Καθαρισμός

Το σπρέι καθαρισμού φρένων είναι πιθανό να προκαλέσει ζημιά; (Τί ιδέες έχω ώρες-ώρες ρε φούστη μου... .sarcastic. )
Ειναι οτι πρεπει για ατσαλινα πιστονια χωρις πλαστικα εξαρτηματα.
Επειδη ομως το τριψιμο δεν θα το αποφυγεις ,τριψε πρωτα με white spirit και τα τελειωματα τα κανεις με το σπρευ.
 
Last edited:
Θελω να ρωτησω ποιον διαλυτη (solvent) χρησιμοποιειτε για τον καθαρισμο του πιστονιου της καραμπινας αεριων?
Το πιο υγιεινο διαλυτικο ειναι το white spirit (καθαρό πετρέλαιο) το οποιο σε συνδυασμο με το ατσαλομαλλο καθαριζει αριστα τριβοντας με τα χερια.
Αν το πιστονι ειναι μπερεττα με εξωτερικες ραβδωσεις μουλιασε το στο ιδιο υγρο ολο το βραδυ και τριψτο με συρματοβουρτσα την αλλη μερα.
Αν η βρωμα ειναι λιγη δεν θελει μουλιασμα.
 
Last edited:
αααααααα αλλά γιατί να φθάσουμε εκεί;;;;;
αν ξέρεις το όπλο σου ότι θέλει συχνό καθαρισμό το καθαρίζεις πιο συχνά.....προσέχεις για να έχεις
όπως το πάμε βρε παιδιά(γενικά μιλάω)θα θέλουμε και μηχάνημα αμμοβολής στο σπίτι μαζί με τα 22 γράσσα τις 37 βούρτσες κ.λ.π..sarcastic.
Ενα μηχανισμα καθαρισμου υπερηχων θα εκανε πολλες δουλειες σιγουρα.
 
Last edited:
Το πιο υγιεινο διαλυτικο ειναι το white spirit το οποιο σε συνδυασμο με το ατσαλομαλλο καθαριζει αριστα τριβοντας με τα χερια.
Αν το πιστονι ειναι μπερεττα με εξωτερικες ραβδωσεις μουλιασε το στο ιδιο υγρο ολο το βραδυ και τριψτο με συρματοβουρτσα την αλλη μερα.
Αν η βρωμα ειναι λιγη δεν θελει μουλιασμα.
Κανει καλυτερη δουλεια απο το φωτιστικό πετρέλαιο?
 
Το σπρέι καθαρισμού φρένων είναι πιθανό να προκαλέσει ζημιά; (Τί ιδέες έχω ώρες-ώρες ρε φούστη μου... .sarcastic. )
Χρήστο σε κουβέντα για καθαριστικά γράσα κτλ που ειχα σήμερα με έναν φιλο που ασχολείται γαι χόμπι με αναπαλαιώσεις μοτοσικλετών μου πρότεινε σαν ποιοτική εταιρεία την παρακάτω που χρησιμοποιεί και το συνεργείο που των φιλοξενεί συχνά για οτι δεν μπορεί να κάνει στο μπαλκόνι του
http://www.mrtool.gr/proionta-autok...rake-clean-750-ml-katharistiko-sprey-fre.html
μάλιστα αναφέρει οτι δεν επηρεάζει πλαστικά (στην περίπτωση που θα τύχαινε να έρθει σε επαφή)
θα το δοκιμάσω στην καννη και αν δουλεύει καλά θα ειναι μια καλή περίπτωση για 750ml και 8,5 ευρώ
** χάζεψα κ άλα προϊόντα της εταιρίας που έχουν ενδιαφέρων

Το πιο υγιεινο διαλυτικο ειναι το white spirit (καθαρό πετρέλαιο) το οποιο σε συνδυασμο με το ατσαλομαλλο καθαριζει αριστα τριβοντας με τα χερια.
Αν το πιστονι ειναι μπερεττα με εξωτερικες ραβδωσεις μουλιασε το στο ιδιο υγρο ολο το βραδυ και τριψτο με συρματοβουρτσα την αλλη μερα.
Αν η βρωμα ειναι λιγη δεν θελει μουλιασμα.
κ. Γιαννη ειχα καθαρίσει με το sonax τριών δράσεων το πιστόνι της baikal του αδερφού και πραγματικά αν το αφήσεις να δράσει 5-6 λεπτά κάνει εξαιρετική δουλειά .
 
