Καθαρισμός

Πως σου φαίνεται? Καλό? Περνάει η βεργα από την κάννη?
Καλό είναι, εμένα με έχει βολέψει, η βέργα δεν περνάει από την κάννη, οι βούρτσες καλές, εγώ την τρίχινη την χρησιμοποιώ για να << απλωσω>> το καθαριστικό εντός της κάννης
 
Οι αμερικανικές ορειχάλκινες βούρτσες είναι ασύγκριτα καλύτερες, μπορεί να μην είναι σαν τις πυκνές εγγλέζικες, αλλά μια χαρά κάνουν τη δουλειά, και αντέχουν για πολλή χρήση ...
Ήθελα από καιρό να στο πω αλλά τώρα το θυμήθηκα...
Όντως είχες δίκιο ότι κ η πλαστικη βουρτσα hoppes που υπάρχει στο σετ κάνει καλη δουλειά...
Πήρα έξτρα κ την ορειχαλκινη της hoppes κ μάλλον η πλαστικη κανει καλυτερη δουλειά κ αυτο για δυο λόγους...
Η πλαστικες τρίχες είναι αρκετά ποιο σκληρές κ δεν τσακίζουν κ περνάνε ποιο εφαρμοστά μέσα από την κάννη......
Πάντα μιλώντας για κατάλοιπα που αφήνουν τα φυσίγγια με συγκεντρωτηρα......

IMG_20240105_121328.jpg

Τώρα, κι αν δεν περνάει η βέργα από την κάννη, προσωπικά δεν το θεωρώ και τόσο σοβαρό θέμα.
Και εδώ μάλλον έχεις δίκιο....

Και αυτό γιατί αν πραγματι υπήρχε έντονο πρόβλημα στο να λερώνετε ξανά η κάννη καθώς εισέρχεται προς τα πισω η βέργα τοτε τα σοβαρά εργοστάσια(που έχουν μελετήσει αυτό το θέμα) όπως πχ η hoppes θα είχε σκέτη την βέργα χωρίς την πλαστικη χειρολαβή.....
 
Last edited:
Ήθελα από καιρό να στο πω αλλά τώρα το θυμήθηκα...
Όντως είχες δίκιο ότι κ η πλαστικη βουρτσα hoppes που υπάρχει στο σετ κάνει καλη δουλειά...
Πήρα έξτρα κ την ορειχαλκινη της hoppes κ μάλλον η πλαστικη κανει καλυτερη δουλειά κ αυτο για δυο λόγους...
Η πλαστικες τρίχες είναι αρκετά ποιο σκληρές κ δεν τσακίζουν κ περνάνε ποιο εφαρμοστά μέσα από την κάννη......
Πάντα μιλώντας για κατάλοιπα που αφήνουν τα φυσίγγια με συγκεντρωτηρα......

View attachment 84390


Και εδώ μάλλον έχεις δίκιο....

Και αυτό γιατί αν πραγματι υπήρχε έντονο πρόβλημα στο να λερώνετε ξανά η κάννη καθώς εισέρχεται προς τα πισω η βέργα τοτε τα σοβαρά εργοστάσια(που έχουν μελετήσει αυτό το θέμα) όπως πχ η hoppes θα είχε σκέτη την βέργα χωρίς την πλαστικη χειρολαβή.....
Δεν θα συμφωνήσω στα περί μελέτης των σοβαρών εταιρειών. Οι Αγγλοσαξονες συνήθιζαν από παλιά να χρησιμοποιούν πανάκια για τον καθαρισμό της κάννης και όχι απορροφητικα χαρτιά κουζίνας που τότε δεν υπήρχαν. Έβαζαν λοιπόν στην άκρη της βέργα ένα εξάρτημα που συγκρατουσε το πανί και το πηγαινοεφερναν μέσα στην κάννη. Στο σπρώξιμο πήγαινε σχετικά εύκολα, στο τράβηγμα όμως ζόριζε και γιαυτό έφτιαξαν την λαβή με δύο αγγιστρα για να πιάνουν τα δάχτυλα γερά.
Όλη αυτή η διαδικασία είναι πλέον ξεπερασμένη στα σύγχρονα όπλα με τις χρωμιομενες κάννες. Πέρασμα της μαλλινης βουρτσας με ένα χαρτί τυλιγμένο γύρω της από την θαλαμη προς το τσοκ και βγάλσιμο έξω,αν το κάνεις δύο φορές η κάννη είναι πεντακάθαρη και στο δίκαννο δεν βρωμιζεις τους εξωλκεις.
Βέβαια με αυτόν τον τρόπο αφαιρείς ένα είδος για πώληση, τα πανακια και χαλάς την παράδοση που για τους Άγγλους είναι νόμος...
 
