Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ερώτηση για τα νούμερα σκαγιών στο κυνήγι του λαγού.
Αυτά που αναφέρονται στο θέμα αλλά και σε άλλες συζητήσεις σαν κατάλληλα νούμερα είναι σε Ελληνική- Ιταλική αρίθμηση ή σε Αμερικανο - Γερμανο - Γαλλο - Ισπανο κλπ αρίθμηση;
Σήμερα άν δεν συνέβαινε κάτι χθές θα είχα τη ευκαιρία να συμμετάσχω σε κυνήγι λαγού.
Ατυχήσαμε και δεν έγινε.
Από φυσίγγια έχω προμηθευτεί από παλιά και από πέρυσι Νο 4 34 gr, No 6 διασποράς 34 gr και κάποιους "άσσους" Νο 1 36 gr - όλα ελληνικής κατασκευής φυσίγγια, με συγκεντρωτήρα & μολύβδινα σκάγια (όχι επιμεταλλωμένα).
Διαβάζοντας το θέμα του λαγού και τις διαφορές στα νούμερα από αρίθμηση σε αρίθμηση ανά χώρα κλπ πήρα κι ένα κουτί Νο 3 32 gr Ελληνικά επίσης (θεωρώντας πώς είναι το αντίστοιχο του Νο 4 στην Αμερικανο-Γερμανική κλπ αρίθμηση).
Πιστεύω πώς είμαι καλυμμένος με αυτά σε μελλοντικό κυνήγι - ή μήπως όχι;
Χρειάζεται να επενδύσω σε ακριβότερα - ποιοτικότερα φυσίγγια;
Όπως Rottweil ή Remington ή Baschieri & Pellagri ή άλλα που διαβάζω εδώ - με επινικελωμένα σκάγια και buffer και άλλα "καλούδια" ;
Όλα θα ριχτούν από αυτογεμές - με δυνατότητα αλλαγής τσόκ.
 
Last edited:
Ερώτηση για τα νούμερα σκαγιών στο κυνήγι του λαγού.
Αυτά που αναφέρονται στο θέμα αλλά και σε άλλες συζητήσεις σαν κατάλληλα νούμερα είναι σε Ελληνική- Ιταλική αρίθμηση ή σε Αμερικανο - Γερμανο - Γαλλο - Ισπανο κλπ αρίθμηση;
Σήμερα άν δεν συνέβαινε κάτι χθές θα είχα τη ευκαιρία να συμμετάσχω σε κυνήγι λαγού.
Ατυχήσαμε και δεν έγινε.
Από φυσίγγια έχω προμηθευτεί από παλιά και από πέρυσι Νο 4 34 gr, No 6 διασποράς 34 gr και κάποιους "άσσους" Νο 1 36 gr - όλα ελληνικής κατασκευής φυσίγγια, με συγκεντρωτήρα & μολύβδινα σκάγια (όχι επιμεταλλωμένα).
Διαβάζοντας το θέμα του λαγού και τις διαφορές στα νούμερα από αρίθμηση σε αρίθμηση ανά χώρα κλπ πήρα κι ένα κουτί Νο 3 34 gr Ελληνικά επίσης (θεωρώντας πώς είναι το αντίστοιχο του Νο 4 στην Αμερικανο-Γερμανική κλπ αρίθμηση).
Πιστεύω πώς είμαι καλυμμένος με αυτά σε μελλοντικό κυνήγι - ή μήπως όχι;
Χρειάζεται να επενδύσω σε ακριβότερα - ποιοτικότερα φυσίγγια;
Όπως Rottweil ή Remington ή Baschieri & Pellagri ή άλλα που διαβάζω εδώ - με επινικελωμένα σκάγια και buffer και άλλα "καλούδια" ;
Όλα θα ριχτούν από αυτογεμές - με δυνατότητα αλλαγής τσόκ.
Ένα #4 #3 ιταλικό 35-36gr σε καρτέρι με 3* τσοκ θα σε καλύψει σε πολύ μεγάλο εύρος αποστάσεων ανεξαρτήτως καιρού.
Τώρα το φυσίγγι είναι προσωπική επιλογή.
Αν πας 1-2 κυνήγια μην ξοδεύεσαι.
Αν έχεις σκοπό να το συνεχίσεις πάρε κάτι κλασσικό και δοκιμασμένο σαν αυτά που ανέφερες.

Οι άσσοι είναι πολύ χοντρά σκάγια.
Άστους.
 
Ένα #4 #3 ιταλικό 35-36gr σε καρτέρι με 3* τσοκ θα σε καλύψει σε πολύ μεγάλο εύρος αποστάσεων ανεξαρτήτως καιρού.
Τώρα το φυσίγγι είναι προσωπική επιλογή.
Αν πας 1-2 κυνήγια μην ξοδεύεσαι.
Αν έχεις σκοπό να το συνεχίσεις πάρε κάτι κλασσικό και δοκιμασμένο σαν αυτά που ανέφερες.

Οι άσσοι είναι πολύ χοντρά σκάγια.
Άστους.
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση!
Η αλήθεια είναι ότι τα "ζαχαρώνω" τα καλύτερα - εξειδικευμένα φυσίγγια που έχουν οι συγκυνηγοί αλλά αυτοί κυνηγούν λαγό πολλά χρόνια κι έχουν και σκυλιά και οργάνωση και εμπειρία.
Τούς άσσους τους είχα αγοράσει πρίν σχεδόν 15 χρόνια για καμιά αλεπού και για να βρίσκονται.
Σε περσινή εξόρμηση για λαγό με την ίδια παρέα τα είδαν και μου είπαν πώς είναι καλά και μπορώ να τα ρίξω σε μακρινές τουφεκιές (της απελπισίας μάλλον όπως κατάλαβα αλλά δεν τους έφερα αντίρρηση).
 
