Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... από ότι καταλαβαίνω δηλαδή στην Κρήτη ο μόνος φυσικός εχθρός του λαγου δεν υπάρχει η το πολύ να είναι κάποιο γεράκι αετός...
Ο κρητικός Ιχνηλάτης στα πυκνά πάει ή ζορίζεται;;;
Ο εχθρός του λαγού Δημήτρη είναι η λαθροθυρεια, αν δεν υπήρχε αυτή οι λαγοι θα έμπαιναν στα σπίτια μας μέσα. Παντού πάει ο κρητικός ιχνηλατης, βατο, ασπαλαθο ρυάκια οοοοπου ακούσει το άρωμα του θυραματος θα μπει! Από -10 έως 40 βαθμούς θερμοκρασία, την ίδια δουλειά κάνει! Αν δεν βρει ντόρο λογο ξηρασίας πάει από κλαρί σε κλαρί και άλλα πολλά υπέρ έχει αυτή η ράτσα. Έχει όμως ένα κακό, πολύ ζήλια μην του πράξεις κάτι δικό του θα σε φάει.....η σκυλίτσα η μαύρη που φαίνεται πιο πάνω πήγε να μυρίσει τον λαγό που έβγαλε αυτός και αν είμουν μακριά θα την είχε πνίξει. Το ίδιο και με το νερό του που πήγε να πιει. Δεν θέλουν άλλη ράτσα στην παρέα τους......
 
Ο εχθρός του λαγού Δημήτρη είναι η λαθροθυρεια, αν δεν υπήρχε αυτή οι λαγοι θα έμπαιναν στα σπίτια μας μέσα. Παντού πάει ο κρητικός ιχνηλατης, βατο, ασπαλαθο ρυάκια οοοοπου ακούσει το άρωμα του θυραματος θα μπει! Από -10 έως 40 βαθμούς θερμοκρασία, την ίδια δουλειά κάνει! Αν δεν βρει ντόρο λογο ξηρασίας πάει από κλαρί σε κλαρί και άλλα πολλά υπέρ έχει αυτή η ράτσα. Έχει όμως ένα κακό, πολύ ζήλια μην του πράξεις κάτι δικό του θα σε φάει.....η σκυλίτσα η μαύρη που φαίνεται πιο πάνω πήγε να μυρίσει τον λαγό που έβγαλε αυτός και αν είμουν μακριά θα την είχε πνίξει. Το ίδιο και με το νερό του που πήγε να πιει. Δεν θέλουν άλλη ράτσα στην παρέα τους......
Επιβεβαιωνω.
Και ο δικός του κουμπάρου μου το ιδιο.
 
Να είστε καλά ρε παιδιά, αλλά εγώ έχω δύο κόρες!!!!!την φωτογραφία την βρήκα στο Facebook και μου άρεσε και την ανέβασα! Δικό μου λάθος που δεν το διευκρινίσα :)
και φαρσερ???? μπραβο ωραια μας την εφτιαξες. κανε τοτε τις κορες πως το λενε λαγουδουδες ταιριαζει????
.yelling.
 
Να είστε καλά ρε παιδιά, αλλά εγώ έχω δύο κόρες!!!!!την φωτογραφία την βρήκα στο Facebook και μου άρεσε και την ανέβασα! Δικό μου λάθος που δεν το διευκρινίσα :)
Δεν πειράζει Μύρο στους Εγγονούς όταν με το καλό έρθει εκείνη ή ώρα ;);)
 
και φαρσερ???? μπραβο ωραια μας την εφτιαξες. κανε τοτε τις κορες πως το λενε λαγουδουδες ταιριαζει????
.yelling.
Το έχω σκοπό Ευριπίδη από του χρόνου η μεγάλη μου που θα είναι 6 χρονών θα την παίρνω στα εκπαιδευτικά να μπαίνει στο κλίμα!
 
Να είστε καλά ρε παιδιά, αλλά εγώ έχω δύο κόρες!!!!!την φωτογραφία την βρήκα στο Facebook και μου άρεσε και την ανέβασα! Δικό μου λάθος που δεν το διευκρινίσα :)
χαχαχαχαχαχα ωραία την φάγαμε
μπορείς όμως να τον κάνεις γαμπρό όλοι θα βοηθήσουμε τόσα like και τόσες ευχές δώσαμε .very funny.
 
Ο εχθρός του λαγού Δημήτρη είναι η λαθροθυρεια, αν δεν υπήρχε αυτή οι λαγοι θα έμπαιναν στα σπίτια μας μέσα. Παντού πάει ο κρητικός ιχνηλατης, βατο, ασπαλαθο ρυάκια οοοοπου ακούσει το άρωμα του θυραματος θα μπει! Από -10 έως 40 βαθμούς θερμοκρασία, την ίδια δουλειά κάνει! Αν δεν βρει ντόρο λογο ξηρασίας πάει από κλαρί σε κλαρί και άλλα πολλά υπέρ έχει αυτή η ράτσα. Έχει όμως ένα κακό, πολύ ζήλια μην του πράξεις κάτι δικό του θα σε φάει.....η σκυλίτσα η μαύρη που φαίνεται πιο πάνω πήγε να μυρίσει τον λαγό που έβγαλε αυτός και αν είμουν μακριά θα την είχε πνίξει. Το ίδιο και με το νερό του που πήγε να πιει. Δεν θέλουν άλλη ράτσα στην παρέα τους......
Πολύ μου αρέσει ο Κρητικός Ιχνηλάτης απο τα λίγα που έχω ακούσει αλλά κι από βίντεο που έχω δει έχει μια σπιρτάδα στο βλέμμα του φαίνεται ξύπνιος πολύ θα ήθελα να είχα ένα τέτοιο σκυλί είναι που τρελαίνομαι για το ξεφωλιασμα στον λαγο εκει που η αδρεναλινη χτυπαει κοκκινο και αυτο το σκυλι το εχει στο αιμα του...γενικώς είμαι της άποψης ότι στην Ελλάδα χωράει μόνο ο Ελληνικός και ο Κρητικός δεν είναι τυχαίο ότι αυτά τα σκυλια κυνηγουσαν 2000 + χρονια στα μερη αυτα εχουν περασει χιλιαδες γενιες κι εχουν εξλιχθει ειδικά για τα μέρη τα δικά μας δεν καταλαβαίνω αυτή την τρέλα ορισμένων Ελλήνων Λαγοκυνηγων με τις ξένες φυλές (δεν θέλω να τις υποτιμησω κι ο καθένας κάνει ότι θελει) Αλλά όχι να παραμερίσουμε την Εθνική μας κληρονομιά (γιατι εγω Έτσι αποκαλω τον Ελληνικο ιχνηλατη) για κάτι ξενο...
ΥΓ Αύριο το έθνος κυνηγι έχει αφιέρωμα στο Κρητικό ιχνηλατη για όσους ενδιαφερονται
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top