Παλιά φυσίγγια

Μπηκα σε ενα κυνηγομαγαζο για ψωνια τα ειδα και μου τα χαρισαν Σε καλυκα Τ5 κοκκινα 4σαρια με κεντρικη συντηξη
Τα εχω σε Super Fiocchi καλυκα Τ5 Μπλε.
37,5gr Νο5 με (Drago S μάλλον) κ Θώδη με κεντρική.
Παλιό, παπιολαγοφυσιγγο .
 
Μπηκα σε ενα κυνηγομαγαζο για ψωνια τα ειδα και μου τα χαρισαν Σε καλυκα Τ5 κοκκινα 4σαρια με κεντρικη συντηξη
Παλιό καλό φυσίγγι τοπικό... Αυτή είναι η πρώτη συσκευασία, εγώ το πρόλαβα πιτσιρικάς στην επόμενη με το λαγό μέσα... Δοσολογία είχαν 34 γρ τα τελευταία που μου είχαν μείνει κ είχα σφάξει σε κάλυκα μπλέ super fiocchi κ πυρίτιδα που μοιάζει με drago... Πάντως είχα κάνει πολλές παπιοτουφεκιες με αυτά κ ένα franchi δίκανο που είχα...
 
Θυμαστε χρονολογια . Πριν το 2000 ; Τα τσιχλοφυσιγγα θυμαμε ηταν καλα
Εγώ αυτό που έκοψα ήταν από τα τελευταία που έβγαλε σε fiocchi κάλυκα κ ήταν από το 2002 που ήταν μαγική χρόνια για τα υδρόβια στο νότο... Το κουτί της φωτογραφίας είναι σίγουρα πριν από το 1998.... Μετά το 2003 ξαναβγήκε το φυσίγγι αυτό σε ένα γκρί cheditte κάλυκα που δεν ήταν τόσο καλό αντικειμενικά χωρίς να ξέρω αν είχε αλλαγή στη δοσολογία κ μετά η επιχείρηση έκλεισε...
 
Εγώ αυτό που έκοψα ήταν από τα τελευταία που έβγαλε σε fiocchi κάλυκα κ ήταν από το 2002 που ήταν μαγική χρόνια για τα υδρόβια στο νότο... Το κουτί της φωτογραφίας είναι σίγουρα πριν από το 1998.... Μετά το 2003 ξαναβγήκε το φυσίγγι αυτό σε ένα γκρί cheditte κάλυκα που δεν ήταν τόσο καλό αντικειμενικά χωρίς να ξέρω αν είχε αλλαγή στη δοσολογία κ μετά η επιχείρηση έκλεισε...
Περασμενα μεγαλεια Ριχναμε στις τσιχλες 5 κουτια την ημερα ,περπατητο στο Γερακι .Πολλα πουλια ,αλλες εποχες χωρις αγχος, γεματη τσεπη .Ρε πως αλλαξανε ετσι καιροι ,που λεει και ο Μητροπανος
 
Μιας και δεν είχε τσίχλες ανασκαφές μέσα από του σχινους.


Ανάμεσα τους και τα Rio 20 που αχνοφαίνεται η στάμπα , τα τσοπελας πρώτη φορά τα βλεπω νομίζω ακουσα τα είχα εδώ από συζητήσεις , για τα s32 τι να πω παίζει να τα χω ριξει και γώ κάποτε .
 
Από ανασκαφή...super double stokas 36 gr μισά μισά 6-8 σε σειρά! Ύψος περί τα 57.8 καψουλι cx 2000 , η πυρίτιδα μου κάνει για f2 36. Τα σκάγια δε τα έβγαλα φωτό,ήταν ψιλό "αυγό" ... Ο συγκεντρωτήρας μου κάνει εντύπωση!!!! Και τα πέταλα αλλά κυρίως το σύστημα "ακορντεόν" που έχει! Υποτίθεται ότι τα αέρια θα έμπαιναν από τη τρύπα στη βάση του και θα έκανε διαστολή???
 

Attachments

  • IMG20230222202618.jpg
    IMG20230222202618.jpg
    193,5 KB · Προβολές: 53
  • IMG20230222202652.jpg
    IMG20230222202652.jpg
    153,3 KB · Προβολές: 50
  • IMG20230222202721.jpg
    IMG20230222202721.jpg
    224,7 KB · Προβολές: 52
  • IMG20230222202731.jpg
    IMG20230222202731.jpg
    182,3 KB · Προβολές: 55
  • IMG20230222131922.jpg
    IMG20230222131922.jpg
    343,4 KB · Προβολές: 52
Από ανασκαφή...super double stokas 36 gr μισά μισά 6-8 σε σειρά! Ύψος περί τα 57.8 καψουλι cx 2000 , η πυρίτιδα μου κάνει για f2 36. Τα σκάγια δε τα έβγαλα φωτό,ήταν ψιλό "αυγό" ... Ο συγκεντρωτήρας μου κάνει εντύπωση!!!! Και τα πέταλα αλλά κυρίως το σύστημα "ακορντεόν" που έχει! Υποτίθεται ότι τα αέρια θα έμπαιναν από τη τρύπα στη βάση του και θα έκανε διαστολή???
Πράγματι..Αυτον τον συγκεντρωτηρα είχαν τα (πρώτα) double κ super double...
Eνω τα υπόλοιπα φυσιγγια του είχαν τον κλασσικό του Στόκα που όλοι ξέρουμε...

Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούσε (το σκεπτικό σου σωστό μου ακουγεται), αλλά από ότι φαίνεται ήταν κ αυτός η αιτία που έδινε μεγαλυτερη κατανομη..

IMG_20230222_205048.jpg
IMG_20230222_205242.jpg
IMG_20230222_204907.jpg
 
Από ανασκαφή...super double stokas 36 gr μισά μισά 6-8 σε σειρά! Ύψος περί τα 57.8 καψουλι cx 2000 , η πυρίτιδα μου κάνει για f2 36. Τα σκάγια δε τα έβγαλα φωτό,ήταν ψιλό "αυγό" ... Ο συγκεντρωτήρας μου κάνει εντύπωση!!!! Και τα πέταλα αλλά κυρίως το σύστημα "ακορντεόν" που έχει! Υποτίθεται ότι τα αέρια θα έμπαιναν από τη τρύπα στη βάση του και θα έκανε διαστολή???
Εμενα αυτο το φυσιγγι δεν μου εκατσε .Το εριξα στις περδικες και τις ξεπουπουλιαζα .1-2-3 το παρατησα
 
Εμενα αυτο το φυσιγγι δεν μου εκατσε .Το εριξα στις περδικες και τις ξεπουπουλιαζα .1-2-3 το παρατησα
Δεν το έχω δουλέψει... Τώρα γενικά μιλώντας περί συνδυασμών,το 8-10 δε μ αρέσει το 10,το 6-8 το θεωρώ άκυρο,το 6-4 μ αρέσει για πρώτο σε λαγό-παπί, που δε πολυκυνηγάω όμως!
 
Πράγματι..Αυτον τον συγκεντρωτηρα είχαν τα (πρώτα) double κ super double...
Eνω τα υπόλοιπα φυσιγγια του είχαν τον κλασσικό του Στόκα που όλοι ξέρουμε...

Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούσε (το σκεπτικό σου σωστό μου ακουγεται), αλλά από ότι φαίνεται ήταν κ αυτός η αιτία που έδινε μεγαλυτερη κατανομη..

View attachment 67398
View attachment 67399
View attachment 67400
Ποσό μπροστά ήταν όμως Ε !!!!!! Κομενα πέταλα και παραπανω από 4 .
 
Από ανασκαφή...super double stokas 36 gr μισά μισά 6-8 σε σειρά! Ύψος περί τα 57.8 καψουλι cx 2000 , η πυρίτιδα μου κάνει για f2 36. Τα σκάγια δε τα έβγαλα φωτό,ήταν ψιλό "αυγό" ... Ο συγκεντρωτήρας μου κάνει εντύπωση!!!! Και τα πέταλα αλλά κυρίως το σύστημα "ακορντεόν" που έχει! Υποτίθεται ότι τα αέρια θα έμπαιναν από τη τρύπα στη βάση του και θα έκανε διαστολή???
Παρόμοια βάση έχει το βύσμα που χρησιμοποιούν στο Remington hypersonic steel, αλλά και ο λεγόμενος συγκεντρωτηρας αποσπώμενου πατου της nsi. Στο Remington, αυτό το "σωληνάκι" περιέχει πυρίτιδα και εδράζεται απευθείας πάνω στο καψουλι, ώστε να ανάψει το γέμισμα του και στη συνέχεια η υπόλοιπη πυρίτιδα, προκειμένου να πετύχει την τεράστια ταχύτητα στομίου. Στον αποσπώμενου πατου, επειδή είναι σκληρό βύσμα, η λογική μου, λέει, ότι το "σωληνάκι - τρύπα" χρησιμεύει στο να επιτευχθεί ομοιόμορφη διαστολή του πατου του βύσματος.
 
Παρόμοια βάση έχει το βύσμα που χρησιμοποιούν στο Remington hypersonic steel, αλλά και ο λεγόμενος συγκεντρωτηρας αποσπώμενου πατου της nsi. Στο Remington, αυτό το "σωληνάκι" περιέχει πυρίτιδα και εδράζεται απευθείας πάνω στο καψουλι, ώστε να ανάψει το γέμισμα του και στη συνέχεια η υπόλοιπη πυρίτιδα, προκειμένου να πετύχει την τεράστια ταχύτητα στομίου. Στον αποσπώμενου πατου, επειδή είναι σκληρό βύσμα, η λογική μου, λέει, ότι το "σωληνάκι - τρύπα" χρησιμεύει στο να επιτευχθεί ομοιόμορφη διαστολή του πατου του βύσματος.
Η βάση που λες, δηλαδή η φούστα του βύσματος αυτού έχει πιο πολλές ομοιότητες με κάποια gualandi αλλά νομίζω όχι με τα Remington. Στα Remington το κεντρικό σωληνάκι τερματίζει πάνω στο πλαστικό πυθμενιο και επιτρέπει μόνο στην πυρίτιδα που περιέχεται μέσα του να δεχθεί την ενέργεια του καψυλιου. Πολύ απλή και έξυπνη ιδέα για <προοδευτικοποιηση> της πυριτιδας, με τέτοια φούστα μπορείς να κάνεις πολλά και ενδιαφέροντα.
 
Back
Top