Παρουσίαση Φυσιγγίων

Rio Royal Pichon LD #7.5
===================
58mm - 1.8mm
35.712gr σκάγια = 458 σκάγια = #7.62 = 2.38mm (πολύ σωστά σκάγια σε μέγεθος)
1.924gr πυρίτιδα ποιά ?

View attachment 69342
View attachment 69343
View attachment 69344View attachment 69345
View attachment 69346
Θυμίζει eley alphamax 36gr, με άλλο βύσμα (το eley alphamax έχει diamante αν το λέω σωστά)! Τίμιο φυσίγγι!
 
Καμια σχεση...με το καινουργιο λοτ...που κυκλοφορει τωρα !!

View attachment 69354
Νίκο, απ' όσο γνωρίζω, έτσι ήταν πάντα η PSB 2 SP. (και η PSB 2) δηλαδή ροζ - και ξεχώριζαν από τις άλλες PSB.
Έτσι ήταν και αυτή που είχα βρει στο παλιό RIO PICHON προ 20ετίας περίπου, μόνο τότε η δόση ήταν κάπου 1,98 γρ. (μεταξύ 1,95 και 2,00 γρ. - δεν είχα ηλεκτρονική ζυγαριά τότε, και ζύγιζα με τον παραδοσιακό ζυγό που ζυγίζει ανά 0,05 γρ.)
Τώρα, δεν ξέρω με αυτή στην παρουσίαση του Βασίλη τι γίνεται ... πόσο παλιό λοτ είναι, μήπως είναι και νεώτερο από το δικό σου ... Ίσως και να πρόκειται για ειδική παρτίδα (ή χαρμάνι) για το συγκεκριμένο φυσίγγι ... :confused:o_O
 
Νίκο, απ' όσο γνωρίζω, έτσι ήταν πάντα η PSB 2 SP. (και η PSB 2) δηλαδή ροζ - και ξεχώριζαν από τις άλλες PSB.
Έτσι ήταν και αυτή που είχα βρει στο παλιό RIO PICHON προ 20ετίας περίπου, μόνο τότε η δόση ήταν κάπου 1,98 γρ. (μεταξύ 1,95 και 2,00 γρ. - δεν είχα ηλεκτρονική ζυγαριά τότε, και ζύγιζα με τον παραδοσιακό ζυγό που ζυγίζει ανά 0,05 γρ.)
Τώρα, δεν ξέρω με αυτή στην παρουσίαση του Βασίλη τι γίνεται ... πόσο παλιό λοτ είναι, μήπως είναι και νεώτερο από το δικό σου ... Ίσως και να πρόκειται για ειδική παρτίδα (ή χαρμάνι) για το συγκεκριμένο φυσίγγι ... :confused:o_O

Συμφωνουμε Στελιο μου !!! Απλα ειπα και εδειξα....οτι δεν εχει καμια σχεση με την σημερινη !!!
Και πιστευω και το εξης....
Ο κοσμος εμαθε....πεφτει πολυ σφαξιμο στα φυσιγγια και ψαξιμο....θα δεις που ολες οι εταιρειες στα δικα
τους φυσιγγια θα εχουν βαμμένες πυριτιδες για να μην τις γνωριζουμε... ;)
 
Εντάξει, συμβουλές αύριο, πάω για ύπνο!!!🤣🤣🤣🤣
Αφού δεν κάνεις ιδιογομωση προτίμησε φυσίγγι που έχει κάποια σταθερότητα στο πέρασμα του χρόνου το Α1 και 32 και 34 γρ έχουν μια τάση τέτοια και αποδίδουν πολύ καλά τουλάχιστον είσαι σίγουρος ότι έχουν την ίδια πυρίτιδα πάντα.Και είναι από πίσω ένα μεγάλο εργοστάσιο όπως και τα δορκας αλλα αυτά έχουν ξεφύγει από τιμή γι'αυτό σου προτείνω φυσίγγι του Ναυπλιώτη.
 
