Παρουσίαση Φυσιγγίων

Που οφείλεται τότε η τόσο διαφορετική εικόνα στην αίσθηση της προσκοπευσης που έχουν πολλά φυσίγγια μεταξύ τους?
Έχω κάτι στο μυαλό μου λίγο τράβηγμενο αλλά θα το πώ μετά... Αν δεχτούμε ότι ισχύει ο υπολογισμός αυτός κάτι άλλο συμβαίνει, διαφορετικά δεν ισχύει ο υπολογισμός στην πράξη γιατί διάφορες στη προσκοπευση θεωρώ ότι υπάρχουν...
 
Που οφείλεται τότε η τόσο διαφορετική εικόνα στην αίσθηση της προσκοπευσης που έχουν πολλά φυσίγγια μεταξύ τους?
Έχω κάτι στο μυαλό μου λίγο τράβηγμενο αλλά θα το πώ μετά... Αν δεχτούμε ότι ισχύει ο υπολογισμός αυτός κάτι άλλο συμβαίνει, διαφορετικά δεν ισχύει ο υπολογισμός στην πράξη γιατί διάφορες στη προσκοπευση θεωρώ ότι υπάρχουν...
Εγω έχω παρατηρήσει κάτι άλλο ...... Έχω ένα δίκανο με ολόκληρες φωτιές και κανες 75cm τσοκαρισμενο πολύ και εκτός του ότι είναι πολύ "αυστηρο" στη σκόπευση έχω και την αίσθηση ότι θέλει πολύ λιγότερη προσκοπευση....... Η μόνη εξήγηση που θεωρώ πιθανή είναι ότι λόγω μηχανισμού έχει μικρότερο χρόνο απόκρισης η σκανδάλη........ Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?????
 
Εγω έχω παρατηρήσει κάτι άλλο ...... Έχω ένα δίκανο με ολόκληρες φωτιές και κανες 75cm τσοκαρισμενο πολύ και εκτός του ότι είναι πολύ "αυστηρο" στη σκόπευση έχω και την αίσθηση ότι θέλει πολύ λιγότερη προσκοπευση....... Η μόνη εξήγηση που θεωρώ πιθανή είναι ότι λόγω μηχανισμού έχει μικρότερο χρόνο απόκρισης η σκανδάλη........ Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?????
Ισχύει... Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει κ με το δικό μου 725... Πολύ μικρότερη αίσθηση προσκοπευσης σε σχέση με την καραμπίνα, πολύ πιο γρήγορη σκανδάλη, ωστόσο εγώ αναφέρομαι στη διαφορά με το ίδιο όπλο από φυσίγγι σε φυσίγγι...
 
Ρε παιδιά αληθεύει ότι τα φυσίγγια με μάλλινη τάπα είναι πιο μαλακά όσον αφορά στην ανάκρουση; Και κάτι αλλο, μήπως έχουν καλύτερη απόκριση στη σύσφιξη της κάννης; Το λέω αυτό γιατί τα σκάγια δεν είναι εγκλωβισμένα στο συγκεντρωτηρα. Δική μου σκέψη είναι αυτή.
 
Ρε παιδιά αληθεύει ότι τα φυσίγγια με μάλλινη τάπα είναι πιο μαλακά όσον αφορά στην ανάκρουση; Και κάτι αλλο, μήπως έχουν καλύτερη απόκριση στη σύσφιξη της κάννης; Το λέω αυτό γιατί τα σκάγια δεν είναι εγκλωβισμένα στο συγκεντρωτηρα. Δική μου σκέψη είναι αυτή.
Όσο αφορά την ανάκρουση είναι σχετική η αίσθηση που νιώθουμε...... Επίσης αυτό που λες για το ότι "διαβάζει" το τσοκ σωστό,αλλά νομίζω ότι είναι ένα ξεπερασμένο υλικό που του αποδίδουμε σχεδόν μαγικές ιδιότητες περισσότερο από νοσταλγία...... Πιστεύω ότι ένας καλός συγκεντρωτηρας έχει πολύ καλύτερη απόδοση...... Άλλωστε ο σχεδιασμός του έχει μελετηθεί για να προστατεύει τα σκάγια από την τριβή με τα τοιχώματα της κάνης και την παραμόρφωση των σκαγιων από αυτή.
 
