Παρουσίαση Φυσιγγίων

Δεν είναι κ μεγάλο το πρόβλημα...
Ιδίως σε βυσματα gualandi έχω προσέξει όταν ρίχνω με στενά τσοκ λείπουν τα μισά πτερύγια.
Τα θηραματα πέφτουν μια χαρά.
Σε αυτά που δεν ανοίγουν τα πτερύγια δεν πάνε μονοβολο.
Μονοβολο πάνε σε βυσματα τύπου Lb6
Σε LB6 που έχω ρίξει από percorso και Nobel speed, τα πτερύγια ήταν προκομμενα. Σκληρά βύσματα πάντως.
 
Σε LB6 που έχω ρίξει από percorso και Nobel speed, τα πτερύγια ήταν προκομμενα. Σκληρά βύσματα πάντως.

Το rercorco δεν εχει LB6...Απλα για το ξερεις στο λεω....ξερω οτι δεν εισαι ιδιογομωτης...μην με
παρεξηγησεις....Και δεν ξερω εαν και λεω σωστα...αντιτζελο το λενε...και υποτιθεται οτι ειναι αποσπωμενου
πατου...
Βγαζει πολυ καλες συγκεντρωσεις...οπως και να το λενε !!
 
CONDOR ??? Καποιοι πινουν νερο στο ονομα του....Δεν ανεβαζω φωτο ...για να μην τους αφησω με
κρεμασμενο σαγονι...και αυπνους το βραδυ...
Δλδ...να μην τους χαλασω την διαθεση !!! :)

View attachment 67000View attachment 67001
Αυτο το βυσμα εχει το φυσιγγιο μεσα....
Αυτό psb2 είχε μέσα νικο
 
Το rercorco δεν εχει LB6...Απλα για το ξερεις στο λεω....ξερω οτι δεν εισαι ιδιογομωτης...μην με
παρεξηγησεις....Και δεν ξερω εαν και λεω σωστα...αντιτζελο το λενε...και υποτιθεται οτι ειναι αποσπωμενου
πατου...
Βγαζει πολυ καλες συγκεντρωσεις...οπως και να το λενε !!
Το ξέρω κύριε Νίκο, αντιτζελο το λένε που σημαίνει "αντιπαγωτικο",ή αποσπώμενου πατου, ή 2 piezi, το γράφει η εταιρεία. Αλλά όσα έχω μαζέψει, δεν έχω δει να λείπει το δισκάκι που έχει μέσα μαζί με ένα αμορτισέρ σαν σωληνάκι. Απορώ γιατί έχει επικρατήσει αυτή η ονομασία (αποσπώμενου πατου). Επίσης, ναι βγάζει πολύ καλές συγκεντρώσεις!

Υ. Γ μόλις με το καλό αρχίσω την ιδιογομωση, θα είμαι πιο λεπτομερής στις ονομασίες, ειδικά αν ψάχνω πατέντες σε συνδυασμό κυαθιου+μάλλινης ταπας!😉
 
