Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ευχαριστω Μαικ. Εαν τα βρω εδω στην Σαμο ( Καρλοβασι ) θα τα παρω...και θα κανω παρουσιαση φιλε !!!
Πιστευω να υπαρχουν εδω....Τα γουρουνια κοντευουν να μας ''φανε''...!!
Νικο φατετα εσεις φυσιγηια εβγαλες οποτε εισαι ετοιμος
 
Δηλαδή? Μπορείς να πεις?
Μπορώ να πω τον τρόπο, αυτό βέβαια που δεν γνωρίζω είναι το θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ στα στενά τσοκαρισματα ειδικά όταν μιλάμε για δράμια 12/0-13/0.

Εγώ έχω φτιάξει ΜΌΝΟ 11/0.

Υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που γνωρίζουν πολύ καλά το συγκεκριμένο θέμα ,μισό χρόνο έχω που ασχολούμαι με την ιδιογομωση αλλά το θέμα σκληρά δράμια με απασχόλησε λίγο.

Θα σου πω ακριβώς τι κάνω εγώ,χωρίς να ξέρω αν κάνω κάτι λάθος αλλά 3 φορές που έφτιαξα έγιναν σκληρά.

Εάν χρησιμοποιήσεις επινικελωμενα ή επιχαλκωμενα θα γίνουν ίσως λίγο πιο σκληρά από τα μολυβδινα αλλά δεν υπάρχει λόγος.... Ίσως χαλάσει και η επιμεταλλωση εάν σου ξεφύγει ο χρόνος ή η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ και πετάξει καρουμπαλακια.

Η διαδικασία... Σε ένα φουρνακι μικρό (όχι σε αυτό που μαγειρεύεις, ίσως είναι επικίνδυνο για την υγεία σου και σε ανοιχτό χώρο) βάζεις ένα ταψάκι, βάζεις αλουμίνοχαρτο, τα δράμια και τα σκεπάζεις πάλι με αλουμίνοχαρτο.
Εγώ βάζω γύρω στις 150 μπάλες.
Το αφήνω στους 250 βαθμούς Κελσίου γιατί δεν πάει παραπάνω το φουρνακι για 50 λεπτά και τα ρίχνω σε ένα κουβά με νερό.
Στη συνέχεια τα αφήνω πάνω σε χαρτί κουζίνας να στεγνώσουν.
Έπειτα από 2 μέρες δοκίμασε να τα πατήσεις.
 
Να και αλλο ενα μυστικο της επιτυχιας του για οσους τα χρησιμοποιουν και δεν φοβουνται.
Τα βολια...
Δείτε οπως εχω βαλει τα δραμια την κορυφη τους. Μαλλον τα φτιαχνει μονος του σε δικο του καλουπι και ειναι υπερβολικα σκληρα.View attachment 56683


Τα εσφιξα και τα 2 με ολη μου την ψυχη. Του κενταυρου το επιχαλκομενο είχε μεγαλύτερη παραμορφωση.View attachment 56685
View attachment 56686
μια που έχεις μικρομετρο μέτρα λίγο την διαμετρό τους είναι 9,1 όντως;
*το σημάδι απ' το καλούπι με χαλάει......
 
Μπορώ να πω τον τρόπο, αυτό βέβαια που δεν γνωρίζω είναι το θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ στα στενά τσοκαρισματα ειδικά όταν μιλάμε για δράμια 12/0-13/0.

Εγώ έχω φτιάξει ΜΌΝΟ 11/0.

Υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που γνωρίζουν πολύ καλά το συγκεκριμένο θέμα ,μισό χρόνο έχω που ασχολούμαι με την ιδιογομωση αλλά το θέμα σκληρά δράμια με απασχόλησε λίγο.

Θα σου πω ακριβώς τι κάνω εγώ,χωρίς να ξέρω αν κάνω κάτι λάθος αλλά 3 φορές που έφτιαξα έγιναν σκληρά.

Εάν χρησιμοποιήσεις επινικελωμενα ή επιχαλκωμενα θα γίνουν ίσως λίγο πιο σκληρά από τα μολυβδινα αλλά δεν υπάρχει λόγος.... Ίσως χαλάσει και η επιμεταλλωση εάν σου ξεφύγει ο χρόνος ή η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ και πετάξει καρουμπαλακια.

Η διαδικασία... Σε ένα φουρνακι μικρό (όχι σε αυτό που μαγειρεύεις, ίσως είναι επικίνδυνο για την υγεία σου και σε ανοιχτό χώρο) βάζεις ένα ταψάκι, βάζεις αλουμίνοχαρτο, τα δράμια και τα σκεπάζεις πάλι με αλουμίνοχαρτο.
Εγώ βάζω γύρω στις 150 μπάλες.
Το αφήνω στους 250 βαθμούς Κελσίου γιατί δεν πάει παραπάνω το φουρνακι για 50 λεπτά και τα ρίχνω σε ένα κουβά με νερό.
Στη συνέχεια τα αφήνω πάνω σε χαρτί κουζίνας να στεγνώσουν.
Έπειτα από 2 μέρες δοκίμασε να τα πατήσεις.
Σσσσσωραιος!
 
