβαίνουν τίποτα τα καθαρόαιμα αχαχαχ
.sarcastic.
80-100 πόντους περίπου στα 35-40m μια χαρά είναι για εμένα.
Το απόγευμα μπορεί να δοκιμάσω κανένα να δω ...
Κάπου εκεί πρέπει να βγαίνουν με LM ... είχα ρίξει 2 παλιότερα ...

ΌΤΑΝ ΔΟΚΙΜΆΖΩ ΔΡΆΜΙΑ
κάνω δυο κύκλους (όχι απαραίτητα ομόκεντρους)
Φ380 Φ760
στα 36,5 μ ψάχνω ένα 60 -70 % στον Φ380
κι ένα 70 - 100 % στον άλλο
αλλά θέλω ΟΛΑ τα δράμια στο 1,10Χ1,10

αν πιάσω 100% στον Φ380 δεν με χαλάει,
απλά αυτός ο συνδυασμός τσοκ - φυσιγγίου πάει σε ανοιχτά καρτέρια σαν 2ο -30 φυσίγγι πίσω από μονόβολο
 
Σε δοκιμές που κάναμε με φίλους την Κυριακή με εντυπωσίασαν τα Remington τα 10βολα μάγκνουμ με benelli rafaelo και 3* τσοκ ..... Απόσταση 55 μέτρα. Σε κατανομή -συγκεντρωση άψογα ..... Ταχύτητα και διάτρηση δεν ξέρω.......
πέτυχες καλή έκδοση αν πετύχαινες τα μούφα-τζούφια ή τα μαιμού θα έκλαιγες......
 
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσο να βαλω.....
Φοβαμαι να τη γεμισω με οσο λενε οι πινακες

Καλημερα Μαικ!!!
Μην την φοβασαι...δεν σηκωνει ανεξελεγκτα bar αυτη η πυριτιδα ( SSB-150 )....εκτος και αν κανεις
λαθος στο στησιμο!!!
Αυτο ισχυει για ολες της πυριτιδες φιλε !!!

Σου ανεβαζω δυο δοκιμες...με SSB- 150....και μια με MG2.

εικόνα_Viber_2022-04-16_11-26-34-850.jpg

εικόνα_Viber_2022-04-16_11-27-05-630.jpg

Εαν θελεις μεγαλυτερο ''ανοιγμα'' στα βολια....ανοιξε τσοκ και βαλε 3* η 4 * αστρα φιλε !!!
Την ταχυτητα μην την θεωρεις μικρη....Τα 12/0 βολια με αυτες τις ταχυτητες....''κλεινουν σπιτια''.....
Τα σεταπ στα στελνω σε ΠΜ.
 
Περισσότερα των 10 δραμιών χρησιμοποιεί κάποιος για κυνήγι αγριόχοιρου;
12βολα, 16βολα, 27βολα ;
ΝΑΙ
αλλά ΤΙ εννοούμε 12βολα, 16βολα, 27βολα ;;;;;
πχ. το απλό 12βολο Φ8,10 ΗΠΑ Φ8,00 ΕΕ σε σεμι μαγκνουμ βγαίνει 15βολο σε μαγκνουμ πάλι 15βολο ή 18βολο κ.λ.π.
το απλό 16βολο Φ7,62 ΗΠΑ (1Buck) Φ 7,50 EE βγαίνει σε 27βολο 89 χιλ Super magnum
εγώ δουλευω ΚΑΙ 12βολα σεμί μαγκν 00Β και 15βολα πάλι 00Β Φ8,38

τα γουρούνια θηρεύονται με δράμια από Φ7,5 έως Φ9,7
με λεπτά δράμια όμως δεν "κρατιέται" κάπρος εύκολα
τουτέστιν
καλύτερα από Φ8,38 και πάνω κι ακόμα καλύτερα από Φ9,1

Στα υδρόβια χρησιμοποιεί κάποιος δράμια;
34βολα, 41/2βολα, 50βολα, 60βολα, 66/7βολα, 82βολα, 105βολα ;
ΝΑΙ
μόνο Χήνες
Επίσης, αυτό το 6βολο+μονοβολο της NS το έχει χρησιμοποιήσει κανένας;
έχω δοκιμάσει 6+1 ελληνικά
ΔΕΝ μου άρεσαν
έχω γράψει σχετικά
 
Καλημερα Μαικ!!!
Μην την φοβασαι...δεν σηκωνει ανεξελεγκτα bar αυτη η πυριτιδα ( SSB-150 )....εκτος και αν κανεις
λαθος στο στησιμο!!!
Αυτο ισχυει για ολες της πυριτιδες φιλε !!!

