Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το πρωινό μας παρά τη ζέστη.

IMG_63981.jpg

IMG_64001.jpg
Ομορφιές ο Νικολής. .pop.
Αλλά βρε φίλε φαντάσου να μην είχε και ζέστα δηλαδή. .sarcastic.
 
Φίλοι λαγοκυνηγοι το νου σας...
Κατι δεν μου κολλαει με αυτο το βιντεο ;)
Η αντιδραση του κουταβιου ειναι φυσιολογικη ισως να ηταν και η πρωτη του επαφη με το θηραμα αν και λανθασμενη με τον τροπο που γινεται ;)
Αυτο που δεν μου κολλαει ειναι οτι ο λαγος εμφανιστηκε περιεργη ωρα στον χωματοδρομο συνηθως βρισκεται στο γιατακι του εκτος και αν κυνηγηθει ;)
και επισης οτι ο λαγος δεν εξαφανιστηκε με την παρουσια του τυπου με την καμερα αλλα περασε τοσο κοντα του παρολο που αυτος μετακινηθηκε αρκετες φορες ;)
 
γιασου φιλε νικοοο σου ευχωμαι καλη κυνηγετκιη σεζων στο θυραμα που αγαπαςςςςς,,,αλα σαν πωλους λαγους δεν πηρες ατυην την μερα λεω εγω τωραα;):(.kkk. παντα φιλικα οκ οκ
Ανταποδίδω τους χαιρετισμούς σου φίλε Σάκη, καλά κυνήγια εύχομαι και σε εσένα, όσο αναφορά τους λαγούς μπορείς να μείνεις ήσυχος, είμαστε ομάδα 4 ατόμων φέτος και είμαστε πάντα στα πλαίσια του ορίου.
 
να πω και την δικια μας περιπετεια την πρωτη μερα! με τον μπαρμα που παω δεν καταφερα να παω ακομα! την πρωτη μερα πηγαμε με ενα καλο φιλο που μου εχει πει οποτε ειναι μερες λαγου και μπορεις να ερχεσε! εχει αρκετα καλα σκυλια νομιζω τα οποια τα αγοραζει παντα ετοιμα γιατι δεν εχει χρονο για εκπαιδευση..παμε λοιπον την πρωτη μερα και μολις αφηνουμε τα σκυλια τρωει το ενα φολα και ψοφαει μετα απο 5 λεπτα..το μερος δεν εχει ζωα..εχουμε ξαναπαει εκει,πιο πολυ αυτος και επιασε περυσι 7 λαγους στο συγκεκριμενο μερος.μου ελεγε οτι ντοπιοι κυνηγοι απο το χωριο τον κοιταζαν με στραβο ματι οποτε πηγαινε και ειχαν δει και φασεις που επιαναν τα σκυλια του λαγους (αυτο το εχω δει και εγω μπροστα μου με τα σκυλια του).παθαμε ΣοΚ τα μαζεψαμε και φυγαμε..
 
να πω και την δικια μας περιπετεια την πρωτη μερα! με τον μπαρμα που παω δεν καταφερα να παω ακομα! την πρωτη μερα πηγαμε με ενα καλο φιλο που μου εχει πει οποτε ειναι μερες λαγου και μπορεις να ερχεσε! εχει αρκετα καλα σκυλια νομιζω τα οποια τα αγοραζει παντα ετοιμα γιατι δεν εχει χρονο για εκπαιδευση..παμε λοιπον την πρωτη μερα και μολις αφηνουμε τα σκυλια τρωει το ενα φολα και ψοφαει μετα απο 5 λεπτα..το μερος δεν εχει ζωα..εχουμε ξαναπαει εκει,πιο πολυ αυτος και επιασε περυσι 7 λαγους στο συγκεκριμενο μερος.μου ελεγε οτι ντοπιοι κυνηγοι απο το χωριο τον κοιταζαν με στραβο ματι οποτε πηγαινε και ειχαν δει και φασεις που επιαναν τα σκυλια του λαγους (αυτο το εχω δει και εγω μπροστα μου με τα σκυλια του).παθαμε ΣοΚ τα μαζεψαμε και φυγαμε..
Τι να πεις...
 