Πως σου φαίνεται? Καλό? Περνάει η βεργα από την κάννη?
Επειδή μάλλον δεν περνάει η λαβή μέσα από την κάννη* θα χρειαστείς λίγο φάγωμα. Θα φας κυκλικά την λαβή με μια ρασπα ξυλουργού και μετά γυαλοχαρταρισμα. Αν έχεις κανένα φίλο ξυλουργο σε 5 λεπτά το έφτιαξε. Καντο να έχει διάμετρο στη λαβή 16 ή το πολύ 17χιλ, πάρε το φουλ τσοκ μαζί να δοκιμάσεις αν περνάει.
*άλλο ένα δείγμα της μελέτης των σοβαρών εταιρειών του χώρου.
 
Δεν θα συμφωνήσω στα περί μελέτης των σοβαρών εταιρειών. Οι Αγγλοσαξονες συνήθιζαν από παλιά να χρησιμοποιούν πανάκια για τον καθαρισμό της κάννης και όχι απορροφητικα χαρτιά κουζίνας που τότε δεν υπήρχαν. Έβαζαν λοιπόν στην άκρη της βέργα ένα εξάρτημα που συγκρατουσε το πανί και το πηγαινοεφερναν μέσα στην κάννη. Στο σπρώξιμο πήγαινε σχετικά εύκολα, στο τράβηγμα όμως ζόριζε και γιαυτό έφτιαξαν την λαβή με δύο αγγιστρα για να πιάνουν τα δάχτυλα γερά.
Όλη αυτή η διαδικασία είναι πλέον ξεπερασμένη στα σύγχρονα όπλα με τις χρωμιομενες κάννες. Πέρασμα της μαλλινης βουρτσας με ένα χαρτί τυλιγμένο γύρω της από την θαλαμη προς το τσοκ και βγάλσιμο έξω,αν το κάνεις δύο φορές η κάννη είναι πεντακάθαρη και στο δίκαννο δεν βρωμιζεις τους εξωλκεις.
Βέβαια με αυτόν τον τρόπο αφαιρείς ένα είδος για πώληση, τα πανακια και χαλάς την παράδοση που για τους Άγγλους είναι νόμος...
Ο καθενας καθαρίζει το όπλο του με τον δικό του τρόπο...
Δεν υπάρχει στάνταρ διαδικασία που να ακολουθείτε από όλους...

Αυτο που έχει σημασία ειναι να φυγει η καμμένη πυριτιδα, το πλαστικο από τους συγκεντρωτηρες κ τυχών μολυβδωσεις....

Ποσο πολυ θα "μουτζουρώσει" (το ήδη λερωμενο) πανι που εξέρχεται προς την θαλαμη?
Αν μας ενοχλεί αυτό τότε ξαναπερναμε ένα καθαρό πανι κ τέλος.....
Εξάλλου το όπλο αργά ή γρήγορα θα χρησιμοποιηθεί κ πάλι εφόσον είμαστε εντός κυνηγετικής περιόδου...

Βέβαια μια ξυλινη βέργα της είχα κόψει την λαβή για αυτό τον λόγο αλλά δεν είδα να κερδίζω κ κάτι το σπουδαίο ασε που δεν με βόλευε...

Ο Αιγινιτης(και όχι μόνο αυτος..) που έχει γράψει αρκετά άρθρα για τον καθαρισμό δεν κάνει κάτι τέτοιο.....


Φυσικά κ οποίος είναι τόσο ψειρας(δεν το λέω υποτιμητικά, απεναντίας..) μπορεί να έχει μια βέργα χωρίς λαβή η να την αφαιρέσει.....
 
Last edited:
Ο καθενας καθαρίζει το όπλο του με τον δικό του τρόπο...
Δεν υπάρχει στάνταρ διαδικασία που να ακολουθείτε από όλους...

