Νομοθεσία για την Σκοποβολή

  • Thread starter Thread starter elshrin
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Πολύ καλό να μην φαίνεται αλλά με την υγρασία τι γίνεται;
Υπάρχουν και πλαστικοι τάκοι, αλλα και ο ξυλινος φαντασου ειναι στα φορτηγα με τα κοντεινερ που κουβαλανε τονους και υπο ολες τις καιρικες συνθηκες και δεν παθαινουν τιποτα, ποσο μαλλον απο την υγρασια ενος σφουγγαρισματος σε ενα σπιτι.

BGS-7037-1-550x550.jpg
 
Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι σοβαρά την σκοπευτική άδεια για λειόκαννο, καθώς περιλαμβάνει μηδέν περιορισμούς και θα μπορώ ν' ασκηθώ με το όπλο όπως ακριβώς πρέπει. Δεν θα χρειαζόταν, αν δεν ήταν τόσο αχανή και σφιχτά τα πράγματα ταυτόχρονα, όπως άδεια για σκοπευτικό βοήθημα, η περιορισμούς όπως μειωτήρας, η, μια εγγραφή σε σύλλογο/ συνδρομή επαρκούσε αλλά δυστυχώς ζούμε στο Ελλάδα, που μόνο Δυτικό Δημοκρατικό Κράτος δεν το λες αλλά τέλοσπάντων.

Πάντως, συμφέρει και οικονομικά βγαίνει.
Πριν το κανεις αυτο...ψαξε και δες ΠΟΥ θα προπονηθεις με την καραμπινα στην πρακτικη σκοποβολη.
ΠΟΙΟΣ συλλογος και σε ΠΟΙΑ περιοχη.
Αν βρεις...πες μου και μένα.😁
 
Last edited:
Και εγώ το σκέφτομαι απλα φοβαμαι μην πουνε μετα καντε και αγωνες και πληρωνουμε και για αυτο... Ύστερα με ειχε πει ενας αστυνομικος στο σκοπευτήριο οτι το 90κατι ειχανε μαζεψει με καταργηση νόμου ολα τα σκοπευτικα ... Δεν ξέρω ημουν μικρος... Τα κυνηγετικά δεν τα ασχολήθηκαν ποτέ ...έχουν μια εμμονη με τα σκοπευτικα να τα ψαχνουν και να τα ψυριζουν.
Σκοπευτικό και "ιδιοκτησια" ειναι δύο αντιφατικές εννοιες στην Ελλαδα.
Ειναι απλα μια ψευδαίσθηση.
Εσυ το αγοραζεις, αλλα ανηκει στο κρατος για οσο καιρο θελει και κατω απο το τρεχων πρισμα του νόμου.
Απλα το κράτος ειναι γενναιόδωρο και σε αφήνει (2 χρονια βαλέρ) να πουλήσεις την περιουσια σου, πριν στην δεσμευσει οριστικα, οταν και οποτε το επιθυμήσει.
Αυτο μπορει να συμβει, ειτε γιατι αλλαζει κατι στη νομοθεσια, ειτε γιατι μη συμμετέχωντας σε αγωνες δεν σου χρειαζεται πλεον σκοπευτικο τουφεκι/πιστόλι.
Εσυ πιστευεις οτι ολοι αυτοι με τα νομιμα πιστολια των 9mm, 45 ACP κλπ, τους διακρινει καποιο αθλητικό πνευμα και αγάπη προς το αθλημα της σκοποβολής ?
Απλα ειναι ο μονος τρόπος να ικανοποιήσουμε το πάθος ΜΑΣ για την κατοχή οπλων.
Να λεμε τα συκα-συκα και τη σκάφη-σκάφη.
 
