Καιρός

Έχει εμμονή το ξεσκισμενο. Ούτε τώρα έριξε τίποτα?
Ένα σύννεφο πέρασε,ούτε που καταδεχτηκε να φτύσει ..όχι να βρέξει.. δε ξέρω γιατί γίνεται αυτό.. ένα νησί που πάντα είχε νερά και άκουγες στις λαγκαδιές νερά να τρέχουν Ιούλιο μήνα τώρα έχουν στεγνώσει τα πάντα.. πέρσι με τέτοια στεγνά Γενάρη μήνα,δεν έχω ξανανιώσει πιο αποπνικτική ατμόσφαιρα μέσα σε δάσος σε κυνήγι μπεκατσας.. ποιας μπεκατσας δηλαδή,που οποία πουλιά μπήκαν, την ίδια μέρα η σκοτώθηκαν ή έφυγαν για πιο νότια .
 
Ένα σύννεφο πέρασε,ούτε που καταδεχτηκε να φτύσει ..όχι να βρέξει.. δε ξέρω γιατί γίνεται αυτό.. ένα νησί που πάντα είχε νερά και άκουγες στις λαγκαδιές νερά να τρέχουν Ιούλιο μήνα τώρα έχουν στεγνώσει τα πάντα.. πέρσι με τέτοια στεγνά Γενάρη μήνα,δεν έχω ξανανιώσει πιο αποπνικτική ατμόσφαιρα μέσα σε δάσος σε κυνήγι μπεκατσας.. ποιας μπεκατσας δηλαδή,που οποία πουλιά μπήκαν, την ίδια μέρα η σκοτώθηκαν ή έφυγαν για πιο νότια .
Περασμενος χειμώνας και μετά κατάντια και εδώ. Το να περπατάς Καθενους και να μην πάει η λάσπη στο γόνατο δεν εχει ξαναγίνει. Όλα στεγνά και εδώ. Ευτυχως που έριξε μια ώρα και λίγο χθες και θα γλιτώσουν οι ελιές.
 
13 σεμπτεμβριου εχουμε περασματακι .
Το 2021 και ενώ πάω κάθε μέρα παραλιακά καμιά 10αρια+ μέρες, Δευτέρα 13 αρχίζουν τα σχολεία και λέω άσε δε πάω σήμερα να πάω στον αγιασμό και τι να γίνει αυτή τη μέρα, τρελό πέρασμα που είχαν χρόνια οι παλιοί να δουν.
Βέβαια πουλάκια είχε και την Κυριακή που είχαμε πάει με τον Κώστα @Kostas ContraDosi και ο καιρός ανακατεμένος!
Αυτή η μέρα θα με στοιχειώνει για πολλά χρόνια!!!:eek:
 
Το 2021 και ενώ πάω κάθε μέρα παραλιακά καμιά 10αρια+ μέρες, Δευτέρα 13 αρχίζουν τα σχολεία και λέω άσε δε πάω σήμερα να πάω στον αγιασμό και τι να γίνει αυτή τη μέρα, τρελό πέρασμα που είχαν χρόνια οι παλιοί να δουν.
Βέβαια πουλάκια είχε και την Κυριακή που είχαμε πάει με τον Κώστα @Kostas ContraDosi και ο καιρός ανακατεμένος!
Αυτή η μέρα θα με στοιχειώνει για πολλά χρόνια!!!:eek:
.......κ εκεινη τη Δευτερα 13/9 σχολασα κ πηγαμε το μεσημερι κ πιασαμε τον ίσκιο, μου φωναξες ενστικτωδός καποια στιγμή, κ κλαμπανισα αξιοπρεπώς το ζευγαράκι που ηρθε απο πισω μου....χε χε χε...
 
απο αυτα που ακουσα λενε οτι τα νερα αφορουν δυτικη και βορεια ελλαδα οχι ανατολικη ολη την αλλη βδομαδα και πτωση θερμοκρασιας τελος της αλλης,τωρα θα υπαρχουν αλλαγες αλλα δεν ξερω ως προς τι αυτες,ας μιλησουν οι ειδεικοι!
 
Με τα τελευταία (αναξιόπιστα) δεδομένα θα πέσουν νερά παντού. Αλλού λίγα αλλού πολλά. Την Κυριακή μας έδινε εδώ 6 χιλιοστά και έπεσαν σχεδον 30...Μπαίνουμε σε κάπως πιο φθινόπωρο μοτίβο σίγουρα όμως!
 
Τι λένε οι πιο ειδικοί;

View attachment 90752
Ακραια κακοκαιρια για την εποχη
Πολυ χαμηλές θερμοκρασίες στα ανώτερα στρώματα,με υψηλές ακομα στα χαμηλα και στην θάλασσα,που θα την τροφοδοτεί...

Καλύτερα να περασει βόρεια απο εμας,ετσι οπως το δείχνουν σημερα ..
Θα βρεξει καλα και ετσι σε αρκετές περιοχές στην χωρα..
Τουλάχιστον να μην πεσει πανω μας γιατι θα κανει καταστροφές..

Τωρα δειχνει να τρωει βόρεια Ιταλια Αλβανία και περιξ Αδριατικής τα ισχυρά φαινόμενα
 
Πότε θα φτάσει εδώ?
Μια πρωτη διαταραχή θα μας πιασει Απο Δευτέρα απόγευμα και μετα
Αρκετα καλη για τα Δυτικα

Αυτο που ανεβασε ο Βασίλης το οποίο ειναι και με την μεγαλύτερη δυναμική ειναι για πιο μετα ..
 
Επίσης να πω οτι ολα τα προγνωστικά την πνίγουν κανονικά την Ιταλια,με τις βροχες
με τα πρώτα χιόνια και στις Άλπεις..

Λογικα σε εμας θα σβήσει εξασθενημένο ..
Αυτό είναι κανονικότητα....
 
Back
Top