Παλιά φυσίγγια

:oops: Υπόθετο για οικολόγους ειναι ;
Εχω κατι φυσυγγια ολο πλαστικα βιοδιασπομενα Κυκλοφορησαν στην αμερικη αλλα δεν τραβηξαν μαλλον λογω αυξημενου κοστους Θα τα βαλω φωτο οταν βρω χρονο ,
 

Attachments

  • 20180531_085047.jpg
    20180531_085047.jpg
    154,9 KB · Προβολές: 37
Εχω κατι φυσυγγια ολο πλαστικα βιοδιασπομενα Κυκλοφορησαν στην αμερικη αλλα δεν τραβηξαν μαλλον λογω αυξημενου κοστους Θα τα βαλω φωτο οταν βρω χρονο ,
H mitsubishi τα έβγαζε μαζί με το αυτοκίνητο?!!🤣🤣

Υ. Γ δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο!!
 
Αυτοί Νίκο που είναι βιοδιασπώμενοι δεν έχουν σκορπίσει μετά απο τόσα χρόνια; Η έστω να εχουν ξεραθεί;
Απο οτι εχω διαβασει πρεπει για καποιο χρονικο διαστημα πρεπει να εκτεθουν στην ατμοσφαιρα ,στον ηλιο .
 
Τα βάζω εδώ μιας και δεν "παιζουν" πλέον στην αγορά...


Με αυτά έχω τις πρώτες μου αναμνήσεις.....8χρονων περίπου με θυμάμαι να έχω αρματωθει μια 30αρα φυσιγγιοθηκη ,που δεν μου έκανε κιόλας, και εφοδιαζα τον πατέρα. Τον καθυστερούσα αλλά αφού έβλεπε ότι με ευχαριστούσε να του τα δίνω εγώ και να τα βάζει στο όπλο, πίσω του πάντα, με άφηνε. Θυμάμαι που έλεγε πως είναι δυνατουτσικα και τα χρησιμοποιούσε με ψιλοζωρικους καιρους. Ακόμα θυμάμαι το ανοιχτό, όμορφο πράσινο καλυκα τους και την καπως τραχιά αφή τους.

Ολα αυτά από τις εικόνες του παιδικού μου μυαλού.....
Screenshot_20230321-232845_Chrome.jpg

Άραγε να υπάρχουν πλέον κάπου?...σε κάποιο κατάστημα?
 
Σαν απόδοση θα βρεις τα ίδια σε πολλά ισπανικά που εισάγονται κατά καιρούς στην χώρα μας ( υποθέτω ότι και αυτά θα ήταν γεμισμένα με ανάλογα υλικα λόγω εταιρείας χώρας παραγωγης) αλλά και σε πολλά ενχωρια η ιταλικά μιας και περισσότερες εταιρείες πλέον γεμίζουν με ισπανικές πυριτιδες τα 32αρια τους .
 
Τα βάζω εδώ μιας και δεν "παιζουν" πλέον στην αγορά...


Με αυτά έχω τις πρώτες μου αναμνήσεις.....8χρονων περίπου με θυμάμαι να έχω αρματωθει μια 30αρα φυσιγγιοθηκη ,που δεν μου έκανε κιόλας, και εφοδιαζα τον πατέρα. Τον καθυστερούσα αλλά αφού έβλεπε ότι με ευχαριστούσε να του τα δίνω εγώ και να τα βάζει στο όπλο, πίσω του πάντα, με άφηνε. Θυμάμαι που έλεγε πως είναι δυνατουτσικα και τα χρησιμοποιούσε με ψιλοζωρικους καιρους. Ακόμα θυμάμαι το ανοιχτό, όμορφο πράσινο καλυκα τους και την καπως τραχιά αφή τους.

Ολα αυτά από τις εικόνες του παιδικού μου μυαλού.....
View attachment 68929

Άραγε να υπάρχουν πλέον κάπου?...σε κάποιο κατάστημα?

Πςςςςςςςς....
Τι είπες ωρέ Μιχαηλ νυχτιάτικα............
Είχα κάνει κάτι απογευματινά με αυτά............

ο πατερας σου είχε δίκιο πως ήταν δυνατουτσικα αλλα δεν έκαναν.....χάρες......

Η Καλκο ήταν ο αντιπρόσωπος τότε......
Τώρα μόνο αν τα πετυχεις σε κανα μαγαζί ξεχασμένα....
 
Last edited:
Υπάρχουν ακόμα ίσως να μην εισάγονται
https://www.cartuchosgb.com/caza.php?lang=en
Σαν απόδοση θα βρεις τα ίδια σε πολλά ισπανικά που εισάγονται κατά καιρούς στην χώρα μας ( υποθέτω ότι και αυτά θα ήταν γεμισμένα με ανάλογα υλικα λόγω εταιρείας χώρας παραγωγης) αλλά και σε πολλά ενχωρια η ιταλικά μιας και περισσότερες εταιρείες πλέον γεμίζουν με ισπανικές πυριτιδες τα 32αρια τους .
Ναι το ξέρω ότι υπάρχουν ακόμα έξω...

