Καθαρισμός

Έτσι είναι όπως τα λες, εγώ είχα πάρει αυτό το αλουμινένιο jag (πριν πολλά χρόνια, όταν μπορούσαμε να παραγγέλνουμε από Αμερική). Όμως έχει πρόβλημα πράγματι με τα στενά τσοκ. Μέχρι IC είναι εντάξει, στο Mod (3*) περνάει μόνο με δυνατά χτυπήματα στην βέργα !!!
View attachment 81598
Παράλληλα είχα πάρει και αυτό που είναι πλαστικό και χωρισμένο σε 4 ελαστικά πτερύγια, και έτσι δεν έχει θέμα με τα τσοκ.
View attachment 81599Από αυτή την άποψη είναι καλύτερο, δυστυχώς όμως είχε ένα άλλο ελάττωμα, το σπείρωμα του ενώ υποτίθεται ότι είναι για την αμερικανική βέργα, όπως και το αλουμινένιο, στην πραγματικότητα είναι λίγο μικρότερο, έχει ένα μικρό τζόγο και "παίζει". Όταν το χρησιμοποιώ (σπάνια) του βάζω στο σπείρωμα ένα μικρό κομματάκι νάυλον και μετά το βιδώνω, έτσι συγκρατείται κάπως καλύτερα.
Αλλά κι εγώ συνήθως δεν χρησιμοποιώ ούτε τα jag ούτε τα έτοιμα πανάκια, αλλά καθαρίζω με χαρτί κουζίνας ή χαρτοπετσέτες, όπως είπε ο Κόλλιας και ο Γιάννης jnp.
Μόνο στην αχρωμίωτη κάννη (Mossberg) μετά τον καθαρισμό περνάω με το πλαστικό jag ένα λαδωμένο πανάκι, και μετά 1-2 στεγνά.
Τι πραμα ειναι αυτο το jag Στελιο
Πρωτη φορα το βλεπω και το ακουω αυτο
Τι διυλεια κανει;
 
Τι πραμα ειναι αυτο το jag Στελιο
Πρωτη φορα το βλεπω και το ακουω αυτο
Τι διυλεια κανει;
Το βιδώνεις στην βεργα καθαρισμου κανονικά και στην μύτη καρφώνεις πανάκια καθαρισμού.
Όπως το λέει ο Σταμάτης, Χρύσανθε. Στην ουσία πρόκειται για μια "αμερικανιά" που σκοπό έχει την οικονομία στο πανί !!! .yel.
Επειδή αυτό το jag έχει διάμετρο λίγο μικρότερη από τον αυλό χρειάζεται πολύ μικρό πανάκι, μόλις 7,5x7,5 cm (3x3 ίντσες) ή και μικρότερο.
Ενώ αν χρησιμοποιείς βέργα με εγκοπή στην άκρη όπου περνάς το πανάκι και το τυλίγεις, για να γίνει αρκετά χοντρό ώστε να περνάει σφιχτά από την κάννη και να την σκουπίζει καλά, πρέπει το πανάκι να είναι αρκετά μεγάλο, τουλάχιστον 20x20 cm !!!! .big smile.
IMG_20231102_191033.jpg
 
Εεε αφού ξέρεις..... πάντα δοκιμάζουμε και κάτι καινούριο
Ούτε την κάννη εσωτερικά δεν καθάρισε καλα;
Το τσιγκινο μπουκαλι πάντως σκίζει!
Βρώμα και των γονέων.
Μπας και είναι κατσαριδοκτονο;
Ή μυκητοκτονο των νυχιών;
 
Ούτε την κάννη εσωτερικά δεν καθάρισε καλα;
Το τσιγκινο μπουκαλι πάντως σκίζει!

Μπας και είναι κατσαριδοκτονο;
Ή μυκητοκτονο των νυχιών;

Η συσκευασία του και εμένα μου άρεσε. Οχι δεν καθαρίζει καλά και μυρίζει και άσχημα
 
Όπως το λέει ο Σταμάτης, Χρύσανθε. Στην ουσία πρόκειται για μια "αμερικανιά" που σκοπό έχει την οικονομία στο πανί !!! .yel.
Επειδή αυτό το jag έχει διάμετρο λίγο μικρότερη από τον αυλό χρειάζεται πολύ μικρό πανάκι, μόλις 7,5x7,5 cm (3x3 ίντσες) ή και μικρότερο.
Ενώ αν χρησιμοποιείς βέργα με εγκοπή στην άκρη όπου περνάς το πανάκι και το τυλίγεις, για να γίνει αρκετά χοντρό ώστε να περνάει σφιχτά από την κάννη και να την σκουπίζει καλά, πρέπει το πανάκι να είναι αρκετά μεγάλο, τουλάχιστον 20x20 cm !!!! .big smile.
View attachment 81743
Εγω δεν τα μπορω αυτα τα γκατζετακια με καθυστερουν με το δικο μου μυαλο
Μου αρεσει να κανω την δουλεια μου γρηγορα και μετα λιγοτερα πλην ομως απαραιτητα παρελκόμενα

