Παρουσίαση Φυσιγγίων

Ο Δορκάς δεν ξέρω γιατί αλλά τελευταία κάνει κάτι αψυχολογητες αλλαγές στα φυσίγγια του.
Μπορεί να παραμένουν το ίδιο ποιοτικά αλλά από εμένα έχει χάσει την εμπιστοσύνη μου.
Μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα...
Αυτοί έχουν κανονάκια, εργαλεία μέτρησης υψηλής ακρίβειας και δεδομένα που για εμάς είναι άγνωστα!
Πιθανώς για λόγους κόστους, να έχουν αλλάξει το σετάπ σ ένα ίδιας απόδοσης με άλλο στήσιμο!
Αν είναι έτσι,δεν είναι κακό....
Εγώ προσωπικά θα περιμένω να πέσουν οι θερμοκρασίες και θα το δοκιμάσω!
Δε μιλάω ακόμα!
Ούτε για αυτό ούτε για κανένα "νέο" φυσίγγι!
Απλά το κόβω,το μετράω και το μοιράζομαι,για να έχουμε μια εικόνα!
 
Μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα...
Αυτοί έχουν κανονάκια, εργαλεία μέτρησης υψηλής ακρίβειας και δεδομένα που για εμάς είναι άγνωστα!
Πιθανώς για λόγους κόστους, να έχουν αλλάξει το σετάπ σ ένα ίδιας απόδοσης με άλλο στήσιμο!
Αν είναι έτσι,δεν είναι κακό....
Εγώ προσωπικά θα περιμένω να πέσουν οι θερμοκρασίες και θα το δοκιμάσω!
Δε μιλάω ακόμα!
Ούτε για αυτό ούτε για κανένα "νέο" φυσίγγι!
Απλά το κόβω,το μετράω και το μοιράζομαι,για να έχουμε μια εικόνα!
Δημήτρη συμφωνώ και για αυτό έγραψα και παραπάνω ότι μπορεί να παραμένουν το ίδιο ποιοτικά.
Αλλά το φυσίγγι είναι και θέμα ψυχολογίας. Όταν κάθε φορά βλέπεις κάτι διαφορετικό αρχίζει και χάνεται η εμπιστοσύνη.
Για θέμα κόστους δεν μπορώ να τον δικαιολογήσω τον δορκα. Οι τιμές του παραειναι τσιμπημενες. Χαρακτηριστικά το neo velox παίζει κοντά στα 12 + ευρώ και μιλάμε για ένα φυσίγγι 33γρ με PSB1.
Πάντα γέμιζε με psb τα περισσότερα φυσίγγια του που συνεχίζει να παράγεται από τη Nobel. Οπότε και τροποποιήσεις λόγω έλλειψης υλικών δεν δικαιολογούνται.

Ξαναλέω ότι μπορεί να παραμένουν το ίδιο καλά αλλά προσωπικά πήγα άλλου.
 
Last edited:
Ο Δορκάς δεν ξέρω γιατί αλλά τελευταία κάνει κάτι αψυχολογητες αλλαγές στα φυσίγγια του.
Μπορεί να παραμένουν το ίδιο ποιοτικά αλλά από εμένα έχει χάσει την εμπιστοσύνη μου.
Το κανει πολλα χρονια αυτο.
 
Πάντα γέμιζε με psb τα περισσότερα φυσίγγια του που συνεχίζει να παράγεται από τη Nobel. Οπότε και τροποποιήσεις λόγω έλλειψης υλικών δεν δικαιολογούνται.
Σωστά, παρά πολλά χρόνια με ισπανικές γεμίζει.
 
Μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα...
Αυτοί έχουν κανονάκια, εργαλεία μέτρησης υψηλής ακρίβειας και δεδομένα που για εμάς είναι άγνωστα!
Πιθανώς για λόγους κόστους, να έχουν αλλάξει το σετάπ σ ένα ίδιας απόδοσης με άλλο στήσιμο!
Αν είναι έτσι,δεν είναι κακό....
Εγώ προσωπικά θα περιμένω να πέσουν οι θερμοκρασίες και θα το δοκιμάσω!
Δε μιλάω ακόμα!
Ούτε για αυτό ούτε για κανένα "νέο" φυσίγγι!
Απλά το κόβω,το μετράω και το μοιράζομαι,για να έχουμε μια εικόνα!
Σίγουρα ξέρουν καλύτερα αυτοί από έναν απλό ιδιογωμοτι χωρίς μηχανήματα .....
 
Εξολοκλήρου τα φτιάχνει η victory..
Και τους κάλυκες.
Από τα πρώτα της χρόνια, μου φαίνεται, έφτιαχνε τους κάλυκες και τα πλαστικά βύσματα για τα φυσίγγια τής...

Χοντρό και πιο σκληρό πλαστικό κάλυκα από τους αντίστοιχους Ιταλικούς...
 
για μεναααα στοκαρεται ωσο μπωρητεεεεεεε διαφωρα φυσιγκια σε πρωσφωρεςςςς ,να μην τα ξαναλεμεεεε τα ειδια και τα ειδιαααα,,η τιμες παντα θα εχουνε ανωδοοοο ετσι ειναι το συστημα τι να κανουμε γιαυτο στοκαριζμα αβερταααα ;) ;)
 
Το είχες βρει καλό? Παρ όλα αυτά εγώ και τα 2 τα είχα βρει εξαιρετικά.
Να σου πω την αληθεια δεν εχω αποψη.......
Φιλος μου ειχε δωσει μερικα ........
Με αυτη την πυριτιδα δεν τα ειχα ριξει.....
Πολυ παλιοτερα ηταν πολυ καλα.....
 
ΤΡΙΑ ΑΛΦΑ συνέχεια...
Φυσίγγι @wingmaster παλιό(είχε μαύρο cx),εκτός του λάθος νούμερου...αντί για 2 ήταν 4, είχε άλλη πυρίτιδα,από του φρέσκου, δικού μου(η πιο κόκκινη είναι το δικό μου σε 1.6)και λίγο παραπάνω. Κλείσιμο ίδιο, συγκεντρωτήρας ίδιος.
 

Attachments

  • IMG20240805105540.jpg
    IMG20240805105540.jpg
    261,7 KB · Προβολές: 45
  • IMG20240805105329.jpg
    IMG20240805105329.jpg
    368,3 KB · Προβολές: 45
  • IMG20240805105319.jpg
    IMG20240805105319.jpg
    276,1 KB · Προβολές: 45
Last edited:
ΤΡΙΑ ΑΛΦΑ συνέχεια...
Φυσίγγι @wingmaster παλιό(είχε μαύρο cx),εκτός του λάθος νούμερου...αντί για 2 ήταν 4, έχει άλλη πυρίτιδα,από του φρέσκου, δικού μου(η πιο κόκκινη είναι το δικό μου σε 1.6)και λίγο παραπάνω. Κλείσιμο ίδιο, συγκεντρωτήρας ίδιος.
Πολύ ξενερα να αγοράζεις νούμερο 2 και να σου βγαίνει 4αρι.... Αν ήθελα 4 θα έπαιρνα 4 ρε Δορκάδα
 
Ρε παλικάρια.... Τι πυρίτιδα είναι και είναι 1.61 στα 40 γρ?
Δεν υπάρχει πυρίτιδα στο 1,6x40.
Αν έπρεπε να μαντέψω είναι B&P MB36 χαμηλωμένη στο 1,6 από το 1,87x36.
Δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες, δες αν ήταν αυτή.
mb_x_36-0.jpg
 
Back
Top