Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ακριβώς όπως τα λες είναι.
Σου περιγράφω τις δικές μας εμπειρίες.
Οι πιο συνηθισμένες και επιτυχημένες διασταυρώσεις έγιναν όταν ήρθαν τα πρώτα γκέγκικα (ελ.ιχνηλάτες) στην Κρήτη. Τα διασταύρωσαν με pointer και το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο.
Μιλάμε για πριν 30 χρόνια πάνω κάτω. Οι λόγοι που το έκαναν αυτό ήταν πολλοί, καταρχήν οι ελ.ιχνηλάτες που ήρθαν τότε από την πάνω Ελλάδα στο μπόι δεν έμοιαζαν με τους σημερινούς. Ήταν πιο μικρόσωμοι και με πιο αδύνατα πόδια. Επίσης τότε δεν υπήρχαν κολάρα και οι σκύλοι αυτοί έσφαζαν τα αιγοπρόβατα. Επίσης είχαν πολλές φωνές πράγμα απαράδεκτο για τον παλιό κρητικό κυνηγό, ενώ είχαν μεγάλη αδυναμία στο ξεφώλιασμα στα πετρώδη εδάφη.
Έτσι σκέφτηκαν να τα διασταυρώσουν με τα pointer της εποχής, τα οποία ήταν εξίσου πιο μικρόσωμα από τα σημερινά.
Το αποτέλεσμα ήταν να βγουν κάτι κοντόχοντρα σκυλιά, τα οποία ήταν η χαρά του Κρητικού κυνηγού.
Διότι,
α) δεν φωνάζουν στον ντορό
β) στο ξεφώλιασμα φερμάρουν αν προλάβουν...αν όχι απλά ρίχνουν μια δυο φωνές και τέλος.
γ) έχουν μικρή δίωξη χωρίς φωνές
δ) δεν κυνηγάν αιγοπρόβατα

Όμως κανείς ποτέ δεν κατάφερε ποτέ να βγάλει καλό σκύλο από γέννα τέτοιων ημίαιμων.
Επίσης η συνταγή αυτή τώρα δεν πετυχαίνει καθόλου, διότι ούτε οι σημερινοί ελλ.ιχνηλάτες είναι ίδιοι με αυτους που είχαν έρθει τότε, ούτε τα πόιντερ είναι ίδια.
Και δυστυχώς από τα παλιά σκυλιά ειδικά τα ελ.ιχν δεν έμειναν απόγονοι διότι κυνηγούσαν τα αιγοπρόβατα...

Αυτή η συνταγή που τώρα μια 10ετεία έχει πετύχει, είναι κούτσχαρ με κρητικό ιχνηλάτη.
Φίλος μου έχει κλειστά αίματα δικά του και τώρα 3 χρόνια έχει καταφέρει να βγάζει απογόνους καλύτερους από τους γονείς...
Φυσικά αυτά τα σκυλιά δεν κάνουν για την υπόλοιπη Ελλάδα μόνο για νησιά και κυνήγι καβάλα στα σκυλιά.
Εμένα βέβαια που δεν με ενδιαφέρει ο σκύλος να πιάνει τους λαγούς δεν με συγκινούν τόσο, άλλοι πληρώνουν 2-4 χιλιάδες ευρώ σήμερα! Για ένα τέτοιο σκύλο.
Εγώ θέλω να παίξω του λαγού την μπαλωθιά και άμα είναι μάγκας να φύγει, άλλοι που πάνε για ΜΟΝΟ για το κρέας με αυτήν την διασταύρωση έχουν μεγάλες επιτυχίες, διότι το κουτσχαρ ανέβασε την μύτη του Κρητικού στα ύψη, είναι εκ φύσεως πανέξυπνος, έχει και μορφολογία, οπότε ο λαγός έχει βρει μπελά μεγάλο πια...
 
