Θαυμάζοντας...

... Εκεί επίσης ποτίζαμε τα μεγάλα ζώα (γαϊδάρους, μουλάρια, αγελάδες) όσοι είχαν, και οι γειτόνοι και οι περαστικοί - αφού ταπώναμε την πρώτη γούρνα και γέμιζε νερό.
Φέτος με την έντονη λειψυδρία στέρεψε η πηγή που τροφοδοτεί τη δεξαμενή ύδρευσης του μικρού οικισμού μας, και βάλαμε μέσα ποτιστικό νερό (από την στέρνα που γεμίζει από άλλη πηγή που κρατάει λίγο ακόμα) για τις σπιτικές ανάγκες, αλλά δεν κάνει για πόσιμο και για το μαγείρεμα. Οπότε αγοράζουμε και εμφιαλωμένο, αλλά πηγαίνουμε και παίρνουμε και από την παλιά βρύση ... και θυμόμαστε τα παλιά ...
IMG_20240815_083720.jpgIMG_20240815_083748.jpg
Στη ρίζα αυτού του πλατάνου, στα νιάτα μου έχουμε "χτυπήσει" άπειρους φραπέδες με τα άλλα παιδιά, τα καλοκαιρινά απογεύματα. Κάνοντας και σκοποβολή με ένα αεροβόλο που έφερνε ένα γειτονόπουλο που έμενε στην Αθήνα και ερχόταν τα καλοκαίρια για διακοπές.
IMG_20240815_083801.jpg
IMG_20240815_083807.jpg
Υ.Γ. Οι ασκελετούρες έχουν ήδη πετάξει βλαστό κι έχουν ανθήσει, πολύ πριν βγάλουν τα φύλλα (όπως και κάθε χρόνο άλλωστε) ...
719202473432.jpg
 
... Εκεί επίσης ποτίζαμε τα μεγάλα ζώα (γαϊδάρους, μουλάρια, αγελάδες) όσοι είχαν, και οι γειτόνοι και οι περαστικοί - αφού ταπώναμε την πρώτη γούρνα και γέμιζε νερό.
Φέτος με την έντονη λειψυδρία στέρεψε η πηγή που τροφοδοτεί τη δεξαμενή ύδρευσης του μικρού οικισμού μας, και βάλαμε μέσα ποτιστικό νερό (από την στέρνα που γεμίζει από άλλη πηγή που κρατάει λίγο ακόμα) για τις σπιτικές ανάγκες, αλλά δεν κάνει για πόσιμο και για το μαγείρεμα. Οπότε αγοράζουμε και εμφιαλωμένο, αλλά πηγαίνουμε και παίρνουμε και από την παλιά βρύση ... και θυμόμαστε τα παλιά ...
View attachment 90138View attachment 90139
Στη ρίζα αυτού του πλατάνου, στα νιάτα μου έχουμε "χτυπήσει" άπειρους φραπέδες με τα άλλα παιδιά, τα καλοκαιρινά απογεύματα. Κάνοντας και σκοποβολή με ένα αεροβόλο που έφερνε ένα γειτονόπουλο που έμενε στην Αθήνα και ερχόταν τα καλοκαίρια για διακοπές.
View attachment 90144
View attachment 90140
Υ.Γ. Οι ασκελετούρες έχουν ήδη πετάξει βλαστό κι έχουν ανθήσει, πολύ πριν βγάλουν τα φύλλα (όπως και κάθε χρόνο άλλωστε) ...
View attachment 90141
Υπεροχες στιγμες Στελιο και οσοι ειμαστε απο χωρια και ζησαμε εκει και ζησαμε την εποχη αυτη αναπολουμε ωραιες δυσκολες αλλα δεν ξερω ας πουμε πιο ρομαντικες εποχες

Μου κανει εντυπωση που πινατε φραπε παντως-και οχι Ελληνικο η καποια αλλη μορφη καφε οπως πχ νεσκαφε κτυπημενο στο χερι με κουταλακι και ζαχαρουχο γαλα
Ας μας πει καποιος αν ξερει
Ποτε ηρθε ο φραπες και το νεσκαφε Ελλαδα-Κυπρο και ποια η ιστορια του
Μου αρεσει πολυ η μελετη της ιστορικης προελευσης για το καθε τι
 
Υπεροχες στιγμες Στελιο και οσοι ειμαστε απο χωρια και ζησαμε εκει και ζησαμε την εποχη αυτη αναπολουμε ωραιες δυσκολες αλλα δεν ξερω ας πουμε πιο ρομαντικες εποχες

Μου κανει εντυπωση που πινατε φραπε παντως-και οχι Ελληνικο η καποια αλλη μορφη καφε οπως πχ νεσκαφε κτυπημενο στο χερι με κουταλακι και ζαχαρουχο γαλα
Ας μας πει καποιος αν ξερει
Ποτε ηρθε ο φραπες και το νεσκαφε Ελλαδα-Κυπρο και ποια η ιστορια του
Μου αρεσει πολυ η μελετη της ιστορικης προελευσης για το καθε τι
https://www.google.com/amp/s/www.ne...ape-kai-to-mistiko-tou-thrilikou-lentzou/?amp
Ζεστός καφές καλοκαίρι απόγευμα δεν λέει !!! :cool:
Φυσικά το φραπέ τον ξεκίνησα προς το τέλος του λυκείου, στα 17-18 χρόνια μου ... Η σκοποβολή προηγήθηκε (κάπου στα 10-12 μου), με το δανεικό αεροβόλο του φίλου που ανέφερα. (Το να αποκτήσω δικό μου εκείνα τα χρόνια ήταν απλώς όνειρο θερινής νυκτός)!!!
 
