Καθαρισμός

Κάνε του απόψυξη για 24 ώρες με ανοιχτες πόρτες κάθε 6 μήνες.Αυτό είναι καλό για κάθε ψυγείο.
Βουλώνει καμμια φορά από πάγο το σωληνάκι αποχέτευσης η ίσως έχει καεί κάποια αντίσταση αποψυξης.
Του κάνω απόψυξη κάθε μήνα. Αλλά δεν μπορώ για 24 ώρες. Το κάνω για όλο το βράδυ. Το πρωί που ξυπνάω το βάζω πάλι μπρος. Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να κάνω για 24 ώρες με όλα ανοιχτά. Και χθες συμπτωματικά αυτό έκανα.
 
Του κάνω απόψυξη κάθε μήνα. Αλλά δεν μπορώ για 24 ώρες. Το κάνω για όλο το βράδυ. Το πρωί που ξυπνάω το βάζω πάλι μπρος. Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να κάνω για 24 ώρες με όλα ανοιχτά. Και χθες συμπτωματικά αυτό έκανα.
Δεν φτάνουν 24 ώρες.
Min 36 το καλοκαίρι, 40 τον χειμώνα.
Για ψυγεία n frost μιλάμε.
Αν ξαναπιάνει πάγο σε 1 μήνα υπάρχει θέμα που λύνεται.
Οσο για το πλυντήριο ΜΗΝ πλένεις τα πανάκια.
Υπάρχει κατακράτηση.
Αν βγάλω φωτό από ανοιγμένους κάδους..αστα.
Οσοι πλένουν σε χαμηλές θερμοκρασίες για οικονομία κλπ, μυρίζει βούρκος..
Δύσκολη η αντιμετώπιση.
Οταν ανοίγουν τους κάδους τα παιδιά στην δουλεια για ρουλεμαν κλπ, τους πλένουν με πιεστικό κ ξανα μόντα.
 
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφρίες.

Οσο για το πλυντήριο ΜΗΝ πλένεις τα πανάκια.
Υπάρχει κατακράτηση.
Τί σημαίνει κατακράτηση;
Τα πανάκια τα βάζω όλα σε μία ειδική τσάντα πλυντηρίου που κλείνει με φερμουάρ. Τη ρίχνω μέσα στον κάδο και τα πλένω στους 90 βαθμούς.
Καμιά φορά μετά ξαναβάζω το πρόγραμμα να τρέξει με άδειο το πλυντήριο στους 90 βαθμούς με αποσκληρυντικό μόνο μέσα. Αυτό μου είχε πει να το κάνω ο τεχνικός για να διατηρείται η αντίσταση χωρίς άλατα υποτίθεται.
 
Γιάννη δεν θα ξεχρωματίσει εκεί που θα τριφτεί με το ατσαλόμαλλο;
Όχι. Τόσα χρόνια στο baikal του πατέρα μου, που πετάει λίγες επιφανειακές σκουριές, έτσι τις αντιμετωπίζω. Λίγο πίεση ίσα μόνο για να βγάλει τη σκουριά.
Η αλήθεια είναι ,μην γνωρίζοντας την διαδικασία 100%, μια ελαφρά αποχρωμάτοση την έκανα, στο τελείωμα της κάννης αφού επέμεινα λίγο παραπάνω λόγω επιμονής της σκουριάς σε εκείνο το σημείο. Όχι πολύ, ελάχιστα, θέλει αρκετή προσοχή να το προσέξεις. Θεώρησα τόσο ισχυρή την μαμά βαφή, που δεν πίστευα ότι θα την αποχρωματίσω.
Εξάλλου είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, να πάω κι αυτήν για μια cerakote βαφή, όπως την παλιά μου benelli.
 
Για να αφαιρεθεί το μελανισμα της κάνης με ατσαλομαλλο 000 πχ,πρέπει να τρίψουμε έντονα και για αρκετή ώρα.
Αν βλέπουμε ότι το μέταλλο παραμένει γυμνό,με σχετική ευκολία σημαινει ότι η σκουριά έχει δουλέψει και πλέον πρέπει να είμαστε πολύ τακτικοί στο σκουπισμα-λαδωμα(ωωωχχ ο Θαλής)η πάμε για καινούριο μελανισμα.
 
