Καθαρισμός

Δεν εβγαζες και καμμια διαφωτιστικη φωτο για να δούμε και οι υπόλοιποι ?
το λαστιχάκι(φλάντζα)από το ποτηράκι της κάννης είναι Γιάννη το οποίο βγαίνει λίγο δύσκολα αλλά ξαναμπαίνει εύκολα
 
Ακριβως εχει ενα λαστιχακι στρογγυλο στο μαστο αεριων λιγο πιο μπροστα απο τις τρυπες αεριων. Με ενα κατσαβιδι με λεπτη μυτη ισιο το ζορισα και το εβγαλα. Στη maxus επειδη ειναι πιο καινουρια βγηκε σχετικα ευκολα .Στη fabarm πιο δυσκολα αλλα εγινε πολυ καλη δουλεια...
 
Αφού η ασχολία με την ετοιμασία του δίκαννου τέλειωσε είπα να καθαρίσω και την καραμπίνα. Ως άσχετος με οποιαδήποτε οπλουργική εργασία ήμουν αρκετά επιφυλακτικός για το τι έπρεπε να κάνω , όμως η κατάσταση του όπλου φώναζε για άμεση συντήρηση. Κάνοντας ένα βήμα κάθε φόρα ξεκίνησα με την κάννη ή οποια κυριολεκτικά άστραψε και συνέχισα με τα υπόλοιπα εξαρτήματα που φαίνονται άμεσα. Μετά απο σκέψη προχώρησα στην αφαίρεση κλείστρου και σκανδαλοθήκης για τον καθαρισμό τους. Αυτο που διαπίστωσα είναι οτι είναι ευκολότερο να επέμβεις απο ότι φοβάσαι τις περισσότερες φορές. Διαπίστωση δεύτερη το όπλο αναθεμά με αν είχε καθαριστεί ξανά τα προηγούμενα 10 χρόνια. Οι επικαθήσεις σε συγκεκριμένα σημεία είχαν πετρώσει. Το έμβολο των αερίων πέρασε 4 μέρες στο πετρέλαιο συν τα καθαριστικά , τελικά μετά από πολλές ώρες εργασίας δέθηκε και έγινε σαν καινούργια.

upload images
 
Αυτο που διαπίστωσα είναι οτι είναι ευκολότερο να επέμβεις απο ότι φοβάσαι τις περισσότερες φορές.
Τα σύγχρονα αυτογεμη πρέπει να μπορείς να τα λύσεις και δεσεις στο σκοτάδι. Επίσης και να τα καθαρίσεις. Αλλοιως θεωρούνται περιπλοκα.
Πολλά όπλα παρουσιάζονται αναλυτικά στο you tube.
 
Βέργο κατασκευές συνέχεια.
αφού έχω αποφασίσει καθε βέργα να έχει το βουρτσάκι της γιατί βολεύει πολύ προχώρησα σε κατασκευή βάσεων για ξυλόβεργα που είναι πάμφθηνες .
τα υλικά χακοσωλήνα και μακρύ παξιμάδι πεντάρι .
τα εργαλεία - dremel και λίμα .
έκοψα ένα κομμάτι σωλήνα και τρόχισα τις γωνίες αο το παξιμάδι

πέρασα το παξιμάδι μέσα στην σωλήνα χτυπώντας το με σφυρί , το οποίο σφήνωσε δυνατά. έκοψα ότι περίσσεψε απο το παξιμάδι και τρόχισα για να γλυκάνει

ύστερα έτριψα λίγο την ξυλόβεργα να λεπτύνει και σφήνωσα την στην άκρη την σωλήνα μου .. δεν κουνάει καθόλου και είναι πολύ στιβαρό . ίσως αύριο να του κάνω και μία πονταρισιά για σιγουριά.


