Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δε φαινεται καλα. Κοιτα να παρεις μια ιδεα περιπου, αν και εχουν χτισει μια πολυκατοικια σχεδον κολλητα που εχει χαλασει τη θεα. Να φανταστεις παλιοτερα ειχα απροσκοπτη θεα απο το σπιτι και θαλασσα Βορεια, και βουνο Νοτια και Δυτικα εβλεπα το λοφο ψηλα.

http://postimg.org/image/7epdag731/
 
  • Like
Reactions: DrV
Δε φαινεται καλα. Κοιτα να παρεις μια ιδεα περιπου, αν και εχουν χτισει μια πολυκατοικια σχεδον κολλητα που εχει χαλασει τη θεα. Να φανταστεις παλιοτερα ειχα απροσκοπτη θεα απο το σπιτι και θαλασσα Βορεια, και βουνο Νοτια και Δυτικα εβλεπα το λοφο ψηλα.

http://postimg.org/image/7epdag731/
Αυτά είναι! 5 χρόνια έζησα στην Κρήτη και πάντα ένιωθα σαν στο σπίτι μου επειδή ήμουν δίπλα στη θάλασσα. Να περνάς καλά φίλε :D
 
Μακη πως τις βλεπεις τις θερμοκρασιες, τερμα οι ψεκασμοι ;
Ρωταω γιατι εχω λιγη βαμβακαδα και αρχισε και ο φυλλοκνιστης στα ξυνα.
Εκτος απο θερινο πολτο, κατι παραπανω που να καλυπτει αυτα τα δυο εντομα;
 
Μακη πως τις βλεπεις τις θερμοκρασιες, τερμα οι ψεκασμοι ;
Ρωταω γιατι εχω λιγη βαμβακαδα και αρχισε και ο φυλλοκνιστης στα ξυνα.
Εκτος απο θερινο πολτο, κατι παραπανω που να καλυπτει αυτα τα δυο εντομα;
μόνο εντομοκτόνο,δυστυχώς
όπου δεν υπάρχει καρπός για μάζεμα τις επόμενες 20 μέρες ψέκασε
αν η λεμονιά έχει λεμόνια έτοιμα εννοείται ότι τα μαζεύουμε και ψεκάζουμε :)
 
Η συλλογη διαφορων ποικιλιων ντοματας συνεχιζεται. Χτες εβαλα 1 μαυρη ντοματα, σημερα μου φεραν 3 ντοματινια κιτρινα. .sarcastic.
 
μόνο εντομοκτόνο,δυστυχώς
όπου δεν υπάρχει καρπός για μάζεμα τις επόμενες 20 μέρες ψέκασε
αν η λεμονιά έχει λεμόνια έτοιμα εννοείται ότι τα μαζεύουμε και ψεκάζουμε :)
Δηλαδή να μην χρησιμοποιησω πλέον θερινό πολτο πάρα μόνο εντομοκτονο;
 
Τις τελευταίες μέρες βλέπω στις λεμονιές, στην μανταρινιά και στο γκρέιπ φρουτ, ειδικά στα νεαρά φύλλα που έχουν πετάξει, κάτι σαν άσπρη κρέμα επάνω με αποτέλεσμα να λιώνει το φύλλο και να ζαρώνει. Τι διάολο είναι αυτό; Όλα φέτος θα γίνουν;
 
Τις τελευταίες μέρες βλέπω στις λεμονιές, στην μανταρινιά και στο γκρέιπ φρουτ, ειδικά στα νεαρά φύλλα που έχουν πετάξει, κάτι σαν άσπρη κρέμα επάνω με αποτέλεσμα να λιώνει το φύλλο και να ζαρώνει. Τι διάολο είναι αυτό; Όλα φέτος θα γίνουν;
Είναι το εντομο φυλλοκνιστης.Το σκουλήκι που βγαίνει από το αυγό μπαίνει και προχωράει μέσα στο φύλλο καταστρεφοντας το.
Καταστρέφει τα καινούργια φύλλα.
Το εντομο δεν έχει φυσικούς εχθρούς.
Bayer Confidor O TEQ πιστεύω θα κάνει δουλειά αλλά είναι δύσκολη ιστορία.
Μειωνεις το πότισμα όσο γίνεται για να καθυστερήσεις την ανάπτυξη και αφαιρεις τους λαιμαργους βλαστους.
http://www.bayercropscience.gr/index.asp?a_id=210&sel1=sel1a,47,40&sel2=sel2a,1&asth_id=202

Στο παραπάνω σαιτ θα βρεις σχεδόν όλα τα έντομα και άλλους εχθρούς όλων των φυτών.
Εφέτος λόγω των βροχων έχουμε πολλά προβλήματα .
 
Last edited:
Είναι το εντομο φυλλοκνιστης.Το σκουλήκι που βγαίνει από το αυγό μπαίνει και προχωράει μέσα στο φύλλο καταστρεφοντας το.
Καταστρέφει τα καινούργια φύλλα.
Το εντομο δεν έχει φυσικούς εχθρούς.
Bayer Confidor O TEQ πιστεύω θα κάνει δουλειά αλλά είναι δύσκολη ιστορία.
Μειωνεις το πότισμα όσο γίνεται για να καθυστερήσεις την ανάπτυξη και αφαιρεις τους λαιμαργους βλαστους.
http://www.bayercropscience.gr/index.asp?a_id=210&sel1=sel1a,47,40&sel2=sel2a,1&asth_id=202

Στο παραπάνω σαιτ θα βρεις σχεδόν όλα τα έντομα και άλλους εχθρούς όλων των φυτών.
Εφέτος λόγω των βροχων έχουμε πολλά προβλήματα .
.well done. δεν έχω να προσθέσω τίποτα :)
 
Τα τελευταία χρόνια ,μου χαλάει τέτοια εποχή Μάκη, όλους τους καινούργιους βλαστους στα ξινα. Και άκρη δε βγάζω.
 
Ευχαριστώ Γιάννη, θα κάνω κάτι που έχω στο μυαλό μου και βλέπουμε. Θα μειώσω και το πότισμα στην μία μέρα την εβδομάδα.
 
Ερωτηση: Αν πουμε οτι δεν ψεκαζουμε με χημικα, μπορειτε να βαλετε 2-3 μεθοδους που εχουν αποτελεσμα;

ΠΧ, φιλος ψεκαζει τα κηπευτικα του με διαλυμα νερου και πιπεριου. Δεν τον ρωτησα τι ακριβως καταπολεμαει ή προλαμβανει, αλλα μου ειπε οτι κανει δουλεια. Ομοιως και το διαλυμα νερου και φυλλων καπνου. Εχουμε αλλες τετοιες φυσικες μεθοδους, ή τουλαχιστον που να μην αφηνουν χημικα καταλοιπα;
 
Υπάρχουν πολλά τέτοια σπιτικά σκευάσματα, απλά από ότι έχω καταλάβει το κάθε ένα από αυτά απευθύνεται σε μια συγκεκριμένη κατηγορία "εχθρών" οπότε πρέπει να ξέρεις που στοχεύεις και τι ακριβώς να φτιάξεις. Αν googl άρεις ... οικολογικά εντομοκτόνα για φυτά, θα σου φέρει πολλά αποτελέσματα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top