Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είναι πάρα πολλοί που έχουν σταματήσει το κυνήγι για τέτοιους κυρίως λόγους.Ο κ.Δημήτρης,εξαίρετος άνθρωπος!!!Προερχόταν από μανιακή κυνηγετική οικογένεια.Πήγαινε κι αυτός ώσπου γνώρισε την γυναίκα που ήταν οικωλόγος....Το τι δούλεμα είχε φάει με τον θείο δεν λέγεται...Ήταν ένας λαγός μέσα στο χωράφι και κάτι κούνησε η γυναίκα του και έφυγε.Μας το έλεγε χωρίς να ξέρει ότι είμαστε κυνηγοί με θείο.Πετάει ο θείος μου: πότε θα τον φάμε Χρήστο; Και εκεί ξεκίνησαν όλα, μόνο ψάρι λέει τρώω...Μετά ρώταγε πως να κόψω τον καρπό από το δέντρο ώστε να μην το πληγώσω.Με κοίταγε με ένα βλέμμα ο θείος,τύπου που μπλέξαμε...Μετά πέρναγαν αγριοπερίστερα, ξανά το ίδιο ο θείος:πότε θα έρθουμε Χρήστο;Τούρμπο η άλλη...Από τα πολλά τελειώσαμε και μέχρι να φύγουμε όντας στο αμάξι στα 50 μέτρα φώναζε εεε και μην έρθετε εδώ για κυνήγι....sarcastic.
Τον λαγό και τα αγριοπερίστερα στιφάδο τα κάνατε τελικά; .yel.
 
Χαχα, δεν πήγαμε.Φέτος, πρέπει να πάμε και στον γυρισμό να ζητήσω κρεμμύδια από την οικωλογού.Θα νομίζει ότι γίναμε βίγκαν αλλά που να ήξερε..sarcastic.
Όταν μαρή θεία πες την ,τα καθαριιζ κλίαις❓θα σι πει νιε‼️καλά κάνς μαρή κι κλιαις, γιατί κ αυτά ζωντανός οργανισμός ήταν‼️
 
Άνοιγμα τα νερά χθες το απογευμα να ποτιστει όλο το βράδυ το μεγάλο λιοστασι...
Σήμερα στις 7 το πρωί εκει να κλείσουμε τα νερά να μην αδειάσουν εντελώς οι δεξαμενές.

Κατεβάζω το σκυλί να ξεμουδιαδει και πάω αντίθετα προς τους διακόπτες... Βλέπω το σκύλο στο βάθος ντοριαζε... Ξανακοιτάω μετά από λίγο ο σκύλος γύριζε αλαφιασμενος...

Λέω κάπου τον πέταξε... Δεν προλαβαίνω να ολοκληρώσω τη σκέψη μου και όπως ήμουν μέσα στο φρεάτιο με τα κολεκτερ ήρθε δίπλα μου... Του βάζω μια φωνή και χάθηκε στην άλλη άκρη.... Κοιτάω στις γούβες από τις ελιές γεμάτες κοπριά και όλες οι άντρακλες φαγωμενες

IMG_20220703_074813.jpgIMG_20220703_075456.jpg
 
Άνοιγμα τα νερά χθες το απογευμα να ποτιστει όλο το βράδυ το μεγάλο λιοστασι...
Σήμερα στις 7 το πρωί εκει να κλείσουμε τα νερά να μην αδειάσουν εντελώς οι δεξαμενές.

Κατεβάζω το σκυλί να ξεμουδιαδει και πάω αντίθετα προς τους διακόπτες... Βλέπω το σκύλο στο βάθος ντοριαζε... Ξανακοιτάω μετά από λίγο ο σκύλος γύριζε αλαφιασμενος...

Λέω κάπου τον πέταξε... Δεν προλαβαίνω να ολοκληρώσω τη σκέψη μου και όπως ήμουν μέσα στο φρεάτιο με τα κολεκτερ ήρθε δίπλα μου... Του βάζω μια φωνή και χάθηκε στην άλλη άκρη.... Κοιτάω στις γούβες από τις ελιές γεμάτες κοπριά και όλες οι άντρακλες φαγωμενες

View attachment 50858View attachment 50859
Τα προβατα, τα κοβει η αντρακλα. Συνηθως τετοια εποχη προτιμανε τα ξεροφαγια...
 