Σκοπευτικό και "ιδιοκτησια" ειναι δύο αντιφατικές εννοιες στην Ελλαδα.
Ειναι απλα μια ψευδαίσθηση.
Εσυ το αγοραζεις, αλλα ανηκει στο κρατος για οσο καιρο θελει και κατω απο το τρεχων πρισμα του νόμου.
Απλα το κράτος ειναι γενναιόδωρο και σε αφήνει (2 χρονια βαλέρ) να πουλήσεις την περιουσια σου, πριν στην δεσμευσει οριστικα, οταν και οποτε το επιθυμήσει.
Αυτο μπορει να συμβει, ειτε γιατι αλλαζει κατι στη νομοθεσια, ειτε γιατι μη συμμετέχωντας σε αγωνες δεν σου χρειαζεται πλεον σκοπευτικο τουφεκι/πιστόλι.
Εσυ πιστευεις οτι ολοι αυτοι με τα νομιμα πιστολια των 9mm, 45 ACP κλπ, τους διακρινει καποιο αθλητικό πνευμα και αγάπη προς το αθλημα της σκοποβολής ?
Απλα ειναι ο μονος τρόπος να ικανοποιήσουμε το πάθος ΜΑΣ για την κατοχή οπλων.
Να λεμε τα συκα-συκα και τη σκάφη-σκάφη.
Ετσι ακριβως... Για αυτο και κολλαω να γυρισω και τα λειοκαννα σε σκοπευτικα...επισης αν τα γυρίσω "πιανουν"θεση στα ποσα οπλα μπορώ να εχω; εχω οριο αριθμού ;
 
Ετσι ακριβως... Για αυτο και κολλαω να γυρισω και τα λειοκαννα σε σκοπευτικα...επισης αν τα γυρίσω "πιανουν"θεση στα ποσα οπλα μπορώ να εχω; εχω οριο αριθμού ;
Δεν το εχω ψαξει,αλλα νομιζω ο αριθμος (οπως και οι αναγκαστικοι αγωνες που το επιβεβαιωσα και επισημα) αφορουν ραβδωτά τυφέκια και πιστολια.Οχι λειόκανα.
Προσωπικά να δώσω 2 και 3 χιλιαδες ευρώ για ενα οπλο και να μην ειναι απόλυτη ιδιοκτησια μου εσαή, δεν θα το εκανα ποτε.
Τετοιος παραλογισμος ξεπερναει ακομα και τη θεληση μου.
 
Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι σοβαρά την σκοπευτική άδεια για λειόκαννο, καθώς περιλαμβάνει μηδέν περιορισμούς και θα μπορώ ν' ασκηθώ με το όπλο όπως ακριβώς πρέπει. Δεν θα χρειαζόταν, αν δεν ήταν τόσο αχανή και σφιχτά τα πράγματα ταυτόχρονα, όπως άδεια για σκοπευτικό βοήθημα, η περιορισμούς όπως μειωτήρας, η, μια εγγραφή σε σύλλογο/ συνδρομή επαρκούσε αλλά δυστυχώς ζούμε στο Ελλάδα, που μόνο Δυτικό Δημοκρατικό Κράτος δεν το λες αλλά τέλοσπάντων.

Πάντως, συμφέρει και οικονομικά βγαίνει.
Και εγώ το σκέφτομαι απλα φοβαμαι μην πουνε μετα καντε και αγωνες και πληρωνουμε και για αυτο... Ύστερα με ειχε πει ενας αστυνομικος στο σκοπευτήριο οτι το 90κατι ειχανε μαζεψει με καταργηση νόμου ολα τα σκοπευτικα ... Δεν ξέρω ημουν μικρος... Τα κυνηγετικά δεν τα ασχολήθηκαν ποτέ ...έχουν μια εμμονη με τα σκοπευτικα να τα ψαχνουν και να τα ψυριζουν.
Να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ακριβώς αυτό..... ότι κάποια στιγμή που θα καταλάβουν από την Σκοε ότι υπάρχει χρήμα θα φροντίσουν να χρειάζεται αγώνες για την έκδοση σκοπευτικής άδειας όπλου....... εδώ συμμετέχεις σε αγώνες πιστολιού ή PCC πληρώνεις το παράβολο συμμετοχής στον αγώνα από το οποίο η Σκοε παίρνει μερίδιο ανάλογα το επίπεδο του αγώνα..... και σου λέει ότι για να δώσω ως εποπτεύουσα αρχή βεβαίωση συμμετοχής στους αγώνες αυτούς ώστε να βγάλεις άδεια σκοπευτικού όπλου πρέπει να πληρώσεις 60 ευρώ....... δηλαδή συμμετέχεις σε 6 αγωνες μέσα σε ένα εξάμηνο (παράβολο συμμετοχής 20-25 ευρώ/αγώνα) συν τα φυσίγγια 90-110 (2-3 κουτιά δηλαδή την 50 φυσιγγίων)ανάλογα τον αγώνα.....(40-60 ευρώ) ..... όλα για τα λεφτά..... γίνονται
 
Οποιος εχει ιδιοκτητη οικεία (κατα προτιμηση μονοκατοικια) φτιαχνει στο υπογειο το δικο του σκοπευτηριο.
Τωρα οπλα και πυρομαχικα θα πρεπει να τα προμηθευεται με παραλληλη εισαγωγη που λενε και στα αυτοκίνητα 😁

