Παλιά φυσίγγια

Δεν το κατάλαβα αυτό Γιάννη με το μήκος, είναι κάτι σαν κώδικας;
Επίσης θα ήθελα να μου πεις, εάν γίνεται, γιατί έπρεπε να κοπούν;Για να φτιάξεις αυτό το σάντουιτς που λέγαμε ώστε να μην εμβολίζεται η στήλη σκαγιών; Ή ίσως και για οικονομία;
Οπως το λες για τον κωδικα.Τις εκοβα γιατι μετα απο δοκιμες ειχα δει τα καλυτερα αποτελεσματα τουλαχιστον σ'αυτο που γεμιζα.Μετα τσονταριζα μισοταπες(φελο και χαρτοταπα)μεχρι να φτασω στο επιθυμητο υψος.Κερδιζοντας βλητικα αυτο που εχουμε πει.Παλιος(τοτε)ιδιογομωτης μου ειχε πει να μην κοψω ποτε κατω απο τα 12mm.Ισως ειναι το ελαχιστο υψος για να μην αλλαξει θεση,η ταπα,κατα τον αξονα της οταν περναει απο τον αυλο.Υποθετω....
 
Mοιάζουν οι δικές σου με αυτές; Πως καταλαβαίνεις την ποιότητα; Είναι κετσεδένιες οι δικές μου; Εάν ναι, γιατί είναι σκούρες;
Να ξέρεις ότι ρωτάω με λεπτομέρεια γιατί βλέπω ότι το κατέχεις καλά το θέμα!
Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ακριβως αυτες!Μαλλινοταπες καλης ποιοτητας!Αν θελεις,με μεγαλη μου χαρα,να σου δωσω!
 
Ακριβως αυτες!Μαλλινοταπες καλης ποιοτητας!Αν θελεις,με μεγαλη μου χαρα,να σου δωσω!
Σ' ευχαριστώ αλλά δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο να ασχοληθώ και με την ιδιογόμωση. Απλά ρωτάω για να μαθαίνω και γιατί θέλω όλα αυτά να τα έχω στη συλλογή μου.
Εάν πάντως έχεις κάτι ή κάποια άλλη τάπα και δε τη θέλεις, θα σου είμαι πολύ ευγνώμων!
 
Kαλημερα Γιωργο. Ειναι κετσεδενιες λιπασμενες. Τετοιες γεμιζω και γω, και μολις μπορεσω θα σου βαλω φωτογραφια οσες εχουν μεινει να τις δεις. Πολυ καλης ποιοτητας οπως σου ειχα πει και προχτες
 
Kαλημερα Γιωργο. Ειναι κετσεδενιες λιπασμενες. Τετοιες γεμιζω και γω, και μολις μπορεσω θα σου βαλω φωτογραφια οσες εχουν μεινει να τις δεις. Πολυ καλης ποιοτητας οπως σου ειχα πει και προχτες
Βίκτωρα τις λιπανεις εσύ; η ήταν λιπασμενες;
 
Ηταν λιπασμενες, φυσικα εχουν χασει καποια απο την λιπαρη τους ιδιοτητα. Παρολα αυτα, επειδη μπαινουν μονο σε χαρτινους καλυκες, νομιζω οι εμφρακτικες τους ιδιοτητες δεν εχουν αλλοιωθει
 
Kαλημερα Γιωργο. Ειναι κετσεδενιες λιπασμενες. Τετοιες γεμιζω και γω, και μολις μπορεσω θα σου βαλω φωτογραφια οσες εχουν μεινει να τις δεις. Πολυ καλης ποιοτητας οπως σου ειχα πει και προχτες
Βάλε Βίκτορα!
 


H αριστερη ειναι 18χιλ και πισω ακριβως ειναι η αρχικη της συσκευασια. Η δεξια ειναι 20χιλ και μου ηρθαν σε ενα μεγαλο κουτι παπουτσιων (γεματο) :). Η δεξια ειναι αρκετα πιο ελαστικη σαν υλικο απο τη δεξια.


Εδω ενα πακετο που μου ειχε ερθει απο Ιταλια. Οι δεξια ειναι αρκετα πιο ελαστικες. Οι αριστερες των 12χιλ ειναι σαφως πιο σκληρες, αλλα τελειες με φελο πανω-κατω. Δυστυχως τελειωσαν :(


Εδω μια φωτογραφια για το Γιωργο. Αριστερα ειναι το Neroxin καψουλι που χρησιμοποιουσε κατα κορον η Sellier Belot παλιοτερα, και δεξια ειναι κατι αντιστοιχο απο εναν καλυκα απο Ουγγαρια.
 


