Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η φύση βιάστηκε όχι από τον φτωχό λαό αλλά απο τους έχοντες τωρα θα θερίσουν ότι έσπειραν
Αυτό που λες. Δυστυχώς αυτοί δεν παθαίνουν τίποτα στις βίλες τους, στην Εκάλη και το Ψυχικό. Πάλι κέρδος θα βγάλουν ΚΑΙ από αυτή την καταστροφή. Η μοιρασιά είναι επιτυχημένη. Άλλος το πετρέλαιο, άλλος τις ανεμογεννήτριες, άλλος τα διόδια, άλλος τα δημόσια έργα και πάει λέγοντας. Χαίρονται να βλέπουν τέτοιες εικόνες, γιατί σημαίνει κέρδος για κάποιους από αυτούς! Τώρα μετράνε την άσφαλτο και τα τσιμέντα και τα κοστολογούν. Και στην κορυφή της πυραμίδας, πάντα υπάρχει κάποιος, για απευθείας ανάθεση, για να μην καθυστερεί η "ανάπτυξη". Πάλι ο κοσμάκης την πληρώνει. Πετυχημένη συνταγή δεκαετιών...
 
Αυτό που λες. Δυστυχώς αυτοί δεν παθαίνουν τίποτα στις βίλες τους, στην Εκάλη και το Ψυχικό. Πάλι κέρδος θα βγάλουν ΚΑΙ από αυτή την καταστροφή. Η μοιρασιά είναι επιτυχημένη. Άλλος το πετρέλαιο, άλλος τις ανεμογεννήτριες, άλλος τα διόδια, άλλος τα δημόσια έργα και πάει λέγοντας. Χαίρονται να βλέπουν τέτοιες εικόνες, γιατί σημαίνει κέρδος για κάποιους από αυτούς! Τώρα μετράνε την άσφαλτο και τα τσιμέντα και τα κοστολογούν. Και στην κορυφή της πυραμίδας, πάντα υπάρχει κάποιος, για απευθείας ανάθεση, για να μην καθυστερεί η "ανάπτυξη". Πάλι ο κοσμάκης την πληρώνει. Πετυχημένη συνταγή δεκαετιών...
Ο κοσμάκης παντα θα την πληρώνει μεχρει να ξυπνήσει και να καταλάβει τι παίζεται ( αν γίνει ποτέ αυτό) προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν αυτό το λένε κληματικη αλλαγή η κάπως αλλιος είμαι από μικρός μέσα στην φύση ασχολούμαι με αυτήν όταν την πηραζεις παραπανο από αυτό που πρέπει στο δείχνει αυτό βλέπουμε τωρα..
 
Ο κοσμάκης παντα θα την πληρώνει μεχρει να ξυπνήσει και να καταλάβει τι παίζεται ( αν γίνει ποτέ αυτό) προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν αυτό το λένε κληματικη αλλαγή η κάπως αλλιος είμαι από μικρός μέσα στην φύση ασχολούμαι με αυτήν όταν την πηραζεις παραπανο από αυτό που πρέπει στο δείχνει αυτό βλέπουμε τωρα..
Μία ζωή και εγώ, είμαι μέσα στην φύση. Έχω όμως καταλήξει στο εξής συμπέρασμα: Είμαστε το μοναδικό είδος της φύσης, που όχι μόνο πλέον, δεν συμπεριφέρεται σύμφωνα με αυτό που είναι, αλλά καταστρέφει και όλα τα άλλα γιατί θεωρεί πως έγινε θεός και δημιουργός στην θέση του Θεού. Αν πλέον δε, συμπεριφέρεσαι φυσικά και φυσιολογικά σαν άνθρωπος, είσαι π.χ. κυνηγός ή ψαράς ή είσαι εταιροφυλόφιλος, σε κυνηγάνε από παντού σαν περίεργο, βάρβαρο, ανώμαλο, οπισθοδρομικό, κ.λ.π. Την έχουμε βάψει πιστεύω.
 
Ο Ντανιελ εδω μας εχει φερθει ως κυριος. 138 χιλιοστα η Στενη μεχρι τωρα και 122 η Μακρυκαπα ενω ενα 100αρι το εχουμε και εδω ανετα. Πιο κατω Ψαχνα και Χαλκιδα απλα ξεβρωμισαν με πολυ λιγοτερα χιλιοστα. Ποτιστηκαμε καλα και ριχνει και τωρα με μικρες ραγδαιοτητες και μακρινα μπουμπουνητα.
 
Ο Ντανιελ εδω μας εχει φερθει ως κυριος. 138 χιλιοστα η Στενη μεχρι τωρα και 122 η Μακρυκαπα ενω ενα 100αρι το εχουμε και εδω ανετα. Πιο κατω Ψαχνα και Χαλκιδα απλα ξεβρωμισαν με πολυ λιγοτερα χιλιοστα. Ποτιστηκαμε καλα και ριχνει και τωρα με μικρες ραγδαιοτητες και μακρινα μπουμπουνητα.
Σωστά Μήτσο... Πάντως στην γέφυρα του Ληλα είναι ο αντιδήμαρχος και κάθεται στο αμάξι κοιτώντας το ποτάμι....
 
