Ελληνικές βιοτεχνίες φυσιγγίων

Οταν υπηρετουσα στη Ναξο ως εκπαιδευτικος το 2004 οι περισσοτεροι ντοπιοι κυνηγοι χρησιμοποιουσαν φυσιγγια ΡΕΡΡΕΣ ελληνικα. Εγω ειχα αποθεμα μαζι μου απο την Κορινθο. Τα γνωριζει καποιος τα φυσιγγια αυτα?
Πρέπει να έχει κλείσει, η γαλατσι η ωροπος, ο Τάσος θα τα θυμάται αυτά.
 
Οταν υπηρετουσα στη Ναξο ως εκπαιδευτικος το 2004 οι περισσοτεροι ντοπιοι κυνηγοι χρησιμοποιουσαν φυσιγγια ΡΕΡΡΕΣ ελληνικα. Εγω ειχα αποθεμα μαζι μου απο την Κορινθο. Τα γνωριζει καποιος τα φυσιγγια αυτα?
Μπράβο Γιωργο αυτό για εμένα είναι μια ενδιαφέρουσα πληροφορια.....
Αντε να φανταστεί κάποιος ότι στην Νάξο είχε γίνει τόσο γνωστός ο Ρερρες από το Γαλατσι...
Γαλάτσι, επί της λεωφόρου Βεΐκου. Έχει κλείσει πλέον εδώ και αρκετό καιρό.
Βεϊκου 62-64....
Πολυ σωστός ο συντοπιτης.....
 
Oχι Γιάννη...
Αλλά θυμάμαι ότι έβγαζε γυρω στους οκτώ διαφορετικούς τυπους φυσιγγιων.....
Εμένα είναι φίλος μου και κυνηγούσαμε και παρέα έβγαζε καλά φυσίγγια πάντως με δικά του αλλά για μας ,κυνηγούσα πάπια με 32 γρ νουμ 5 .
 
Η συγκεκριμένη συνταγή είχε γραφτεί από τον Λεωνίδα το διάστημα 2010-2011 οπότε αφορά lot εκείνης της περιόδου. Επίσης είχε γράψει ρητά "Η συνταγή των 42 γραμ. να χρησιμοποιέιται μόνο σε όπλα σε καλή κατάσταση και με magnum θαλάμη και μόνο σε δύσκολες καιρικές συνθήκες", κοινώς αφορά πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.
Με 40γρ+2 αλευρη την στηνο και παει μπαλα.αλευρακι εσει δεν εβαλες???
 
Στον Ναυπλιώτη πήρες; Αν θυμάμαι καλά πέρυσι διαφήμιζαν μέτρηση για ιδιώτες στον βλητικο σταθμό τους έναντι κάποιας αμοιβής.
Πήρα και σε αυτόν, και Μετπλαστ και Κυργια. Τους είπα να πληρώσω ότι μου πουν και πως ήθελα μόνο pmax, αλλά δεν. Η μέτρηση που λέτε αν έδωσε κάτω από 900 bars μου φαίνεται λάθος, ως γνωστόν τα περισσότερα κανονάκια ( αν δεν έχουν περιοδική πιστοποίηση απο τράπεζα δοκιμών) είναι 100, 200bar πάνω κάτω. Ένα pressure trace σωστά ρυθμισμένο είναι πιο σίγουρο.
 
Back
Top