Αυτο που έχει σημασία ειναι να φυγει η καμμένη πυριτιδα, το πλαστικο από τους συγκεντρωτηρες κ τυχών μολυβδωσεις....
Συμφωνώ απόλυτα και προσθέτω πλήρη απομάκρυνση της υγρασίας και σωστή λιπανση
 
και πως την κανουμε την πληρη απομακρυνση της υγρασιας Κωστα για πε??
Αρχικά σκούπισμα και το αφήνουμε λυμένο να στεγνώσει. Βοηθάει κοντά στο καλοριφέρ. Αν πέσει μέσα σε νερό, βοηθά και λούσιμο με wd 40, που αυτή είναι η κύρια δουλειά του (του wd40)
 

Καλορίζικο εύχομαι. Το είχα δει και εγώ αυτό να σου πω την αλήθεια και πρέπει να το είχαμε συζητήσει και εδώ με τον Βαγγέλη που έχει ένα αντίστοιχο.
 
Επειδή μάλλον δεν περνάει η λαβή μέσα από την κάννη* θα χρειαστείς λίγο φάγωμα. Θα φας κυκλικά την λαβή με μια ρασπα ξυλουργού και μετά γυαλοχαρταρισμα. Αν έχεις κανένα φίλο ξυλουργο σε 5 λεπτά το έφτιαξε. Καντο να έχει διάμετρο στη λαβή 16 ή το πολύ 17χιλ, πάρε το φουλ τσοκ μαζί να δοκιμάσεις αν περνάει.
*άλλο ένα δείγμα της μελέτης των σοβαρών εταιρειών του χώρου.

Δεν περνάει από την κάννη το δοκίμασα. Βέβαια εμένα δεν με ενοχλεί αυτό. Θα το δοκιμάσω έτσι όπως είναι κι αν δω ότι δεν βολεύει θα το πάω σε ένα φίλο ξυλουργό που έρχεται στο μαγαζί.
 
Καλορίζικο εύχομαι. Το είχα δει και εγώ αυτό να σου πω την αλήθεια και πρέπει να το είχαμε συζητήσει και εδώ με τον Βαγγέλη που έχει ένα αντίστοιχο.
Ευχαριστώ, είμαι περίεργος πόσο αντοχής θα είναι αυτό το βεργόπανο
 
Ο καθενας καθαρίζει το όπλο του με τον δικό του τρόπο...
Δεν υπάρχει στάνταρ διαδικασία που να ακολουθείτε από όλους...

Αυτο που έχει σημασία ειναι να φυγει η καμμένη πυριτιδα, το πλαστικο από τους συγκεντρωτηρες κ τυχών μολυβδωσεις....

Ποσο πολυ θα "μουτζουρώσει" (το ήδη λερωμενο) πανι που εξέρχεται προς την θαλαμη?
Αν μας ενοχλεί αυτό τότε ξαναπερναμε ένα καθαρό πανι κ τέλος.....
Εξάλλου το όπλο αργά ή γρήγορα θα χρησιμοποιηθεί κ πάλι εφόσον είμαστε εντός κυνηγετικής περιόδου...

Βέβαια μια ξυλινη βέργα της είχα κόψει την λαβή για αυτό τον λόγο αλλά δεν είδα να κερδίζω κ κάτι το σπουδαίο ασε που δεν με βόλευε...

Ο Αιγινιτης(και όχι μόνο αυτος..) που έχει γράψει αρκετά άρθρα για τον καθαρισμό δεν κάνει κάτι τέτοιο.....


Φυσικά κ οποίος είναι τόσο ψειρας(δεν το λέω υποτιμητικά, απεναντίας..) μπορεί να έχει μια βέργα χωρίς λαβή η να την αφαιρέσει.....
Ο Μπάμπης και οι πιο πολλοί επαγγελματίες του χώρου προωθούν όπως κατάλαβες προϊόντα... Δεν μας είπε γιατί πρέπει να χρησιμοποιήσουμε δύο ακριβά προϊόντα αντί μόνο ένα πχ διαλυτικό νίτρου και να τελειώσουμε απλά και φθηνά. Ξέχασε φυσικά να καθαρίσει τα κλειδιά και να τα γρασσαρει..., η προώθηση δεν περιλάμβανε γρασσο. 😝
Αφού η βέργα έβγαινε μπροστά με το βρώμικο πανί, γιατί δεν το αφαιρουσε παρά το ξανατραβαγε μέσα; Απλή λογική είναι και όχι ψειριαση! 🙉
Το καθάρισμα των εξωλκεων προφανώς δεν χρειάζεται, το ξεχάσαμε κιαυτο...
 