Το μαύρο σκυλί που βλέπεις να μας βγάζει γλώσσα στην φωτογραφία της υπογραφής μου είναι μια παρόμοια διασταύρωση. Είναι από μάνα γνήσιο εγγλέζικο σέττερ και ο πατέρας του καθαρόαιμο μεγάλο μπλε της Γασκώνης. Το αποτέλεσμα τραγικό! τρελό πάθος ο σκύλος, αλλά ανύπαρκτη μύτη. Τελικά έγινε ένας εξαιρετικός φύλακας του σπιτιού!
Συμπέρασμα δικό μου: υπάρχουν καθαρόαιμες φυλές που καλύπτουν όλα τα γούστα, είναι αμαρτία να κάνουμε πειράματα την σημερινή εποχή! :)
 
Συμπέρασμα δικό μου: υπάρχουν καθαρόαιμες φυλές που καλύπτουν όλα τα γούστα, είναι αμαρτία να κάνουμε πειράματα την σημερινή εποχή! :)
Μένω στην τελευταία πρόταση που πολύ σωστά αναφέρεις είναι αμαρτία να γίνονται πειράματα σήμερα, υπάρχουν αρκετές φυλές ιχνηλατων για όλα γούστα. Οι παλαιοτεροι έκαναν αυτές τις διασταυρωσεις ισως και λόγω έλλειψης γεννητορων και κυρίως στα χωριά που τα διαθέσιμα σκυλιά ήταν λιγότερα. Συχνά αυτα τα ζευγαρωματα μεταξύ πουλοσκυλων και λαγοσκυλων,και ίσως οι πρώτοι απόγονοι αυτών είχαν ισχυρά κυνηγετικα ενστικτα, δεν υπήρχε όμως συνέχεια στους απογονους αυτών το ίδιο συνέβαινε και με τα σκυλιά φερμας. Ενώ στα πουλοσκυλα η τακτική αυτή της διασταυρωσης μεταξύ διαφορετικών φύλων εγκαταλειφθηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στα λαγοσκυλα παραμένει σε μεγάλο βαθμό για άγνωστο λόγο, ίσως κάποιοι κρατάνε τα αίματα από τα σκυλιά του παππού, (θυμάμαι χαρακτηριστικά παλιό κυνηγο στο νησί μου να μιλάει με απαξίωση για τα ποιντερ, σκυλιά είναι αυτά έλεγε: χειλαδες, αυτιαδες, σαλιαριδες είχε πάντα τα δικά μας τα ντόπια. Στα τελευταία του κυνηγουσε με ένα μαυροκεφαλο ποιντερ και τον πέτυχα στο βουνό, καλό το σκυλί θείο τον ρώτησα? Άριστο παιδί μου μακάρι να χαμε τέτοια σκυλιά στα νιάτα μας) παλιότερα δε στις αγγελίες το γιουρογκεκικο πήγαινε σύννεφο , όλες βέβαια οι φυλές δημιουργηθηκαν από διασταυρωσεις αλλά γίνονταν με σύνεση και μέτρο και για να σταθεροποιηθουν κάποια χαρακτηριστικά. Σήμερα υπάρχουν αρκετές φυλές με διαφορετικό τρόπο εργασίας και μια μελέτη στο στάνταρ της κάθε μίας επιλέγουμε τα χαρακτηριστικά που επιθυμούμε και για τον τρόπο που θέλουμε να κυνηγάμε. Μια φυλή κατάλληλη για νησιωτικο κλίμα και όχι μόνο βέβαια είναι ο ιχνηλατης τής ιστριας, μεσομορφος σκελετός και λευκό χρώμα, ο όμιλος έχει έδρα στην Κρήτη.

ΟΦΙΙΕ - Όμιλος Φίλων Ιστριακών Ιχνηλατών
http://www.ofiie.gr/index.php?l=gr&opt=history#
 
Καλημερα
Ευχαριστω

Επιβεβειωνεις αυτα που και εγω εχω διαπιστωσει και ευχαριστω
Εγω αυτο που ψαχνω ειναι μα καταλαβω πως καποιοι εχουν καταφερει να εχουν δικα τους αιματα με συνεχεια απο τετοια σκυλια

Στην κυπρο εχουν ξαναβγει αυτα τα σκυλια στην επιφανεια μετα την πτωση που εχει παρει τους καθαροαιμους ιχνηλατες
Δεν μιλω λογο ανικανοτητας
Μιλω καθαρα για μορφολογια εδαφους πολυκοσμια και μειωση θηραματος