Σαν απόδοση βρίσκεις και καλύτερα.....αν έβρισκα θα επερνα ένα πακέτο λόγω αναμνήσεων και για τη συλλογή. Μονο για αυτούς τους λόγους.
 
Πςςςςςςςς....
Τι είπες ωρέ Μιχαηλ νυχτιάτικα............
Είχα κάνει κάτι απογευματινά με αυτά............

ο πατερας σου είχε δίκιο πως ήταν δυνατουτσικα αλλα δεν έκαναν.....χάρες......

Η Καλκο ήταν ο αντιπρόσωπος τότε......
Τώρα μόνο αν τα πετυχεις σε κανα μαγαζί ξεχασμένα....
Είδες.....μου ήρθαν στο μυαλό από κάτι που είδα και είπα να ποστάρω.

Ήταν και ακόμα είναι ψαγμένος ο φαδερ η αλήθεια είναι.

Μακάρι να βρω κάπου.
 
Τα βάζω εδώ μιας και δεν "παιζουν" πλέον στην αγορά...


Με αυτά έχω τις πρώτες μου αναμνήσεις.....8χρονων περίπου με θυμάμαι να έχω αρματωθει μια 30αρα φυσιγγιοθηκη ,που δεν μου έκανε κιόλας, και εφοδιαζα τον πατέρα. Τον καθυστερούσα αλλά αφού έβλεπε ότι με ευχαριστούσε να του τα δίνω εγώ και να τα βάζει στο όπλο, πίσω του πάντα, με άφηνε. Θυμάμαι που έλεγε πως είναι δυνατουτσικα και τα χρησιμοποιούσε με ψιλοζωρικους καιρους. Ακόμα θυμάμαι το ανοιχτό, όμορφο πράσινο καλυκα τους και την καπως τραχιά αφή τους.

Ολα αυτά από τις εικόνες του παιδικού μου μυαλού.....
View attachment 68929

Άραγε να υπάρχουν πλέον κάπου?...σε κάποιο κατάστημα?
Περσι βρηκε ενας φιλος 16αρια και πηρε μεγαλη ποσοτητα .Ειναι κοκκινα .Μου εδωσε και εμενα 2 κουτια 16αρια Πολυ καλα .Ισπανικα πρεπει να ειναι . Τα ριχνει με μπραουνικ 16αρα .Θεριζουν
 
Τα βάζω εδώ μιας και δεν "παιζουν" πλέον στην αγορά...


Με αυτά έχω τις πρώτες μου αναμνήσεις.....8χρονων περίπου με θυμάμαι να έχω αρματωθει μια 30αρα φυσιγγιοθηκη ,που δεν μου έκανε κιόλας, και εφοδιαζα τον πατέρα. Τον καθυστερούσα αλλά αφού έβλεπε ότι με ευχαριστούσε να του τα δίνω εγώ και να τα βάζει στο όπλο, πίσω του πάντα, με άφηνε. Θυμάμαι που έλεγε πως είναι δυνατουτσικα και τα χρησιμοποιούσε με ψιλοζωρικους καιρους. Ακόμα θυμάμαι το ανοιχτό, όμορφο πράσινο καλυκα τους και την καπως τραχιά αφή τους.

Ολα αυτά από τις εικόνες του παιδικού μου μυαλού.....
View attachment 68929

Άραγε να υπάρχουν πλέον κάπου?...σε κάποιο κατάστημα?
Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει ότι τα έφερνε ένα κατάστημα στην Πάτρα. Tiger-ΑΦΟΙ ΖΑΦΕΙΡΗ.
Τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια.Πρεπει να είχε και τα armusa. Αν ενδιαφέρεσαι αξίζει ένα τηλέφωνο.
 
Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει ότι τα έφερνε ένα κατάστημα στην Πάτρα. Tiger-ΑΦΟΙ ΖΑΦΕΙΡΗ.
Τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια.Πρεπει να είχε και τα armusa. Αν ενδιαφέρεσαι αξίζει ένα τηλέφωνο.
Ευχαριστώ για την πληροφορία!
 
Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει ότι τα έφερνε ένα κατάστημα στην Πάτρα. Tiger-ΑΦΟΙ ΖΑΦΕΙΡΗ.
Τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια.Πρεπει να είχε και τα armusa. Αν ενδιαφέρεσαι αξίζει ένα τηλέφωνο.
Σωστος ο Ιωάννης....!!!
 
Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει ότι τα έφερνε ένα κατάστημα στην Πάτρα. Tiger-ΑΦΟΙ ΖΑΦΕΙΡΗ.
Τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια.Πρεπει να είχε και τα armusa. Αν ενδιαφέρεσαι αξίζει ένα τηλέφωνο.
Ναι κάνει εισαγωγές ο συγκεκριμένος...
Τα Armusa(άλλα εργαλεία κ αυτά)τα έφερε μέχρι προσφατα, για τα GB δεν το ήξερα..
Τα "έχασα" από τότε που τα άφησε η Καλκο......
 
Back
Top