Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Τα οπλα μου τα περισσοτερα ειναι αχρωμιωτα και με ατσαλινες βασεις ή μη. Δεν τα καθαριζω μετα απο καθε κυνηγι γιατι παω για ρετσινες.

Το χοπς ειναι ενα παρα πολυ λεπτο και καλο λαδακι,επειτα το ιδιο και το μπαλιστον.

Αποφευγα παντα το α2,ειναι παχυ και για πολυ λεπτη χρηση και οχι παντου. Σε καποιες σκανδαλοθηκες μου εκανε νουμερα ειδικα με κρυο.

Και το wd40 με ορυχαλκινη βουρτσα η ατσαλομαλο κανει παρα πολυ καλα την δουλεια του
 
.Βρήκα στο internet γραφιτουχο γράσο για λίπανση γραναζιων γωνιακών μεταδόσεων το οποίο έχει εύρος λειτουργίας από -20εως 300+, μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε όπλο η θα έχω θέματα, φθορά ή οξειδώση; το όπλο που θελω να το χρησιμοποιήσω είναι μια Remington 1187, Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
https://www.skroutz.gr/s/23958819/O...as-Goniakis-Kefalis-THamnokoptikou-125gr.html
Το ελατήριο του όπλου λες να έχει περισσότερη καταπόνηση από τα αντίστοιχα ελατήρια και γρανάζια εργαλείων και αυτοκινήτων?
Σας κολλάνε μια ταμπέλα - για όπλα-και σας γδαιρνουνε το πορτοφόλι!
 
Το ελατήριο του όπλου λες να έχει περισσότερη καταπόνηση από τα αντίστοιχα ελατήρια και γρανάζια εργαλείων και αυτοκινήτων?
Σας κολλάνε μια ταμπέλα - για όπλα-και σας γδαιρνουνε το πορτοφόλι!
Δεν υπάρχει σύγκριση φορτίων και καταπονήσεων. Απλώς ρώτησα αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όπλα με ασφάλεια χωρίς τον κίνδυνο δυσλειτουργιών, δεν έχουν όλα τα λιπαντικά ίδιες προδιαγραφές,ιξώδες ,ph και δεν θα ήθελα αντί καλό να κάνω ζημιά άθελα μου. Συμφωνώ ότι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι παρόμοια τα γρασα απλώς αυτό που λέει ότι είναι για όπλα είμαι σίγουρος ότι θα είναι συμβατό.
 
. Συμφωνώ ότι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι παρόμοια τα γρασα απλώς αυτό που λέει ότι είναι για όπλα είμαι σίγουρος ότι θα είναι συμβατό.
Έχεις δει όλα τα λάδια για όπλα να έχουν την ίδια πυκνότητα και την ίδια καλυπτικοτητα; Ποιο είναι το σωστό;
Αλήθεια όταν λένε όπλα τι εννοούν; όπλα είναι από πιστόλια ντεριγκερ μέχρι πολυβολα...
 
Έχεις δει όλα τα λάδια για όπλα να έχουν την ίδια πυκνότητα και την ίδια καλυπτικοτητα; Ποιο είναι το σωστό;
Αλήθεια όταν λένε όπλα τι εννοούν; όπλα είναι από πιστόλια ντεριγκερ μέχρι πολυβολα...
Γιάννη θα έβαζες γράσσο στο επανατατικό? Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.
 
Έχεις δει όλα τα λάδια για όπλα να έχουν την ίδια πυκνότητα και την ίδια καλυπτικοτητα; Ποιο είναι το σωστό;
Αλήθεια όταν λένε όπλα τι εννοούν; όπλα είναι από πιστόλια ντεριγκερ μέχρι πολυβολα...
Όχι προφανώς δεν είναι όλα ίδια και ίσης ποιότητας σίγουρα κάποια είναι πολύ καλύτερα από κάποια άλλα όμως όποιο και να χρησιμοποιηθεί δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στο τέλος αν χρησιμοποιηθεί όπως πρέπει.Ισως κάποια γρασα λάδια για άλλες χρήσεις να είναι πολύ καλύτερα από λάδια και γρασα για όπλα και πολύ φθηνότερα όμως εάν δεν είμαι σίγουρος 100% ότι θα είναι καλό για το όπλο μου εγώ δε θα το προτιμήσω και ας πληρώσω κάτι παραπάνω.
 