Ο Μπάμπης και οι πιο πολλοί επαγγελματίες του χώρου προωθούν όπως κατάλαβες προϊόντα... Δεν μας είπε γιατί πρέπει να χρησιμοποιήσουμε δύο ακριβά προϊόντα αντί μόνο ένα πχ διαλυτικό νίτρου και να τελειώσουμε απλά και φθηνά.
Εννοείται ότι γίνεται διαφήμιση προιοντων όπως κάνουν κ αρκετοί αλλοι...

Ξέχασε φυσικά να καθαρίσει τα κλειδιά και να τα γρασσαρει...,
Το καθάρισμα των εξωλκεων προφανώς δεν χρειάζεται, το ξεχάσαμε κιαυτο...
Προφανώς κ ειναι ημιτελής ο καθαρισμός κ εγώ το είδα αυτό κ μάλιστα παραξενευτηκα γιατί τα άρθρα του ήταν πιο αναλυτικά πανω σε αυτό....
Όμως η συζητηση μας αφορούσε το καθαρισμό της καννης...

Αφού η βέργα έβγαινε μπροστά με το βρώμικο πανί, γιατί δεν το αφαιρουσε παρά το ξανατραβαγε μέσα; Απλή λογική είναι και όχι ψειριαση! 🙉
Απλή λογική είναι αλλά μην το παρακάνουμε...

Εγώ πχ συνήθως θα περασω δυο πανια από την κάθε κάννη στο τελικό καθαρισμα....
Κοιταζωντας στο φως θα δω την κάννη καθαρή κ τέλος....
Τώρα αν θα υποβόσκει κ κανα "μουτζουρωματάκι" κάτι τρέχει....

Υπάρχουν συνάδελφοι που βγάζουν την βέργα από το τσοκ κ ακόμα περισσοτεροι όσοι την επιστρέφουν από την θαλαμη...
Ο καθενας όπως θέλει κ ομως νομιζει...


.
 
Ασφαλώς και καθένας έχει το δικό του τρόπο.Το ζητούμενο για εμένα είναι ο αποτελεσματικότερος και σύντομος δρόμος.Αυτό προϋποθέτει καλά μέσα,βέργα,βουρτστάκια,χημικά & λάδια όχι απαραίτητα ακριβά!Τώρα στο video εκτός τη ξεκάθαρη διαφήμιση και η διαδικασία πάσχει όπως ήδη έχει αναφερθεί.Γιατί να αγοράσω τον αφρό αφού το καραδοκιμασμένο Hoppes 9 solvent στο ταπεινό μπουκαλάκι παραμένει τόσα χρόνια στα top?Περνάω τη κάνη με τρίχινη χάλκινη βούρτσα στεγνή μερικές φορές,περνάω με ν.9 σε πανάκι και αφήνω να μουλιάσει 10-20 λεπτά.Τρίβω με τη χάλκινη πάλι.Έπειτα καθαρά πανάκια τα οποία βγαίνουν από το στόμιο κάθε φορά και όχι πάνω κάτω μέχρι να βγούν καθαρά!Τέλος πέρασμα πανάκια ποτισμένα με Ballistol Universal στο εσωτερικό και Ballistol Gunex εξωτερικά.Αφροί “ξυρίσματος” και νανοτεχνολογίες…Επίσης ποτέ δεν ψεκάζουμε απευθείας λάδι ή καθαριστικό στο καθρέφτη-βελόνες,περνάνε μέσα.Με πανί νοτισμένο.Περί ορέξεως ουδείς λόγος.
 
Last edited:
Ασφαλώς και καθένας έχει το δικό του τρόπο.Το ζητούμενο για εμένα είναι ο αποτελεσματικότερος και σύντομος δρόμος.Αυτό προϋποθέτει καλά μέσα,βέργα,βουρτστάκια
Εγω θα σταθω εκεί κ θα προσθεσω κ ενα....κομματι ατσαλομαλλο...

