Παρουσίαση Φυσιγγίων

Βασίλη, το να αποτελεί αιτία διαπληκτισμου η έκφραση διαφορετικής ή και αντιθετης άποψης, το θεωρώ βλακώδες. Συζητάμε για το πάθος μας αφιλοκερδώς, δεν προσπαθούμε να πουλήσουμε κάτι ώστε να πασχιζουμε να αποδείξουμε την υπεροχή μας. Πριν μέρες σε άλλη ενότητα είχα γράψει ότι θα προτιμούσα να επιτρέπεται μέχρι δύο φυσίγγια στα μικρά θηράματα και 5, 6 ( και ραβδωτά) στα χοντρά. Φυσικό ήταν πολλοί να έχουν διαφορετική άποψη. Αυτό και θεμιτό είναι και αποδεκτό. Μόνο ο πάπας και τα λαμογια που κατακλύζουν την δημόσια ζωή, διεκδικούν το αλάθητο και δεν θέλουν αντίλογο.
 
Αυτά τα δύο δεν είναι λίγο αντικρουόμενα;
Αυτό άλλωστε είναι το ιερό δισκοπότηρο στα λειόκανα.
( Υπόψιν και εγώ με τρίτο στάδιο κλείνω αλλά για χάρη ευκολίας - αισθητικής και να μην αφήνει την τρυπούλα.)
Είναι!
Το ένα όμως,δεν αναιρεί πάντα το άλλο.
Το τρίτο , εκτός από τα πιο όμορφα φυσίγγια έχει και το χαρακτηριστικό ότι δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθεί πολύ το πλαστικό του κάλυκα κατά το ρελιασμα.
 
Θα φανεί στην πορεία εάν συνεχισουμε σωστά η όχι......... Ελπίζω ότι αυτή τη φορά δεν θα έχουμε "τα παλιά της σχωρεμενης"
Άλλο λέω την άποψη μου και την υποστηρίζω με επιχειρήματα και με σεβασμό στην αντίθετη άποψη και άλλο δεν δέχομαι κουβέντα υποστηρίζοντας αυτό που εγώ πιστεύω σωστό απαξιώνοντας με χυδαίο τρόπο τη γνώμη.συναδελφων.......
Βαγγέλη συμφωνώ ότι είναι προϋπόθεση να κρατάμε ένα επίπεδο στην συζήτηση για να μπορέσει να επιβιώσει. Επίσης, ότι δεν γίνεται να πείσουμε κάποιον με το ζόρι. Ακόμη και αν έχουμε δίκιο. Αυτό που μένει μέσα από τέτοιους διαπληκτισμούς, είναι μόνο ζημιά. Προσωπικά, εδώ μέσα, αντάλλαξα μια δυο κουβέντες με τον Στέφανο και τον pit1982, πράγμα που το μετάνιωσα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εγώ είχα άδικο ή το αντίστροφο. Απλά κατάλαβα ότι δεν έχει κανένα νόημα και ότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα μέσα από διαφορετικές καταστάσεις, γι αυτό και οι διαφορετικές απόψεις. Επίσης, σιγά τα ζητήματα για τα οποία γίνονται οι διαφωνίες μας. Ειδικά θεωρώ παράλογο να τσακώνονται δύο άτομα χωρίς να έχει δει ποτέ ο ένας τον άλλον. Τέλος πάντων. Καλή Κυριακή να έχουμε και να έρθουν κυνήγια από εδώ και πέρα.
 
Βαγγέλη συμφωνώ ότι είναι προϋπόθεση να κρατάμε ένα επίπεδο στην συζήτηση για να μπορέσει να επιβιώσει. Επίσης, ότι δεν γίνεται να πείσουμε κάποιον με το ζόρι. Ακόμη και αν έχουμε δίκιο. Αυτό που μένει μέσα από τέτοιους διαπληκτισμούς, είναι μόνο ζημιά. Προσωπικά, εδώ μέσα, αντάλλαξα μια δυο κουβέντες με τον Στέφανο και τον pit1982, πράγμα που το μετάνιωσα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εγώ είχα άδικο ή το αντίστροφο. Απλά κατάλαβα ότι δεν έχει κανένα νόημα και ότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα μέσα από διαφορετικές καταστάσεις, γι αυτό και οι διαφορετικές απόψεις. Επίσης, σιγά τα ζητήματα για τα οποία γίνονται οι διαφωνίες μας. Ειδικά θεωρώ παράλογο να τσακώνονται δύο άτομα χωρίς να έχει δει ποτέ ο ένας τον άλλον. Τέλος πάντων. Καλή Κυριακή να έχουμε και να έρθουν κυνήγια από εδώ και πέρα.
Δεν διαφωνούμε πουθενά.........
 