Θα το αναπτυξω αργοτερα ομως λογο εργασιας
 
Καλημερα
Ευχαριστω

Επιβεβειωνεις αυτα που και εγω εχω διαπιστωσει και ευχαριστω
Εγω αυτο που ψαχνω ειναι μα καταλαβω πως καποιοι εχουν καταφερει να εχουν δικα τους αιματα με συνεχεια απο τετοια σκυλια

Στην κυπρο εχουν ξαναβγει αυτα τα σκυλια στην επιφανεια μετα την πτωση που εχει παρει τους καθαροαιμους ιχνηλατες
Δεν μιλω λογο ανικανοτητας
Μιλω καθαρα για μορφολογια εδαφους πολυκοσμια και μειωση θηραματος

Θα το αναπτυξω αργοτερα ομως λογο εργασιας

Πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις, όπως και όλα πάντα έχουν ένα τέλος...
Άμα σου κάτσει να δίνει γονίδια η μάνα και να συμπληρώνει ένα 30% ο πατέρας θα έχεις καλά κουτάβια, αλλά το βουνό και τα πόδια σου θα τον κάνουν σκύλο όπως ξέρεις!
Δηλαδή αυτοί που έχουν μια "ράτσα" και την διατηρούν χρόνια, δουλεύουν και τα κουτάβια διαθέτοντας χρόνο και κόπο για να γίνουν σκύλοι...
Ενώ εγώ μπορεί να πάρω ένα κουτάβι από αυτούς του ξακουστούς σκύλους που είναι από παλιά αίματα κτλ και να μην το δουλέψω οπότε απλά δεν έχω τίποτα...
Για μένα αν κάποιος πάρει ένα κουτάβι 49 ημερών της ράτσας που του ταιριάζει από γονείς που πάλι ξέρει ότι του ταιριάζουν, και αν έχει χρόνο να διαθέσει. 1 ώρα κάθε μέρα για ένα χρόνο.
Θα βγάλει σκύλο στο βουνό που θα ζωγραφίζει...
Στην Κύπρο πάνε καλά οι ιχνηλάτες Ιστρίας από όσο γνωρίζω.
Με τέτοιους σκύλους κυνηγάω και εγώ λαγό μια 5νταετία περίπου και είμαι οκ!
Αλλά αγοράζω κουτάβια με καλά πετιγκρί και τα διαμορφώνω εγώ όπως θέλω στην πορεία...
 
Μένω στην τελευταία πρόταση που πολύ σωστά αναφέρεις είναι αμαρτία να γίνονται πειράματα σήμερα, υπάρχουν αρκετές φυλές ιχνηλατων για όλα γούστα. Οι παλαιοτεροι έκαναν αυτές τις διασταυρωσεις ισως και λόγω έλλειψης γεννητορων και κυρίως στα χωριά που τα διαθέσιμα σκυλιά ήταν λιγότερα. Συχνά αυτα τα ζευγαρωματα μεταξύ πουλοσκυλων και λαγοσκυλων,και ίσως οι πρώτοι απόγονοι αυτών είχαν ισχυρά κυνηγετικα ενστικτα, δεν υπήρχε όμως συνέχεια στους απογονους αυτών το ίδιο συνέβαινε και με τα σκυλιά φερμας. Ενώ στα πουλοσκυλα η τακτική αυτή της διασταυρωσης μεταξύ διαφορετικών φύλων εγκαταλειφθηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στα λαγοσκυλα παραμένει σε μεγάλο βαθμό για άγνωστο λόγο, ίσως κάποιοι κρατάνε τα αίματα από τα σκυλιά του παππού, (θυμάμαι χαρακτηριστικά παλιό κυνηγο στο νησί μου να μιλάει με απαξίωση για τα ποιντερ, σκυλιά είναι αυτά έλεγε: χειλαδες, αυτιαδες, σαλιαριδες είχε πάντα τα δικά μας τα ντόπια. Στα τελευταία του κυνηγουσε με ένα μαυροκεφαλο ποιντερ και τον πέτυχα στο βουνό, καλό το σκυλί θείο τον ρώτησα? Άριστο παιδί μου μακάρι να χαμε τέτοια σκυλιά στα νιάτα μας) παλιότερα δε στις αγγελίες το γιουρογκεκικο πήγαινε σύννεφο , όλες βέβαια οι φυλές δημιουργηθηκαν από διασταυρωσεις αλλά γίνονταν με σύνεση και μέτρο και για να σταθεροποιηθουν κάποια χαρακτηριστικά. Σήμερα υπάρχουν αρκετές φυλές με διαφορετικό τρόπο εργασίας και μια μελέτη στο στάνταρ της κάθε μίας επιλέγουμε τα χαρακτηριστικά που επιθυμούμε και για τον τρόπο που θέλουμε να κυνηγάμε. Μια φυλή κατάλληλη για νησιωτικο κλίμα και όχι μόνο βέβαια είναι ο ιχνηλατης τής ιστριας, μεσομορφος σκελετός και λευκό χρώμα, ο όμιλος έχει έδρα στην Κρήτη.