Αφού δεν κάνεις ιδιογομωση προτίμησε φυσίγγι που έχει κάποια σταθερότητα στο πέρασμα του χρόνου το Α1 και 32 και 34 γρ έχουν μια τάση τέτοια και αποδίδουν πολύ καλά τουλάχιστον είσαι σίγουρος ότι έχουν την ίδια πυρίτιδα πάντα.Και είναι από πίσω ένα μεγάλο εργοστάσιο όπως και τα δορκας αλλα αυτά έχουν ξεφύγει από τιμή γι'αυτό σου προτείνω φυσίγγι του Ναυπλιώτη.
Εε, η απάντηση είναι για τον άλλο Χρήστο!😅😅
 
Φάουλ αλλα να ξέρεις ότι αυτό είναι καλό για όλους μας που έγραψα διότι γνωρίζω κάμποσους μαγαζατορες και κατασκευαστές φυσιγγίων .
Πολύ καλά κάνεις και το λες! Όλοι λίγο πολύ κάτι σταθερό ψάχνουμε, που να μην έχει μεγάλες αποκλίσεις από αυτό που ρίχναμε την προηγούμενη χρονιά/φορά!
 
Ερώτηση εκανα Τάσο δεν έχω κανένα της πυρκαλ!!
Eιδα την φωτο κ νόμιζα πως είναι δικά σου...
Το αρτεμις το ειχα βρει 1.50×34 No7 gm3....385m/s εγραφε το χαρτακι μεσα στο κουτι.
Το ίδιο χαρτάκι έβαζε σε όλα....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-τσίχλες-Αρχείο.58/page-227

Το κάτω μέρος στα τελευταία κουτιά......

IMG_20230328_113749.jpg

.... Να είχαμε να λέγαμε.......



Νίκο, απ' όσο γνωρίζω, έτσι ήταν πάντα η PSB 2 SP. (και η PSB 2) δηλαδή ροζ - και ξεχώριζαν από τις άλλες PSB.
Έτσι ήταν και αυτή που είχα βρει στο παλιό RIO PICHON προ 20ετίας περίπου, μόνο τότε η δόση ήταν κάπου 1,98 γρ. (μεταξύ 1,95 και 2,00 γρ. - δεν είχα ηλεκτρονική ζυγαριά τότε, και ζύγιζα με τον παραδοσιακό ζυγό που ζυγίζει ανά 0,05 γρ.)
Τώρα, δεν ξέρω με αυτή στην παρουσίαση του Βασίλη τι γίνεται ... πόσο παλιό λοτ είναι, μήπως είναι και νεώτερο από το δικό σου ... Ίσως και να πρόκειται για ειδική παρτίδα (ή χαρμάνι) για το συγκεκριμένο φυσίγγι ... :confused:o_O
Η συσκευασία φυσιγγιων του Βασίλη είναι η προηγουμενη, τα ίδια χαρακτηριστικά κ υλικά είχα βρει κ εγώ σε ένα κουτάκι που είχα παρει το '13 αν θυμάμαι καλά...
(Και σίγουρα διέφερε χρωματικά με την πυριτιδα που είχαν τα παλια Rio pigeon uee κ που υποτίθεται πως ήταν η csb2 special όπως έγραφαν κ τα κουτια)

IMG_20230328_115910.jpg


Η τωρινή συσκευασία του pigeon είναι η παρακατω κ δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι...

ref-RIOPI3675L-CARTUCHO-RIO-PICHON-LD-36GR-armeriaiberica.jpg
 
Άμα σας πάρει χαμπάρι ο Σταμάτης την κατσατε την βάρκα.
Ακόμα σεφταλιες τρώει αυτός μέχρι να μας πάρει χαμπάριιιιι!!!!