7907148dd3029160352df3cf5070d223.jpg
 
Οποιος εχει ιδιοκτητη οικεία (κατα προτιμηση μονοκατοικια) φτιαχνει στο υπογειο το δικο του σκοπευτηριο.
Τωρα οπλα και πυρομαχικα θα πρεπει να τα προμηθευεται με παραλληλη εισαγωγη που λενε και στα αυτοκίνητα 😁

View attachment 88362
Καλό είναι να μην δίνονται τέτοιες συμβουλές γιατί στο ραβδωτό η βολίδα στροβιλίζεται και πολλές φορές παράξενα αναλόγως τι θα συναντήσει.
Αν δεν έχεις την κατάλληλη δομή απέναντι υπάρχει περίπτωση να γυρίσει βολίδα πίσω.
Προσωπική εμπειρία.
 
Καλό είναι να μην δίνονται τέτοιες συμβουλές γιατί στο ραβδωτό η βολίδα στροβιλίζεται και πολλές φορές παράξενα αναλόγως τι θα συναντήσει.
Αν δεν έχεις την κατάλληλη δομή απέναντι υπάρχει περίπτωση να γυρίσει βολίδα πίσω.
Προσωπική εμπειρία.
Εννεοιται οτι αστειευομαι 👍
 
Καλό είναι να μην δίνονται τέτοιες συμβουλές γιατί στο ραβδωτό η βολίδα στροβιλίζεται και πολλές φορές παράξενα αναλόγως τι θα συναντήσει.
Αν δεν έχεις την κατάλληλη δομή απέναντι υπάρχει περίπτωση να γυρίσει βολίδα πίσω.
Προσωπική εμπειρία.
Υπάρχουν σύγχρονα υλικά που έχουν λύσει το πρόβλημα αυτό .
 
Οποιος εχει ιδιοκτητη οικεία (κατα προτιμηση μονοκατοικια) φτιαχνει στο υπογειο το δικο του σκοπευτηριο.
Τωρα οπλα και πυρομαχικα θα πρεπει να τα προμηθευεται με παραλληλη εισαγωγη που λενε και στα αυτοκίνητα 😁

View attachment 88362
Αυγόθηκες σκέτες που πουλάνε ;;; 😂
 
Σκοπευτικό και "ιδιοκτησια" ειναι δύο αντιφατικές εννοιες στην Ελλαδα.
Ειναι απλα μια ψευδαίσθηση.
Εσυ το αγοραζεις, αλλα ανηκει στο κρατος για οσο καιρο θελει και κατω απο το τρεχων πρισμα του νόμου.
Και στα κυνηγετικά αυτό ισχύει.
 
Και στα κυνηγετικά αυτό ισχύει.
Όχι Κώστα δεν είναι το ίδιο.....στα σκοπευτικά η άδεια ισχύει για 5 χρόνια.... πρέπει να κάνεις 5-6 αγώνες το χρόνο που συνεπάγεται 20 -25 ευρώ παράβολο συμμετοχής για κάθε αγώνα σύν τα φυσίγγια που θα ρίξεις...... στο κυνηγετικό η ισχύς της άδειας είναι 10 χρόνια χωρίς άλλη υποχρέωση...... καμιά σχέση
 
Όχι Κώστα δεν είναι το ίδιο.....στα σκοπευτικά η άδεια ισχύει για 5 χρόνια.... πρέπει να κάνεις 5-6 αγώνες το χρόνο που συνεπάγεται 20 -25 ευρώ παράβολο συμμετοχής για κάθε αγώνα σύν τα φυσίγγια που θα ρίξεις...... στο κυνηγετικό η ισχύς της άδειας είναι 10 χρόνια χωρίς άλλη υποχρέωση...... καμιά σχέση
Βασίλη από τη στιγμή που πρέπει να έχεις άδεια από το κράτος, αυτό κάνει ότι θέλει. Το χρονικό διάστημα δεν έχει σημασία.
 
