Καθαρισμός

Χτες καθάρισα την Α5 μ' αυτό. Είχε ρίξει και καμιά δεκαριά μονόβολα και είχε μολυβδώσεις και η κάννη και το τσόκ. Έκανε καλή δουλειά. Λιπαίνει πολύ καλά. Δεν το προτείνω όμως γιατί είναι ακριβό Τα 118 ml 15 ευρώ, βάλε και τα έξοδα αποστολής.......
Μυρίζει πολύ αυτό;
 
Τρελλή ερώτηση.
Εχει καθαρισει κανεις τα όπλα του με συνθετικό (οχι ορυκτέλαιο) λάδι μηχανης αυτοκινητου/moto ?
Στην Αμερική πολλοι το κανουν.
Μαλιστα εχει και περισσοτερα προστατευτικά πρόσθετα.
Υπαρχει κανενας λογος για αποφυγή ?
 
Τρελλή ερώτηση.
Εχει καθαρισει κανεις τα όπλα του με συνθετικό (οχι ορυκτέλαιο) λάδι μηχανης αυτοκινητου/moto ?
Στην Αμερική πολλοι το κανουν.
Μαλιστα εχει και περισσοτερα προστατευτικά πρόσθετα.
Υπαρχει κανενας λογος για αποφυγή ?
Λένε οτι στις παραδοσιακές βαφές επειδή έχουν αντισκουριακές ιδιότητες δε κάνει διότι αφαιρεί ελαφρά το χρώμα το οποίο ειναι κατ΄ουσιαν μετατρεμένη οξείδωση δηλαδή η παρατεταμένη χρήση λαδιών συνθετικών η αντισκουριακών οπως wd40 ελαφραίνει το χρώμα. Το πιο φτηνό που χρησιμοποιούν είναι λάδι SAE30 χωρίς αντισκουαριακά πρόσθετα. Για τις νέες βαφές αμφιβάλλω οτι θα προκαλέσει κάποιο πρόβλημα το συνθετικό εκτός και κάποιο απο τα πρόσθετα κάνει αντίδραση με τη βαφή.
 
Τρελλή ερώτηση.
Εχει καθαρισει κανεις τα όπλα του με συνθετικό (οχι ορυκτέλαιο) λάδι μηχανης αυτοκινητου/moto ?
Στην Αμερική πολλοι το κανουν.
Μαλιστα εχει και περισσοτερα προστατευτικά πρόσθετα.
Υπαρχει κανενας λογος για αποφυγή ?
Γιατί είναι για κινητήρες και όχι για όπλα.
 
Γιατί είναι για κινητήρες και όχι για όπλα.
Το θέμα ειναι αν κανει "κακο" ή όχι.

π.χ. δεν βαζεις λαδι αυτοκινητου σε μοτοσυκλετα γιατι δεν εχει αντιτριβικά μεσα μιας και το αυτοκινητο εχει ξεχωρα το σασμαν και την λιπανση του με βαλβολινες, ενω στη μηχανη δημιουργει προβλημα που σασμαν και μοτερ λιπαινονται απο το ιδιο λαδι.
Αυτο εννοω.

Υπαρχουν αντενδείξεις για τα οπλά ?
 
Το θέμα ειναι αν κανει "κακο" ή όχι.

π.χ. δεν βαζεις λαδι αυτοκινητου σε μοτοσυκλετα γιατι δεν εχει αντιτριβικά μεσα μιας και το αυτοκινητο εχει ξεχωρα το σασμαν και την λιπανση του με βαλβολινες, ενω στη μηχανη δημιουργει προβλημα που σασμαν και μοτερ λιπαινονται απο το ιδιο λαδι.
Αυτο εννοω.

Υπαρχουν αντενδείξεις για τα οπλά ?
Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Πολλοί το κάνουν όμως όπως είπες. Πάντως τα όπλα δεν θέλουν επιθετικά χημικά στο καθάρισμα και για τη λίπανση δεν είναι απαιτητικά. Υπάρχουν όμως τόσο οικονομικά λάδια όπλων και κρατάνε πολύ, οπότε δεν αξίζει να ρισκάρεις. Αν έχεις πολλά όπλα να συντηρήσεις και πολύ συχνά τότε ίσως έχει νόημα να δοκιμάσεις κάτι εναλλακτικό. Αν μιλάμε για 2-3 όπλα 1 λίτρο λάδι κρατάει για 3 ζωές και βάλε με σωστή χρήση.
 