 
Βέργο κατασκευές συνέχεια.
αφού έχω αποφασίσει καθε βέργα να έχει το βουρτσάκι της γιατί βολεύει πολύ προχώρησα σε κατασκευή βάσεων για ξυλόβεργα που είναι πάμφθηνες .
τα υλικά χακοσωλήνα και μακρύ παξιμάδι πεντάρι .
τα εργαλεία - dremel και λίμα .
έκοψα ένα κομμάτι σωλήνα και τρόχισα τις γωνίες αο το παξιμάδι

πέρασα το παξιμάδι μέσα στην σωλήνα χτυπώντας το με σφυρί , το οποίο σφήνωσε δυνατά. έκοψα ότι περίσσεψε απο το παξιμάδι και τρόχισα για να γλυκάνει

ύστερα έτριψα λίγο την ξυλόβεργα να λεπτύνει και σφήνωσα την στην άκρη την σωλήνα μου .. δεν κουνάει καθόλου και είναι πολύ στιβαρό . ίσως αύριο να του κάνω και μία πονταρισιά για σιγουριά.


Ωραιο δειχνει Χρηστο..shake hands.
Κι εγω στο σπιτι προτιμω τις μονοκομματες ξυλινες η και αλουμινενιες βεργες και το εξαρτημα, αφου τρυπησω την ακρη της βεργας, το κολαω με κολλα δυο συστατικων.
Η συρματινη βουρτσα στην τελευταια φωτο κατι μου θυμιζει..xm.
 
Last edited:
Ωραιο δειχνει Χρηστο..shake hands.
Κι εγω στο σπιτι προτιμω τις μονοκομματες ξυλινες η και αλουμινενιες βεργες και το εξαρτημα, αφου τρυπησω την ακρη, το κολαω με κολλα δυο συστατικων.
Η συρματινη βουρτσα στην τελευταια φωτο κατι μου θυμιζει..xm.
Χαχα .. από εσάς την έκλεψα την ιδέα !:)
Το επόμενο που θα κλέψω είναι η συνταγή για το κόκκινο ζουμί καθαρισμού της καννης .RESPECT.
 
Χαχα .. από εσάς την έκλεψα την ιδέα !:)
Το επόμενο που θα κλέψω είναι η συνταγή για το κόκκινο ζουμί καθαρισμού της καννης .RESPECT.
Αν βρεις εύκολα τα υλικά φτιάξτε το, δουλεύει άριστα με ελάχιστο κόστος.
Εγώ το χρησιμοποιω για τον καθαρισμο της καννης εδώ και δύο χρόνια.
Λαδι υδραυλικου τιμονιού + white spirit + ακετονη + διαλυτικο νιτρου: σε ίσες αναλογίες.
Εναλλακτικά αντί λαδι υδρ τιμ: λαδι ψιλο 10SAE και αντί white spi: φωτιστικό πετρέλαιο η σομπας.
Αυτό που θέλω να δοκιμάσω είναι να αντικαταστησω το διαλ. νιτρου με ισοπροπυλικη αλκοολη που μυρίζει πιο ωραία και δεν είναι τόσο πτητική.
 
Last edited:
Βέργο κατασκευές συνέχεια.
αφού έχω αποφασίσει καθε βέργα να έχει το βουρτσάκι της γιατί βολεύει πολύ προχώρησα σε κατασκευή βάσεων για ξυλόβεργα που είναι πάμφθηνες .
τα υλικά χακοσωλήνα και μακρύ παξιμάδι πεντάρι .
τα εργαλεία - dremel και λίμα .
έκοψα ένα κομμάτι σωλήνα και τρόχισα τις γωνίες αο το παξιμάδι

πέρασα το παξιμάδι μέσα στην σωλήνα χτυπώντας το με σφυρί , το οποίο σφήνωσε δυνατά. έκοψα ότι περίσσεψε απο το παξιμάδι και τρόχισα για να γλυκάνει

ύστερα έτριψα λίγο την ξυλόβεργα να λεπτύνει και σφήνωσα την στην άκρη την σωλήνα μου .. δεν κουνάει καθόλου και είναι πολύ στιβαρό . ίσως αύριο να του κάνω και μία πονταρισιά για σιγουριά.


