Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα σε ολα τα παλικαρια
Πριν δυο εβδομαδες αγορασα απο φυτωριο μια καμελια
Την μεταφυτευσα σε ποιο μεγαλη γλαστρα με κοκκινοχωμα και το αποτελεσμα ειναι αυτο
Δεν ξερω τι φταιει αλλα μεσα σε μια εβδομαδα καποιο εντομο τρωει τα φυλλα της
καλησπέρα Κώστα
η καμέλια μεταφυτεύεται(σε γλάστρα)ιμε όξινο χώμα(καστανόχωμα)γιατί σαν φυτό είναι οξύφυλλο
τα φύλλα δεν έχουν τρύπες που να μαρτυρούν την ύπαρξη εντόμου
είναι φαγωμένα απ έξω προς τα μέσα και είναι κάμπια που ίσως να ήρθε από το χώμα που χρησιμοποίησες
την μεταφυτεύεις λοιπόν πάλι με όξινο χώμα και κάνεις ριζοπότισμα μ ένα εντομοκτόνο που θα ζητήσεις από ένα γεωπονικό μαγαζί
ριζοπότισμα=διαλύεις σε νερό το φάρμακο σύμφωνα με την δοσολογία και ποτίζεις το φυτό
καλή επιτυχία ;)
υ.σ. είναι καμέλια;; γιατί τα φύλλα δεν τα βλέπω καλά
 
anhl5k.jpg
Μεγαλώνουμε!!!
WTF?!?!?!?
 
Καλησπερα σε ολα τα παλικαρια
Πριν δυο εβδομαδες αγορασα απο φυτωριο μια καμελια
Την μεταφυτευσα σε ποιο μεγαλη γλαστρα με κοκκινοχωμα και το αποτελεσμα ειναι αυτο
Δεν ξερω τι φταιει αλλα μεσα σε μια εβδομαδα καποιο εντομο τρωει τα φυλλα της
Άσχετα με το αν είναι καμπια η ακριδα, ο πατέρας μου που ασχολιοταν αποκλειστικά με τις καμελιες με επιτυχία χρησιμοποιουσε καστανοχωμα και όχι κοκκινοχωμα.
 
καλησπέρα Κώστα
η καμέλια μεταφυτεύεται(σε γλάστρα)ιμε όξινο χώμα(καστανόχωμα)γιατί σαν φυτό είναι οξύφυλλο
τα φύλλα δεν έχουν τρύπες που να μαρτυρούν την ύπαρξη εντόμου
είναι φαγωμένα απ έξω προς τα μέσα και είναι κάμπια που ίσως να ήρθε από το χώμα που χρησιμοποίησες
την μεταφυτεύεις λοιπόν πάλι με όξινο χώμα και κάνεις ριζοπότισμα μ ένα εντομοκτόνο που θα ζητήσεις από ένα γεωπονικό μαγαζί
ριζοπότισμα=διαλύεις σε νερό το φάρμακο σύμφωνα με την δοσολογία και ποτίζεις το φυτό
καλή επιτυχία ;)
υ.σ. είναι καμέλια;; γιατί τα φύλλα δεν τα βλέπω καλά
Στην φωτο δεν ειναι η καμελια Μακη πηρα την φωτο απο το google για να δειξω το προβλημα
Καστανοχωμα εβαλα αλλα μπερδευτηκα .goodboy..yel.
Ρωτησα σε ενα φυτωριο και δειχνοντας το φυλλο μου ειπε οτι μαλλον ειναι ακριδα και θελει παρακολουθησει γιατι εμφανιζεται το βραδυ .very shoked.

Οποτε θα της στησω καρτερι και θα δουλεψουν παντοφλες διασπορας νουμερο 47 .sarcastic..sarcastic..well done.
 
Στην φωτο δεν ειναι η καμελια Μακη πηρα την φωτο απο το google για να δειξω το προβλημα
Καστανοχωμα εβαλα αλλα μπερδευτηκα .goodboy..yel.
Ρωτησα σε ενα φυτωριο και δειχνοντας το φυλλο μου ειπε οτι μαλλον ειναι ακριδα και θελει παρακολουθησει γιατι εμφανιζεται το βραδυ .very shoked.