Όσο αφορά την ανάκρουση είναι σχετική η αίσθηση που νιώθουμε...... Επίσης αυτό που λες για το ότι "διαβάζει" το τσοκ σωστό,αλλά νομίζω ότι είναι ένα ξεπερασμένο υλικό που του αποδίδουμε σχεδόν μαγικές ιδιότητες περισσότερο από νοσταλγία...... Πιστεύω ότι ένας καλός συγκεντρωτηρας έχει πολύ καλύτερη απόδοση...... Άλλωστε ο σχεδιασμός του έχει μελετηθεί για να προστατεύει τα σκάγια από την τριβή με τα τοιχώματα της κάνης και την παραμόρφωση των σκαγιων από αυτή.

Βαγγελη μου να σου πω την γνωμη μου....Πολυ σωστα τα λες....
Απο την αλλη η μαλλινη εχει μαγικες ιδιοτητες σαν αμορτισερ...ΠΧ αποσπωμενος πατος με μαλλινη για
αμορτισερ και ποτηρι απο πανω για τα σκαγια !!!
Ξερεις καποιο καλυτερο σε στησιμο φυσιγγιο που να εχει την αποδοση του αποσπωμενου πατου ??? :)
 
Όσο αφορά την ανάκρουση είναι σχετική η αίσθηση που νιώθουμε...... Επίσης αυτό που λες για το ότι "διαβάζει" το τσοκ σωστό,αλλά νομίζω ότι είναι ένα ξεπερασμένο υλικό που του αποδίδουμε σχεδόν μαγικές ιδιότητες περισσότερο από νοσταλγία...... Πιστεύω ότι ένας καλός συγκεντρωτηρας έχει πολύ καλύτερη απόδοση...... Άλλωστε ο σχεδιασμός του έχει μελετηθεί για να προστατεύει τα σκάγια από την τριβή με τα τοιχώματα της κάνης και την παραμόρφωση των σκαγιων από αυτή.
Πήρα αφορμή από έναν κύριο που του πούλησα ένα όπλο και μόλις είδε το sp που έχω μου είπε ότι αυτό θέλει φυσίγγια με μάλλινη τάπα 28 γρ. και θα έχει γλυκιά τουφέκια και ωραία σκοτωματα. Αυτός γεμίζει μόνος του. Μου είπε μάλιστα ότι θα μου φτιάξει ένα κουτί να δοκιμάσω.
 
Πήρα αφορμή από έναν κύριο που του πούλησα ένα όπλο και μόλις είδε το sp που έχω μου είπε ότι αυτό θέλει φυσίγγια με μάλλινη τάπα 28 γρ. και θα έχει γλυκιά τουφέκια και ωραία σκοτωματα. Αυτός γεμίζει μόνος του. Μου είπε μάλιστα ότι θα μου φτιάξει ένα κουτί να δοκιμάσω.

Δεν ειναι ''ασχημη'' η μαλλινη ταπα....και ωραιες τουφεκιες βγαζει. Το μονο μειον ειναι οι μολυβδωσεις
στην καννη του οπλου....Θελει καλο καθαρισμα μετα απο καθε εξορμηση !!!
 
Ρε παιδιά αληθεύει ότι τα φυσίγγια με μάλλινη τάπα είναι πιο μαλακά όσον αφορά στην ανάκρουση;
Έτσι όπως το θέτεις η απάντηση είναι όχι....

φυσίγγια με μάλλινη τάπα 28 γρ. και θα έχει γλυκιά τουφέκια
Έτσι ναι ισχύει, όπως κ τα φυσίγγια με συγκεντρωτηρα σε αυτά τα γραμμάρια...
Συνήθως......