κ. Γιαννη ειχα καθαρίσει με το sonax τριών δράσεων το πιστόνι της baikal του αδερφού και πραγματικά αν το αφήσεις να δράσει 5-6 λεπτά κάνει εξαιρετική δουλειά .
Φυσικα κανει καλη δουλεια οπως σου ειχα πει,απλως προτεινα το καθαρο πετρελαιο σαν πιο υγιεινο και οικολογικο.
 
Δυστυχως Χρηστο το Praktiker σταματησε να το φερνει ή μάλλον η sonax βγάζει κάποιο άλλο το SX90 στα 8 ευρώ κιαυτό.
Τώρα που το λέτε , για τον αδελφό μου το sx90 ειχα πάρει γιατι δεν έβρισκα στα Γιάννενα !
εδώ Αθήνα βρήκα εδω που ειναι κοντά μου
http://www.action-bikes.gr/antallaktika/503/521-00522-sonax-lipantiko-mos2-oil-nano-pro-detail.html
 
Τώρα που το λέτε , για τον αδελφό μου το sx90 ειχα πάρει γιατι δεν έβρισκα στα Γιάννενα !
εδώ Αθήνα βρήκα εδω που ειναι κοντά μου
http://www.action-bikes.gr/antallaktika/503/521-00522-sonax-lipantiko-mos2-oil-nano-pro-detail.html
9,90 το έχει ακριβά. Εγώ είχα πάρει τρία κομμάτια από 7,60 το ένα.
Ευτυχώς έχω απόθεμα.
Βαζελίνη φτηνή δεν ξέρω που θα βρούμε..what.
 
Last edited:
Αν θυμάμαι καλά είχε αναφερθεί παλιότερα ότι τον μηχανισμό σκανδάλης ποτέ δεν τον λαδώνουμε παρά μόνο ένα ξέπλυμα. Δεν θυμάμαι όμως με τι ξεπλένουμε. Μήπως ήταν το White Spirit ή το διαλυτικό νίτρο ή κάτι άλλο ή κάνω λάθος; :)
 
Αν θυμάμαι καλά είχε αναφερθεί παλιότερα ότι τον μηχανισμό σκανδάλης ποτέ δεν τον λαδώνουμε παρά μόνο ένα ξέπλυμα. Δεν θυμάμαι όμως με τι ξεπλένουμε. Μήπως ήταν το White Spirit ή το διαλυτικό νίτρο ή κάτι άλλο ή κάνω λάθος; :)
White Spirit δηλ καθαρό πετρέλαιο, βουρτσισμα και φυσημα δυνατό.
Λεπτορευστο λαδι και καλό σκουπισμα ή τίποτα.
 
White Spirit δηλ καθαρό πετρέλαιο, βουρτσισμα και φυσημα δυνατό.
Λεπτορευστο λαδι και καλό σκουπισμα ή τίποτα.

Γιάννη σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα διαβάζω το post αλλά ήδη καθάρισα το όπλο ... :) Ο πατέρας μου 40 χρόνια είχε χρωματοπωλείο στο οποίο μεγάλωσα κι εγώ και white spirit λέγαμε το νέφτι για την αραίωση χρωμάτων (λαδομπογιές) καθώς και για τον καθαρισμό τον εργαλείων. Δεν γνωρίζω αν ήταν το ίδιο με το καθαρό πετρέλαιο. Ξέπλυνα λοιπόν τον μηχανισμό με whiite spirit. Μετά τον ξαναξέπλυνα με διαλυτικό νίτρου και τον άφησα να στραγγίξει-στεγνώσει. Ήταν πεντακάθαρος.
 