Άνοιξέ το και σκάστου μια με καμιά πόντα.
Problem solved ...
Το έριξα σε υπαίθρια φωτια🤣
Μιχάλη το ίδιο φυσίγγι το δοκίμασες 2 φορές σε διαφορετικά όπλα ;;; Γιατί στη φωτό φαίνεται μια φορά χτυπημένο. Και όχι καλά χτυπημένο. Υπάρχει και η περίπτωση ελαττωματικού κάλυκα. Να κάθεται πιο βαθιά το καψούλι απ' όσο πρέπει. Ή να κάνει βαθούλωμα η βάση του κάλυκα (ελαφρό που δεν φαίνεται με το μάτι). Και στις δυο περιπτώσεις μάλλον δε φτάνει η βελόνα να το χτυπήσει αρκετά, ώστε να σκάσει.
Ή μπορεί το βαθούλωμα να γίνεται από από το χτύπημα της βελόνας, λόγω μαλακού μετάλλου, με πιο σκληρό το μέταλλο του καψουλιού (τα Fiocchi έχουν πιο σκληρό μέταλλο σε σχέση με άλλα καψούλια, έχω την εντύπωση). Οπότε πάλι έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα.
Το έχω πάθει αρκετές φορές με μια παρτίδα κάλυκες πράσινους Fiocchi Cal.16 με πάφυλα 8mm και 616. Αλλά και με έτοιμα φυσίγγια JK6 Cal.16 του Κένταυρου, που κι αυτά ήταν σε κάλυκες Fiocchi Cal.16 μαύρους με πάφυλα 8mm και καψούλι 615 ... Είχα χάσει αρκετά πουλιά από τις αφλογιστίες, μέχρι που έκατσα και τα έκοψα, κι αυτά που είχα γεμίσει και τα αγοραστά, και ξαναγέμισα τα υλικά σε άλλους κάλυκες με 686 ...
Αλλά και τα καψούλια που έβγαλα (616 και 615) τα χρησιμοποίησα σε άλλους κάλυκες Cal.12 με μέταλλο ύψους 12 και 16mm και πυροδοτούνταν κανονικά !!! Οπότε δεν είχαν πρόβλημα τα καψούλια !
Γι΄ αυτό είχα καταλήξει στο παραπάνω συμπέρασμα ... Αλλά και η φωτογραφία που ανέβασες κάτι τέτοιο μου δείχνει.
Ναι Στέλιο με 2 διαφορετικά όπλα. Βέβαια και τα 2 ήταν sl80 benelli γιατί έχω δύο. Δεν νομίζω να αλλάζει κάτι όμως που είναι ίδιο μοντέλο. Είναι και 2 διαφορετικές βελόνες και ελατήρια. Τώρα από εκεί και πέρα τι να πω ειλικρινά δεν ξέρω γιατί δεν έσκασε.
 
Κάποια στιγμή γύρω στο 2000 άλλαξαν πυριτιδα κ έπεσαν σε απόδοση.
Τελευταία δεν ξέρω τι λένε
Περυσι σφαχτεικε 1 κασετινα ή (κουτί των 25) δεν θυμαμαι καλά, απο Rottwail.... καποια ειχαν ΜΒ36 κ καποια Α1 Special ×36....
@Aris ...το Γερμανικο ήταν ή το Ελληνικο...;;;
 
Στα μέρη μου κάτι γίνεται αυτές τις ημέρες. Η κούτα φεύγει άνετα μέχρι τη λήξη.
Το plus της Dorkas σε νο7 ήταν πολύ φονικο με διαφορα όπλα με διευρυμένους η στενούς αυλούς.
Μιλάμε για εξωφρενικά σκοτωματα.
Κ ενώ εφευγε σαν ζεστό ψωμί,
γύρω στο 2011-12 άλλαξε καλυκα - καψουλι κ το φυσίγγι δεν σκότωνε όπως παλιά.
Το παλιό καλό plus είχε καλυκα που έγραφε rws, καψουλι cx1000, 1.75-1.80 πυριτιδα(το έχω βρει με 1.75 κ με 1.80 αλλά σκότωνε το ίδιο) 20αρη jiovanni με σκάγια 35γρ άριστης ποιότητας κ ήταν κλεισμένο ακριβώς στα 57 χιλιοστα.
προσυπογράφω εχω φάει πάρα πολλές περδικες με αυτά στελιο θυμάσαι που τα λεγαμε και στο.μαγαζι τότε μετά το άλλαξαν δε ξέρω τι σκατα κάνανε έχασα.μια σεζόν σχεδόν μέχρι να το πάρω γραμμή ήταν για το Πάσχα αλλά μέχρι να τ αλλάξουν γαζώνε έριχνε όλη β παρέα μου τότε...
 
Περυσι σφαχτεικε 1 κασετινα ή (κουτί των 25) δεν θυμαμαι καλά, απο Rottwail.... καποια ειχαν ΜΒ36 κ καποια Α1 Special ×36....
@Aris ...το Γερμανικο ήταν ή το Ελληνικο...;;;
Ήταν το γερμανικό, τα 5 από την δεκάδα είχαν ΜΒ36 και τα άλλα 5 είχαν PSB2
 
Back
Top