Σου ανεβαζω δυο δοκιμες...με SSB- 150....και μια με MG2.

View attachment 56584

View attachment 56585

Εαν θελεις μεγαλυτερο ''ανοιγμα'' στα βολια....ανοιξε τσοκ και βαλε 3* η 4 * αστρα φιλε !!!
Την ταχυτητα μην την θεωρεις μικρη....Τα 12/0 βολια με αυτες τις ταχυτητες....''κλεινουν σπιτια''.....
Τα σεταπ στα στελνω σε ΠΜ.
Νικο μην του στηλεις σετ απ εχει το λοτ του 14 δεν σηκωνει τοσο φορτωμα οσο η δικια σου η ssb
 
Νικο μην του στηλεις σετ απ εχει το λοτ του 14 δεν σηκωνει τοσο φορτωμα οσο η δικια σου η ssb

Καλα εκανες και μου το ειπες Μητσαρα...Στειλε του εσυ που εχεις αυτο το ΛΟΤ....και εγω του
στελνω το σεταπ με την MG2 φιλε !!!
 
Ενα πολυ καλο ( για μενα ) και πολλα υποσχομενο σεταπ και φυσιγγιο 6+1-του Χρηστου - Vinci .

O Xρηστος το κλεινει με 28 γραμμαρια μονοβολο...ενω εγω το εστησα με 32 γραμμαρια μονοβολο.

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν φανερωσα την ταχυτητα....
Θα το στησω ''σωστα'' οπως το εχει ο Χρηστος...και θα σας ανεβασω την δοκιμη !!

εικόνα_Viber_2022-09-03_17-56-13-954.jpg
εικόνα_Viber_2022-09-03_17-57-01-985.jpg
:)
 
Και με τα λεγομενα του Χρηστου...και εγω απο αυτο που ειδα στην δοκιμη...τον πιστευω...
Εχουν ξεψυχησει πολλα μα πολλα γουρουνια με αυτο το σεταπ και φυσιγγιο !!!
Κύριε Νίκο, 2 ελληνικά που είχα δοκιμάσει όταν είχαν πρωτοβγεί και τα παινευαν (4+1 και 6+1)....με το πρώτο παραλίγο να με φάει το γουρούνι μεσα στα πουρνάρια, είχε το μονοβολο στο κόκκαλο καρφωμένο στο μπροστά πόδι σε βολή 15 μέτρων ( με γλίτωσε το winchester 3"supreme 10 Βόλο) και τα 6+1 που έριξα και τα 10 σε στόχο, είχα ποικιλία αποτύπωσεων αλλά καμία ικανοποιητική.... Ελπίζω οι Έλληνες βιοτεχνες να τα βελτίωσαν τώρα.
 
Κύριε Νίκο, 2 ελληνικά που είχα δοκιμάσει όταν είχαν πρωτοβγεί και τα παινευαν (4+1 και 6+1)....με το πρώτο παραλίγο να με φάει το γουρούνι μεσα στα πουρνάρια, είχε το μονοβολο στο κόκκαλο καρφωμένο στο μπροστά πόδι σε βολή 15 μέτρων ( με γλίτωσε το winchester 3"supreme 10 Βόλο) και τα 6+1 που έριξα και τα 10 σε στόχο, είχα ποικιλία αποτύπωσεων αλλά καμία ικανοποιητική.... Ελπίζω οι Έλληνες βιοτεχνες να τα βελτίωσαν τώρα.
Οσο για το πόδι, δεν εννοώ χαμηλά... Η τουφεκια ήταν στο ' χοντρό '...
 
Κύριε Νίκο, 2 ελληνικά που είχα δοκιμάσει όταν είχαν πρωτοβγεί και τα παινευαν (4+1 και 6+1)....με το πρώτο παραλίγο να με φάει το γουρούνι μεσα στα πουρνάρια, είχε το μονοβολο στο κόκκαλο καρφωμένο στο μπροστά πόδι σε βολή 15 μέτρων ( με γλίτωσε το winchester 3"supreme 10 Βόλο) και τα 6+1 που έριξα και τα 10 σε στόχο, είχα ποικιλία αποτύπωσεων αλλά καμία ικανοποιητική.... Ελπίζω οι Έλληνες βιοτεχνες να τα βελτίωσαν τώρα.