Όχι προφανώς δεν είναι όλα ίδια και ίσης ποιότητας σίγουρα κάποια είναι πολύ καλύτερα από κάποια άλλα όμως όποιο και να χρησιμοποιηθεί δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στο τέλος αν χρησιμοποιηθεί όπως πρέπει.Ισως κάποια γρασα λάδια για άλλες χρήσεις να είναι πολύ καλύτερα από λάδια και γρασα για όπλα και πολύ φθηνότερα όμως εάν δεν είμαι σίγουρος 100% ότι θα είναι καλό για το όπλο μου εγώ δε θα το προτιμήσω και ας πληρώσω κάτι παραπάνω.
Οι βαλβολινες για τα κιβώτια αυτοκινήτων όπου δουλεύουν ασταμάτητα για πόσες ώρες και ανεβάζουν ψηλες θερμοκρασίες και παρολα αυτά αντέχουν για 80000χλμ λέτε να μην κάνουν για ένα απλό όπλο που πηγαίνει πάνω το κλείστρο;
 
Γιάννη θα έβαζες γράσσο στο επανατατικό? Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.
Δεν έχω βάλει ποτέ*.
Αν έβαζα δοκιμαστικά, θα έλεγχα στο τέλος της σεζόν σε τι κατάσταση είναι. Μερικά κακής ποιότητας γρασσα ξεραινονται.
Σε όλα μου τα επαναληπτικα απλώς λαδωνω με λαδωμένο πανί το ελατηριο. Αν δεν το ανοίξω στο τέλος της σεζόν για καθάρισμα- λιπανση του ρίχνω μια δυο σταγόνες λαδι αφού το πιέσω λίγο μέσα με ένα μακρύ ξύλο.Ο αριθμός των φυσιγγίων που έχω ρίξει μου καθορίζει ποτε θα κάνω βαθύ καθαρισμό.
*ελαχιστο γρασσο γραφιτουχο με MoS2 βάζω στις ράγες του κλείστρου και στο μπράτσο (-α) του κλείστρου στων αερίων. Και λίγο λάδι κάνει την ίδια δουλειά αλλά φεύγει εύκολα και λερώνει τα ξύλα.
 
To καθαρό φαρμακευτικό παραφινέλαιο κάνει για λίπανση προστασία και καθαρισμό όπλων καθώς και για ξύλα και πλαστικά; Ξέρει κανένας τις ιδιότητες του; Επίσης πως μπορώ να το αραιώσω ;

Μπορεί κάποιος που ξέρει να αναφέρει πέρα από τα βιομηχανικά έλαια ποια ειναι τα φυτικά έλαια που κάνουν για λίπανση και συντήρηση μετάλλων ξύλων και πλαστικών?
 
To καθαρό φαρμακευτικό παραφινέλαιο κάνει για λίπανση προστασία και καθαρισμό όπλων καθώς και για ξύλα και πλαστικά; Ξέρει κανένας τις ιδιότητες του; Επίσης πως μπορώ να το αραιώσω ;