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν λίγα στην αγορά και αρκετά ακριβά.
Ναι ειναι λίγα σε σχέση με τα "συγκεντρωτικά"...
Όμως φτάνουν για να βρει κάποιος αυτό που του ταιριάζει..
Βέβαια δεν συμφέρουν για τσίχλες, ποτέ δεν συμφεραν......
Μιλάμε για ποσοτητα, αλλά λίγα κουτακια μπορουσε να τα ρίξει κάποιος ετσι απο περιεργεια....
 
Last edited:
Το ξερό το φυσηγγι χρόνια… εδώ διχνη ένα πόλη καλό τεριασμα όπλου με φυσίγγι..
Είναι πολύ "δυνατό" φυσίγγι ...
Και λίγο που το δοκίμασα σε τσίχλες επίσης καλό φάνηκε.

Μια πρόχειρη δοκιμή με το LM.
Τα μέτρα στο περίπου ...
M2_Κένταυρος velocity No9 28gr Gemini LM1.jpg
 
ωστόσο εγώ αναφέρομαι στη διαφορά με το ίδιο όπλο από φυσίγγι σε φυσίγγι...
Θήραμα, ταχύτητα θηράματος, εκτίμηση απόστασης, τσοκ και τεχνική σκόπευσης.
Εκεί πρέπει να εστιάσουμε.

Εκτίμησε την διαφορά προσκόπευσης που αισθάνεσαι ότι βάζεις στο ίδιο θήραμα, τραβέρσα, που περνά με την ίδια περίπου ταχύτητα, στην ίδια περίπου απόσταση, με το ίδιο τσοκ ανάμεσα σε ένα φυσίγγι των 380 και 420m/s.
Πόση είναι αυτή η διαφορά ;

Μιλάμε πάντα για το ίδιο όπλο.
 
ωστόσο εγώ αναφέρομαι στη διαφορά με το ίδιο όπλο από φυσίγγι σε φυσίγγι...
Αρχικά να διορθώσω τα νούμερα σκαγιών που έγραψα πάνε ανάποδα, 400μ /δ ν5 και 350 μ/δ ν4. Από έναν Άγγλο βλητικο οι υπολογισμοί και η διαφορά είναι αυτή δεν χωράει αμφισβήτηση. Άρη αυτό που λες ισχύει όντως, και ενώ η διαφορά ταχύτητας δύο φυσιγγίων όσο μεγάλη και να είναι , ούτε γίνεται αντιληπτή από το κλωτσημα του όπλου, ούτε και έχουν στην πράξη διαφορά στον χρόνο που τα σκάγια πλήττουν το θήραμα, με κάποια φυσίγγι αισθάνεσαι ότι μένεις πίσω, ενώ με ένα άλλο αισθάνεσαι κέντρο. Ίσως ( αφού μιλάμε για το ίδιο όπλο, άρα ίδια ταχύτητα σκανδάλης), κάτι άλλο επηρεάζει ή ένας συνδυασμός πολλών παραγόντων μαζί. Αν αρχίσουμε να υποπτευομαστε κάθε τι από το ξεκίνημα της τουφεκιας, μπορούμε να απαριθμησουμε πολλά, 1) καψυλιο που αδυνατεί να ανάψει άμεσα την πυρίτιδα, ( η διαφορά σε χρόνο είναι ασήμαντη αλλά η αίσθηση της αδύναμης εκκίνησης θα γίνει αντιληπτή από έναν που ρίχνει πολλά φυσίγγια), 2) χαμηλές μένουσες ταχύτητες , 3) πολλά παραμορφωμενα σκάγια, που ειδικά στην περιφέρεια δεν έχουν διάτρηση και είναι σαν να μην βρίσκουν τον στόχο, 4) μικρότερο μέγεθος σκαγιων ανάμεσα σε δύο φυσίγγια, ίδια σε όλα, ( ν4 με 350 μ/δ απαιτεί ακριβώς ίδια προσκοπευση με ν6 με 400+ μ/δ.), 5) διαφορά στο κλωτσημα, ίσως και στον θόρυβο, ανάμεσα σε δύο φυσίγγια, που μπορεί να μας αναγκάζει να σφιγγουμε περισσότερο το όπλο και να τουφεκαμε λίγο διαφορετικά, κλπ.
 