Δεν είναι κακό η διαφωνία!
Ζητούμενο είναι!🙂
Μέσα από αυτή και την κουβέντα που προκαλείται βγαίνουν συμπεράσματα η έστω προσπαθούμε γι'αυτα...
Η διαφορετική γνώμη είναι και πρέπει να είναι προβληματισμός και τροφή για το μυαλό.
Κακό είναι η προσωπική επίθεση,η ανάδειξη της γνώμης μας παντοιοτρόπως και ο υπέρμετρος εγωισμός.
 
Δεν είναι κακό η διαφωνία!
Ζητούμενο είναι!🙂
Μέσα από αυτή και την κουβέντα που προκαλείται βγαίνουν συμπεράσματα η έστω προσπαθούμε γι'αυτα...
Η διαφορετική γνώμη είναι και πρέπει να είναι προβληματισμός και τροφή για το μυαλό.
Κακό είναι η προσωπική επίθεση,η ανάδειξη της γνώμης μας παντοιοτρόπως και ο υπέρμετρος εγωισμός.
Ναι Γιάννη. Όπως ακριβώς τα έγραψες.
 
Βαγγέλη συμφωνώ ότι είναι προϋπόθεση να κρατάμε ένα επίπεδο στην συζήτηση για να μπορέσει να επιβιώσει. Επίσης, ότι δεν γίνεται να πείσουμε κάποιον με το ζόρι. Ακόμη και αν έχουμε δίκιο. Αυτό που μένει μέσα από τέτοιους διαπληκτισμούς, είναι μόνο ζημιά. Προσωπικά, εδώ μέσα, αντάλλαξα μια δυο κουβέντες με τον Στέφανο και τον pit1982, πράγμα που το μετάνιωσα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εγώ είχα άδικο ή το αντίστροφο. Απλά κατάλαβα ότι δεν έχει κανένα νόημα και ότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα μέσα από διαφορετικές καταστάσεις, γι αυτό και οι διαφορετικές απόψεις. Επίσης, σιγά τα ζητήματα για τα οποία γίνονται οι διαφωνίες μας. Ειδικά θεωρώ παράλογο να τσακώνονται δύο άτομα χωρίς να έχει δει ποτέ ο ένας τον άλλον. Τέλος πάντων. Καλή Κυριακή να έχουμε και να έρθουν κυνήγια από εδώ και πέρα.
Καλησπέρα Βασίλη!...:)...

Χαίρομαι αφάνταστα που σας διαβάζω όλους , και εύχομαι να κρατήσουμε το επίπεδο έτσι!.love.

Προσωπικά λέω ότι ξέρω τα λιγότερα πάντα ... ξέρω όμως ότι το κυνήγι είναι για όλους μας η κοινή αφετηρία ... όπλα, φυσίγγια, γεμισιές, τσοκ, κάννες ... δεν μετρούν μια , όσο η λευτεριά που νιώθεις στο βουνό...

Καλό είναι να ακούμε, να βοηθούμε και να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον... στην ιδία συχνότητα θαρρώ εκπέμπουμε όλοι!

Φιλικότατα για όλους!

Υ.Γ...δεν αμφέβαλα βέβαια ποτέ για το δικό σου προσωπικό επίπεδο!... :) ...
 
Καλησπέρα Βασίλη!...:)...

Χαίρομαι αφάνταστα που σας διαβάζω όλους , και εύχομαι να κρατήσουμε το επίπεδο έτσι!.love.

Προσωπικά λέω ότι ξέρω τα λιγότερα πάντα ... ξέρω όμως ότι το κυνήγι είναι για όλους μας η κοινή αφετηρία ... όπλα, φυσίγγια, γεμισιές, τσοκ, κάννες ... δεν μετρούν μια , όσο η λευτεριά που νιώθεις στο βουνό...

Καλό είναι να ακούμε, να βοηθούμε και να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον... στην ιδία συχνότητα θαρρώ εκπέμπουμε όλοι!

Φιλικότατα για όλους!