Μπορεί κάποιος που ξέρει να αναφέρει πέρα από τα βιομηχανικά έλαια ποια ειναι τα φυτικά έλαια που κάνουν για λίπανση και συντήρηση μετάλλων ξύλων και πλαστικών?
Για τη διάλυση του παραφινελαιου πρέπει να χρησιμοποιήσεις θέρμανση και ισχυρούς οργανικους διαλύτες(επικίνδυνο) .
Το χρησιμοποιούσαν πριν εκατό χρόνια για τέτοιες δουλειές, όμως τώρα έχει ξεπεραστεί και χρησιμοποιείται μόνο για φαρμακευτικά σκευάσματα(υπόθετα, λάδια μασάζ, κλπ).
Τα φυτικά έλαια επειδή περιεχουν και οξέα δεν κάνουν για συντήρηση μετάλλων. Μια εξαίρεση είναι το λάδι καμελιας που σήμερα αναφέραμε στους σουγιαδες και μαχαίρια που κάνει και για ξύλα. Στα πλαστικά δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιούνται φυτικά έλαια πάρα μόνο λάδι σιλικόνης.
 
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €0.11 20%OFF | 5ml 10ml 15ml 30ml 100ml PE Plastic Squeezable Tip Applicator Bottle Refillable Dropper with Needle Tip Caps for Glue
-20016729642038191367.jpg

https://a.aliexpress.com/_mrRweQU


Μπουκαλάκια διαφόρων μεγεθών με ρύγχος λεπτό σαν βελόνα για μικρές σταγόνες. Ιδανικό για όπλα. Επίσης αν κάποιο σπρέι λαδιού χάσει τον αέρα ή χαλάσει η βαλβίδα, τρυπατε επάνω στο δοχείο με ένα καρφί ή σουβλι και γεμίζετε τέτοια μπουκαλάκια.
 
Αποτέλεσμα..
Το Brunox μόνο για καθαρισμό(μιλάω για το εξειδικευμένο waffenpflege).Κατά τη νεκρά περίοδο του κυνηγίου απροσδόκητα εμφανίστηκε σκουριά!!! Πρώτη φορά έβαλα Flitz και πάλι…Δεν αναφέρομαι στο Brunox Lube and Cor(πράσινο).Πολύ καλό μεταξύ άλλων για συντήρηση και όχι μόνο έχω βρεί το Gunex της Ballistol.
EDIT: Το Ballistol Universal επίσης πολύ καλό για καθαρισμό αλλά δεν αντέχω πλέον τη μυρωδιά του(μή τοξικό βέβαια).Διαλύεται στο νερό…στη συντήρηση και λίπανση υπερτερεί το Gunex.
Μεταξύ Brunox waffenpflege πορτοκαλί και Ballistol Universal το δεύτερο καθαρίζει λίγο καλύτερα αλλά λόγω της μυρωδιάς χρησιμοποιώ το πρώτο.
Άξιο αναφοράς είναι και το G96 complete treatment για CLP χρήση.
Στό καθαρισμό αχρωμίωτης κερδίζει το Hoppe’s 9 traditional solvent σε ασφάλεια για το μέταλλο και αποτελεσματικότητα.
 
Last edited:
Το Brunox μόνο για καθαρισμό(μιλάω για το εξειδικευμένο waffenpflege).Κατά τη νεκρά περίοδο του κυνηγίου απροσδόκητα εμφανίστηκε σκουριά!!! Πρώτη φορά έβαλα Flitz και πάλι…Δεν αναφέρομαι στο Brunox Lube and Cor(πράσινο).Πολύ καλό μεταξύ άλλων για συντήρηση και όχι μόνο έχω βρεί το Gunex της Ballistol.
Αυτά που χρησιμοποιείς είναι εξαιρετικά προϊόντα.
 
