Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εισαι λαγό κυνηγός;
Οταν λες πως μια αλεπου τρωει το χρονο 140 λαγους, πρεπει να προστατεψεις το θηραμα. Σταματας τη θηραματικη πιεση που του ασκεις και επικεντρωνεσαι στον αρπαγα που ο νομοθετης σου επιτρεπει τη θηρα του (αλεπου, κουναβι).
Την ερωτηση για το αν κυνηγαω λαγο δεν την καταλαβα.
 
Δεν ίδρωνει ο πληθυσμός της αλεπούς απ το τουφεκι ολο τον χρόνο να την κυνηγας φιλοι κτηνοτρόφοι μερα νυχτα 12 μηνες παλευουν με ολα τα μεσα δεν σώζεται η κατάσταση .
 
Αν την επι
Δεν ίδρωνει ο πληθυσμός της αλεπούς απ το τουφεκι ολο τον χρόνο να την κυνηγας φιλοι κτηνοτρόφοι μερα νυχτα 12 μηνες παλευουν με ολα τα μεσα δεν σώζεται η κατάσταση .
Αν την επικυρηξει το κράτος να δεις για πότε θα απειληθεί με εξαφάνιση θυμάστε παλιά το είχαν πάθει οι αρκαλοι? Τώρα πια που δεν τους κυνηγάει κανένας είναι πάρα πολλοί
 
Οταν λες πως μια αλεπου τρωει το χρονο 140 λαγους, πρεπει να προστατεψεις το θηραμα. Σταματας τη θηραματικη πιεση που του ασκεις και επικεντρωνεσαι στον αρπαγα που ο νομοθετης σου επιτρεπει τη θηρα του (αλεπου, κουναβι).
Την ερωτηση για το αν κυνηγαω λαγο δεν την καταλαβα.
Απο οτι κατάλαβα εισαι νέος κυνηγός δεν γινεται να κυνηγάς λαγό και αλεπού με το ιδιο σκυλί εάν βάλεις το λαγό σκύλο σε αλεπού τελείωσες τα επιβλαβή θέλουν διαχείριση απο τα δασαρχεία και τους συλλόγους όπως παλιά
 
Αν την επι
Αν την επικυρηξει το κράτος να δεις για πότε θα απειληθεί με εξαφάνιση θυμάστε παλιά το είχαν πάθει οι αρκαλοι? Τώρα πια που δεν τους κυνηγάει κανένας είναι πάρα πολλοί
Ήμουν 10-12 χρ.οταν οι 🦊 ήταν γουοντιντ Ντεντ νατ Αλαίβ‼️βγάζανε καλό μεροκάματο 300 είχε παραδώσει ένας εδώ ,είχε βγάλει κ σκύλο ειδικά για αλεπού‼️
 
αυτο που λεει ο Γιαννος ισχυει..το προλαβα και εγω...αν θυμαμαι καλα πηγαιναν τα ποδια στο δασαρχειο και επαιρναν την αμοιβη...το τομαρι το δινανε σε δερματεμπορους...τωρα οσον αφορα αυτο που λεει ο Γιαννης Κροκος ειναι σιγουρα λυση, να κυνηγηθει δηλαδη η αλεπου, και ισως θα επρεπε να γινει αυτο καθημερινες (πλην Τεταρτης)...μετα ομως ο πονηρος ελληναρας εκει που θα πηγαινε για αλεπες θα χτυπαγε και κανενα λαγο που βρεθηκε εντελως τυχαια μπροστα του και αντε βγαλε ακρη...

στο χθεσινο μου κυνηγι λαγου εκει που καθομουν καρτερι τσουπ εμφανιστηκε στα 10 μετρα ενας αλπαρος...καθοταν και με κοιταγε αλλα δεν ηθελα να ριξω διοτι τα σκυλια ηταν κοντα και θα ειχαμε προβλημα...
 
Αν εχουν λιγοστεψει οι λαγοι σε καποια περιοχη, γιατι δε σταματατε το κυνηγι του λαγου και να επικεντρωθητε στους αρπαγες????
Γιαννη αυτο δεν ειναι ευκολο..παλευουμε ολη τη χρονια με τα λαγοσκυλα..δε μπορεις να τα κλεισεις μεσα και να πας για αλεπες...αν υπηρχε κινητρο οικονομικο σιγουρα καποιοι με ελευθερο χρονο θα εκαναν κυνηγι αλεπους αλλα αντε να κοιταξει το κρατος προς αυτη την κατευθυνση...ζουμε σε αλλες εποχες με πολυ σημαντικοτερα προβληματα απο αυτο..
 
Αν εχουν λιγοστεψει οι λαγοι σε καποια περιοχη, γιατι δε σταματατε το κυνηγι του λαγου και να επικεντρωθητε στους αρπαγες????
Και τα λαγοσκυλα τι θα τα κάνουμε θα τα στείλουμε για παραθερισμό ;
Οι αλουπες θέλουν εντατικό κυνήγι διαθέσιμο χρόνο σκυλιά και έξοδα σε φυσέκια βενζίνες κτλ
Δεν νομίζω να υπάρχει λαγοκυνηγος που θα σπαταλήσει τον περιορισμένο χρόνο του για το κυνήγι του λαγού
τρέχοντας πίσω από αλουπες
 
Εγώ πάντως όπου τις βρω δεν τους την χαρίζω. Κάθε χρόνο βαράω 4-5. Φέτος έχουν μειωθεί αρκετά λόγω υπερβολικής αύξησης του τσακαλιού. Θυμάμαι μια χρονιά βαράω μια αλεπού και μετά από ενάμιση περίπου λεπτό βαράω και τον λαγό που κυνηγούσαν τα σκυλιά.
 
