Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιατι κοβεις τα σιδερα επεκτασης Μήτσο. ?
μονο εαν θα φτιαξεις κατι στην ταράτσα. ...ενα κιοσκι ας πουμε...μιαν αυλη τα κοβεις αυτα
αλλιώς στο μελλον δεν θα μπορεις να κτισεις αλλο οροφο εαν χρειαστεί.

Καλημερα παιδες:)
 
Απο οσο ξερω οχι... .xm. αλλα για δωσε καμια πληροφορια...
Κατι φωτογραφιες για τον καταλογο της Lambro ειχα δωσει πριν 1,5 χρονο δεν ξερω αν εχει σχεση...
 
Καλημερα .
Ετοιμασιες για υγρομονωση είναι αυτές;

Ναι Γιάννη.Η πλάκα εχει υποστεί μεγάλη φθορά απο τις πολλές παγωνιές.Στη συνέχεια οι ασταμάτητες βροχές ολοκλήρωναν την διάβρωση.
Τώρα θέλει τσιμεντοκονία ενισχυμένη με ρητίνες και με σωστές κλίσεις και μετά θα γίνει επικάλυψη με πολυουρεθάνη.
Οσο για τα σίδερα που ρωτάει ο Χρύσανθος ,δεν τα κόβω όλα.Κποιες κολώνες τοιχία είχαν πολλά σίδερα κα δεν χρειάζεται να μείνουν όλα.Απο πάνω εχειμια καταπληκτκή θέα και θα μπορούσε να γίνει ένα σπιτάκι 45τμ με τζαμαρία 7 μέτρα να χορτάινει το μάτισου.Και μπροστα η παλια πλάκα αλλα τοσα μετρα να παίζει το ρόλο της βεράντας..Ομως δεν υπάρχει χρήμα για κατι τέτοιο.Οσ για τα παιδια .......αυτά θα δουλευουν μεχρι τα 70 , θα ειναι πολύ μακριά για να ερθουν για λίγες μέρες που πραγματικά δεν αξίζει με οσα εχεις να αντιμετωπίσεις εδώ.
 
Ναι Γιάννη.Η πλάκα εχει υποστεί μεγάλη φθορά απο τις πολλές παγωνιές.Στη συνέχεια οι ασταμάτητες βροχές ολοκλήρωναν την διάβρωση.
Τώρα θέλει τσιμεντοκονία ενισχυμένη με ρητίνες και με σωστές κλίσεις και μετά θα γίνει επικάλυψη με πολυουρεθάνη.
Οσο για τα σίδερα που ρωτάει ο Χρύσανθος ,δεν τα κόβω όλα.Κποιες κολώνες τοιχία είχαν πολλά σίδερα κα δεν χρειάζεται να μείνουν όλα.Απο πάνω εχειμια καταπληκτκή θέα και θα μπορούσε να γίνει ένα σπιτάκι 45τμ με τζαμαρία 7 μέτρα να χορτάινει το μάτισου.Και μπροστα η παλια πλάκα αλλα τοσα μετρα να παίζει το ρόλο της βεράντας..Ομως δεν υπάρχει χρήμα για κατι τέτοιο.Οσ για τα παιδια .......αυτά θα δουλευουν μεχρι τα 70 , θα ειναι πολύ μακριά για να ερθουν για λίγες μέρες που πραγματικά δεν αξίζει με οσα εχεις να αντιμετωπίσεις εδώ.

H πολυουρεθανη δεν ξερω τι ειναι, ισως να την λεμε αλλιως εδω.
Εγω παντως οταν χρειαστηκα, μου ειπαν και πηρα μια υγρη μονωση, που θυμιζε μπογια αλλα πολυ πιο παχυρευστη.
Ειχε ειδικη αναλογια αραιωσης και εφαρμοζοταν σε τρια χερια.
Αφου εκανες το πρωτο μερος που λες με την τσιμεντοκονια, εφαρμοζες αυτην.
Σε 24 ωρες μπορουσες να εφαρμοσεις το επομενο χερι.