Κωστα μου σε πιστευω φιλε μου !!!
Αλλο το εμπορικο φυσιγγιο....και αλλο το δοκιμασμενο ιδιογομωσης !!
Τονισα το ''δοκιμασμενο''....γιατι και εμεις οι ιδιογομωτες βγαζουμε φολες...με 1ον τον εαυτο μου!!!
Οι δοκιμες μας ''σωνουν'' τους ιδιογομωτες εννοω...Για να βγαλεις καλο φυσιγγιο ειτε σε βολια ειτε σε
σκαγια...πρεπει να το ψαξεις....και να ιδρωσει και λιγο ή πολυ ο κωλος μου ( συγνωμη για εκφραση )...
αλλα αυτη ειναι η Αληθεια !!
 
Κωστα μου σε πιστευω φιλε μου !!!
Αλλο το εμπορικο φυσιγγιο....και αλλο το δοκιμασμενο ιδιογομωσης !!
Τονισα το ''δοκιμασμενο''....γιατι και εμεις οι ιδιογομωτες βγαζουμε φολες...με 1ον τον εαυτο μου!!!
Οι δοκιμες μας ''σωνουν'' τους ιδιογομωτες εννοω...Για να βγαλεις καλο φυσιγγιο ειτε σε βολια ειτε σε
σκαγια...πρεπει να το ψαξεις....και να ιδρωσει και λιγο ή πολυ ο κωλος μου ( συγνωμη για εκφραση )...
αλλα αυτη ειναι η Αληθεια !!
Εσείς κύριε Νίκο και οι συζητήσεις όλων των μελών του φόρουμ, με βγάλατε από το βούρκο!
 
Κύριε Νίκο, 2 ελληνικά που είχα δοκιμάσει όταν είχαν πρωτοβγεί και τα παινευαν (4+1 και 6+1)....με το πρώτο παραλίγο να με φάει το γουρούνι μεσα στα πουρνάρια, είχε το μονοβολο στο κόκκαλο καρφωμένο στο μπροστά πόδι σε βολή 15 μέτρων ( με γλίτωσε το winchester 3"supreme 10 Βόλο) και τα 6+1 που έριξα και τα 10 σε στόχο, είχα ποικιλία αποτύπωσεων αλλά καμία ικανοποιητική.... Ελπίζω οι Έλληνες βιοτεχνες να τα βελτίωσαν τώρα.
Οσο για το πόδι, δεν εννοώ χαμηλά... Η τουφεκια ήταν στο ' χοντρό '...
Κωστα μου σε πιστευω φιλε μου !!!
Αλλο το εμπορικο φυσιγγιο....και αλλο το δοκιμασμενο ιδιογομωσης !!
Τονισα το ''δοκιμασμενο''....γιατι και εμεις οι ιδιογομωτες βγαζουμε φολες...με 1ον τον εαυτο μου!!!
Οι δοκιμες μας ''σωνουν'' τους ιδιογομωτες εννοω...Για να βγαλεις καλο φυσιγγιο ειτε σε βολια ειτε σε
σκαγια...πρεπει να το ψαξεις....και να ιδρωσει και λιγο ή πολυ ο κωλος μου ( συγνωμη για εκφραση )...
αλλα αυτη ειναι η Αληθεια !!

άλλος ένας απογοητευμένος από τα 4+1 6+1
το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιείται ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ, μονόβολο που είναι σχεδιασμένο να έχει ενσωματωμένο βύσμα
το βλήμα δεν έχει σταθερή πορεία και μπορεί να "πλαγιάσει"
αυτό το είδα και σε δοκιμές που είχα κάνει πριν πολλά χρόνια μετά από παρόμοιο περιστατικό που περιέγραψε ο φίλος μας ο Κώστας
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα.336/post-760408

στις δοκιμές του Νίκου όμως το βλήμα φαίνεται να προσκρούει κάθετα
 
άλλος ένας απογοητευμένος από τα 4+1 6+1
το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιείται ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ, μονόβολο που είναι σχεδιασμένο να έχει ενσωματωμένο βύσμα
το βλήμα δεν έχει σταθερή πορεία και μπορεί να "πλαγιάσει"
αυτό το είδα και σε δοκιμές που είχα κάνει πριν πολλά χρόνια μετά από παρόμοιο περιστατικό που περιέγραψε ο φίλος μας ο Κώστας
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα.336/post-760408

στις δοκιμές του Νίκου όμως το βλήμα φαίνεται να προσκρούει κάθετα

Το σεταπ και του Χρηστου Vinci.... και το στησιμο το δικο μου εχει βυσμα με ποτηρι....
Τιποτα δεν ειναι τυχαιο Μαριε !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top