Εγώ πάντως όπου τις βρω δεν τους την χαρίζω. Κάθε χρόνο βαράω 4-5. Φέτος έχουν μειωθεί αρκετά λόγω υπερβολικής αύξησης του τσακαλιού. Θυμάμαι μια χρονιά βαράω μια αλεπού και μετά από ενάμιση περίπου λεπτό βαράω και τον λαγό που κυνηγούσαν τα σκυλιά.
Καλε μου φιλε μην βαράς αλεπού μαζι με τα λαγοσσκυλα μια φορά την βάρεσα και ήρθε η σκυλα και την είδε έγλυψε το αιμα της και την άλλη μέρα άρχισε να τις κυνηγά δεν μπορεις να φανταστείς τι έπαθα μέχρι να σταματήσει ποσα κυνήγια μας χάλασε
 
Απο την στιγμή που κυνηγάς αυτό το θήραμα και θες να το συναντάς στις εξόδους σου πρέπει να ασχοληθείς με τον πληθυσμό του.Αν δεν σηκώνεις όπλο σε αλεπού για να μην σου χαλάσουν τα σκυλιά,γιατί λυπάσαι το φυσίγγι, γιατί είσαι μεγάλος κυνηγός και δεν καταδεχεσαι, γιατί περιμένεις να το κάνει το ανύπαρκτο κράτος,δεν διαφέρεις καθόλου από την αλεπού.Τουλαχιστον η αλεπού το κάνει για λόγους επιβίωσης ενώ εσύ ληστρικά (μόνο την καρπωση).
*Γενικά μιλάω.
 
Καλε μου φιλε μην βαράς αλεπού μαζι με τα λαγοσσκυλα μια φορά την βάρεσα και ήρθε η σκυλα και την είδε έγλυψε το αιμα της και την άλλη μέρα άρχισε να τις κυνηγά δεν μπορεις να φανταστείς τι έπαθα μέχρι να σταματήσει ποσα κυνήγια μας χάλασε

Όχι δεν κατάλαβες. Ήμουν σίγουρος ότι τα σκυλιά κυνηγάνε την αλεπού γιατί έκαναν πολύ σφιχτή δίωξη. Αυτά τα μαύρα όμως κυνηγούσαν λαγό. Άλλη μια φορά θυμάμαι είχα ένα σερνικο που ήταν επιρρεπής στην κυρά Μάρω. Ξεκινάει πρωί πρωί αουου αουου γύρω γυρω στα βράχια. Όχι ρε πουστη μου λέω πρωί πρωί θα μας χαλάσει το κυνήγι. Θα πάω εκεί πάνω λέω να την βαρεσω την ρουφιάνα. Τι είχε γίνει ? Είχε ένα πολύ στενό πέρασμα που δεν μπορούσε να περάσει το σκυλί και γυρναγε γύρω γύρω στα βράχια και φώναζε. Ο λαγός όμως πέρναγε. Ε τρακαραμε με τον λαγό μετωπική και ξάπλα.
 
Καλε μου φιλε μην βαράς αλεπού μαζι με τα λαγοσσκυλα μια φορά την βάρεσα και ήρθε η σκυλα και την είδε έγλυψε το αιμα της και την άλλη μέρα άρχισε να τις κυνηγά δεν μπορεις να φανταστείς τι έπαθα μέχρι να σταματήσει ποσα κυνήγια μας χάλασε
Και εγω γι αυτό δεν τουφεκισα προχθες... Εχω φτυσει αίμα για να μην κυνηγανε αλεπου... Και πάντα με εκπαιδευση και οχι με χρηση ρεύματος κλπ μεθοδους... Ειδικά οταν υπάρχει κουταβι κοντα ειναι αδιανόητο να τουφεκισεις αλεπου την ωρα που ψάχνουν λαγο... Ζορίστηκα πολυ πάντως για να μην τουφεκισω....
 
Απο την στιγμή που κυνηγάς αυτό το θήραμα και θες να το συναντάς στις εξόδους σου πρέπει να ασχοληθείς με τον πληθυσμό του.Αν δεν σηκώνεις όπλο σε αλεπού για να μην σου χαλάσουν τα σκυλιά,γιατί λυπάσαι το φυσίγγι, γιατί είσαι μεγάλος κυνηγός και δεν καταδεχεσαι, γιατί περιμένεις να το κάνει το ανύπαρκτο κράτος,δεν διαφέρεις καθόλου από την αλεπού.Τουλαχιστον η αλεπού το κάνει για λόγους επιβίωσης ενώ εσύ ληστρικά (μόνο την καρπωση).
*Γενικά μιλάω.
τι γενικα ρειιιι...μας ισοπεδωσες...... 🤣 🤣 🤣 🤣 .....
 
Εμεις εδω ( Σαμος ) τι να πουμε βρε παλικαρια ???
Εχουμε μονο τσακαλι.....αλεπου δεν εχουμε....εμ'ελα που ειναι προστατευομενο ειδος το γαμηδι....
και αν σε αρπαξουν να του ριχνεις.....δεν σε γλυτωνει τιποτα....
Τα περισσοτερα σκυλια πεφτουν στο τσακαλι....και δεν μπορεις να κανεις τιποτα...
Και δεν ειναι να φοβασαι τον θηροφυλακα....γυριζουν στο βουνο καποιοι να τους πω ''φιλοζωους''....αντε
να μην αρχισω τα Γαλλικα....και κανουν ελεγχους....δλδ κοιτανε τα ποστα....και γυρω γυρω μηπως και εχει
σκοτωμενο τσακαλι,,,,,
Πριν μερικα χρονια εγινα μαλλια κουβαρια με δυο κυραδες και εναν μαλακα....
Γι'αυτο λεω.....υπαρχουν και χειροτερα !!!! :(
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top