Παρουσίαση Φυσιγγίων





Αυτό που έχεις είναι ποιο νέο το ποιο παλιο είναι σκούρο και τα γράμματα είναι χαραγμένα με γραμμές οχι όπως αυτό που έχεις είναι σαν το επάνω
1.80χ36 το παλιό
Νικόλα, δεν τα πρόλαβα τα κάτω, αυτά πρέπει να είναι τα πρώτα που βγήκαν. Αυτά τα πολύ ενισχυμένα, και όμοια σαν αυτό γενικά, απαγορευόταν από τον γέρο μου δια ροπάλου να βάλω στο πλαγιοκαννο. Εγώ τα έριχνα όλα αυτά όταν πείρα την χραπα χρουπα από το 94 και μετά.:)
 
Νικόλα, δεν τα πρόλαβα τα κάτω, αυτά πρέπει να είναι τα πρώτα που βγήκαν. Αυτά τα πολύ ενισχυμένα, και όμοια σαν αυτό γενικά, απαγορευόταν από τον γέρο μου δια ροπάλου να βάλω στο πλαγιοκαννο. Εγώ τα έριχνα όλα αυτά όταν πείρα την χραπα χρουπα από το 94 και μετά.:)
1.80χ36 το παλιό...
Η σιπε παλια στα κουτί πυρίτιδα τα μεταλλικά 100γρ ήταν πολύ ψιλή σε κουτί 200γρ ήταν χοντρή. Μετά στο πλαστικό ήταν λίγο διαφορετική.. δεν πρόκειται να βγει άκρη παλια την έλεγε ΝΟΡΙΑ την s4 για ναην τον αντιγράφουν... τωρα από το 1.80Χ36 με το 2.10χ36 είναι τεράστια διαφορά.
 
Οι Αφοί Λάμπρου γενικά δεν χρησιμοποιούσαν sipe(τουλάχιστον από όσα γνωρίζω μέσα απο συνεντευξεις κ διαφημίσεις) το πιθανότερο είναι να προκειται για την S4...



Δεν κάνεις λάθος(προφανως κ αναφέρεσαι σε φυσιγγι που περιειχε χοντρά σκάγια)....

ΥΓ
Την sipe την μεταχειριστηκε αργότερα ο Ναυπλιωτης......

View attachment 65569
1250 θερμίδες;
Ελπίζω να μην έχει γλουτένη!:D
 
παλια την έλεγε ΝΟΡΙΑ την s4 για να μην τον αντιγράφουν...
Να πουμε ότι οι Λάμπρου έφεραν πρωτοι στην Ελλάδα την S4 κ θέλησαν να την κρυψουν αντε να το πιστεψω....
Αλλά δεν έγινε έτσι.....

Ναι μπορεί να είναι μυστηριώδη αυτή η Noria αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε...
Και δεν είναι η μόνη..............

Εχει τυχει να διαβασω 2-3 παλιες αναφορές για αυτήν που όμως δεν έτυχε να λένε κάτι για την προελευση της....


Επίσης την έχει αναφέρει κ ο Δημήτρης (dim63)...
"...Είχε πάρει να δοκιμάσει δυο πυριτιδες τότε, Νoria και sidna",η πρωτη ήταν μικρου ογκου.... "

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μονόκαννο.499/page-2
τωρα από το 1.80Χ36 με το 2.10χ36 είναι τεράστια διαφορά.
Φυσικά...
Και αν αναλογιστούμε ότι εκείνη την εποχή κάποια φυσίγγια είχαν 2γρ tecna με 40-42γρ τοτε θα μπορουσαμε να πουμε οτι ηταν μια κόντρα δόση...

Δεν μπορεί να ήταν τυχαία η απόδοση αυτου του φυσιγγιου σε χαμηλές θερμοκρασίες κ αντίξοες συνθήκες...
Ουτε κ η "ζημιές" που άφησε πισω του σε αντίθετες περιπτωσεις.....


