Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχουμε μερικά πλεονέκτηματα στην Κρήτη και πιστευω ο λαγός δεν θα εξαφανιστεί ποτέ..δεν έχουμε αλεπού..καλές καιρικές συνθήκες που ευνοούν την αναπαραγωγή..χαμηλή βλάστηση που είναι το ιδανικό περιβάλλον για το λαγό..

Αυτο ειναι το κλειδι.....αν ποτε γινει καμια στραβη(καταλαβαινεις τι εννοω με κατι περιεργες απελευθερωσεις) θα δεις τεραστια μειωση....ελπιζω να μη συμβει.:)

Ζουρίδα – Η αλεπού της Κρήτης

Μία ευκαιρία δούμε το ζώο αυτό που μοιάζει πολύ με τη καλογεννούσα , κοινός νυφίτσα, που οι περισσότεροι γνωρίζουν καλά, λίγοι όμως γνωρίζουν οτι υπάρχει και ένα άλλο είδος κουναβιού που είναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις από τη νυφίτσα και ακόμα πιο άγριο, η ζουρίδα!

τα υπόλοιπα εδώ: http://www.cretanmagazine.gr/zourida-i-alepou-tis-kritis/


υγ. χθες το πρωί ξημερώματα είδα την μεγαλύτερη ζουριδα της ζωής μου. Πιστεύω πως ήταν πάνω από 5 κιλά και σίγουρα πάνω από μέτρο μαζί με την ουρά.
 
Last edited:
93980_0.jpg


Κατηγορία φωτογραφίας:
Shrubland of Crete
Συλλογή δειγμάτων Σπονδυλωτών
Natural History Museum of Crete exhibition

:)
 
Ζουρίδα – Η αλεπού της Κρήτης

Μία ευκαιρία δούμε το ζώο αυτό που μοιάζει πολύ με τη καλογεννούσα , κοινός νυφίτσα, που οι περισσότεροι γνωρίζουν καλά, λίγοι όμως γνωρίζουν οτι υπάρχει και ένα άλλο είδος κουναβιού που είναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις από τη νυφίτσα και ακόμα πιο άγριο, η ζουρίδα!

τα υπόλοιπα εδώ: http://www.cretanmagazine.gr/zourida-i-alepou-tis-kritis/


υγ. χθες το πρωί ξημερώματα είδα την μεγαλύτερη ζουριδα της ζωής μου. Πιστεύω πως ήταν πάνω από 5 κιλά και σίγουρα πάνω από μέτρο μαζί με την ουρά.
Αυτό το ρημαδι κάποτε μου ριμαξε τα κοτόπουλα μέσα σε ένα βράδυ
Γύρω στα 20 κοτόπουλα τους ρουφιξε το αίμα στον λαιμό και την επόμενη μέρα τα βρήκα στον τόπο
Όμως δεν έμεινα άπραγος
Δύο βραδιές έμεινα αυπνος αφού ήμουν σίγουρος ότι θα ξανά επιστρέψει όπως και έγινε
Μόλις άρχισαν να φωνάζουν τα κοκκορια μπουκαρα μέσα στο κοτέτσι το στρίμωξα σε μια γωνιά και με το φτυάρι το σακατεψα
 
Αυτό το ρημαδι κάποτε μου ριμαξε τα κοτόπουλα μέσα σε ένα βράδυ
Γύρω στα 20 κοτόπουλα τους ρουφιξε το αίμα στον λαιμό και την επόμενη μέρα τα βρήκα στον τόπο
Όμως δεν έμεινα άπραγος
Δύο βραδιές έμεινα αυπνος αφού ήμουν σίγουρος ότι θα ξανά επιστρέψει όπως και έγινε
Μόλις άρχισαν να φωνάζουν τα κοκκορια μπουκαρα μέσα στο κοτέτσι το στρίμωξα σε μια γωνιά και με το φτυάρι το σακατεψα
Τα κουναβια ειναι χειροτερα απο την αλεπου στα κοτετσια.Η αλεπου θα παρει 1-2 κοτες και θα τη κανει....το κουναβι ομως πνιγει οσες μπορει περισσοτερες,πινει το αιμα τους και για καποιο αγνωστο λογο τις βαζει κι αρμαθιασμενες δηλ στη σειρα....χωρια που σκαρφαλωνει για πλακα.
 
Υπ όψιν οτι μονο απο τον νικολη έχουμε φάει λαγο.γκουχου γκουχου
.buy.
Γκουχου - Γκουχου .kkk.
Έλα αύριο το βράδυ να φάμε τον τελευταίο περυσινό......eat.
Πρέπει να φαγωθεί πρίν τις 15/9 υποχρεωτικά.....
Η κατάψυξη πρέπει να είναι άδεια την καινούρια σεζόν....
Να περιμένω;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top