Νομοθεσία για την Σκοποβολή

  • Thread starter Thread starter elshrin
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
To ίδιο πρόβλημα είχα στην αρχή, σ' ότι αφορά την επιλογή καινούριου όπλου.
Η πρώτη μου επιλογή ήταν η Beretta 1301 και είτε βγαίνει με κοντύτερη κάννη, είτε 61 εκατοστά, οπότε και κατέληξα στην Benelli M4.
Βέβαια η Benelli έβγαλε και νεότερη έκδοση, την T4 PRO και έχει ακριβώς το ίδιο θέμα με τα 47 εκατοστά. Οπότε το ξεχνάμε το νέο μοντέλο και πάμε στην απλή των 51εκ.

Μάλλον, όχι, η Ελληνική γραφειοκρατία έχει το θέμα που έχει πρόβλημα με τα εκατοστά και το συνολικό μήκος όπλου που πρέπει ντε και καλά να είναι ένα μέτρο το λιγότερο και να πεις ότι χρησιμεύει πουθενά, δήθεν για να μην κρύβεται εύκολα κατά την μεταφορά σε περίπτωση που κάποιος τρελός αποφασίσει να κυκλοφορήσει μ' αυτό στην πόλη, ούτε αυτό στέκει, αφού το όπλο συνήθως μεταφέρεται αποσυναρμολογημένο ούτως η άλλως, οπότε κατά την μεταφορά, ήδη είναι λιγότερο από 1 μέτρο.
Άρα σε τι ακριβώς χρησιμεύει το όριο, ένας θεός γνωρίζει... Θα παρεξηγηθεί ο αγριόχοιρος ή καμιά μπεκάτσα;

Μπορεί κάποιος νομοθέτης να χει κόμπλεξ με το μέγεθος ;)

Όπως και να χει, το γεγονός ότι σου επιτρέπουν να έχεις όπλα, πολύ ποιο ''Tactical'' να το πω έτσι, όπως PCC κλπ. μας φέρνει στο συμπέρασμα, πως δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να πληρώνεις παράβολα για τους αγώνες, ενώ σε άλλες χώρες, η συνδρομή στον σύλλογο επαρκεί.
Να δούμε πότε θα λυθεί αυτό το πρόβλημα. Συνεπώς οι λόγοι είναι εισπρακτικοί.

Δεν τους κόβει όμως, ότι αντί να κερδίζουν, χάνουν λεφτά, γιατί πολύ απλά, τον μέσο πολίτη, δεν τον ενδιαφέρει ο αγώνας και η βενζίνες που θα κάψει γι' αυτούς και τα παράβολα που θα πληρώσει, παρά μόνον το πότε τον βολεύει να κάνει έξοδα από επιλογή και η προπόνηση/ άσκηση αποκλειστικά και ήδη οικονομικά ζορίζεται, οπότε και επιλέγει και οικονομικό όπλο π.χ. λειόκαννο, σε πολλές περιπτώσεις και επαναληπτικό, ακόμα ποιο οικονομικό και φυσικά οικονομικότερα πυρομαχικά.
Μακάρι να μπορούσαμε να πληρώνουμε για HK416 και 7.62x51 αλλά δυστυχώς δεν βγαίνουμε.

Οπότε, αφού δεν θέλουν λεφτά, δεν έχει λεφτά. Ας πρόσεχαν.
Και πολυ καλα κανουν.
Δεν βλεπεις ? Ολες οι ληστειες και οι δολοφονιες γινονται απο μελη σκοπευτικων συλλογων με νομιμα και δηλωμενα οπλα.
Η Κορακακη δε, εχει ρημαξει ολες τις τραπεζες.
Ε...που και που γινεται και κανας φονος ή ληστεια με αλβανικο καλασνικοφ...στη χαση και στη φέξη.
 