Με το κωλοχαρτο με τρια ´´τετραγωνά´διπλωμένα στην μεση καλυπτω στην βεργα την μαλακη κεφαλη και σφιγκω την ακρη, ακολουθως περναω την καννη
Η με κοματακια απο παλιες φανέλες κομμενα στο μισο μηκος απο το κωλοχαρτο με τον ιδιο τροπο
 
Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά αν ανοίξεις τους λάστιχενιους σωλήνες χαμηλά στο πλυντήριο που πάντα έχουν νερό θα χάσεις τον ύπνο σου. Μιλάω για πλυντηριο 5ετιας όχι παραπάνω...
Στα πλυντήρια της τελευταίας 15ετιας με οικονομία στο νερό και οικολογικα προγράμματα 30/40 βαθμών, όπως και τα απορρυπαντικα χαμηλών θερμοκρασιων, η κατάσταση έχει επιδεινωθεί πολύ. Γιαυτό υπάρχουν τόσα έξτρα καθαριστικά του κάδου και των σωληνώσεων που πάλι δεν φθάνουν για να καθαριστεί σωστά. Ένα κιλό μαυρη γλιτσα που βρωμάει από τις αποικίες των βακτηρίων υπάρχει εκεί μέσα!
Πριν να βγουμε στη σύνταξη είχαμε την πολυτέλεια να διαθέτουμε στο σπίτι ένα δεύτερο παλιό καλό πλυντήριο όπου πλεναμε τα ρούχα της δουλειάς, παπούτσια αθλητικά κλπ. γιατί λόγω δουλειάς ξέραμε. Πόσοι όμως μπορούν να το κάνουν αυτό;
Μετα από όλα αυτά ελπίζω να μην συνεχίζεις να βάζεις και πανάκια με την βρώμα των όπλων στο πλυντηριο. Χαρτί κουζίνας και Q - tips, ολα μιας χρήσης, και αμέσως πέταγμα στον κάδο εκτός σπιτιού.
Άν δεν χρησιμοποιεί κανείς "οικωλογικά" προγράμματα στο πλυντήριο αλλά υψηλότερων θερμοκρασιών όπως π.χ. στους 60 βαθμούς (για να καθαρίσουν τα ρούχα από τους λεκέδες και να μην τα φοράμε μισοπλυμμένα και μισοβρώμικα) το πρόβλημα παραμένει το ίδιο;
Άν κάνει και καθαρισμό κάδου στο ειδικό πρόγραμμα που προβλέπεται μία στις τόσες στους 95 βαθμούς δεν καταπολεμάται η συσσώρευση αυτής της μπίχλας ;

Ερώτηση γενικής φύσεως μιάς και τό 'φερε η κουβέντα.
 
Άν δεν χρησιμοποιεί κανείς "οικωλογικά" προγράμματα στο πλυντήριο αλλά υψηλότερων θερμοκρασιών όπως π.χ. στους 60 βαθμούς (για να καθαρίσουν τα ρούχα από τους λεκέδες και να μην τα φοράμε μισοπλυμμένα και μισοβρώμικα) το πρόβλημα παραμένει το ίδιο;
Άν κάνει και καθαρισμό κάδου στο ειδικό πρόγραμμα που προβλέπεται μία στις τόσες στους 95 βαθμούς δεν καταπολεμάται η συσσώρευση αυτής της μπίχλας ;

Ερώτηση γενικής φύσεως μιάς και τό 'φερε η κουβέντα.
Σίγουρα βελτιώνεις πολύ την κατάσταση. Μπορεί επίσης κάποιος μάστορας γνώστης να αυξήσει την ποσότητα του νερού με μια ρύθμιση εσωτερικά, αλλα αντε βρες τον.
 