Άνοιγμα τα νερά χθες το απογευμα να ποτιστει όλο το βράδυ το μεγάλο λιοστασι...
Σήμερα στις 7 το πρωί εκει να κλείσουμε τα νερά να μην αδειάσουν εντελώς οι δεξαμενές.

Κατεβάζω το σκυλί να ξεμουδιαδει και πάω αντίθετα προς τους διακόπτες... Βλέπω το σκύλο στο βάθος ντοριαζε... Ξανακοιτάω μετά από λίγο ο σκύλος γύριζε αλαφιασμενος...

Λέω κάπου τον πέταξε... Δεν προλαβαίνω να ολοκληρώσω τη σκέψη μου και όπως ήμουν μέσα στο φρεάτιο με τα κολεκτερ ήρθε δίπλα μου... Του βάζω μια φωνή και χάθηκε στην άλλη άκρη.... Κοιτάω στις γούβες από τις ελιές γεμάτες κοπριά και όλες οι άντρακλες φαγωμενες

View attachment 50858View attachment 50859
Μεγάλη λαγίνα αν βλέπω καλά!!!!
 
Καλημέρα σας.
Απ' ότι βλέπω οι γέννες πήγαν καλά εδω στους λαγούς. Μια βόλτα την Παρασκευή το απόγευμα σήκωσα 3 λαγούς τον ένα μάλιστα 2 φορές αφού σηκώθηκε και ξανακατσε γύρω στα 30 μέτρα παραπέρα.Στο δευτερο σηκωμα, πέρασε στα 3 μέτρα από μένα και δε με πήρε καθόλου χαμπάρι,ξαναμπήκε πάλι στο αρχικό γιατακι που τον σηκωσα . Πολυ κοντά στα 10 μέτρα καθόταν άλλος ένας μικρός κάτω του κιλού. Στα 100 μέτρα πιο πέρα κοντά σε δρόμο με πολύ κίνηση σήκωσα και τον τρίτο λαγό. Από τις βερβελιθρες είδα ότι υπάρχει άλλο ένα μικρό λαγουδάκι εκεί κοντά.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι λαγοί δεν έφευγαν πριν τους πλησιάσει αρκετά ο σκύλος,κάτι δύσκολο για το συγκεκριμένο μέρος καθώς πάνε πολλοι για εκπαιδευτικά, συνήθως οι λαγοι σηκώνονται πολύ πριν φτάσει ο σκύλος κοντά τους...
 
Καλημέρα σας.
Απ' ότι βλέπω οι γέννες πήγαν καλά εδω στους λαγούς. Μια βόλτα την Παρασκευή το απόγευμα σήκωσα 3 λαγούς τον ένα μάλιστα 2 φορές αφού σηκώθηκε και ξανακατσε γύρω στα 30 μέτρα παραπέρα.Στο δευτερο σηκωμα, πέρασε στα 3 μέτρα από μένα και δε με πήρε καθόλου χαμπάρι,ξαναμπήκε πάλι στο αρχικό γιατακι που τον σηκωσα . Πολυ κοντά στα 10 μέτρα καθόταν άλλος ένας μικρός κάτω του κιλού. Στα 100 μέτρα πιο πέρα κοντά σε δρόμο με πολύ κίνηση σήκωσα και τον τρίτο λαγό. Από τις βερβελιθρες είδα ότι υπάρχει άλλο ένα μικρό λαγουδάκι εκεί κοντά.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι λαγοί δεν έφευγαν πριν τους πλησιάσει αρκετά ο σκύλος,κάτι δύσκολο για το συγκεκριμένο μέρος καθώς πάνε πολλοι για εκπαιδευτικά, συνήθως οι λαγοι σηκώνονται πολύ πριν φτάσει ο σκύλος κοντά τους...
Οταν θα ανηξη η αδεια θα μου το πεις.απο τα 500 μετρα θα φεβγουν.οι διαολοι θα τους δοσουνε παλη.τωρα βλεπεις τουλαχιστον τα @ρ διατους,τοτε ουτε θα τα βλεπεις .very funny.
 
Οταν θα ανηξη η αδεια θα μου το πεις.απο τα 500 μετρα θα φεβγουν.οι διαολοι θα τους δοσουνε παλη.τωρα βλεπεις τουλαχιστον τα @ρ διατους,τοτε ουτε θα τα βλεπεις .very funny.
Το ίδιο μου είπε κι ο πατέρας μου...
Τώρα όμως που δεν ήταν πιεσμενοι από εκπαιδευτικά ήταν χαλαροί σχετικά. Εκεί ότι πιαστεί στην έναρξη... μετά γινοντε πολύ μάγκες οι λαγοί....
 