Βασίλη από τη στιγμή που πρέπει να έχεις άδεια από το κράτος, αυτό κάνει ότι θέλει. Το χρονικό διάστημα δεν έχει σημασία.
Έχει τεράστια οικονομική διαφορά κυρίως...... άδεια από το κράτος δίδεται σε όλο τον κόσμο..... δεν μπορεί να μην ελέγχονται από το κράτος...... αλλά δε δέχομαι το ίδιο όπλο να πρέπει να δίνω 300 ευρώ το χρόνο για να το διατηρώ ως σκοπευτικό και να μη μπορώ να το πάρω στο κυνήγι ή το αντίστροφο..... είναι παράλογο..... όπως παράλογο είναι να μην υπάρχει ενιαία άδεια κατοχής κυνηγετικών όπλων..... και να έχουν διαφορετικές ημερομηνίες λήξης.....να κατέχεις 5-6-7 όπλα με διαφορετικές ημερομηνίες λήξης...... μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά
 
Αν το γυρίσουν πάλι σε υποχρεωτικούς αγώνες ανά μήνα, δεν πρόκειται να δουν κόσμο στα σκοπευτήρια.
Μπορεί να τους φαίνεται παράξενο αλλά η ελευθερία το να επιλέξεις εσύ τον χρόνο που θα πας και θα ξοδέψεις, μια στο τόσο, είναι το παν.
Κατ' εμέ και η θεώρηση κάθε 6μηνο είναι υπερβολή, θα πρεπε να ναι ετήσια. Πόσο θα ήθελα να τους στερήσω αυτά τα 2.04 ευρώ, έτσι από πείσμα.

Είναι μάλιστα παράλογο, που δίνουν περισσότερη έμφαση, στο πόσο συχνά θα πληρώσεις παράβολα, από την πιστοποίηση της ψυχικής υγείας π.χ. του κατόχου. Μπορεί η πιστοποίηση αυτή να ναι επαρκή ως προς το χρονικό διάστημα αλλά δεν μπορεί το παράβολο να ναι ποιο σημαντικό/ ποιο συχνό. Δείχνει κάπως, δείχνει απληστία, δείχνει ότι θέλουν να φάνε και να μας στύψουν το εισόδημα.

Βέβαια χωρίς να θέλω να τους δώσω ιδέες, δεν θα το κάνανε για τις πιστοποιήσεις/ γνωματεύσεις, γιατί δεν έχουν οικονομικό όφελος να το κάνουν, αν βέβαια εφεύρουν ένα νέο παράβολο και η βεβαιώσεις πηγαίνανε σε Δημόσια υπηρεσία απευθείας και λέγανε διαδικαστικά έξοδα, θα είχανε. Πως και δεν το σκεφτήκαν να το κάνουν... Πάλι καλά να λέμε.
Στο τέλος θα βγάλουν και φόρο πολυτελείας σε Καραμπίνες με βάση το αν είναι επιχρωμιωμένο εξωτερικά η όχι, η αλλαγή κοντακίου θα θέλει να το ξαναπεράσεις ΚΤΕΟ για όπλα και φυσικά επειδή ξοδεύεις πυρομαχικά θα φορολογείσαι επί του αποτυπώματος άνθρακα.
Είναι αρκετά τρελοί να το κάνουν.
Θα περίμενε βέβαια κανείς, με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση, να μην χρειάζονται παράβολα σε σχέση με την εποχή που εμπλέκονται πολλοί υπάλληλοι και φυσικά, χαρτούρα αλλά εδώ είμαστε και πάλι. Μέχρι και AI να το χειριζόταν, πάλι παράβολα θα πληρώναμε.

Τέλοσπάντων, ξέφυγα απ' το θέμα.
 
Last edited:
Αν το γυρίσουν πάλι σε υποχρεωτικούς αγώνες ανά μήνα, δεν πρόκειται να δουν κόσμο στα σκοπευτήρια.
Δε φανταζεσαι ποσο χ@στηκαν.
Τα σκοπευτηρια υπαρχουν και ζουν μονο και μονο επειδη μοχθουν αυτοι που τα εχουν.
Το κρατος, και αυριο το πρωι να κλεισουν ολα, δεν δινει δεκαρα.
Ειναι αμελητεο εως ανυπαρκτο το κερδος που εχει.
Α...και η ΣΚΟΕ καιγεται...γιατι θα μεινουν ανεργοι καμμια 200ρια ονοματέοι.
 
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι ισχύει (βάση του νέου νόμου) για την σκοποβολή σε ιδιόκτητο χώρο (χωράφι 4000 τ.μ. όπου είναι και το σπίτι του πατέρα μου) με αεροβόλο που έχει πάνω και διόπτρα.
 

Attachments

  • Gamo-HPA 5.5mm.jpg
    Gamo-HPA 5.5mm.jpg
    34,2 KB · Προβολές: 6
Back
Top