Παλιά φυσίγγια

Προσωπικα, οπως ηταν η πατουρα οταν τους γεμισα, ετσι ηταν και ριγμενοι. Ειναι και πολλα χρονια πριν, οποτε δεν μπορω να το πω μετα βεβαιοτητος.

Η ΜΒ209 παντως εχει ενα χρωμα κεραμιδι, και στην υφη μοιαζει με την συγχρονη ΜΒ. Οι φωτογραφιες δεν βοηθανε για την αναγνωριση
 
Last edited:
.hair.....sarcastic....Αυτά ας τα σφάξει, εγώ εκείνα που έπρεπε τα τσίμπησα. Όχι ότι δεν ανησυχώ και γω αλλά εκείνο το magnum το Rem με το buffer και τα 46gr n.4 πονάει η καρδιά μου να το πετάξω. Άσε που είναι με σύντηξη, οπότε νερό δεν φάνηκε να έχουν πάρει μέσα. :cool:
Θα δούμε, το πολύ πολύ να ρίξω ένα για δοκιμή και να κοιτάω από την άλλη.
ΔΩΣΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΒΕΝΕΛΛΙ ΝΑ ΤΑ ΡΙΞΕΙ ΑΝ ΦΩΒ. ΓΙΑ ΤΟ ΒΕΡΕΤΤΑΚΙ ΡΕ ΦΙΛΕ !!!! Μην φοβασαι εχεις παει και φανταρος..lazy.
 
Έχω δει πολλά παλιά, χάρτινα και πολύ ταλαιπωρημένα φυσίγγια, όμως τα μέταλλα των αμερικανικών καλύκων της δεκαετίας του '50 και του '60 νομίζω είναι τα καλύτερα. Με μία ελαφρά επεξεργασία αποκτούν μία φοβερή γυαλάδα και γίνονται καλύτερα και από καινούρια! Συνήθως παρατηρώ έχουν υποστεί ένα μικρό ή μεγάλο θόλωμα και πάρα πολύ δύσκολα σκουριάζουν.
Και τα σημερινά με την παραμικρή υγρασία αρχίζουν να οξειδώνονται!
Για να αποσυντίθενται πιο εύκολα λένε είναι ο αντίλογος αλλά δε νομίζω να είναι μόνο αυτό. Άλλωστε τα έχουμε ξαναπεί...

herbergeur d image
hebergeur d images
hebergeur d image
heberger une image
hebergement d image
 
Έχω δει πολλά παλιά, χάρτινα και πολύ ταλαιπωρημένα φυσίγγια, όμως τα μέταλλα των αμερικανικών καλύκων της δεκαετίας του '50 και του '60 νομίζω είναι τα καλύτερα. Με μία ελαφρά επεξεργασία αποκτούν μία φοβερή γυαλάδα και γίνονται καλύτερα και από καινούρια! Συνήθως παρατηρώ έχουν υποστεί ένα μικρό ή μεγάλο θόλωμα και πάρα πολύ δύσκολα σκουριάζουν.
Και τα σημερινά με την παραμικρή υγρασία αρχίζουν να οξειδώνονται!
Για να αποσυντίθενται πιο εύκολα λένε είναι ο αντίλογος αλλά δε νομίζω να είναι μόνο αυτό. Άλλωστε τα έχουμε ξαναπεί...

herbergeur d image
hebergeur d images
hebergeur d image
heberger une image
hebergement d image
Εκεινα ηταν ορειχαλκινα,Γιωργο(αν θυμαμαι καλα το μεταλλο).
Τα συγχρονα ειναι σιδερενια με επιμεταλλωση.
 
Aκριβως οπως τα λεει ο Γιαννης. Τα φυσιγγια του 50-60 φτιαχνονταν απο το ιδιο μεταλλο που φτιαχνονταν και τα μεταλλικα φυσιγγια του πολεμου. Γιαυτο και πολλες φορες μπορει να βρεις τετοιο φυσιγγι και απλα να εχει αλλαξει χρωμα αλλα να μην εχει σκουριασει. Αντιθετως με τα τωρινα που απλα εχουν υποστει επιμεταλλωση στον παφυλα, και φυσικα με το παραμικρο σκουριαζουν.

Αλλωστε οι Αμερικανοι, το συγκεκριμενο σημειο του φυσιγγιου, το λενε brass, που σημαινει ορειχαλκος.
 
Γιάννη δε βλέπω τις αναρτήσεις σου όταν είμαι συνδεδεμένος!
Μόνο σαν επισκέπτης τις βλέπω!
Όλα αυτά από κινητό. Τι συμβαίνει; Γίνεται και σε άλλους;
 
Εσφαγη gevelot
capture
ήταν σε κουτί

click image upload
σκάγια 48γρ 3χιλ
post images
συγκεντρωτηρας αυτός
img host
και πυρίτιδα 2,1 γρ αυτή
image hosting 5mb


Αν και απο υγρασία το μεσα τους φαινεται σε πολύ καλή κατάσταση, η πυρίτιδα ηταν κολλημένη αλλά ανακάτεμα και ολα οκ.
Απο τη μια τα λυπάμαι να τα σφάζω αλλά απο την άλλη τα φοβάμαι να τα ρίξω, ασε που δεν έχω magnum όπλο
Σοκολ ρωσιας
 
Αυτην η οπια γεμηζε ο μπουσουλας δεν ξερο αν ειταν η αμερηκανικη σηγουρα.αλα κηκλοφορουσαν 2 ειδη,και η διο μπαλ παουερ.η μια στο 1,80 και η αλη στο 2,10.και η διο εκαναν τρομερα σκοτοματα
 
Σοκολ ρωσιας
Εγώ από κάτι φωτογραφίες νόμιζα ότι ήταν Α0, τώρα εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια. Το απόγευμα θα προσπαθήσω να ανεβάσω ποιο καθαρές φωτο και από τις 3 πυριτιδες. Έχω για σφαγή και ένα κουτί Μαπακι 10αρακια σε διάφανο κάλυκα και ένα κουτί πυρκάλ 34γρ κοκκινα. Ελπίζω να είναι η πυρίτιδα ίδια με τα πράσινα τα πυρκαλ να κάνω μια μπάζα, είμαι πολυυυυ κοντά στο να τις χρησιμοποιήσω τις πυρίτιδες αυτές.
 
Τα magnum gevelot έχουν μέσα μια που πρασινίζει πολύ έντονα τα πυρκάλ ελαφρύ γκρι όπως και τα rottweil που από την μέσα μεριά στο χαρτονάκι έγραφαν nike5
 
Back
Top