Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
αυτο το παιδι το γνωρισα στο βουνο στο χωριο μου πριν 3 χρονια! μου εκανε μεγαλη εντυπωση ο τροπος του η σεμνοτητα του και ποσο προσεκτικος ηταν.απο τοτε κανουμε παρα πολλα κυνηγια μαζι.
ετσι οπως το λες Ευριπιδη.ειμαι σχεδον σιγουρος οι φολες αυτες μπηκαν απο χωριανους συγκεκριμενα απο εναν που δεν θελει αλλους κυνηγους εκει.ειναι και αυτος κυνηγος.περιοχη Σελινο..ηταν η πρωτη μερα λαγου...του ειπα να βαλει μονιμα στο κυνηγι φιμωτρα στους σκυλους και βεβαια να κυνηγαμε συχνα εκει.αυτο που εκανε θα το πληρωσει με αλλο τροπο.
Γιάννη το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μην ξανά πλησιάσετε στην περιοχή
Δεν θα βγάλεις άκρη Αδερφε
Αυτός που βάζει φολες είναι αποφασισμένος για όλα και έχει την συμπαράσταση ολων των συγχωριανών του
και θα το ξανακάνει μέχρι να ξεπαστρεψει όλα τα σκυλιά που κυνηγάνε στην περιοχή είναι το λεγόμενο τσιφλίκι
Προσοχή στους χωματόδρομους στα κύρια μονοπάτια στις χωραφιες και στους αμπελώνες
πάντα δεμένα τα σκυλιά μέχρι να πιάσουν ντόρο ή έστω όταν ξεμακρυνουν από εύκολα προσβάσιμα σημεια
 
τι να πω Κωστα δεν ξερω! προσωπικα δεν υπηρξα ποτε λαγοκυνηγος να ξερω.ουτε και ο φιλος μου εχει εμπειρια ..τωρα 2-3 χρονια ασχολειται με το κυνηγι του λαγου.αλλα ειναι μεθοδικος κοβει το μυαλο του και εχει κανει δουλεια οσα χρονια κυνηγαει..πανω απο ολα ευχαριστιεται το λαγοκυνηγι και ευχαριστιεμαι και εγω μαζι του οσες φορες μπορω και πηγαινω.προσωπικα τις αποψεις σας τις λαμβανω σοβαρα υποψιν και σας ευχαριστω πραγματικα.αυριο θα παμε να παρει ενα αλλο σκυλο εχει εμπιστοσυνη σε αυτον που του δινει σκυλους καθως δυο που εχει παρει εχει μεινει ευχαριστημενος και θα συζητουσουμε το θεμα.
 
Τι να κανεις ρε γιαννη? Αφού τα ξερεις πως είναι αμα μπλεξεις.δεν θα βρεις ακρη.σ αυτο που λέει ο Κώστας συμφωνω.αυτοι είναι χωριάτες με την κακή έννοια της λεξης.και απο τέτοιους χωριάτες στην Κρήτη εχεις εμπειρεια
 
Τι να κανεις ρε γιαννη? Αφού τα ξερεις πως είναι αμα μπλεξεις.δεν θα βρεις ακρη.σ αυτο που λέει ο Κώστας συμφωνω.αυτοι είναι χωριάτες με την κακή έννοια της λεξης.και απο τέτοιους χωριάτες στην Κρήτη εχεις εμπειρεια
αν εχω λεει!!!! αλλα δεν περνουσε ποτε απο το μυαλο μου οτι θα εβαζαν δηλητηριο να σκοτωσουν τους σκυλους του αλλου...αυτο για να το κανεις μονο μονο για να θες να μην ξαναρθει ο αλλος σε ενα μερος και να κυνηγας μονο εσυ πρεπει να εχεις ψυχιατρικο θεμα!
 
αν εχω λεει!!!! αλλα δεν περνουσε ποτε απο το μυαλο μου οτι θα εβαζαν δηλητηριο να σκοτωσουν τους σκυλους του αλλου...αυτο για να το κανεις μονο μονο για να θες να μην ξαναρθει ο αλλος σε ενα μερος και να κυνηγας μονο εσυ πρεπει να εχεις ψυχιατρικο θεμα!
Ξεχνάς τι έγινε πριν 3 χρονια στο θερισσο 1η μέρα της πέρδικας? 7 σκυλιά πήγανε απο φολες.ψυχιατρικά θέματα η Κρήτη γεματη
 
Ξεχνάς τι έγινε πριν 3 χρονια στο θερισσο 1η μέρα της πέρδικας? 7 σκυλιά πήγανε απο φολες.ψυχιατρικά θέματα η Κρήτη γεματη
και βεβαια το θυμαμαι! ετσι οπως τα λες! και οχι μονο η Κρητη δυστηχως!
 