Οσα Ελληνικά φυσιγγια άφησαν ιστορία πισω τους ήταν ως επι το πλειστον "δυναμίτες"....
Ίσως αυτή να ήταν κ η μεγαλύτερη διαφορά τους με τα εισαγόμενα.....
 
Τον έβαλες στην μπρίζα τον μάστορα, και μετά του λες εσύ αποφασίζεις για την δοκιμή. Βλέπω να τα μπουμπουνίζει όλα ο Νίκος. .big smile.

Σημερα.....πρωτα ο θεος.....ισως ριξω το ROOSTER στα 50 να δω τι συγκεντρωση και κατανομη θα
δωση....
ΥΓ. Εαν εχω περιθωρειο χωρου....ισως στα 60 μετρα...ιδωμεν Βασιλη μου !!!
Να εισαι σιγουρος ''ραμματα'' για την γουνα του Αμερικανου εχω φιλε !!! :)
 
Να πουμε ότι οι Λάμπρου έφεραν πρωτοι στην Ελλάδα την S4 κ θέλησαν να την κρυψουν αντε να το πιστεψω....
Αλλά δεν έγινε έτσι.....

Ναι μπορεί να είναι μυστηριώδη αυτή η Noria αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε...
Και δεν είναι η μόνη..............

Εχει τυχει να διαβασω 2-3 παλιες αναφορές για αυτήν που όμως δεν έτυχε να λένε κάτι για την προελευση της....


Επίσης την έχει αναφέρει κ ο Δημήτρης (dim63)...
"...Είχε πάρει να δοκιμάσει δυο πυριτιδες τότε, Νoria και sidna",η πρωτη ήταν μικρου ογκου.... "

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μονόκαννο.499/page-2

Φυσικά...
Και αν αναλογιστούμε ότι εκείνη την εποχή κάποια φυσίγγια είχαν 2γρ tecna με 40-42γρ τοτε θα μπορουσαμε να πουμε οτι ηταν μια κόντρα δόση...

Δεν μπορεί να ήταν τυχαία η απόδοση αυτου του φυσιγγιου σε χαμηλές θερμοκρασίες κ αντίξοες συνθήκες...
Ουτε κ η "ζημιές" που άφησε πισω του σε αντίθετες περιπτωσεις.....


Οσα Ελληνικά φυσιγγια άφησαν ιστορία πισω τους ήταν ως επι το πλειστον "δυναμίτες"....
Ίσως αυτή να ήταν κ η μεγαλύτερη διαφορά τους με τα εισαγόμενα.....
Σε πολλές αναφορές στο φεις μπουκ έχω διαβάσει ότι ήταν S4 από διαφορετικά άτομα.και πουλιόταν στο εμπόριο για ιδιογομωση ως νορια.
 
Last edited:
Σημερα.....πρωτα ο θεος.....ισως ριξω το ROOSTER στα 50 να δω τι συγκεντρωση και κατανομη θα
δωση....
ΥΓ. Εαν εχω περιθωρειο χωρου....ισως στα 60 μετρα...ιδωμεν Βασιλη μου !!!
Να εισαι σιγουρος ''ραμματα'' για την γουνα του Αμερικανου εχω φιλε !!! :)
Από την στιγμή που κατάφεραν να κάνουν ένα σώμα τα σκάγια
δέν έχεις ελπίδα κ.Νίκο .
 
Από την στιγμή που κατάφεραν να κάνουν ένα σώμα τα σκάγια
δέν έχεις ελπίδα κ.Νίκο .

Καλα Λαμπη μου !!! Μεγαλη μπουκια να τρως...μεγαλα λογια μην λες....Ελληνες ειμαστε φιλε !!!
Δλδ εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τα σκαγια ενα σωμα μια ψυχη ??? :)
 
Σε πολλές αναφορές στο φεις μπουκ έχω διαβάσει ότι ήταν S4 από διαφορετικά άτομα.και πουλιόταν στο εμπόριο για ιδιογομωση ως νορια.
Δηλαδή ταυτόχρονα κυκλοφορουσε η s4 κ Noria όπου η δευτερη ήταν μια.. S4 κ μάλιστα είχαν προσβαση κ οι ιδιογωμοτες.....