Χρήστο η χαλκοσωλήνα τι διάμετρο είναι;
 
Και γιατί αντί για ξύλινη βέργα δεν χρησιμοποιείς ολόκληρη χαλκινη;
Φοβάσαι μήπως λυγισει;
Η αλήθεια ειναι πώς δεν το σκέφτηκα καθόλου ...(αν έκανα ολόκληρη δεν νομίζω να λύγιζε κ. Γιάννη)
.. βέβαια ειχα μονο ενα μικρό κομμάτι σωλήνα και έχω αρκετές ξύλινες βέργες που βάζω στα λουλουδια :).
Συνδυαστικά.. τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσε να γίνει με συνδέσμους σαν κ αυτό που έκανα, μια σπαστή στα δύο χαλκινη ! ωραία θα ήταν !
 
Η αλήθεια ειναι πώς δεν το σκέφτηκα καθόλου ...(αν έκανα ολόκληρη δεν νομίζω να λύγιζε κ. Γιάννη)
.. βέβαια ειχα μονο ενα μικρό κομμάτι σωλήνα και έχω αρκετές ξύλινες βέργες που βάζω στα λουλουδια :).
Συνδυαστικά.. τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσε να γίνει με συνδέσμους σαν κ αυτό που έκανα, μια σπαστή στα δύο χαλκινη ! ωραία θα ήταν !
Εγώ έχω φτιάξει με δύο αλουμινοσωληνες 6 και 8 χιλ και είναι ωραιοτατες.
6 χιλ για ιταλικό σπειρωμα και 8 χιλ για αμερικανικο.
Δεν οξειδωνονται σαν το χαλκό και είναι παναλαφρες.
Από το Praktiker του μετρου.

sube imagenes
Σίγουρα δεν λυγιζει περισσότερο από την μασιφ βέργα. Θυμάμαι από τη Φυσική ότι οι σωλήνες αντέχουν στην κάμψη όσο και η μασιφ βέργα, ίσως και παραπάνω.
 
Last edited:
Θελω να ρωτησω ποιον διαλυτη (solvent) χρησιμοποιειτε για τον καθαρισμο του πιστονιου της καραμπινας αεριων?
 
Το πιστόνι δεν θέλει απαραίτητα διαλύτη, θέλει ένα καθαριστικό τριπλής δράσης, μια βούρτσα ορειχάλκινη σαν οδοντόβουρτσα για την εξωτερική επιφάνεια κ ατσαλομαλλο για εσωτερικά όπου δεν χωράει η βούρτσα. Ένα δυνατό ωστόσο solvent είναι το outers nitro solvent.
 
Το σπρέι καθαρισμού φρένων είναι πιθανό να προκαλέσει ζημιά; (Τί ιδέες έχω ώρες-ώρες ρε φούστη μου... .sarcastic. )
ναι μπορεί να προκαλέσει ζημιά στα ξύλα πλαστικά η την βαφή απ΄ότι ξέρω
αυτό που λένε είναι απαγορευτικό είναι το σπρέυ καθαρισμού καρμπυρατέρ :)
 
ναι μπορεί να προκαλέσει ζημιά στα ξύλα πλαστικά η την βαφή απ΄ότι ξέρω
αυτό που λένε είναι απαγορευτικό είναι το σπρέυ καθαρισμού καρμπυρατέρ :)

Μάκη για τον καθαρισμό του πιστονιού εννοούσα
 
Μάκη για τον καθαρισμό του πιστονιού εννοούσα
αααααααα αλλά γιατί να φθάσουμε εκεί;;;;;
αν ξέρεις το όπλο σου ότι θέλει συχνό καθαρισμό το καθαρίζεις πιο συχνά.....προσέχεις για να έχεις
όπως το πάμε βρε παιδιά(γενικά μιλάω)θα θέλουμε και μηχάνημα αμμοβολής στο σπίτι μαζί με τα 22 γράσσα τις 37 βούρτσες κ.λ.π..sarcastic.
 
Last edited:
Back
Top