Οποτε θα της στησω καρτερι και θα δουλεψουν παντοφλες διασπορας νουμερο 47 .sarcastic..sarcastic..well done.
αν είναι το ακριδάκι θα φύγει σε μια εβδομάδα κάνοντας τον κύκλο του
μην ξενυχτάς.....έχω φυλάξει εγώ σκοπιά στο φυτώριο ουουουου και τίποτα δεν έκανα
ριζοπότησε όπως σου είπα ;)
 
αν είναι το ακριδάκι θα φύγει σε μια εβδομάδα κάνοντας τον κύκλο του
μην ξενυχτάς.....έχω φυλάξει εγώ σκοπιά στο φυτώριο ουουουου και τίποτα δεν έκανα
ριζοπότησε όπως σου είπα ;)
14 μηνες στον Εβρο εχω φυλαξει ατελειωτες σκοπιες στα παρατηρητηρια της Γεμιστης - των Κηπων της Εγναντιας και του Γκιαουραντα
Εκει ειχα και καποιο λογο να το κανω η προστασια και η φυλαξη των συνορων απο τους εισβολεις.cool.
Οτι θα φυλαγα ομως σκοπια για την προστασια της καμελιας απο τις ακριδες δεν το ειχα φανταστει .smashfrak..sarcastic. .sarcastic.
Αυριο θα παρω φαρμακο και θα ακολουθησω τις οδηγιες σου .well done.
 
14 μηνες στον Εβρο εχω φυλαξει ατελειωτες σκοπιες στα παρατηρητηρια της Γεμιστης - των Κηπων της Εγναντιας και του Γκιαουραντα
Εκει ειχα και καποιο λογο να το κανω η προστασια και η φυλαξη των συνορων απο τους εισβολεις.cool.
Οτι θα φυλαγα ομως σκοπια για την προστασια της καμελιας απο τις ακριδες δεν το ειχα φανταστει .smashfrak..sarcastic. .sarcastic.
Αυριο θα παρω φαρμακο και θα ακολουθησω τις οδηγιες σου .well done.
.big smile..big smile.
 
Στην φωτο δεν ειναι η καμελια Μακη πηρα την φωτο απο το google για να δειξω το προβλημα
Καστανοχωμα εβαλα αλλα μπερδευτηκα .goodboy..yel.
Ρωτησα σε ενα φυτωριο και δειχνοντας το φυλλο μου ειπε οτι μαλλον ειναι ακριδα και θελει παρακολουθησει γιατι εμφανιζεται το βραδυ .very shoked.

Οποτε θα της στησω καρτερι και θα δουλεψουν παντοφλες διασπορας νουμερο 47 .sarcastic..sarcastic..well done.
Εαν θελεις εχω λιγες 7.62 περίσσευμα κ σου στελνω .sarcastic.
 
Καλησπέρα. Λέω να βάλω κι εγώ μερικές φωτογραφίες από τον κήπο μου. Ο οικισμός όπου βρίσκεται το πατρικό μου σπίτι είναι σε μια πλαγιά με αρκετά μεγάλη κλίση, σε υψόμετρο 600μ. Για να καλλιεργήσουν οτιδήποτε οι παλαιοί, έφτιαχναν πεζούλες, με τα χέρια φυσικά, χτίζοντας ξερολιθιές (... από πέτρες η περιοχή έχει μπόλικο πράμα!). Συνήθως κατά το χτίσιμο έβαζαν κάποιες μεγάλες και σχετικά επίπεδες πέτρες να προεξέχουν στα κατάλληλα σημεία ώστε να δημιουργούν σκαλοπάτια, για την πρόσβαση από τη μια πεζούλα στην άλλη.
Έτσι ήταν διαμορφωμένος και ο κήπος της οικογένειάς μου, εδώ και 150 τουλάχιστον χρόνια. Εκεί συνεχίζω κι εγώ (σε όσο τμήμα διατηρείται ακόμη) κάθε χρόνο να βάζω διάφορα λαχανικά, με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο. Όλη η δουλειά γίνεται με τα χέρια, με το σκαπέτι, αφού είναι πολύ δύσκολο να πας εκεί σκαπτικό μηχανάκι. Προσθέτω μπόλικη κοπριά, (παλιότερα είχαμε δικά μας οικόσιτα ζώα, ένα μουλάρι, αίγες, κουνέλια - τώρα την παίρνω από έναν χωριανό που έχει πολλά πρόβατα) και λίγο λίπασμα.
Εδώ μόλις έχω φυτέψει πατάτες (22/03/2015):

upload pics

Εδώ, μετά από 40 μέρες (2/05/2015):

free photo upload

Μερικές πατάτες ακόμη στην πάνω πεζούλα, και στο βάθος μερικά ... κουκιά.

windows 7 print screen
 
...
Μερικές φωτογραφίες ακόμη:
Εδώ στις 24/05/2015

how to take a screen shot
Εδώ, έχω βγάλει τα κουκιά (τελειώσανε) κι έχω βάλει μερικές ντομάτες.

free image hosting

Σε άλλη πεζούλα - μερικές φασολιές, και στο βάθος μερικές πατάτες ακόμη.

image free hosting

Κι εδώ μερικές μέρες μετά (01/06/2015)

free photo upload

Υ.Γ. Σε άλλο μέρος έχω μερικές ντομάτες ακόμη, κολοκυθιές, αγγουριές, μελιτζάνες και πιπεριές ... αλλά ήδη το παράκανα με τις φωτογραφίες!! .sarcastic.
 