Last edited:
Για να αφαιρεθεί το μελανισμα της κάνης με ατσαλομαλλο 000 πχ,πρέπει να τρίψουμε έντονα και για αρκετή ώρα.
Αν βλέπουμε ότι το μέταλλο παραμένει γυμνό,με σχετική ευκολία σημειώνει ότι η σκουριά έχει δουλέψει και πλέον πρέπει να είμαστε πολύ τακτικοί στο σκουπισμα-λαδωμα(ωωωχχ ο Θαλής)η πάμε για καινούριο μελανισμα.
Το μαύρισμα Γιάννη δεν μπορούμε να το ξανακάνουμε;
Το gun bluing εννοώ με τα συγκεκριμενα προϊόντα πχ https://www.tacticalshop.gr/υγρή-βαφή-όπλων-super-blue-liquid-gun-blue
 
Δεν φτάνουν 24 ώρες.
Min 36 το καλοκαίρι, 40 τον χειμώνα.
Για ψυγεία n frost μιλάμε.
Αν ξαναπιάνει πάγο σε 1 μήνα υπάρχει θέμα που λύνεται.
Οσο για το πλυντήριο ΜΗΝ πλένεις τα πανάκια.
Υπάρχει κατακράτηση.
Αν βγάλω φωτό από ανοιγμένους κάδους..αστα.
Οσοι πλένουν σε χαμηλές θερμοκρασίες για οικονομία κλπ, μυρίζει βούρκος..
Δύσκολη η αντιμετώπιση.
Οταν ανοίγουν τους κάδους τα παιδιά στην δουλεια για ρουλεμαν κλπ, τους πλένουν με πιεστικό κ ξανα μόντα.
Πεστα γιατί η γνώση και η εμπειρία του επαγγελματία είναι αξεπέραστη.
 
Εξάλλου είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, να πάω κι αυτήν για μια cerakote βαφή, όπως την παλιά μου benelli.
Αυτη είναι η λύση γιατί ο τεχνίτης πρώτα θα γυαλίσει την κάννη και δεν θα μείνει ίχνος κρατήρα σκουριάς και μετά θα περάσει βαφή ceracote και καθάρισες.
 
Η αλήθεια είναι ,μην γνωρίζοντας την διαδικασία 100%, μια ελαφρά αποχρωμάτοση την έκανα, στο τελείωμα της κάννης αφού επέμεινα λίγο παραπάνω λόγω επιμονής της σκουριάς σε εκείνο το σημείο. Όχι πολύ, ελάχιστα, θέλει αρκετή προσοχή να το προσέξεις. Θεώρησα τόσο ισχυρή την μαμά βαφή, που δεν πίστευα ότι θα την αποχρωματίσω.
Εξάλλου είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, να πάω κι αυτήν για μια cerakote βαφή, όπως την παλιά μου benelli.
Για αυτό είπα απαλό τρίψιμο..
Αλλά κ να χρειαζόταν να ασκήσεις περισσοτερη δυναμη ώστε να αφαιρεθεί η σκουριά (κ μαζί κ η βαφή) είναι λίγο το κακό...
Αν μείνει η σκουριά θα κάνει περισσοτερο.....

Βαλε τοπικά κάποια υγρή βαφή του εμπορίου η όπως λες δώστο για cerakote αφου το είχες απο πριν κατά νου κ ξεμπερδεύεις μιά κ καλή...

Πάντως μόνο κ μονο για αυτό τον λόγο δεν θα το πηγαινα σε οπλουργο για βαφη....
Εκτός κ σε ενοχλεί αισθητικά....
 
Πεστα γιατί η γνώση και η εμπειρία του επαγγελματία είναι αξεπέραστη.
Σκέφτομαι αυτό που είπες..
Με την δουλειά μου ασχολούμαι από το '93 κ με τα τουφέκια από '86.
Επρεπε να γίνω οπλουργός που μάρεσε αλλά δεν είχα βοήθεια κ συμπαράσταση σ αυτήν την ειδικότητα.
 