.. Η σκοποβολή προηγήθηκε (κάπου στα 10-12 μου), με το δανεικό αεροβόλο του φίλου που ανέφερα. (Το να αποκτήσω δικό μου εκείνα τα χρόνια ήταν απλώς όνειρο θερινής νυκτός)!!!
Τι μου θύμησες....
Τρίτη δημοτικού μου δανείζει για μερικές μέρες ένας οικογενειακός φίλος το αεροβόλο του γιου του.
( Μεγαλύτερος από μένα )
Το ερωτεύτηκα...όταν ήρθε η ώρα να το δώσω μου λέει , το πουλάω.
Κάθε μέρα παρακαλούσα τους γονείς μου να μου το αγοράσουν.
Όλο μου έλεγαν ναι, και κάποια στιγμή μου είπαν ότι πρόλαβε και το πήρε άλλος...
Δεν τους πίστεψα, μάλλον με κορόιδευαν γιατί δεν ήθελαν να μου το πάρουν 😆
Το ίδιο έγινε και με έναν άλλον γνωστό που το πωλούσε, πήγα του είπα ότι θα το πάρω εγώ, αλλά μάλλον έπεσε σήμα από τους δικούς μου και μου είπαν πάλι ότι το έδωσε αλλού. 😆
Αυτά είναι παιδικά τραύματα!
 
Μια ενδιαφέρουσα εικόνα από την κυνηγετική χρονιά που μας πέρασε ... :)
View attachment 90230



Και μια πρόσφατη φωτογραφία με τα αγαπημένα μου πετροχελίδονα (βουνοσταχτάρες) μέσα στην σπηλιά τους :D
View attachment 90231
Εκπληκτικές και οι δύο!!!
Έχεις ανέβει επίπεδο!!
 
Εκπληκτικές και οι δύο!!!
Έχεις ανέβει επίπεδο!!
Ευχαριστώ Νίκο, η αλήθεια είναι πως από τότε που πήρα τα νέα φωτογραφικά σύνεργα ασχολούμαι πολλές ώρες και με τη φωτογραφία ...
Δουλειά , κυνήγι , ψάρεμα, φωτογραφία ... δεν μου φτάνει η μέρα !!! :)
 
Καταφυγιο Σμολικα, στα 1750μ.
Απο εκει ξεκινα κ ενα απο τα μονοπατια που βγαζει στην δρακολιμνη του Σμολικα.

IMG_20240824_123105.jpgIMG_20240824_133237.jpg
IMG_20240824_134518.jpg
IMG_20240825_095625.jpg

Στην τελευταια το θερμαινομενο τζακουζι, για τις δυσκολες μερες του χειμωνα..!
 

Attachments

  • IMG_20240824_123105.jpg
    IMG_20240824_123105.jpg
    402 KB · Προβολές: 15
Χτες μετα την δουλεια
Πηγα τα παιδια για λιγες ωρες στην κουνιαδα μου
Ετοιμασα ενα σακιδιο και πηρα την γυναικα και ανεβηκαμε εδω
Να καθαρισει λιγο ο νους

Ειναι η ψηλωτερη κορυφη στα 1580 της περιοχης Μαδαρη και δεσποζει τον βουνων την παπουτσας και του δασους φαλακρου
Κατακριβεια μαδαρη αυτο σημαινει φαλακρος
Στον βορεινη πλευρα της ειναι εντελως αλπικο
Τα βουνα της παπουτσας ειναι πασιγνωστα περδικοβουνια που πραγματικα λιγοι πλεον περπατουν αλλα και καμια σχεση θηραματικα με τα παλια χρονια
Αξιζε παντως
Καθαριζει ο νους εστω και για λιγο
Ευτυχως η γυναικα ακολουθει ευχαριστα μιας και λατρευει την φωτογραφια ως χομπι
Πανω απο τα συννεφα περπατωντας!
 

Attachments

  • IMG_4967.jpeg
    IMG_4967.jpeg
    449,6 KB · Προβολές: 22
  • IMG_4994.jpeg
    IMG_4994.jpeg
    559,5 KB · Προβολές: 22
  • IMG_5006.jpeg
    IMG_5006.jpeg
    364,1 KB · Προβολές: 21
  • IMG_5021.jpeg
    IMG_5021.jpeg
    353,9 KB · Προβολές: 22
  • IMG_5028.jpeg
    IMG_5028.jpeg
    888,6 KB · Προβολές: 21
Back
Top