ΟΦΙΙΕ - Όμιλος Φίλων Ιστριακών Ιχνηλατών
http://www.ofiie.gr/index.php?l=gr&opt=history#


Στα Σφακιά υπάρχει ο καλύτερος εκτροφέας Ιστρίας στον κόσμο κατά την ταπεινή μου άποψη.
Είναι Σέρβος από την Κροατία και είναι εδώ 27 χρόνια.
Αλλά πέρα από αίματα και γνώσεις, ο άνθρωπος είναι Άνθρωπος...
 
Στα Σφακιά υπάρχει ο καλύτερος εκτροφέας Ιστρίας στον κόσμο κατά την ταπεινή μου άποψη.
Είναι Σέρβος από την Κροατία και είναι εδώ 27 χρόνια.
Αλλά πέρα από αίματα και γνώσεις, ο άνθρωπος είναι Άνθρωπος...
Τα χαιρετισματα μου στον φιλο μου τον Μανουσο
Αν διακρινω σωστα φαινετε σε αρκετες φωτο δραστηριοτητων και κυνηγιου του ομιλου
Πεστου ο χρυσανθος απο κυπρο που κυνηγαει το λαγο με σκυλια φερμας και θα καταλαβει
Εποφυλασομαι να κανουμε ομορφες κουβεντες και να πω και για το κυνηγι στην κυπρο με τις φυλες που κυριαρχησαν αναδρομικα μεχρι σημερα σε συντομια, κυριως σαββατοκυριακα ομως που εχω και σχετικα πιο πολυ ανεση χρονου
 
Πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις, όπως και όλα πάντα έχουν ένα τέλος...
Άμα σου κάτσει να δίνει γονίδια η μάνα και να συμπληρώνει ένα 30% ο πατέρας θα έχεις καλά κουτάβια, αλλά το βουνό και τα πόδια σου θα τον κάνουν σκύλο όπως ξέρεις!
Δηλαδή αυτοί που έχουν μια "ράτσα" και την διατηρούν χρόνια, δουλεύουν και τα κουτάβια διαθέτοντας χρόνο και κόπο για να γίνουν σκύλοι...
Ενώ εγώ μπορεί να πάρω ένα κουτάβι από αυτούς του ξακουστούς σκύλους που είναι από παλιά αίματα κτλ και να μην το δουλέψω οπότε απλά δεν έχω τίποτα...
Για μένα αν κάποιος πάρει ένα κουτάβι 49 ημερών της ράτσας που του ταιριάζει από γονείς που πάλι ξέρει ότι του ταιριάζουν, και αν έχει χρόνο να διαθέσει. 1 ώρα κάθε μέρα για ένα χρόνο.
Θα βγάλει σκύλο στο βουνό που θα ζωγραφίζει...
Στην Κύπρο πάνε καλά οι ιχνηλάτες Ιστρίας από όσο γνωρίζω.
Με τέτοιους σκύλους κυνηγάω και εγώ λαγό μια 5νταετία περίπου και είμαι οκ!
Αλλά αγοράζω κουτάβια με καλά πετιγκρί και τα διαμορφώνω εγώ όπως θέλω στην πορεία...
Εχω δυο φιλους που κυνηγανε με αυτη τη φυλη ο ενας μαλιστα αποκλειστικα και με συμπληρωμενη ομαδα
Πανε παρα πολυ καλα ,συναντανε ομως τα προβληματα που εχει εδω δυστυχως η χρηση καθαροαιμων ιχνηλατων ( ολων των φυλων)λογο της πολυκοσμιας του περιορισμενου κυνηγοτοπου και της κακιας του κοσμου λογο μειωμενου θηραματικου πλουτου
Πολυ καλα πανε και τα σερκουτσι στην κυπρο
Εχει αρχισει να μπαινει δυναμικα και ο Ελληνικος ιχνηλατης
Αλλα βλεπω να συμπληρωνεται ο κυκλος και να επιατρεφουν παρα πολλοι στα σκυλια φερμας καθως και ατα ημιαιμα
 