Εγώ δυσκολευομαι να το πιστεψω,κ δεν νομίζω να έχει κ κανένα νόημα μια τέτοια ενέργεια....

Το ότι μπορεί να έμοιαζαν η κάτι άλλο οκ..

Το σίγουρο είναι ότι οι Λάμπρου μπορεί να εκαναν τα δικά τους από καιρό σε καιρό(όπως κ ολοι) αλλά ποτε δεν απέκρυψαν τα υλικά που χρησιμοποιούσαν....

Αν όντως ηταν ετσι κ ήταν τόσο κρυψινοι, θα μπορουσαν να είχαν κάνει το ίδιο κ με την tecna στο biturbo που ήταν κ οι πρωτοι στην Ελλάδα που έφεραν κ μεταχειριστηκαν αυτήν την πυριτιδα....
 
Καλα Λαμπη μου !!! Μεγαλη μπουκια να τρως...μεγαλα λογια μην λες....Ελληνες ειμαστε φιλε !!!
Δλδ εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τα σκαγια ενα σωμα μια ψυχη ??? :)
Αν θές να το φτάσεις ΜΗΝ δοκιμάσεις με απλό βύσμα .
Ένα set up που θα δοκίμαζα εγώ είναι το ΑΟ 688
2.00 γρ bior 14 +Sg mag κυάθιο κομμένο ίσα-ισα με
την στήλη των 36γρ νίκελ σκαγιών +σιμιγδάλι απο πάνω
με 2 σταγόνες νερό 6* .
Φυσικά η στρωματοποίηση πυρίτιδων ΔΕΝ αποτελεί
ανταγωνιστική λύση διότι το αμερικάνικο είναι με μία
νορμάλ πυρίτιδα .
 
Αν θές να το φτάσεις ΜΗΝ δοκιμάσεις με απλό βύσμα .
Ένα set up που θα δοκίμαζα εγώ είναι το ΑΟ 688
2.00 γρ bior 14 +Sg mag κυάθιο κομμένο ίσα-ισα με
την στήλη των 36γρ νίκελ σκαγιών +σιμιγδάλι απο πάνω
με 2 σταγόνες νερό 6* .
Φυσικά η στρωματοποίηση πυρίτιδων ΔΕΝ αποτελεί
ανταγωνιστική λύση διότι το αμερικάνικο είναι με μία
νορμάλ πυρίτιδα .

Εαν τον ''κοντραρω'' στα ισια θα τον παιξω.....με αποσπωμενο αυτος....με αποσπωμενο και εγω... Λαμπη μου!!!
Ευχαριστω για το σεταπ φιλε !!

ΥΓ. Και μην ''νευριαζεις'' και εσυ τωρα.....Αυτος πρεπει να με φτασει ( Αμερικανος ) και οχι εγω αυτον !!! :D peng:D
 
Δηλαδή ταυτόχρονα κυκλοφορουσε η s4 κ Noria όπου η δευτερη ήταν μια.. S4 κ μάλιστα είχαν προσβαση κ οι ιδιογωμοτες.....

Εγώ δυσκολευομαι να το πιστεψω,κ δεν νομίζω να έχει κ κανένα νόημα μια τέτοια ενέργεια....

Το ότι μπορεί να έμοιαζαν η κάτι άλλο οκ..

Το σίγουρο είναι ότι οι Λάμπρου μπορεί να εκαναν τα δικά τους από καιρό σε καιρό(όπως κ ολοι) αλλά ποτε δεν απέκρυψαν τα υλικά που χρησιμοποιούσαν....

Αν όντως ηταν ετσι κ ήταν τόσο κρυψινοι, θα μπορουσαν να είχαν κάνει το ίδιο κ με την tecna στο biturbo που ήταν κ οι πρωτοι στην Ελλάδα που έφεραν κ μεταχειριστηκαν αυτήν την πυριτιδα....