Ο Σταμάτης πέρασε ζάχαρη στην Κύπρο και σιγά μην ασχολιόταν με φυσίγγια

20230328_120819.jpg
 
πυριτιδα που είχαν τα παλια Rio pigeon uee κ που υποτίθεται πως ήταν η csb2 special όπως έγραφαν κ τα κουτια)
Καλά το είπες: "υποτίθεται" ... ;):cool:
Αυτό το Pichon (σε αυτό το κουτί) έχω κι εγώ, και είμαι σίγουρος (το έχουμε ξανασυζητήσει άλλωστε) ότι η πυρίτιδα ήταν τετράγωνα φυλλίδια και όχι στρογγυλά ...
Κι επίσης, απ' όσο θυμάμαι, δεν υπήρξε ποτέ στους καταλόγους της UEE, και μετέπειτα της MAXAM, πυρίτιδα CSB-2 SPECIAL !!! (Μόνο η απλή CSB-2) ...
Αλλά και την PSB-2 SPECIAL, επί εποχής UEE τουλάχιστον, δεν θυμάμαι να την διέθεταν στο εμπόριο - αυτό το λέω με κάποια επιφύλαξη - αλλά μάλλον τη χρησιμοποιούσαν μόνο σε "δικά τους" φυσίγγια ... Ίσως και μόνο στο συγκεκριμένο (Rio Pichon) ...
 
Αλλά και την PSB-2 SPECIAL, επί εποχής UEE τουλάχιστον, δεν θυμάμαι να την διέθεταν στο εμπόριο - αυτό το λέω με κάποια επιφύλαξη - αλλά μάλλον τη χρησιμοποιούσαν μόνο σε "δικά τους" φυσίγγια ... Ίσως και μόνο στο συγκεκριμένο (Rio Pichon) ...
Ακριβώς όπως τα λές!
 
Eιδα την φωτο κ νόμιζα πως είναι δικά σου...

Το ίδιο χαρτάκι έβαζε σε όλα....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-τσίχλες-Αρχείο.58/page-227

Το κάτω μέρος στα τελευταία κουτιά......

View attachment 69389

.... Να είχαμε να λέγαμε.......




Η συσκευασία φυσιγγιων του Βασίλη είναι η προηγουμενη, τα ίδια χαρακτηριστικά κ υλικά είχα βρει κ εγώ σε ένα κουτάκι που είχα παρει το '13 αν θυμάμαι καλά...
(Και σίγουρα διέφερε χρωματικά με την πυριτιδα που είχαν τα παλια Rio pigeon uee κ που υποτίθεται πως ήταν η csb2 special όπως έγραφαν κ τα κουτια)

View attachment 69390


Η τωρινή συσκευασία του pigeon είναι η παρακατω κ δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι...

View attachment 69391
Είδες τι λέει στο παλιό κουτί για τα σκάγια τους Τάσο, τα εξαιρετικά και ομοιόμορφα σκάγια τους αποδίδουν διατηρήσεις εκεί που τα άλλα φυσίγγια δεν μπορούν. Θα παρω μερικά κουτάκια φέτος για δοκιμή στην πέρδικα
 
Ο Σταμάτης πέρασε ζάχαρη στην Κύπρο και σιγά μην ασχολιόταν με φυσίγγια

View attachment 69392

Ωπα σε κέρασε κανας κύπριος με BERETTA 😅😅😅 αυτά τα BERETTA μας έχουν βάλει σε έξοδα να κερνάμε😅😅😅 που να δεις τον @gvp9000 αν κάνει και βγει από την πόλη του και κάνει βλητικες δοκιμές με το benelli και με μαμά τσόκ 😂🤣
 

Ωπα σε κέρασε κανας κύπριος με BERETTA 😅😅😅 αυτά τα BERETTA μας έχουν βάλει σε έξοδα να κερνάμε😅😅😅 που να δεις τον @gvp9000 αν κάνει και βγει από την πόλη του και κάνει βλητικες δοκιμές με το benelli και με μαμά τσόκ 😂🤣
Σταμάτησες όμως τις δοκιμές βλέπω ενώ από χαρτιά είσαι γεμάτος 🤣 δεν γράφει USA η δική σου ?

Το DT11 δοκίμασε τώρα με Full + Remi #7.5.
Βάρα και ένα Mod με το ίδιο όπλο.

Νομίζω ότι ή θα κλάψουμε ή θα γελάσουμε ... :p
 
Σταμάτησες όμως τις δοκιμές βλέπω ενώ από χαρτιά είσαι γεμάτος 🤣 δεν γράφει USA η δική σου ?

Το DT11 δοκίμασε τώρα με Full + Remi #7.5.
Βάρα και ένα Mod με το ίδιο όπλο.

Νομίζω ότι ή θα κλάψουμε ή θα γελάσουμε ... :p
ΤΕΛΟΣ Η ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΈΣ.
 
Back
Top