Παλιά φυσίγγια

Άντε ρε φίλε ... καλή και γρήγορη επιστροφή!!!!
Σε καταλαβαίνω απόλυτα....
Εύχομαι να γεμίσεις ένα καράβι (τι ένα...!!) "πράγματα" και να τα ευχαριστηθείς στον τόπο σου!!!!!
Ευχαριστώ Γιωργάρα κάτι κάνω και γω, βρήκα φωτο από κουτί τον fiocchi που ελεγα παραπάνω αυτό το σχέδιο χρησιμοποιουσε φαίνεται σε όλη την σειρά της γιατί αυτά είναι για υδρόβια και μάλιστα επινικελωμένα.

upload img
 
Ευχαριστώ Γιωργάρα κάτι κάνω και γω, βρήκα φωτο από κουτί τον fiocchi που ελεγα παραπάνω αυτό το σχέδιο χρησιμοποιουσε φαίνεται σε όλη την σειρά της γιατί αυτά είναι για υδρόβια και μάλιστα επινικελωμένα.

upload img
Να 'σαι καλά φίλε!!!
Πρώτη φορά τα βλέπω αυτά τα fiocchi !!!!!
 
Να 'σαι καλά φίλε!!!
Πρώτη φορά τα βλέπω αυτά τα fiocchi !!!!!
Δεν θυμάμαι αν μου έχει μείνει κανένα αλλιώς ξέρεις. Ήταν το κάτι άλλο Γιώργο και να φανταστείς τα χέ πάρει ένα φιλαράκι από δω από ένα sports authority που ξεστοκαρε τότε από κυνηγετικα μόνο $2 το κουτί.
 
Προχθές έπεσαν στα χέρια μου μερικά κουτιά φυσίγγια του Στόκα. Semi magnum 40gr και Magnun 50gr . Τα νούμερα ήταν 6άρια για τα semi ,6άρια για τα magnum και ένα κουτί 2άρια επίσης magnum .
image free hosting
photo uploading
screen capture freeware
free image hosting
free photo hosting

Τόσα γραμμάρια φυσίγγια δεν είχα ξαναπιάσει στα χέρια μου και μου έκανε εντύπωση που στα κουτιά έγραφε πιέσεις (οι οποίες μου φάνηκαν από νορμάλ έως χαμηλές) αλλά και πατενταρισμένο συγκεντρωτήρα.

image upload
how to capture screen

Μπήκα λοιπόν στον πειρασμό να ανοίξω ένα από το καθένα για να δω τι έχουν μέσα.
Το MAX40 πρώτα , κάλυκας cheddite ημιδιάφανος , καψύλιο cx2000 , 38,15gr σκάγια No 6 , πυρίτιδα 2,10gr . Διάμετρος σκαγίων 2,45-2,74mm
image hosting site over 5mb
Δεύτερο MAX 50 magnum , κάλυκας cheddite 76mm λαδί , καψύλιο cx2000 , 47,30gr σκάγια No 2 , πυρίτιδα 2,10gr , Διάμετρος σκαγίων 2,55-2,70mm
pic upload
Τρίτο επίσης MAX 50 magnum , κάλυκας cheddite 76mm μπλε , καψύλιο cx2000 , 48gr σκάγια Νο 6, πυρίτιδα 2,18gr , Διάμετρος σκαγίων 2,55-2,70mm
free image upload

Και στα τρία η πυρίτιδα είναι ίδια , πιθανολογώ τροποποιημένη μονοβασική της B&P , απόχρωση πράσινο γκρι . Μοιάζει υπερβολικά με M92S.
 
Αυτή η μπόχα του καμένου χαρτιού,μάλλινης τάπας και πυρίτιδας των παλιών φυσιγγίων είναι το κάτι άλλο!! Αν συνδυαστεί και με τα πρωτοβρόχια του Φθινοπώρου..........
Αυτό ακριβώς φαντάσου μυρωδιά τής φρεσκοβρεγμενης γης και ένας τέτοιος συνδιασμός με σπαστο όπλο.
 
Προχθές έπεσαν στα χέρια μου μερικά κουτιά φυσίγγια του Στόκα. Semi magnum 40gr και Magnun 50gr . Τα νούμερα ήταν 6άρια για τα semi ,6άρια για τα magnum και ένα κουτί 2άρια επίσης magnum .
image free hosting
photo uploading
screen capture freeware
free image hosting
free photo hosting

Τόσα γραμμάρια φυσίγγια δεν είχα ξαναπιάσει στα χέρια μου και μου έκανε εντύπωση που στα κουτιά έγραφε πιέσεις (οι οποίες μου φάνηκαν από νορμάλ έως χαμηλές) αλλά και πατενταρισμένο συγκεντρωτήρα.

image upload
how to capture screen

Μπήκα λοιπόν στον πειρασμό να ανοίξω ένα από το καθένα για να δω τι έχουν μέσα.
Το MAX40 πρώτα , κάλυκας cheddite ημιδιάφανος , καψύλιο cx2000 , 38,15gr σκάγια No 6 , πυρίτιδα 2,10gr . Διάμετρος σκαγίων 2,45-2,74mm
image hosting site over 5mb
Δεύτερο MAX 50 magnum , κάλυκας cheddite 76mm λαδί , καψύλιο cx2000 , 47,30gr σκάγια No 2 , πυρίτιδα 2,10gr , Διάμετρος σκαγίων 2,55-2,70mm
pic upload
Τρίτο επίσης MAX 50 magnum , κάλυκας cheddite 76mm μπλε , καψύλιο cx2000 , 48gr σκάγια Νο 6, πυρίτιδα 2,18gr , Διάμετρος σκαγίων 2,55-2,70mm
free image upload

Και στα τρία η πυρίτιδα είναι ίδια , πιθανολογώ τροποποιημένη μονοβασική της B&P , απόχρωση πράσινο γκρι . Μοιάζει υπερβολικά με M92S.
Γεια σου Βαγγέλη με ταξιδευεις αρκετά χρόνια πίσω φιλαράκι, το χω ξαναγράψει κάπου εδώ για το συγκεκριμένο max 40 ο οπλοπωλης στο νησί δεν προλαβαινε να παραγκελνει, αφού και ο ίδιος ο Στοκας είχε απορισει και τον ρωτούσε αν έπεφταν παπιά στο νησί. Ένα από τα καλύτερα Ελληνικά semi που έχω ρίξει μαζί με τα παλιά lambro.
 
Που να φαντάζοταν οτι τα ετρωγαν οι περδικες πισωκολλα στα 20μ...sarcastic.
.sarcastic. best seller εκείνη την εποχή Τάσο δεν ακουγες άλλη κουβέντα εκτός από τα max, ήταν και φυσιγγάρες όμως κανένας μα κανένας παραπονεμενος από browning 2000 μέχρι πλαγιόκανα.
 
Back
Top