Στέλιο πολύ καλή δουλειά,ωραία χώματα και πρέπει να έχει και ωραία θέα από κεί,οπότε η δουλειά ειναι ευχάριστη :)
το νερό είναι τρεχούμενο και το οδηγείς εκεί;;;;
 
Μπρά βο σε όλους σας !
Στενοχωρέθηκα που φέτος δεν έκανα τίποτα μια και η μητέρα μου λόγω προβλημάτων δεν ανέβηκε στο χωριό απο αρχές Μαίου όπως κάθε χρόνου και έτσι δεν έβαλα τίποτα φέτος.
Θα είναι η πρώτη χρονιά που θα ανέβω στο χωριό και δεν θα έχω τίποτα παρα μόνο χόρτα ενός μέτρου που με περιμένουν να τα κόψω για να ξαναγίνουν πάλι αφού οι βροχές εκει δεν έχουν σταματημό.
 
Στέλιο με πηρες πραγματικα πολυ πισω.
να σε καλα να βαζεις κ να χαιρεσε τα καλα αυτου του κηπου φιλε.
ειναι υπεροχος.

Μονοκ μονο που ποτιζετε με τρεχουνενο νερο συο αυλάκι κ ειναι κτισμένο σε δομες - ετσι λεμε μεις τις πεζουλες - αξιζει.

Ετσι ηταν κ μας παλια....μετα εκοψαν την πορια των νερων τον χειμωνα....το καλοκαιρι δεν εχει κ να θες..κ στα χωρια μου χαθηκε αυτο το ομορφο φαινομενο.
στεκουν μονο οι δομες προς αναμηση....

Στα ψηλοτερα υπαρχει ακομα...αλλα λιγοι ποτιζουν με το παλιο τροπο οπως εσυ.
 
Να
Μπρά βο σε όλους σας !
Στενοχωρέθηκα που φέτος δεν έκανα τίποτα μια και η μητέρα μου λόγω προβλημάτων δεν ανέβηκε στο χωριό απο αρχές Μαίου όπως κάθε χρόνου και έτσι δεν έβαλα τίποτα φέτος.
Θα είναι η πρώτη χρονιά που θα ανέβω στο χωριό και δεν θα έχω τίποτα παρα μόνο χόρτα ενός μέτρου που με περιμένουν να τα κόψω για να ξαναγίνουν πάλι αφού οι βροχές εκει δεν έχουν σταματημό.
Να μην στεναχωριεσε για τίποτα.
Φτανει να ειναι καλα η μητερα σου κ κ σεις κ αυτο μετραει μονο.
 
Στέλιο πολύ καλή δουλειά,ωραία χώματα και πρέπει να έχει και ωραία θέα από κεί,οπότε η δουλειά ειναι ευχάριστη :)
το νερό είναι τρεχούμενο και το οδηγείς εκεί;;;;
Έτσι είναι Μάκη. Και θέα και ήλιο από το πρωί ως το βράδυ, και δεν το πιάνει και πολύ ο βοριάς. Εκεί είχε κήπους όλη η γειτονιά (…τι γειτονιά, 5 οικογένειες όλες κι όλες! – τώρα έχουν μείνει μόνο 5 άτομα). Τώρα μόνο εγώ κι άλλος ένας τους διατηρούμε. Τα υπόλοιπα κομμάτια έχουν γίνει ζούγκλα από βάτους, αγριοσυκιές, καλάμια, και άλλα δεντράκια και θάμνους. :(
Το νερό είναι τρεχούμενο, από πηγές σε κοντινή ρεματιά, το οποίο συγκεντρώνεται σε μια μεγάλη στέρνα, τσιμεντένια από τη δεκαετία του ’30! :)Από εκεί το οδηγούσαν στους κήπους, 200 - 250 μέτρα απόσταση, με απλό χωμάτινο αυλάκι! Αλλά πριν 15 χρόνια περίπου, βάλαμε λάστιχο Φ50, που διακλαδίζεται στους κήπους και το ανοιγοκλείνει με βάνα ο καθένας από τον κήπο του.
Κι επίσης φτιάξαμε και ένα αγροτικό δρόμο, γιατί η απόσταση από τα σπίτια είναι 500+ μέτρα … ;)
2015-06-15-11-08-31-1.png 2015-06-15-11-10-34-1.png 2015-06-15-11-09-39-2.png
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top