Το 80% από τις φόλες, τις βάζουν κυνηγοί.....
Συνήθως σε μέρη που παρκάρεις το αυτοκίνητο. ..
Για τα μέρη μου μιλάω...
Δυστυχώς είναι μεγάλη αλήθεια αυτή ... Μου φαίνεται πως πρέπει να αρχίσουμε να εκπαιδευουμε τα σκυλιά μας να μην αγγίζουν τίποτα απο κάτω ... ( δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο )
 
Δυστυχώς είναι μεγάλη αλήθεια αυτή ... Μου φαίνεται πως πρέπει να αρχίσουμε να εκπαιδευουμε τα σκυλιά μας να μην αγγίζουν τίποτα απο κάτω ... ( δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο )
Δυσκολο..Μπορει να επηρεασει αυτο την επαναφορα του θηραματος...
 
αυτο το παιδι το γνωρισα στο βουνο στο χωριο μου πριν 3 χρονια! μου εκανε μεγαλη εντυπωση ο τροπος του η σεμνοτητα του και ποσο προσεκτικος ηταν.απο τοτε κανουμε παρα πολλα κυνηγια μαζι.
ετσι οπως το λες Ευριπιδη.ειμαι σχεδον σιγουρος οι φολες αυτες μπηκαν απο χωριανους συγκεκριμενα απο εναν που δεν θελει αλλους κυνηγους εκει.ειναι και αυτος κυνηγος.περιοχη Σελινο..ηταν η πρωτη μερα λαγου...του ειπα να βαλει μονιμα στο κυνηγι φιμωτρα στους σκυλους και βεβαια να κυνηγαμε συχνα εκει.αυτο που εκανε θα το πληρωσει με αλλο τροπο.
Γιαννη με τα φιμωτρα μπορει να κυνηγησετε για λιγο καιρο με ησυχια..Στην Αμαλιαδα απο οπου καταγομαι,μπορει να εχουμε και χειροτερους ''ουρακοταγκους'' απο οτι στην Κρητη,στο θεμα φολα..Για να ξεπαστρεψουν τα σκυλια και ειδικα τους ιχνηλατες,βαζουν μπολ με γαλα και ισχυρα δηλητηρια μεσα..Την στερεη φολα δεν μπορει να την φαει με το φιμωτρο,μπορει ομως να βουτηξει το μουσουδι του και να πιει ανετα..Εχει βγει βιντεο στο ιντερνετ με λαγαδες στην Ηλεια που μαζεψαν τελευταια στιγμη τα σκυλια τους πριν πιουν την φολα..Τους ειχαν φιμωτρα..Το λεω δημοσια για να μην επαναπαυεστε οσοι σκεφτεστε να βαλετε φιμωτρα..Τα εχουν σκεφτει ολα τα τομαρια...

ΥΓ:Γιαννη, μια ειναι η λυση για σας τους κρητικους εκει κατω αλλα θα στα πω απο κοντα καποια στιγμη που θα κατεβω Χανια λογω δουλειας..Δεν το λεω προσωπικα,ελπιζω να με καταλαβαινεις...Εχετε καταντησει γκετο εκει κατω...
 
Δυσκολο..Μπορει να επηρεασει αυτο την επαναφορα του θηραματος...
Σωστα !!! Αυτό σκεφτόμουν και εγω . πως γίνεται να του λες να μην αγγίζει κάτι απο κάτω αλλά να θεέ να σου φέρει το σκοτωμένο θήραμα ; Ίσως βέβαια το συνδιάσει με την θερμοκρασία που έχει ενα φρέσκο σκοτωμένο θήραμα αλλά άντε να βρεις τροπο να περάσεις κάτι τέτοιο στο σκυλί !!!! Επομένως μια είναι η λύση ... Βρίσκεις ποιος τις έριξε και ....sex hard..sex hard..sex hard.
 
Ευτυχώς με έχει βοηθήσει ο Θεός και δεν έχω πάθει τέτοιο μαρτύριο όμως αποφεύγω να πηγαίνω σε τόπους που έχουν ακουστεί κρούσματα με φόλες και έχουμε εδώ στο νησί αρκετούς σκατόψυχους. Μόνο μη το φέρει η τύχη αυτουνού που τις βάζει να τον πιάσω, θα του τη δώσω να τη φάει. Εμένα βρε αληταραδες μπορείτε να μου τη πέσετε, έχω στόμα και χέρια, το άτυχο σκυλάκι όμως δε μπορεί να κάνει τίποτα. Ένας μπάρμπας από χωριό που έχει ξακουστω όνομα στα φολιασματα μου είχε πει, αν δε δεις ντόπιους μαζεψτα και φύγε, έχουν φολιασει το τόπο. Βέβαια δεν ξαναπατησα εκεί και ας κρατάει πολλές μπεκατσες.
 