Τι πραμα ειναι αυτο το jag Στελιο
Πρωτη φορα το βλεπω και το ακουω αυτο
Τι διυλεια κανει;
Το τζαγκ είναι ένα πολύ καλό εξάρτημα για την βέργα καθαρισμού . Συνήθως το συναντάς σε καθαρισμό ραβδωτής καννης όπου είναι απαραίτητο το τζαγκ , κάνει πολύ καλή δουλειά όμως και σε λείες κάννες . Πρέπει να χρησιμοποιήσεις πανάκια του ανάλογου διαμετρήματος / μεγέθους , ώστε να μπορεί να περασει η βέργα ( αν βάλεις μεγαλύτερο πανί απλά θα σφηνώσει το τζαγκ για τα καλά ) . Πρώτα περνάς λάδι με την βέργα , μετά την βούρτσα και στην συνέχεια με το τζαγκ περνάς πανακια μέχρι να βγει καθαρό πανάκι . Τέλος μπορείς να περάσεις ένα λάδι συντήρησης σε περίπτωση που θες να αποθηκεύσεις το όπλο ατον οπλοβαστο .
 
Εγω δεν τα μπορω αυτα τα γκατζετακια με καθυστερουν με το δικο μου μυαλο
Μου αρεσει να κανω την δουλεια μου γρηγορα και μετα λιγοτερα πλην ομως απαραιτητα παρελκόμενα

Με το κωλοχαρτο με τρια ´´τετραγωνά´διπλωμένα στην μεση καλυπτω στην βεργα την μαλακη κεφαλη και σφιγκω την ακρη, ακολουθως περναω την καννη
Η με κοματακια απο παλιες φανέλες κομμενα στο μισο μηκος απο το κωλοχαρτο με τον ιδιο τροπο
Αυτό είναι εύκολο στις λείες κάννες , αν πας σε ραβδωτή καννη δεν μπορείς να δουλέψεις χωρίς τζαγκ και κομμένα έτοιμα πανακια .
 
Το σύστημα που χρησιμοποιεί η otis με το συρματόσχοινο είναι καλό, σαν εναλλακτικο του τζάγκ, αλλά έχει ακριβά πανάκια.
Είναι με μία λαστιχένια ροδέλα που εφαρμόζει στον αυλό σφιχτά.
 
Αυτό είναι εύκολο στις λείες κάννες , αν πας σε ραβδωτή καννη δεν μπορείς να δουλέψεις χωρίς τζαγκ και κομμένα έτοιμα πανακια .
Ναι ειναι λογικο φιλε.για λειοκαννα μιλουσα.
Στο στρατιωτικο οταν ερθει η ωρα του περασματος με χαρτι το κανω με σχοινοκαθαριστηρα αναγκαστικα μιας και δεν εχω βεργα με οπη για πανακι στο διαμετρημα του 7.62
Το μονο σημειο που με νευριαζει στο καθαρισμα του πλην της θαλαμης που μου σπαει τα νευρα ακομη παραπανω
Εχω στο πλανο να φτιαξω μια ομως
 
Ναι ειναι λογικο φιλε.για λειοκαννα μιλουσα.
Στο στρατιωτικο οταν ερθει η ωρα του περασματος με χαρτι το κανω με σχοινοκαθαριστηρα αναγκαστικα μιας και δεν εχω βεργα με οπη για πανακι στο διαμετρημα του 7.62
Το μονο σημειο που με νευριαζει στο καθαρισμα του πλην της θαλαμης που μου σπαει τα νευρα ακομη παραπανω
Εχω στο πλανο να φτιαξω μια ομως
Για την θαλαμη θες αυτό εδώ
1698991959008.png
και αυτο εδώ

1698992022612.png
 
Σίγουρα βελτιώνεις πολύ την κατάσταση. Μπορεί επίσης κάποιος μάστορας γνώστης να αυξήσει την ποσότητα του νερού με μια ρύθμιση εσωτερικά, αλλα αντε βρες τον.
Αυτό ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα. :rolleyes:
Να αυξηθεί η ποσότητα του νερού πού;
Στο ξέβγαλμα των ρούχων;
Στον καθαρισμό του κάδου;
Στην ποσότητα νερού που αποβάλλεται;

Με έβαλες σε σκέψεις... (με την καλή έννοια φυσικά😁)
 
Αυτό ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα. :rolleyes:
Να αυξηθεί η ποσότητα του νερού πού;
Στο ξέβγαλμα των ρούχων;
Στον καθαρισμό του κάδου;
Στην ποσότητα νερού που αποβάλλεται;

Με έβαλες σε σκέψεις... (με την καλή έννοια φυσικά😁)
Στο γέμισμα του κάδου για πλύσιμο. Δεν ξέρω αν ισχύει για το ξέβγαλμα. Εμένα πχ το LG υποτίθεται ότι ανάλογα το βάρος των ρούχων κανονίζει τον όγκο του νερού, παραμύθια...
Υπάρχει σε κάποιο βίντεο επισκευής πλυντηρίων του Αντυ, αν το πετύχω θα στο στείλω.
 
Back
Top