Συνεχεια των αποριων κι επισημη απαντηση απο το υπουργείο για το αν τα σκοπευτικα λειοκανα απαιτουν ή οχι αγωνες για την ανανεωση της σκοπευτικης τους αδειας.
Με πολυ,προσωπικο κοπο, απαντηθηκε και αυτο.
Αυτο που καταλαβα (για τον φιλο πιο πανω το λεω) σε θεματα σκοπευτικα, διαδικασιων κλπ, δεν σου δινονται απο κανεναν ετοιμες απαντησεις.Πρεπει να μοχθησεις μονος σου για να βρεις την ακρη.
Πιο ευκολα θα εμπαινα σε μασονικη στοα παρα να παρω πληροφοριες για αυτα 😆
View attachment 87019
Αυτο ειναι απάντηση που σου εστειλαν γραπτώς ; απο υπουργείο ;
 
Παιδιά ερώτηση , υπάρχει κάποια εταιρία για οπλοκιβωτιο που να προβλέπει το πλακακι σοβαντεπι στο τοιχο; να μπορεί να το παρει μεσα αν με καταλαβαίνετε για να κολλήσει πισω στο τοιχο μην εχει κενό
 
Παιδιά ερώτηση , υπάρχει κάποια εταιρία για οπλοκιβωτιο που να προβλέπει το πλακακι σοβαντεπι στο τοιχο; να μπορεί να το παρει μεσα αν με καταλαβαίνετε για να κολλήσει πισω στο τοιχο μην εχει κενό
Δυστυχώς όλα τα οπλοκιβώτια που έχει δει δεν έχουν τέτοια πρόβλεψη
 
Παιδιά ερώτηση , υπάρχει κάποια εταιρία για οπλοκιβωτιο που να προβλέπει το πλακακι σοβαντεπι στο τοιχο; να μπορεί να το παρει μεσα αν με καταλαβαίνετε για να κολλήσει πισω στο τοιχο μην εχει κενό
Αφαιρείς το πλακάκι .
 
Παιδιά ερώτηση , υπάρχει κάποια εταιρία για οπλοκιβωτιο που να προβλέπει το πλακακι σοβαντεπι στο τοιχο; να μπορεί να το παρει μεσα αν με καταλαβαίνετε για να κολλήσει πισω στο τοιχο μην εχει κενό
🤣🤣🤣
Μου θυμησες εμενα.
Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω κι εψαχνα για διαμαντοκόπτη και dremel για να το κοψω οσο πιο ομορφα μπορουσα.
Τελικα το εβαλα μες την ντουλαπα και το πακτωσα στην τοιχο.
Και δεν φαινεται και πακτωμενο ειναι.
 
🤣🤣🤣
Μου θυμησες εμενα.
Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω κι εψαχνα για διαμαντοκόπτη και dremel για να το κοψω οσο πιο ομορφα μπορουσα.
Τελικα το εβαλα μες την ντουλαπα και το πακτωσα στην τοιχο.
Και δεν φαινεται και πακτωμενο ειναι.
Αφου είμαστε μερακλήδες και θελουμε να γινει ωραιο... Εγω ηθελα να κολλήσει τέλεια πισω και να βάλω βαρέως τυπου βίδες για καγκελα...πηρα και τρυπάνι γυαλιου για πλακακια να μην τα σπάσει
 
Αφου είμαστε μερακλήδες και θελουμε να γινει ωραιο... Εγω ηθελα να κολλήσει τέλεια πισω και να βάλω βαρέως τυπου βίδες για καγκελα...πηρα και τρυπάνι γυαλιου για πλακακια να μην τα σπάσει
Υπαρχει μια λυση.
Να το σηκωσεις πανω σε τάκο οσο ειναι το υψος του σοβατεπι και να το πακτωσεις εκτος απο την πλατη και κατω με τον τακο.
Οποτε δεν κουνιεται ρουπι, ειναι περασια με τον τοιχο, δεν σπας σοβατεπι, απλα ειναι 8 ποντους ψηλοτερα.
 