Ένα #4 #3 ιταλικό 35-36gr σε καρτέρι με 3* τσοκ θα σε καλύψει σε πολύ μεγάλο εύρος αποστάσεων ανεξαρτήτως καιρού.
Τώρα το φυσίγγι είναι προσωπική επιλογή.
Αν πας 1-2 κυνήγια μην ξοδεύεσαι.
Αν έχεις σκοπό να το συνεχίσεις πάρε κάτι κλασσικό και δοκιμασμένο σαν αυτά που ανέφερες.

Οι άσσοι είναι πολύ χοντρά σκάγια.
Άστους.
αυτο το ανεξάρτητως καιρού απο που προκύπτει βασιλη?
 
Δε νομίζω να είναι το ίδιο...🙂
Φόρεσε τα συστηματικά και θα δεις μετα ότι δεν θα μπορείς χωρίς αυτά.

Εκεί θα μπορείς να καταλάβεις τι προσφέρουν.

Εγώ δεν βγαίνω ποτέ έξω χωρίς γυαλιά ηλίου ακόμη και το χειμώνα.
 
Με το θαμπωμα τι γινεται;
Με την βροχη;
Υπάρχουν αντιθαμβωτικα υγρά.
Στη βροχή ένα καπέλο είναι έτσι κι αλλοιώς απαραίτητο.
Τα γυαλιά επίσης προστατεύουν τα μάτια από ακαυστη πυρίτιδα στα αυτογεμη με κόντρα αέρα.
 
Τα φυσίγγια που θυμάμαι να έχω ρίξει σε λαγό ήταν κάτι ιδιογόμωσης της κακιάς ώρας #4, Πυρκάλ #4, Jordan πράσινα 40gr #3 αλλά τα περισσότερα ήταν Remington express #4 (#3 ιταλικό).
Τσοκ πάντα 3*.

Αααα και κάτι Gevelot παλιά έριχνα, δεν θυμάμαι άλλα.
 
Τα φυσίγγια που θυμάμαι να έχω ρίξει σε λαγό ήταν κάτι ιδιογόμωσης της κακιάς ώρας #4, Πυρκάλ #4, Jordan πράσινα 40gr #3 αλλά τα περισσότερα ήταν Remington express #4 (#3 ιταλικό).
Τσοκ πάντα 3*.

Αααα και κάτι Gevelot παλιά έριχνα, δεν θυμάμαι άλλα.
Άσε τα φυσίγγια...αυτά θα τα βρούμε...
Τη συνταγή του στιφάδου βάλε...αυτή είναι η σημαντικότερη να βγει πετυχημένη...😁😁😁

Και μη μου βάλεις τίποτα διαγράμματα...θα πετάξω την κατσαρόλα από το παράθυρο...🤣🤣🤣
 
αυτο το ανεξάρτητως καιρού απο που προκύπτει βασιλη?
Αν δεις λαγο με αρνητικες θερμοκρασιες , σημαινει οτι εχεις τοσο σπανια καλα σκυλια , που εκεινη τη μερα αστον να φυγει και απολαυσε το κλαφουνισμα . (καταλαβαινεις το πνευμα που το λεω :) :) :) )
 
Εγώ πρώτη φορά έβαλα φακους επαφής αποκλειστικά για το κυνήγι γιατί με ενοχλούσαν τα γυαλιά. Έχω καταργήσει τα γυαλιά εδώ και είκοσι χρόνια. Κάποιες φορές που χρειάστηκε να τα χρησιμοποιήσω με ξένιζαν απίστευτα
 
Και ατιχημα σημερα,ενα κατσοπρινη κοντεψε να μου βγαλη το ματι,ενανε επαναφορα το κλαδη ομως περνουσα και 2χηλ πιο αριστερα να πηγενε μουχε βγαλη το ματι.απο μεσα μου αφερεσαν 1 τσιτα καρφομενη στο ακρο του βολβου.μαλακια στα καλα καθουμενα.παιδια μεγαλη προσοχη ερχετε το κακο απο εκει που δεν το περιμενης
Περαστικά Γιάννη. Προσοχή και πάλι προσοχή , το λέω και θα το λέω πάντα.
 
Γδέρνει ρε,μη φωνάζεις .big smile.

Ο σταματης εχθές ήταν στο μαγαζί και δούλευε από τις 5:30 το πρωί μέχρι τις 1:30 την νύχτα. 20 ώρες συνεχόμενα. Γαμω τα ντέρμπι μου μεσα 🤣 Και με τα τωρινά δεδομένα δεν θα πηγαίνει για κυνήγι τις Κυριακές. Αφού είπαμε μου ευχήθηκε ο @outlander Τι καλύτερο περίμενες? .yelling.
 
Εγώ πρώτη φορά έβαλα φακους επαφής αποκλειστικά για το κυνήγι γιατί με ενοχλούσαν τα γυαλιά. Έχω καταργήσει τα γυαλιά εδώ και είκοσι χρόνια. Κάποιες φορές που χρειάστηκε να τα χρησιμοποιήσω με ξένιζαν απίστευτα
Το σκεφτόμουν για φέτος φακούς επαφής δεν είχες κανένα θέμα στον πολύ αέρα η στην πολύ ομίχλη?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top