Τρελλή ερώτηση.
Εχει καθαρισει κανεις τα όπλα του με συνθετικό (οχι ορυκτέλαιο) λάδι μηχανης αυτοκινητου/moto ?
Στην Αμερική πολλοι το κανουν.
Μαλιστα εχει και περισσοτερα προστατευτικά πρόσθετα.
Υπαρχει κανενας λογος για αποφυγή ?
Για καθαρισμό δεν κάνει.Το βάζουν ορισμένοι στις ΗΠΑ για λίπανση διότι δεν καίγεται εύκολα στις υψηλές θερμοκρασίες.Τα λειόκανα όπλα κυνηγίου δεν έχουν τέτοιες σκληρές απαιτήσεις.Ναι,έχουν πρόσθετα για εφαρμογή σε κινητήρες.Τώρα εάν εν’μέρη ταιριάζουν δεν είναι ορθό διότι έχουν σχεδιαστεί για χρήση διαφορετική.Σίγουρα πάντως τα πρόσθετα που έχουν είναι τοξικά.
 
Last edited:
Εγώ είμαι φανατικός λαδιάρης. Και θα εξακολουθήσω. Όμως έχω διαπιστώσει ότι όλα τα λάδια τριπλής δράσης (clp) κάνουν πάνω κάτω την ίδια δουλειά. Άλλα λίγο καλύτερα, άλλα λίγο πιο αργά. Την δουλειά στο καθάρισμα την κάνει η καλή ορειχάλκινη βούρτσα και η καλή βέργα. Πάρτε 2 καλές βούρτσες (ορειχάλκινη και μάλλινη) και βέργα, μια οδοντόβουρτσα, κανά πανάκι μικροινών, ρολό κουζίνας, ένα λαδάκι clp, ένα hoppe's 9 για τα δύσκολα και όσοι θέλουν ένα σωληνάριο γράσσο λιθίου για τα τσόκ και τα κλειδιά στα δίκανα. Αυτά τα θεωρώ βασικά. Τώρα κάτι βοηθητικά πχ μπατονέτες, λαβιδούλες κλπ, είναι καλοδεχούμενα.
 
Εγώ είμαι φανατικός λαδιάρης. Και θα εξακολουθήσω. Όμως έχω διαπιστώσει ότι όλα τα λάδια τριπλής δράσης (clp) κάνουν πάνω κάτω την ίδια δουλειά. Άλλα λίγο καλύτερα, άλλα λίγο πιο αργά. Την δουλειά στο καθάρισμα την κάνει η καλή ορειχάλκινη βούρτσα και η καλή βέργα. Πάρτε 2 καλές βούρτσες (ορειχάλκινη και μάλλινη) και βέργα, μια οδοντόβουρτσα, κανά πανάκι μικροινών, ρολό κουζίνας, ένα λαδάκι clp, ένα hoppe's 9 για τα δύσκολα και όσοι θέλουν ένα σωληνάριο γράσσο λιθίου για τα τσόκ και τα κλειδιά στα δίκανα. Αυτά τα θεωρώ βασικά. Τώρα κάτι βοηθητικά πχ μπατονέτες, λαβιδούλες κλπ, είναι καλοδεχούμενα.
Τόσα λεφτά χαλάς πάρε μια καθαρίστρια και δειξε της τι να κάνει.
 
Έχει βρεί κανείς rem oil το κλασικό σε σπρει διαθέσιμο?
Αυτός εδώ λέει ότι έχει. Το έχει τσεκάρει κανείς?
https://hunterland.gr/product/λάδι-remoil/
Δεν υπάρχουν πουθενά.
Ούτε στο παραπάνω μαγαζί.
Αν ψάξεις πολύ μπορεί να βρεις κανένα ξεχασμένο.
We love Remi λέμε.
 
Back
Top