Για αυτό είπα απαλό τρίψιμο..
Αλλά κ να χρειαζόταν να ασκήσεις περισσοτερη δυναμη ώστε να αφαιρεθεί η σκουριά (κ μαζί κ η βαφή) είναι λίγο το κακό...
Αν μείνει η σκουριά θα κάνει περισσοτερο.....

Βαλε τοπικά κάποια υγρή βαφή του εμπορίου η όπως λες δώστο για cerakote αφου το είχες απο πριν κατά νου κ ξεμπερδεύεις μιά κ καλή...

Πάντως μόνο κ μονο για αυτό τον λόγο δεν θα το πηγαινα σε οπλουργο για βαφη....
Εκτός κ σε ενοχλεί αισθητικά....
Όχι δεν θα το πήγαινα για αυτό τον λόγο. Απλά ένα face lift θέλω να του κάνω, σε μέταλλα και ξύλα, το εκτιμώ πολύ αυτό το όπλο και θέλω να του δώσω μια άλλη πινελιά, αισθητικά αλλά και μια έξτρα προστασία. Μια βαφή που έχω στο μυαλό μου είναι το graphite black με χρυσά τα γράμματα ,όπου θα ταιριάξουν απόλυτα με σκανδάλη και ασφάλεια. Ακολουθούν και οι γιοί βλέπεις που με συντροφεύουν συχνά και θα χρειαστούν κι αυτοί σε λίγο καιρό το δικό τους.
 
Πάντως μόνο κ μονο για αυτό τον λόγο δεν θα το πηγαινα σε οπλουργο για βαφη....
Εκτός κ σε ενοχλεί αισθητικά....
Για ποιον άλλο λογο να το πας ρε Τασαρα?
Η βαφή έχει βασική αποστολή την σχετική προστασία από σκουριά.
 
Σημερινή δοκιμή το Birchwood το συνθετικό δυστυχώς δεν κάνει δουλειά. Απορρίπτεται απο εμενα. Το nitro solvent της outers ομως ειναι πολυ καλο.
20231102_120349.jpg
Αυτά είναι υπολείμματα στην κάννη από ένα φυσιγγι με συγκεντρωτηρα. Τα πανακια της Birchwood εξαιρετικά

20231102_122850.jpg
 
Σκέφτομαι αυτό που είπες..
Με την δουλειά μου ασχολούμαι από το '93 κ με τα τουφέκια από '86.
Επρεπε να γίνω οπλουργός που μάρεσε αλλά δεν είχα βοήθεια κ συμπαράσταση σ αυτήν την ειδικότητα.
Είχες το βασικό:όρεξη και αγάπη!
 
Για ποιον άλλο λογο να το πας ρε Τασαρα?
Αν το οπλο εχει κ "άλλα" που χρειάζεται να διορθωθουν...

Η βαφή έχει βασική αποστολή την σχετική προστασία από σκουριά.
Εννοειται...
Το ίδιο πετυχαινεις κ με μια τοπική βαφή...
Αν όχι το μεταλλο προστατευεται με το σωστό λάδι....

Δεν είναι κάτι το οποίο θα βάλει σε κίνδυνο την..υγεια του όπλου ώστε να χρειαστεί επέμβαση απο επαγγελματία....
Η... υγεία του κατοχου κινδυνευει αν είναι ψείρας πανω σε αυτό(κ καλα κάνει,αυτο δεν το κρίνω) ...
 
Last edited:
https://www.e-jumbo.gr/diakosmisi-s...rrofitiko-ygrasias-kouti-230g-5-tmch._329476/

Ακόμη και αυτό να βάλεις θα κάνει δουλειά , το θέμα είναι ότι αυτό με την πρίζα το χρησιμοποιείς ξανα και ξανά ενω το τζάμπο το πετάς και παίρνεις άλλο.
 
Σημερινή δοκιμή το Birchwood το συνθετικό δυστυχώς δεν κάνει δουλειά. Απορρίπτεται απο εμενα. Το nitro solvent της outers ομως ειναι πολυ καλο.
View attachment 81716
Αυτά είναι υπολείμματα στην κάννη από ένα φυσιγγι με συγκεντρωτηρα. Τα πανακια της Birchwood εξαιρετικά

View attachment 81717
Πιο είναι το Birchwood το συνθετικό Σταμάτη;
 
Back
Top