Δεν υπαρχει χειρότερο πράγμα από το να δηλητηριάσεις τα ζώα και ειδικά τα σκυλιά που αγαπάνε τον άνθρωπο περισσότερο από τα ίδια.
Όσοι ρίχνουν φόλες ειναι ελεεινοί ψυχοπαθείς
 
Γιαννη με τα φιμωτρα μπορει να κυνηγησετε για λιγο καιρο με ησυχια..Στην Αμαλιαδα απο οπου καταγομαι,μπορει να εχουμε και χειροτερους ''ουρακοταγκους'' απο οτι στην Κρητη,στο θεμα φολα..Για να ξεπαστρεψουν τα σκυλια και ειδικα τους ιχνηλατες,βαζουν μπολ με γαλα και ισχυρα δηλητηρια μεσα..Την στερεη φολα δεν μπορει να την φαει με το φιμωτρο,μπορει ομως να βουτηξει το μουσουδι του και να πιει ανετα..Εχει βγει βιντεο στο ιντερνετ με λαγαδες στην Ηλεια που μαζεψαν τελευταια στιγμη τα σκυλια τους πριν πιουν την φολα..Τους ειχαν φιμωτρα..Το λεω δημοσια για να μην επαναπαυεστε οσοι σκεφτεστε να βαλετε φιμωτρα..Τα εχουν σκεφτει ολα τα τομαρια...

ΥΓ:Γιαννη, μια ειναι η λυση για σας τους κρητικους εκει κατω αλλα θα στα πω απο κοντα καποια στιγμη που θα κατεβω Χανια λογω δουλειας..Δεν το λεω προσωπικα,ελπιζω να με καταλαβαινεις...Εχετε καταντησει γκετο εκει κατω...
Καλο μεσημερι! Αυτο Θοδωρη πραγματικα δεν το ειχα σκεφτει! Τι να πω δεν ξερω! Σημερα ειδα τον φιλο που πηγαμε και μου ειπε οτι εκεινη τη μερα εφαγαν φολες 8 σκυλια τελικα ,πεθαναν τα 5 και τα αλλα 3 ειναι σε τραγικη κατασταση.αρα στοχευε ολους τους κυνηγους αδιακριτα!
Εννοειται οποτε ερθεις Χανια στειλε μηνυμα να βρεθουμε!
 
Σιγά σιγά οι θερμοκρασίες κατεβαίνουν και τα σκυλιά αρχίζουν να παίρνουν τον αρχικό τους ρόλο στο κυνήγι, το Σάββατο παρά την ευκολία της θέσης μου στο καρτέρι και την βοήθεια των μικρών μας φίλων έχασα τον πρώτο μου λαγό, η ιλιγγιώδη ταχύτητα του και δύο τρεις ελιγμοί του με έκαναν να τα χάσω. .asking.
Ο junior απο απέναντι μου εκανε σήμα, πήρες τα @@@@ του; .sarcastic. Δεν πειράζει ! Χαχαχαχα θα τα ξανα πάρεις αν δεν είσαι ψύχραιμος.

Την Κυριακή ευτυχώς πήγαν όπως έπρεπε να πάνε
 
Σιγά σιγά οι θερμοκρασίες κατεβαίνουν και τα σκυλιά αρχίζουν να παίρνουν τον αρχικό τους ρόλο στο κυνήγι, το Σάββατο παρά την ευκολία της θέσης μου στο καρτέρι και την βοήθεια των μικρών μας φίλων έχασα τον πρώτο μου λαγό, η ιλιγγιώδη ταχύτητα του και δύο τρεις ελιγμοί του με έκαναν να τα χάσω. .asking.
Ο junior απο απέναντι μου εκανε σήμα, πήρες τα @@@@ του; .sarcastic. Δεν πειράζει ! Χαχαχαχα θα τα ξανα πάρεις αν δεν είσαι ψύχραιμος.

Την Κυριακή ευτυχώς πήγαν όπως έπρεπε να πάνε
Δεν πειράζει φίλε εσύ να σαι καλά και λαγούς θα βρεις κι άλλους. Έχει και η αστοχία της τα καλά της. Ειδικά η καζούρα που γίνεται μετά ;)
 
Σε εκπαιδευτικο περδικας σημερα,σηκωσα εναν λαγαρο ο οποιος περασε χαλαρος διπλα μου οντας σιγουρος για την ασφαλεια του!!Αλλοιφιλοι που πηγαινουν σηκωνουν απο 3-4 λαγους καθε φορα..Πολυ πραμα φετος.Δεν ξερω τι γινεται στις περιοχες που κυνηγατε αλλα εδω πανε πολυ καλα..Προσοχη βεβαια στα εκπαιδευτικα γτ εχουμε κλοπες σκυλων και διαρρηξεις αυτοκινητων.
 
παρά τον ζεστό καιρό σχετικά, περάσαμε ωραία
IMG_64421.jpg
 
παρά τον ζεστό καιρό σχετικά, περάσαμε ωραία
IMG_64421.jpg
μπραβο Νικο! καλοφαγωτος! πραγματικα πολυ ζεστη και εδω για την εποχη ..27 βαθμους ειχε το μεσημερι! αντε να βρεξει να δουλεψουν καλυτερα τα σκυλια!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top