Δεν χρειάζονται ακριβά υλικά για τον καθαρισμό....
Και νερό να ρίξεις στην κάννη(που λέει ο λόγος) αυτή θα καθαρίσει.....

Εκει όμως που θα επιμείνω κ θα το ξαναπω για την εξωτερική προστασια των μετάλλων χρειαζεται να επιλέγουμε το καλυτερο κ ειδικά αν βρισκόμαστε σε τόπους με υγρασια όπως νησιά κλπ....


Διάφορες αναμιξεις υλικών που προτεινονται δεν τις εχω κανει κ ουτε πρόκειται...

Εδώ είναι ότι διαθετω(μαζί με το wd 40 που..απουσιάζει) για καθαρισμό, λιπανση, συντήρηση....

Ποιο είναι το καλυτερο για τον καθαρισμό??
Ειλικρινά ουτε ξέρω.......

Αυτό που ξερω είναι πως το ιταλικο κ οικονομικό TFC κάνει άψογα την δουλειά του......

Ξαναλέω πως όλο το παν ειναι οι βούρτσες κλπ..
Και το καλυτερο καθαριστικό να έχουμε αν χρησιμοποιουμε ακατάλληλα μεσα η μόνο πανια κ χαρτοπετσέτες δεν θα κάνουμε δουλειά.....

IMG_20240106_115451.jpg
 
Εγω θα σταθω εκεί κ θα προσθεσω κ ενα....κομματι ατσαλομαλλο...

Δεν χρειάζονται ακριβά υλικά για τον καθαρισμό....
Και νερό να ρίξεις στην κάννη(που λέει ο λόγος) αυτή θα καθαρίσει.....

Εκει όμως που θα επιμείνω κ θα το ξαναπω για την εξωτερική προστασια των μετάλλων χρειαζεται να επιλέγουμε το καλυτερο κ ειδικά αν βρισκόμαστε σε τόπους με υγρασια όπως νησιά κλπ....


Διάφορες αναμιξεις υλικών που προτεινονται δεν τις εχω κανει κ ουτε πρόκειται...

Εδώ είναι ότι διαθετω(μαζί με το wd 40 που..απουσιάζει) για καθαρισμό, λιπανση, συντήρηση....

Ποιο είναι το καλυτερο για τον καθαρισμό??
Ειλικρινά ουτε ξέρω.......

Αυτό που ξερω είναι πως το ιταλικο κ οικονομικό TFC κάνει άψογα την δουλειά του......

Ξαναλέω πως όλο το παν ειναι οι βούρτσες κλπ..
Και το καλυτερο καθαριστικό να έχουμε αν χρησιμοποιουμε ακατάλληλα μεσα η μόνο πανια κ χαρτοπετσέτες δεν θα κάνουμε δουλειά.....

View attachment 84427
Το καλύτερο για καθαρισμό εσωτερικά στη κάνη είναι το στρογγυλό μπουκαλάκι της Hoppes που γράφει το 9(Gun bore cleaner).Στο τελείωμα βάζε λίγο Ballistol.Για εξωτερικά το Brake Free CLP με το G96 complete gun treatment(τα δυο αυτά θέλουν καλή ανακίνηση,κούνημα πριν τη χρήση)
 
Last edited:
Το καλύτερο για καθαρισμό εσωτερικά στη κάνη είναι το το στρογγυλό μπουκαλάκι της Hoppes που γράφει το 9(Gun bore cleaner).
Δυο φορες το έβαλα απο περιέργεια..
Δεν το χρησιμοποιώ....

Στο τελείωμα βάζε λίγο Ballistol.Για εξωτερικά το Brake Free CLP με το G96 complete gun treatment(τα δυο αυτά θέλουν καλή ανακίνηση,κούνημα πριν τη χρήση)
Τα σπρέι τα εχω για την καννη κ για τον καθαρισμό του εσωτερικου της καραμπίνας κ τα λάδια για εξωτερικά κ για λίπανση...

Αλλά πολλες φορες χρησιμοποιω σπρέι για όλα....
Οτι πιασει το χέρι...😂
 
Back
Top