Καλημέρα σας.
Απ' ότι βλέπω οι γέννες πήγαν καλά εδω στους λαγούς. Μια βόλτα την Παρασκευή το απόγευμα σήκωσα 3 λαγούς τον ένα μάλιστα 2 φορές αφού σηκώθηκε και ξανακατσε γύρω στα 30 μέτρα παραπέρα.Στο δευτερο σηκωμα, πέρασε στα 3 μέτρα από μένα και δε με πήρε καθόλου χαμπάρι,ξαναμπήκε πάλι στο αρχικό γιατακι που τον σηκωσα . Πολυ κοντά στα 10 μέτρα καθόταν άλλος ένας μικρός κάτω του κιλού. Στα 100 μέτρα πιο πέρα κοντά σε δρόμο με πολύ κίνηση σήκωσα και τον τρίτο λαγό. Από τις βερβελιθρες είδα ότι υπάρχει άλλο ένα μικρό λαγουδάκι εκεί κοντά.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι λαγοί δεν έφευγαν πριν τους πλησιάσει αρκετά ο σκύλος,κάτι δύσκολο για το συγκεκριμένο μέρος καθώς πάνε πολλοι για εκπαιδευτικά, συνήθως οι λαγοι σηκώνονται πολύ πριν φτάσει ο σκύλος κοντά τους...
Εντάξει Στρατο φτάνει... Σε μαντρι με λαγους πηγες;... Εγω εχω φτάσει να κυνηγω τον ιδιο λαγο... Ο τόπος ειναι γεματος απο κοπρανα αλεπουδων... Νομίζω πλεον ειναι περισσοτερες και από τα πουρναρια... Και φυσικα υπεύθυνες για τον αφανισμο των λαγων...
 
Το ίδιο μου είπε κι ο πατέρας μου...
Τώρα όμως που δεν ήταν πιεσμενοι από εκπαιδευτικά ήταν χαλαροί σχετικά. Εκεί ότι πιαστεί στην έναρξη... μετά γινοντε πολύ μάγκες οι λαγοί....
κρατανε ημερολογιο ....fgr2
 
Εντάξει Στρατο φτάνει... Σε μαντρι με λαγους πηγες;... Εγω εχω φτάσει να κυνηγω τον ιδιο λαγο... Ο τόπος ειναι γεματος απο κοπρανα αλεπουδων... Νομίζω πλεον ειναι περισσοτερες και από τα πουρναρια... Και φυσικα υπεύθυνες για τον αφανισμο των λαγων...
Α
Εντάξει Στρατο φτάνει... Σε μαντρι με λαγους πηγες;... Εγω εχω φτάσει να κυνηγω τον ιδιο λαγο... Ο τόπος ειναι γεματος απο κοπρανα αλεπουδων... Νομίζω πλεον ειναι περισσοτερες και από τα πουρναρια... Και φυσικα υπεύθυνες για τον αφανισμο των λαγων...
Αντρέα όταν λέω ότι εδώ ο πληθυσμός των λαγών είναι πολύ εύκολο να πάρει τα πάνω του άμα είναι ήρεμο το μέρος....
Πέρσι είχα δει 2-3 φορές καρτεριτζηδες εκεί ακριβώς να τους φεύγει ο ίδιος λαγός με άλλο τρόπο....ένας είχε μείνει στα τελειώματα....αλλά μεγάλη π....να.
κι εμένα μου την έκανε 2 φορές στο ίδιο σημείο και τον εβλεπα στα 50 60 μέτρα.
 
Εντάξει Στρατο φτάνει... Σε μαντρι με λαγους πηγες;... Εγω εχω φτάσει να κυνηγω τον ιδιο λαγο... Ο τόπος ειναι γεματος απο κοπρανα αλεπουδων... Νομίζω πλεον ειναι περισσοτερες και από τα πουρναρια... Και φυσικα υπεύθυνες για τον αφανισμο των λαγων...
οχι μπρε καρνταση
δεν ακουσες τι είπαν οι "φωστηρες" της ΠΦΠΟ;;;;; .hair.

.hair. .hair. .hair. .hair.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top