H αριστερη ειναι 18χιλ και πισω ακριβως ειναι η αρχικη της συσκευασια. Η δεξια ειναι 20χιλ και μου ηρθαν σε ενα μεγαλο κουτι παπουτσιων (γεματο) :). Η δεξια ειναι αρκετα πιο ελαστικη σαν υλικο απο τη δεξια.


Εδω ενα πακετο που μου ειχε ερθει απο Ιταλια. Οι δεξια ειναι αρκετα πιο ελαστικες. Οι αριστερες των 12χιλ ειναι σαφως πιο σκληρες, αλλα τελειες με φελο πανω-κατω. Δυστυχως τελειωσαν :(


Εδω μια φωτογραφια για το Γιωργο. Αριστερα ειναι το Neroxin καψουλι που χρησιμοποιουσε κατα κορον η Sellier Belot παλιοτερα, και δεξια ειναι κατι αντιστοιχο απο εναν καλυκα απο Ουγγαρια.

Ωραία πράγματα!!!
Το ουγγαρέζικο νομίζω μου κλείνει το μάτι!.my man.
 


Μαλλινων, μαλλον κετσεδενιων η συνεχεια. Απο αριστερα, κετσεδενιες ταπες αγορασμενες απο Ελλαδα, πιθανοτατα και Ελληνικες. Η συσκευασια τους ηταν η κλασσικη χαρτινη που ειχα βαλει σε παραπανω φωτογραφια, δεν θυμαμαι ομως την ταμπελιτσα. Εξαιρετικα μαλακες ακομα και τωρα, τις χρησιμοποιω με συνεση γιατι δεν ξαναβρισκω πλεον, ειχαν αγοραστει απο κλεισιμο μαγαζιου αρχες δεκαετιας 80 σε πακετα των 100. Ζητημα αν εχουν μεινει 50-60

Η αμεσως επομενη ροζ, ειναι μαλλον Γαλλικη και λιπασμενη. Μου ειχε στειλει φιλος ενα κουτακι των 100, δυστυχως τις ανακαλυψαν τα ποντικια και τις επαιρναν. Γλυτωσαν οι μισες περιπου. Η διπλανη ειναι επισης λιπασμενη και πιθανοτατα Γαλλικη επισης. Ειχα αρκετες, αλλα ξοδευτηκαν σε δοκιμες και φυσιγγια, και εχουν μεινει καπου 30-40. Η τερμα δεξια ειναι οι ροζ που ειχα βαλει σε προηγουμενο μηνυμα, και ειναι αγορασμενες απο Ιταλια. Δεν τις εχω γεμισει ακομα
 
A ρε Βίκτορα! Πότε άραγε θα πέσει η αυλαία σ' αυτό το έργο;
Ο μπάρμπας (τον πέτυχα στις καλές του φαίνεται) εμφάνισε και κάποιες ακόμη που δε μου είπε γιατί τις είχε πιο παραπεταμένες.Ενδιαφέρον έχει νομίζω το χαρτάκι που βρήκα μέσα τους.
Γιάννηδες, Βίκτορα και Νίκο κοιτάξτε την προέλευσή τους και σχολιάστε. 100 βύσματα αδιάβροχα ''ELEY'' 20mm. Tι γλώσσα είναι αυτή; .xm.Eγγλέζικα ELEY σ' αυτήν τη γλώσσα; Είχε γίνει άραγε καμιά συνεργασία με χώρα του πρώην ανατολικού μπλόκ;
Είναι πάντως κι αυτές γύρω στο 1963 με 1964!!!

eTYBKGS.jpg

TFCIJ7R.jpg

6QQHail.jpg


Υ.Γ. Ευτυχώς μου έδωσε δυο-τρεις.
 
Το άλλο εγκεφαλικό μου ήρθε μετά από λίγο!

GGZFNo3.jpg

IwdWR1n.jpg

BPXAcP7.jpg


Όποιος μου δείξει κάλυκες σε καλύτερη κατάσταση απ' αυτούς (είναι του 1965) του χαρίζω όλη μου τη συλλογή!!!
Γυαλίζει πραγματικά το μέταλλο και το χαρτί γυαλίζει κι αυτό σαν τα άλλα επώνυμα που σας έδειχνα(εμποτισμένο το πιθανότερο).Είναι πραγματικό κόσμημα!
Κάποιος από εδώ θα πάρει τέτοιους...!;)
 
Last edited:
Back
Top