Βαγγελη μου να σου πω την γνωμη μου....Πολυ σωστα τα λες....
Απο την αλλη η μαλλινη εχει μαγικες ιδιοτητες σαν αμορτισερ...ΠΧ αποσπωμενος πατος με μαλλινη για
αμορτισερ και ποτηρι απο πανω για τα σκαγια !!!
Ξερεις καποιο καλυτερο σε στησιμο φυσιγγιο που να εχει την αποδοση του αποσπωμενου πατου ??? :)
Δίκιο έχεις αλλά ο αποσπώμενος πάτος δεν είναι μόνο μάλλινη,έχει και ποτήρι. Είναι συνδιασμός των δύο ,η μάλλινη αμορτισέρ και το ποτήρι για την προστασία των σκαγιων......
 
Εδω που εψηνα, βρηκα αυτο μεσα σε ενα ντουλαπι... Είναι τουλάχιστον 20 ετων νομίζω.. Μπορεί και παραπάνω
 

Attachments

  • IMG_20220501_113325.jpg
    IMG_20220501_113325.jpg
    107,3 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20220501_113322.jpg
    IMG_20220501_113322.jpg
    124,6 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20220501_113315.jpg
    IMG_20220501_113315.jpg
    126 KB · Προβολές: 41
Η διαφορά στην απαιτούμενη προσκόπευση ανάμεσα σε ένα φυσίγγι με 400 μ/δ και σκάγια ν5, και ένα με 350 μ/δ και σκάγια ν4 είναι από μηδενική έως 25 εκατοστά στα 40 μέτρα για πουλί που πετάει με ταχύτητα 70 χιλιομέτρων την ώρα.
4.jpg
5.jpg

20 εκατοστά στα 3 μέτρα χωρίς άνεμο ... στους 21c, 1013mbar και 60%RH ...
Πάντα τσεκάρω τους δικούς μου υπολογισμούς όταν μου δίνετε αξιόπιστα δεδομένα ;)
 
Last edited:
μπορούμε να απαριθμησουμε πολλά, 1) καψυλιο που αδυνατεί να ανάψει άμεσα την πυρίτιδα, ( η διαφορά σε χρόνο είναι ασήμαντη αλλά η αίσθηση της αδύναμης εκκίνησης θα γίνει αντιληπτή από έναν που ρίχνει πολλά φυσίγγια), 2) χαμηλές μένουσες ταχύτητες , 3) πολλά παραμορφωμενα σκάγια, που ειδικά στην περιφέρεια δεν έχουν διάτρηση και είναι σαν να μην βρίσκουν τον στόχο, 4) μικρότερο μέγεθος σκαγιων ανάμεσα σε δύο φυσίγγια, ίδια σε όλα, ( ν4 με 350 μ/δ απαιτεί ακριβώς ίδια προσκοπευση με ν6 με 400+ μ/δ.), 5) διαφορά στο κλωτσημα, ίσως και στον θόρυβο, ανάμεσα σε δύο φυσίγγια, που μπορεί να μας αναγκάζει να σφιγγουμε περισσότερο το όπλο και να τουφεκαμε λίγο διαφορετικά, κλπ.
.love.
όλα σωστά απλά να προσθέσω Λευτέρη και την θερμοκρασία περιβάλλοντος και λιγότερο το υψόμετρο ...
 
Δίκιο έχεις αλλά ο αποσπώμενος πάτος δεν είναι μόνο μάλλινη,έχει και ποτήρι. Είναι συνδιασμός των δύο ,η μάλλινη αμορτισέρ και το ποτήρι για την προστασία των σκαγιων......

Βαγγελα μου.....Ειπα τι κανει η μαλλινη σαν αμορτισερ φιλε !!! ;)
 
χρηστο...να το σφαξω ..διοτι εχει σκουριασει και φαινεται σαν να εχει ξερασει απο μεσα...συντομα....εχω και ενα ακομη μαγκνουμ μονοβολο..ειναι 40 ετων...με στρογγυλο το βλημα..οχι με πτερυγια...αν δεν το εχω πεταξει θα τα σφαξω και τα δυο
 
Back
Top