Γιάννη σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα διαβάζω το post αλλά ήδη καθάρισα το όπλο ... :) Ο πατέρας μου 40 χρόνια είχε χρωματοπωλείο στο οποίο μεγάλωσα κι εγώ και white spirit λέγαμε το νέφτι για την αραίωση χρωμάτων (λαδομπογιές) καθώς και για τον καθαρισμό τον εργαλείων. Δεν γνωρίζω αν ήταν το ίδιο με το καθαρό πετρέλαιο. Ξέπλυνα λοιπόν τον μηχανισμό με whiite spirit. Μετά τον ξαναξέπλυνα με διαλυτικό νίτρου και τον άφησα να στραγγίξει-στεγνώσει. Ήταν πεντακάθαρος.
Προσοχή στο νίτρο αν ο μηχανισμός που καθαριζουμε έχει πλαστικα εξαρτήματα δεν κάνει.
White Spirit λοιπόν με πινέλο και μετά φυσημα αν έχουμε αεροσυμπιεστη ή αλλοιως σε βενζιναδικο. Άλλο κόλπο είναι ξέπλυμα με καθαρη βενζινη που απομακρυνει το wh. sp. και στη συνέχεια εξατμιζεται ευκολα μόνη της.
Το νέφτι δεν είναι το ίδιο με το white spirit και περιέχει φυσικό ρετσινι.
 
Προσοχή στο νίτρο αν ο μηχανισμός που καθαριζουμε έχει πλαστικα εξαρτήματα δεν κάνει.
White Spirit λοιπόν με πινέλο και μετά φυσημα αν έχουμε αεροσυμπιεστη ή αλλοιως σε βενζιναδικο. Άλλο κόλπο είναι ξέπλυμα με καθαρη βενζινη που απομακρυνει το wh. sp. και στη συνέχεια εξατμιζεται ευκολα μόνη της.
Το νέφτι δεν είναι το ίδιο με το white spirit και περιέχει φυσικό ρετσινι.

Από όσο είδα ο μηχανισμός σκανδάλης της Urika δεν έχει πλαστικά μέρη. Εκτός αν κάνω λάθος... .xm.
Για το νέφτι και το white spirit ίσως με ξεγελούν οι ετικέτες των προϊόντων. Ένα από αυτά που πωλούσαμε ήταν και αυτό της arvanco:
5206102000008-600x600.jpg
 
Από όσο είδα ο μηχανισμός σκανδάλης της Urika δεν έχει πλαστικά μέρη. Εκτός αν κάνω λάθος... .xm.
Για το νέφτι και το white spirit ίσως με ξεγελούν οι ετικέτες των προϊόντων. Ένα από αυτά που πωλούσαμε ήταν και αυτό της arvanco:
5206102000008-600x600.jpg
Εδώ μπερδεύτηκα και εγώ.
 
Συγνωμη να καταλαβω δεν καθαριζουμε με τα γνωστα σπει καθαριστικα που χρησιμοποιουμε γενικα στο οπλο..?
 
Συγνωμη να καταλαβω δεν καθαριζουμε με τα γνωστα σπει καθαριστικα που χρησιμοποιουμε γενικα στο οπλο..?
Και με αυτά μπορείς αλλά για να το καταλάβεις καλύτερα, η σκανδαλοθήκη θέλει πλύσιμο όχι καθάρισμα ;)
 
Και με αυτά μπορείς αλλά για να το καταλάβεις καλύτερα, η σκανδαλοθήκη θέλει πλύσιμο όχι καθάρισμα ;)
Θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε καθαρη βενζινη που στεγνωνει και γρηγορα.?
 
Back
Top