Έλληνες είναι δεν περιμένω κάτι διαφορετικό ο αλλος πούλαγε την BsP για RWS στα κουτιά πυρίτιδα και φυσίγγια
 




Έλληνες είναι δεν περιμένω κάτι διαφορετικό ο αλλος πούλαγε την BsP για RWS στα κουτιά πυρίτιδα και φυσίγγια
Έχουν βάλει καμια φωτο απο την Noria δίπλα στην τοτε s4?
Οι τοτε δοσολογιες ήταν ίδιες?

Το όνομα Noria(oπως κ άλλες πυριτιδες) ακουστηκαν την δεκαετία του '80 να γεμίζονται από την lambro κ οχι για μεγάλο διάστημα κ φυσικά δεν ήταν κ αυτές που ανέδειξαν την εταιρια....
Η S4 που ήρθε αργότερα ποτέ δεν την κράτησαν κρυφή, ίσα-ισα........


Εχεις δικιο, ο Έλληνας έχει αποδειχθεί ότι κάνει διάφορα...
Αλλά μην ξεχνάς ότι αυτός ο χώρος εχει κ πολλες φήμες να αιωρούνται....
Κ ο καθένας δεν κάθεται να το ψάξει κ να σκεφτεί αλλά λέει μου το είπε ο τάδε κ παει λέγοντας.....
Και τα περισσότερα λέγονται για χάριν εντυπωσιασμου....



Αυτή η συζήτηση στο fb δεν μου λέει κάτι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν άδικο κ εγώ δικιο...... Αλίμονο.....

Αλλά σε αυτή την περιπτωση δεν εχω κάποια ένδειξη που θα με κάνει καχυπτοπτο...
 
Έχουν βάλει καμια φωτο απο την Noria δίπλα στην τοτε s4?
Οι τοτε δοσολογιες ήταν ίδιες?

Το όνομα Noria(oπως κ άλλες πυριτιδες) ακουστηκαν την δεκαετία του '80 να γεμίζονται από την lambro κ οχι για μεγάλο διάστημα κ φυσικά δεν ήταν κ αυτές που ανέδειξαν την εταιρια....
Η S4 που ήρθε αργότερα ποτέ δεν την κράτησαν κρυφή, ίσα-ισα........


Εχεις δικιο, ο Έλληνας έχει αποδειχθεί ότι κάνει διάφορα...
Αλλά μην ξεχνάς ότι αυτός ο χώρος εχει κ πολλες φήμες να αιωρούνται....
Κ ο καθένας δεν κάθεται να το ψάξει κ να σκεφτεί αλλά λέει μου το είπε ο τάδε κ παει λέγοντας.....
Και τα περισσότερα λέγονται για χάριν εντυπωσιασμου....



Αυτή η συζήτηση στο fb δεν μου λέει κάτι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν άδικο κ εγώ δικιο...... Αλίμονο.....

Αλλά σε αυτή την περιπτωση δεν εχω κάποια ένδειξη που θα με κάνει καχυπτοπτο...
Στα χαρτάκια που έβαζε η Lambro μέσα στις συσκευασίες έγραφε κ κάποια D8 αν δεν κάνω λάθος.
Μόνο αν βρούμε κάποιον από τους παλιούς εργαζόμενους στην εταιρεία θα μάθουμε σίγουρα.
Για τη Dorkas ξέρω από παλιό εργαζόμενο ότι το 3Α γεμισμένο τότε με την Α Γαλλίας ήταν το φυσίγγι που έστειλε τις πωλήσεις στα άστρα για μερικά χρόνια.
 
Στα χαρτάκια που έβαζε η Lambro μέσα στις συσκευασίες έγραφε κ κάποια D8 αν δεν κάνω λάθος.
Μόνο αν βρούμε κάποιον από τους παλιούς εργαζόμενους στην εταιρεία θα μάθουμε σίγουρα.
Για τη Dorkas ξέρω από παλιό εργαζόμενο ότι το 3Α γεμισμένο τότε με την Α Γαλλίας ήταν το φυσίγγι που έστειλε τις πωλήσεις στα άστρα για μερικά χρόνια.

Η D8 υπήρχε.
 
Back
Top