Στο τελος αυτο δημιουργουσε ενα στρωμα χοντρης μονωσης που θυμιζε πλαστικο και αφου εισχωρουσε σε ολες τις πτυχες, στεγανοποιουσε την ταρατσα.

Τωρα μετα απο 4 χρονια, πρεπει να περασω ξανα ενα χερι.
Δεν ξερωεαν λεμε το ιδιο πραμα.
 
Η πιο σωστή μόνωση που πραγματικά ξενοιάζεις, όχι ότι κι αυτή δεν θέλει την συντήρηση της, είναι η μόνωση βιομηχανικού τύπου που έρχονται και σου γεμίζουν την ταράτσα γύρω στους 10-15 πόντους με ένα υλικό που στεγνώνει και μετά το χαράζουν για να αποσβένει τις διαστολές και τις συστολές. Είναι όμως του πανακρίβου από ότι θυμάμαι. Την έχουμε κάνει χρόνια, απλά κάποια στιγμή πρέπει να τους φέρω για μια συντήρηση γιατί έχει κάνει κάτι ρωγμούλες σαν νεύρα.
 
Τώρα θέλει τσιμεντοκονία ενισχυμένη με ρητίνες και με σωστές κλίσεις και μετά θα γίνει επικάλυψη με πολυουρεθάνη.
Πλάκες Dow θερμομονωτικες 5εκ δεν θα βάλεις; Είναι ευκαιρία τώρα αλλά θέλει φραγκα.
 
Αρη......
παιζει να χεις γινει εξωφυλλο σε καταλογο γνωστης εταιρειας φυσιγγιων για το 2015?:)

Ειδες τι μαθαινει κανεις... Ωραιος φιλε κ εγω δεν το ηξερα... .well done. Εχουν περασει 2 χρονια απο περιπου απο οταν του ειχα δωσει καποιες φωτογραφιες μετα απο δοκιμες στην Affinity για το περιοδικο κ φαινεται του αρεσαν... :)
 
Ειδες τι μαθαινει κανεις... Ωραιος φιλε κ εγω δεν το ηξερα... .well done. Εχουν περασει 2 χρονια απο περιπου απο οταν του ειχα δωσει καποιες φωτογραφιες μετα απο δοκιμες στην Affinity για το περιοδικο κ φαινεται του αρεσαν... :)

Aντε Αρη και στον κατάλογο της stirella τώρα .....
.sarcastic..sarcastic.
 
H πολυουρεθανη δεν ξερω τι ειναι, ισως να την λεμε αλλιως εδω.
Εγω παντως οταν χρειαστηκα, μου ειπαν και πηρα μια υγρη μονωση, που θυμιζε μπογια αλλα πολυ πιο παχυρευστη.
Ειχε ειδικη αναλογια αραιωσης και εφαρμοζοταν σε τρια χερια.
Αφου εκανες το πρωτο μερος που λες με την τσιμεντοκονια, εφαρμοζες αυτην.
Σε 24 ωρες μπορουσες να εφαρμοσεις το επομενο χερι.

Στο τελος αυτο δημιουργουσε ενα στρωμα χοντρης μονωσης που θυμιζε πλαστικο και αφου εισχωρουσε σε ολες τις πτυχες, στεγανοποιουσε την ταρατσα.

Τωρα μετα απο 4 χρονια, πρεπει να περασω ξανα ενα χερι.
Δεν ξερωεαν λεμε το ιδιο πραμα.

Αυτό που λες Χρύσανθε πρέπει να είναι επαλειφόμενο ελαστομερές.
Αυτό που λεω εγω είναι προπολυμερισμένη πολυουρεθανική ρητίνη και η εφαρμογή της ειναι αποτελεσματική για 12 με 15 χρόνια .Οταν περαστουν και τα τρια χέρια ανα 24ωρο και στεγνώση εχει μια γυαλιστερή όψη.
Πίνω το φραπεδάκι μου και ανεβαίνω πάλι ταράτσα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top