Μπορώ να πω τον τρόπο, αυτό βέβαια που δεν γνωρίζω είναι το θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ στα στενά τσοκαρισματα ειδικά όταν μιλάμε για δράμια 12/0-13/0.

Εγώ έχω φτιάξει ΜΌΝΟ 11/0.

Υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που γνωρίζουν πολύ καλά το συγκεκριμένο θέμα ,μισό χρόνο έχω που ασχολούμαι με την ιδιογομωση αλλά το θέμα σκληρά δράμια με απασχόλησε λίγο.

Θα σου πω ακριβώς τι κάνω εγώ,χωρίς να ξέρω αν κάνω κάτι λάθος αλλά 3 φορές που έφτιαξα έγιναν σκληρά.

Εάν χρησιμοποιήσεις επινικελωμενα ή επιχαλκωμενα θα γίνουν ίσως λίγο πιο σκληρά από τα μολυβδινα αλλά δεν υπάρχει λόγος.... Ίσως χαλάσει και η επιμεταλλωση εάν σου ξεφύγει ο χρόνος ή η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ και πετάξει καρουμπαλακια.

Η διαδικασία... Σε ένα φουρνακι μικρό (όχι σε αυτό που μαγειρεύεις, ίσως είναι επικίνδυνο για την υγεία σου και σε ανοιχτό χώρο) βάζεις ένα ταψάκι, βάζεις αλουμίνοχαρτο, τα δράμια και τα σκεπάζεις πάλι με αλουμίνοχαρτο.
Εγώ βάζω γύρω στις 150 μπάλες.
Το αφήνω στους 250 βαθμούς Κελσίου γιατί δεν πάει παραπάνω το φουρνακι για 50 λεπτά και τα ρίχνω σε ένα κουβά με νερό.
Στη συνέχεια τα αφήνω πάνω σε χαρτί κουζίνας να στεγνώσουν.
Έπειτα από 2 μέρες δοκίμασε να τα πατήσεις.
αυτό λέγεται Βαφή του μετάλλου
η αντίστροφη διαδικασία είναι η ανόπτηση
 
35 μέτρα με τσοκ brain BR-ιδιογόμωση με m92s
Πως σας φαινεται αυτή?
View attachment 56727View attachment 56728
10βολο με 11/0 μπίλιες
πολύ καλή, προσωπικά θα την ήθελα λίγο πιο ανοιχτή αντί τα 9 στα 10 θα ήθελα 7 στα 10 και τα άλλα 3 περιμετρικά
 
Η διαδικασία... Σε ένα φουρνακι μικρό (όχι σε αυτό που μαγειρεύεις, ίσως είναι επικίνδυνο για την υγεία σου και σε ανοιχτό χώρο) βάζεις ένα ταψάκι, βάζεις αλουμίνοχαρτο, τα δράμια και τα σκεπάζεις πάλι με αλουμίνοχαρτο.
Εγώ βάζω γύρω στις 150 μπάλες.
Το αφήνω στους 250 βαθμούς Κελσίου γιατί δεν πάει παραπάνω το φουρνακι για 50 λεπτά και τα ρίχνω σε ένα κουβά με νερό.
Στη συνέχεια τα αφήνω πάνω σε χαρτί κουζίνας να στεγνώσουν.
Έπειτα από 2 μέρες δοκίμασε να τα πατήσεις.
Σε κράμα μολύβδου με αντιμόνιο κάτω από 5% κάνει δουλειά.
Πάνω από 5-6% δεν κάνει, δεν σκληραίνουν και άλλο δηλαδή (ίσως και να μην χρειάζεται).
Αυτό έχω διαβάσει ...
 
Σε κράμα μολύβδου με αντιμόνιο κάτω από 5% κάνει δουλειά.
Πάνω από 5-6% δεν κάνει, δεν σκληραίνουν και άλλο δηλαδή.
Αυτό έχω διαβάσει ...
Αυτό δεν το γνωρίζω και να σας πω την αλήθεια μόνο από τον Κένταυρο αγόρασα δράμια.
Δεν ξέρω εάν έχει διάφορες κατηγορίες.
 
Δεν ξέρω εάν έχει διάφορες κατηγορίες.
Δεν έχω ιδέα ... απλά το διάβασα και το ανέφερα.
Κανένας δεν μπορεί να ξέρει πόσο ακριβώς αντιμόνιο έχουν τα σκάγια ...
Σε κάθε περίπτωση το κάνεις και αν δουλέψει ... δούλεψε.
Χειρότερα δεν μπορεί να γίνουν :)
 
πολύ καλή, προσωπικά θα την ήθελα λίγο πιο ανοιχτή αντί τα 9 στα 10 θα ήθελα 7 στα 10 και τα άλλα 3 περιμετρικά
Στην ουσία 10/10 είναι! Μαλλον δεν είδες το τέρμα δεξια βολι που ειναι στο διπλανο ξύλο απο πισω. Γουστα ειναι ολα αυτα. Ο καθενας ψαχνει οτι τον ικανοποιει και νιωθει ανετα. Εχω και πιο ανοιχτες για κλειστα καρτερια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top