Εχω δυο φιλους που κυνηγανε με αυτη τη φυλη ο ενας μαλιστα αποκλειστικα και με συμπληρωμενη ομαδα
Πανε παρα πολυ καλα ,συναντανε ομως τα προβληματα που εχει εδω δυστυχως η χρηση καθαροαιμων ιχνηλατων ( ολων των φυλων)λογο της πολυκοσμιας του περιορισμενου κυνηγοτοπου και της κακιας του κοσμου λογο μειωμενου θηραματικου πλουτου
Πολυ καλα πανε και τα σερκουτσι στην κυπρο
Εχει αρχισει να μπαινει δυναμικα και ο Ελληνικος ιχνηλατης
Αλλα βλεπω να συμπληρωνεται ο κυκλος και να επιατρεφουν παρα πολλοι στα σκυλια φερμας καθως και ατα ημιαιμα
έπισης εχω τρεις γνωστους που κυνηγανε με κρητικο ιχνηλατη
Μεχρι περσυ ειχε και ο κουμπαρος μου ενα ο οποιος χαθηκε αδοξα
 
Τα χαιρετισματα μου στον φιλο μου τον Μανουσο
Αν διακρινω σωστα φαινετε σε αρκετες φωτο δραστηριοτητων και κυνηγιου του ομιλου
Πεστου ο χρυσανθος απο κυπρο που κυνηγαει το λαγο με σκυλια φερμας και θα καταλαβει
Εποφυλασομαι να κανουμε ομορφες κουβεντες και να πω και για το κυνηγι στην κυπρο με τις φυλες που κυριαρχησαν αναδρομικα μεχρι σημερα σε συντομια, κυριως σαββατοκυριακα ομως που εχω και σχετικα πιο πολυ ανεση χρονου
Τα χαιρετισματα μου στον φιλο μου τον Μανουσο
Αν διακρινω σωστα φαινετε σε αρκετες φωτο δραστηριοτητων και κυνηγιου του ομιλου
Πεστου ο χρυσανθος απο κυπρο που κυνηγαει το λαγο με σκυλια φερμας και θα καταλαβει
Εποφυλασομαι να κανουμε ομορφες κουβεντες και να πω και για το κυνηγι στην κυπρο με τις φυλες που κυριαρχησαν αναδρομικα μεχρι σημερα σε συντομια, κυριως σαββατοκυριακα ομως που εχω και σχετικα πιο πολυ ανεση χρονου
Τον Μανούσο δεν τον γνωρίζω προσωπικά, εγώ δεν είμαι μέλος του συλλόγου ιστριακού ιχνηλάτη.Η αναφορά μου ήταν για το Στέλιο τον Σέρβο, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν αλλάζει κάτι όλοι τους είναι εξαιρετικοί άνθρωποι, κυνόφιλοι και βαθιοί γνώστες του αντικειμένου.
Το κυνήγι λαγού με σκυλιά φέρμας είναι απίθανο, ο κλασικός παλιοελλαδίτης κυνηγός δεν μπορεί να το χωνέψει βέβαια και μόνο ο μπεκατσο-κυνηγός μπορεί να το νιώσει... :)
 
Καλησπέρα σας, μερικούς μήνες ακόμα και το ωραιότερο θύραμα της Κρήτης θα επανέλθει στο προσκήνιο.

image.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top