Υπαρχει μια λυση.
Να το σηκωσεις πανω σε τάκο οσο ειναι το υψος του σοβατεπι και να το πακτωσεις εκτος απο την πλατη και κατω με τον τακο.
Οποτε δεν κουνιεται ρουπι, ειναι περασια με τον τοιχο, δεν σπας σοβατεπι, απλα ειναι 8 ποντους ψηλοτερα.
Και περνάς και ένα πανι από κάτω όταν θα σφουγγαρίζεις βρε αδερφέ .. όμορφα και χωρίς σκόνες .
 
Και ένα σεμεδακι επάνω κεντητό με δύο φωτογραφίες ασπρόμαυρες και μπορεί να κολλήσεις και καθρέπτη στη φάτσα θα φένεται για σερβάν μετά κάνεις δε θα το καταλάβει.Το καλύτερο είναι να μην φένεται τίποτε και καθόλου είχα τετοια καβαντζα στο προηγούμενο σπίτι αλλά είχε κοστίσει .απλά όσο και να έψαχνες το σπίτι και οποίες και να το έψαχνε δε θα έβρισκε ποτέ τα όπλο μέχρι άνθρωπο χωρούσε όρθιο μέσα . Εννοείται όταν έφυγα την χάλασα.
 
🤣🤣🤣
Μου θυμησες εμενα.
Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω κι εψαχνα για διαμαντοκόπτη και dremel για να το κοψω οσο πιο ομορφα μπορουσα.
Τελικα το εβαλα μες την ντουλαπα και το πακτωσα στην τοιχο.
Και δεν φαινεται και πακτωμενο ειναι.
Πολύ καλό να μην φαίνεται αλλά με την υγρασία τι γίνεται;
 
Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι σοβαρά την σκοπευτική άδεια για λειόκαννο, καθώς περιλαμβάνει μηδέν περιορισμούς και θα μπορώ ν' ασκηθώ με το όπλο όπως ακριβώς πρέπει. Δεν θα χρειαζόταν, αν δεν ήταν τόσο αχανή και σφιχτά τα πράγματα ταυτόχρονα, όπως άδεια για σκοπευτικό βοήθημα, η περιορισμούς όπως μειωτήρας, η, μια εγγραφή σε σύλλογο/ συνδρομή επαρκούσε αλλά δυστυχώς ζούμε στο Ελλάδα, που μόνο Δυτικό Δημοκρατικό Κράτος δεν το λες αλλά τέλοσπάντων.

Πάντως, συμφέρει και οικονομικά βγαίνει.
 
Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι σοβαρά την σκοπευτική άδεια για λειόκαννο, καθώς περιλαμβάνει μηδέν περιορισμούς και θα μπορώ ν' ασκηθώ με το όπλο όπως ακριβώς πρέπει. Δεν θα χρειαζόταν, αν δεν ήταν τόσο αχανή και σφιχτά τα πράγματα ταυτόχρονα, όπως άδεια για σκοπευτικό βοήθημα, η περιορισμούς όπως μειωτήρας, η, μια εγγραφή σε σύλλογο/ συνδρομή επαρκούσε αλλά δυστυχώς ζούμε στο Ελλάδα, που μόνο Δυτικό Δημοκρατικό Κράτος δεν το λες αλλά τέλοσπάντων.

Πάντως, συμφέρει και οικονομικά βγαίνει.
Και εγώ το σκέφτομαι απλα φοβαμαι μην πουνε μετα καντε και αγωνες και πληρωνουμε και για αυτο... Ύστερα με ειχε πει ενας αστυνομικος στο σκοπευτήριο οτι το 90κατι ειχανε μαζεψει με καταργηση νόμου ολα τα σκοπευτικα ... Δεν ξέρω ημουν μικρος... Τα κυνηγετικά δεν τα ασχολήθηκαν ποτέ ...έχουν μια εμμονη με τα σκοπευτικα να τα ψαχνουν και να τα ψυριζουν.
 
Back
Top