Καλησπέρα σε όλους, για την λίπανση του ελατηρίου επαναφοράς μόνο στην Winchester SX3 όσο καιρό έχω όπλα χρησιμοποιώ το γράσο γραφίτη της gunslick για όπλα το οποίο πλέον δεν μπορώ να βρω πουθενά, φορούσα γάντια μιας χρήσης έβαζα ελάχιστο στα χέρια και περνούσα όλο το ελατήριο επαναφοράς παντού. Το όπλο δουλεύει πολύ ωραία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά πλέον δεν μπορώ να το βρω πουθενά .Βρήκα στο internet γραφιτουχο γράσο για λίπανση γραναζιων γωνιακών μεταδόσεων το οποίο έχει εύρος λειτουργίας από -20εως 300+, μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε όπλο η θα έχω θέματα, φθορά ή οξειδώση; το όπλο που θελω να το χρησιμοποιήσω είναι μια Remington 1187, Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
https://www.skroutz.gr/s/23958819/O...as-Goniakis-Kefalis-THamnokoptikou-125gr.html
Το επανατακτικό ελατήριο στη σωλήνα του φυσικά και θέλει φροντίδα.Θερμοκρασίες δεν αναπτύσονται εκεί μέσα.Συμπιέζεται όμως απότομα κατά τη λειτουργία και τρίβονται εξωτερικά οι σπειρώσεις του στα εσωτερικά τοιχώματα της σωλήνας που κινείται.Η απροβλημάτηστη κίνηση του αλλά και προστασία του είναι σημαντική.Πολύ κάπνα κ.λ.π επίσης μαζεύεται.Προσωπικά δεν θα έβαζα οποιοδήποτε γράσο.Μάλλον πλήρως συνθετικό λιπαντικό λάδι γύρω στο 30 grade και αυτό σε πολύ λεπτό φίλμ και μόνο στο ελατήριο και υποδοχή οδηγό της ουράς π.χ Slip 2000 EWL 30 ή κάτι αντίστοιχο.
 
Last edited:
Το επανατακτικό ελατήριο στη σωλήνα του φυσικά και θέλει φροντίδα.Θερμοκρασίες δεν αναπτύσονται εκεί μέσα.Συμπιέζεται όμως απότομα κατά τη λειτουργία και τρίβονται εξωτερικά οι σπειρώσεις του στα εσωτερικά τοιχώματα της σωλήνας που κινείται.Η απροβλημάτηστη κίνηση του αλλά και προστασία του είναι σημαντική.Πολύ κάπνα κ.λ.π επίσης μαζεύεται.Προσωπικά δεν θα έβαζα οποιοδήποτε γράσο.Μάλλον πλήρως συνθετικό λιπαντικό λάδι γύρω στο 30 grade και αυτό σε πολύ λεπτό φίλμ και μόνο στο ελατήριο και υποδοχή οδηγό της ουράς π.χ Slip 2000 EWL 30 ή κάτι αντίστοιχο.
Χρησιμοποιούσα ειδικό γράσο όπλων όλα λειτουργούσαν στην εντέλεια και ποτέ δεν είχα θέμα, πλέον δε μπορώ να το βρω πουθενά και θα χρησιμοποιήσω το remoil. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
 

Attachments

  • IMG_20231208_164749_HDR.jpg
    IMG_20231208_164749_HDR.jpg
    143,2 KB · Προβολές: 10
  • IMG_20231208_164807_HDR.jpg
    IMG_20231208_164807_HDR.jpg
    152,9 KB · Προβολές: 10
Το επανατακτικό ελατήριο στη σωλήνα του φυσικά και θέλει φροντίδα.Θερμοκρασίες δεν αναπτύσονται εκεί μέσα.Συμπιέζεται όμως απότομα κατά τη λειτουργία και τρίβονται εξωτερικά οι σπειρώσεις του στα εσωτερικά τοιχώματα της σωλήνας που κινείται.Η απροβλημάτηστη κίνηση του αλλά και προστασία του είναι σημαντική.Πολύ κάπνα κ.λ.π επίσης μαζεύεται.Προσωπικά δεν θα έβαζα οποιοδήποτε γράσο.Μάλλον πλήρως συνθετικό λιπαντικό λάδι γύρω στο 30 grade και αυτό σε πολύ λεπτό φίλμ και μόνο στο ελατήριο και υποδοχή οδηγό της ουράς π.χ Slip 2000 EWL 30 ή κάτι αντίστοιχο.
Άρη που το βρήκες αυτά τα λάδια?
 
Back
Top