τι να πεις Τολη οτι και να πεις ειναι λιγο.υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που ειναι σκατοψυχοι και ζηλιαρηδες.ευτυχως ο ανθρωπος εχει την οικονομικη ευχερεια και θα παει αυριο να παρει ενα αλλο σκυλο απο επαγγελματια με δοκιμη.ισως παω και εγω.ΔΥΣΤΥΧΩΣ καποια πραγματα (τα πιο σημαντικα της ζωης) δεν αγοραζονται με χρηματα οπως ειναι το συναισθημα.δεν μπορεις να αγορασεις ενα κιλο συναισθημα ενα κιλο αγαπη η ενα κιλο λεβεντια!! ειχε δευτερο χρονο το σκυλι που ψοφησε και ειχαν δεθει συναισθηματικα επισης ο σκυλος τον ειχε μαθει καθως σαν Κρητικος Ιχνηλατης ηταν καπως δυστροπος μεχρι να τον μαθει.ηταν ενα πανεμορφο ολολευκο θηλυκο σκυλι! περυσι του ειχε βγαλει καμια 20αρια λαγους..
 
Last edited:
Να και τον δικό μας! :)

Πρόχειρη φωτογράφιση στο σπίτι,
Αφού στο βουνό δεν πρόλαβα.....
Μέχρι να κατέβω από κει που είμουν τον είχε βάλει ο γέρος στην βουρια .sarcastic.
Το Σάββατο ήταν αυτός!

Την Κυριακή μας έφερε το σκυλάκι ένα λαγουδάκι της ημέρας εκεί που πίναμε τον καφέ :D
Δεν το πείραξε.....
Το άφησε στα πόδια μας κ έφυγε :)


Εννοείται ότι το αφήσαμε εκεί που γεννήθηκε :)
Μπραβο Μυρο! γαζι τους πατε στην ανατολικη Κρητη! καλη συνεχεια να εχετε και εσεις!
 
Τι να πω ρε φιλε για τους σκατοψυχους.το μονο που μπορω να πω είναι οτι θέλουνε εκτελεση.για φαντασου να μην είχε την οικονομική άνεση και να είχε θυσιάσει απ το υστέρημά του.γίνεσαι φονιάς ή οχι. Αλλά και με οικονομική άνεση αν τον πιάσεις παλι φονιάς θα γίνεις με τα κωλοπαιδα
 
αυτο το παιδι το γνωρισα στο βουνο στο χωριο μου πριν 3 χρονια! μου εκανε μεγαλη εντυπωση ο τροπος του η σεμνοτητα του και ποσο προσεκτικος ηταν.απο τοτε κανουμε παρα πολλα κυνηγια μαζι.
ετσι οπως το λες Ευριπιδη.ειμαι σχεδον σιγουρος οι φολες αυτες μπηκαν απο χωριανους συγκεκριμενα απο εναν που δεν θελει αλλους κυνηγους εκει.ειναι και αυτος κυνηγος.περιοχη Σελινο..ηταν η πρωτη μερα λαγου...του ειπα να βαλει μονιμα στο κυνηγι φιμωτρα στους σκυλους και βεβαια να κυνηγαμε συχνα εκει.αυτο που εκανε θα το πληρωσει με αλλο τροπο.
 
Το 80% από τις φόλες, τις βάζουν κυνηγοί.....
Συνήθως σε μέρη που παρκάρεις το αυτοκίνητο. ..
Για τα μέρη μου μιλάω...
Μυρο με αυτο που ειπες,αν ημουν σχεδον σιγουρος τωρα ειμαι σιγουρος! αλλα δεν θα το αφησουμε ετσι..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top