Σωστά Μήτσο... Πάντως στην γέφυρα του Ληλα είναι ο αντιδήμαρχος και κάθεται στο αμάξι κοιτώντας το ποτάμι....
Πολυ νερο εδω και 3μιση ωρες και στο βουνο περισσοτερο. Καλα κανει ο αντιδημαρχος και το κοιταει αλλα αμα ερθει το νερο τι θα κανει? Θα ντυθει Γκανταλφ , θα παρει το ραβδι και θα πει γυρνα πισω???? Εργα εχουν γινει προς τα εκει αλλα ποσο αποτελεσματικα ειναι ελπιζω να μην χρειαστει να το διαπιστωσουμε ποτε ξανα.
 
Εργα εχουν γινει προς τα εκει
Τα "οχυρωματικά" στις όχθες του Ληλα που περνάω κάθε μέρα απ' το Βασιλικό είναι απλά για γέλια....
Με ένα νερό όπως τότε τα πήρε όλα τα λιθάρια που έχουν αραδιασει μαζί με τη γέφυρα.
 
Τα "οχυρωματικά" στις όχθες του Ληλα που περνάω κάθε μέρα απ' το Βασιλικό είναι απλά για γέλια....
Με ένα νερό όπως τότε τα πήρε όλα τα λιθάρια που έχουν αραδιασει μαζί με τη γέφυρα.
Αφού αφήσανε να χτιστούν οι εκβολές τώρα οι δήμαρχοι θα ζουν με το άγχος !!!
 
Πολυ νερο εδω και 3μιση ωρες και στο βουνο περισσοτερο. Καλα κανει ο αντιδημαρχος και το κοιταει αλλα αμα ερθει το νερο τι θα κανει? Θα ντυθει Γκανταλφ , θα παρει το ραβδι και θα πει γυρνα πισω???? Εργα εχουν γινει προς τα εκει αλλα ποσο αποτελεσματικα ειναι ελπιζω να μην χρειαστει να το διαπιστωσουμε ποτε ξανα.
Τι να πω εγώ με μισό μέτρο νερό μέσα στο σπίτι τότε, χωρίς συσκευες, χωρίς κρεβάτια;
 
Εαν ειμασταν στα μεσα Οκτωβρίου.
Πεμπτη Παρασκευή και λιγο το Σάββατο, θα ειχαμε καλες πιθανότητες για ενα περασμα στην βόρεια Ελλάδα
Παρα πολυ καλη θεση του Υ στην κεντρική Ευρώπη..

Γενικα οι χάρτες τις επόμενες μερες για την εποχη που εχουμε ομως ειναι χαλια..
Δεν μου αρέσει ετσι οπως το παει ..
 
Σύμφωνα με τις παρατηρήσεις από το διαθέσιμο δίκτυο μετεωρολογικών σταθμών τόσο της ΕΜΥ, του Αστεροσκοπείου κι άλλων σταθμών, όπως τόνισε ο κ. Ζιακόπουλος, φαίνεται ότι στην ορεινή περιοχή της Μαγνησίας έπεσαν 600-800 χιλιοστά βροχής σε ένα 24ωρο. «Είναι ένα τεράστιο ποσό για τα ελληνικά χρονικά και για τις περισσότερες περιοχές της Ευρώπης», σημείωσε. Ταυτόχρονα, όπως υπογράμμισε, «στη πεδινή Θεσσαλία τα 24ωρα ποσά που σημειώθηκαν του υετού, της βροχής, ήταν ανάμεσα στα 400-500 χιλιοστά που είναι κι αυτή μια πάρα πολύ μεγάλη τιμή».
https://www.skai.gr/news/greece/zia...rologika-xronika-tou-topou-i-kataigida-daniel
 
Αφού αφήσανε να χτιστούν οι εκβολές τώρα οι δήμαρχοι θα ζουν με το άγχος !!!
Σιγά μην πεθάνουν από το άγχος.
Βλέπω τις χιλιάδες των υποψηφίων Δημάρχων και τους ...κλαίω από τώρα τους ...μελλοθάνατους.
Αλλά αν το συζητάμε, βλέπω να διεκδικούν και να παίρνουν σύντομα επίδομα βαρέων και ανθυγιεινών.
 
Εαν ειμασταν στα μεσα Οκτωβρίου.
Πεμπτη Παρασκευή και λιγο το Σάββατο, θα ειχαμε καλες πιθανότητες για ενα περασμα στην βόρεια Ελλάδα
Παρα πολυ καλη θεση του Υ στην κεντρική Ευρώπη..

Γενικα οι χάρτες τις επόμενες μερες για την εποχη που εχουμε ομως ειναι χαλια..
Δεν μου αρέσει ετσι οπως το παει ..
Το περιεργο θα ηταν να ΜΗΝ φαμε φολα. Αν την φαμε , που θα την φαμε οπως δειχνει, συνηθισμενοι ειμαστε πλεον.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top