Υ.Γ...δεν αμφέβαλα βέβαια ποτέ για το δικό σου προσωπικό επίπεδο!... :) ...
Παρομοίως Γιάννη. :)
 
Για μένα, το ζητούμενο είναι να βγάζω φυσίγγι που εξυπηρετεί τον σκοπό μου,
Η καλύτερη παράγραφος....συμφωνώ απόλυτα...οσο για τα στάδια, αυτο ειναι γούστο του καθενός και μη κατακριταίο απο εμένα....
 
Πήρα τέσσερα κουτιά από Oscar 40 γραμμάρια Νο4 για το κρύο που θα έρθει 😂😂😂 άνοιξα ένα να υπάρχει σαν αρχείο . M92s λέει ότι γεμίζει.

235 περιπου σκαγια
 

Attachments

  • IMG_6556.jpeg
    IMG_6556.jpeg
    467,1 KB · Προβολές: 71
  • IMG_6555.jpeg
    IMG_6555.jpeg
    277,6 KB · Προβολές: 67
  • IMG_6554.jpeg
    IMG_6554.jpeg
    311,6 KB · Προβολές: 62
  • IMG_6552.jpeg
    IMG_6552.jpeg
    167,7 KB · Προβολές: 63
  • IMG_6553.jpeg
    IMG_6553.jpeg
    201,6 KB · Προβολές: 70
Last edited:
Καλησπέρα........ Έπεσε στα χέρια μου ένα φυσίγγι με δράμια 11/0 8βολο μέσα σε συγκεντρωτηρα και ρελι .......
Το φυσίγγι ήταν το potenza της lampro και είναι σε κάλυκα nobel sport 12/70 686 καψουλι, πυρίτιδα ΑΟ (κατά πάσα πιθανότητα) σε δοσολογία 2,37 γραμμάρια, συγκεντρωτηρα που δεν γνωρίζω είναι ψηλός με μεγάλο ποτήρι,θα μπορούσε να παρομοιάσει με τον sg mangum του Καρδαρά,8βολια επιχαλκωμενα 11/0
2 γραμμάρια bufer πλαστικό και ρελι παραδοσιακό στα 64,70 χιλιοστά.........
 
Καλησπέρα........ Έπεσε στα χέρια μου ένα φυσίγγι με δράμια 11/0 8βολο μέσα σε συγκεντρωτηρα και ρελι .......
Το φυσίγγι ήταν το potenza της lampro και είναι σε κάλυκα nobel sport 12/70 686 καψουλι, πυρίτιδα ΑΟ (κατά πάσα πιθανότητα) σε δοσολογία 2,37 γραμμάρια, συγκεντρωτηρα που δεν γνωρίζω είναι ψηλός με μεγάλο ποτήρι,θα μπορούσε να παρομοιάσει με τον sg mangum του Καρδαρά,8βολια επιχαλκωμενα 11/0
2 γραμμάρια bufer πλαστικό και ρελι παραδοσιακό στα 64,70 χιλιοστά.........

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Ενδιαφέρον θα έχει να μετρηθεί και σε χρονογράφο για να δούμε αν βγάζει την ταχύτητα που λέει
 
Καλησπέρα........ Έπεσε στα χέρια μου ένα φυσίγγι με δράμια 11/0 8βολο μέσα σε συγκεντρωτηρα και ρελι .......
Το φυσίγγι ήταν το potenza της lampro και είναι σε κάλυκα nobel sport 12/70 686 καψουλι, πυρίτιδα ΑΟ (κατά πάσα πιθανότητα) σε δοσολογία 2,37 γραμμάρια, συγκεντρωτηρα που δεν γνωρίζω είναι ψηλός με μεγάλο ποτήρι,θα μπορούσε να παρομοιάσει με τον sg mangum του Καρδαρά,8βολια επιχαλκωμενα 11/0
2 γραμμάρια bufer πλαστικό και ρελι παραδοσιακό στα 64,70 χιλιοστά.........
Βαγγέλη μου το πήρα και εγώ προπερσι να το δοκιμάσω στις φασσες σε αρνητικές θερμοκρασίες αλλά δεν μπόρεσα να τα βρω στο θέμα των προσκοπευσεων. Έχασα πουλιά αχαστα πάνω από το κεφάλι μου και τα άφησα στην άκρη
 
Βαγγέλη μου το πήρα και εγώ προπερσι να το δοκιμάσω στις φασσες σε αρνητικές θερμοκρασίες αλλά δεν μπόρεσα να τα βρω στο θέμα των προσκοπευσεων. Έχασα πουλιά αχαστα πάνω από το κεφάλι μου και τα άφησα στην άκρη
Για ποιά λες?
 
Back
Top