Πλαγιόκαννο

το cast-off ειναι 5/10 χιλ. μηκος 40εκ, κλισεις 37/59. pitch 89 μοιρες:)
το pitch μου ερχεται(τα μετρα ειναι ιδια με του highlander) τελεια....well done.
 
Last edited:
το cast-off ειναι 5-10 χιλ. μηκος 40εκ, κλισεις 37/59. pitch 89 μοιρες:)
το pitch μου ερχεται(τα μετρα ειναι ιδια με του highlander) τελεια....well done.
Άρα ετοιμοπολεμος.
Κάνε ξηρες επωμησεις να σουρθει το κοντακι όμορφα.
 
Πάντως δεν ξέρω αν μου συμβαίνει επειδή οπτικά το έχω συνηθίσει από μικρός, αλλά το πλαγιόκαννο εκτός από δισκάνδαλο (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ), το θέλω και με περαστό κλειδί... Για άποψη σιγουριάς, αν και είναι πιο πολύ ψυχολογικό πιστεύω γιατί και άλλα δίκαννα έχουν στιβαρά κλεισίματα, αλλά εμένα ρε παιδιά μου αρέσει και οπτικά... Αυτή η ουρά που κάνει και θηλυκώνει μέσα στη βάση... Μου κακοφέρνει το απότομο κόψιμο κάννης και βάσης...
 
Πάντως δεν ξέρω αν μου συμβαίνει επειδή οπτικά το έχω συνηθίσει από μικρός, αλλά το πλαγιόκαννο εκτός από δισκάνδαλο (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ), το θέλω και με περαστό κλειδί... Για άποψη σιγουριάς, αν και είναι πιο πολύ ψυχολογικό πιστεύω γιατί και άλλα δίκαννα έχουν στιβαρά κλεισίματα, αλλά εμένα ρε παιδιά μου αρέσει και οπτικά... Αυτή η ουρά που κάνει και θηλυκώνει μέσα στη βάση... Μου κακοφέρνει το απότομο κόψιμο κάννης και βάσης...

http://www.gunandknifeclassics.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=633&Itemid=61
.love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love..love.
 
το cast-off ειναι 5-10 χιλ. μηκος 40εκ, κλισεις 37/59. pitch 89 μοιρες:)
το pitch μου ερχεται(τα μετρα ειναι ιδια με του highlander) τελεια....well done.
Φίλε Διονύση πιστευω και γω οτι με τις βελτιώσεις που του έκανες θα το φχαριστηθείς φέτος.shoot.
Είμαι και γω της ίδιας άποψης με τον samgunner62 ο βασικός παράγοντας για να μη κλωτσάει ένα όπλο είναι, κοντάκι στα μέτρα σου και σωστή επώμιση.
 
Γιάννη, νομίζω ότι την εξαπάτηση την έκαναν κυρίως οι έμποροι (πολλοί ίσως και εν αγνοία τους) κι όχι τόσο η εταιρεία. Θυμάμαι ένα άρθρο, παλιά, στο ΚΥΝΗΓΙ & ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, σχετικά με τις ολόκληρες φωτιές και τις διακοσμητικές πλάκες, όπου αναφέρει και για το συγκεκριμένο όπλο Roma 5 (και μάλιστα είχε και φωτο από διαφημιστικό φυλλάδιο), ότι η εταιρεία αναφέρει σαφώς για "system Anson - Deely" και για "sideplates" (πλαϊνές πλάκες) - και όχι για "sidelocks" (πλαϊνές "φωτιές").
(Το έχω το συγκεκριμένο τεύχος, αλλά στο χωριό. Αν θυμάμαι καλά, αυτό το άρθρο ήταν του Αιγινήτη).
Οπότε, μάλλον και η τιμολόγηση του θα ήταν αντίστοιχη. Τώρα αν ο εισαγωγέας εδώ ή κάποιοι έμποροι εκμεταλλεύτηκαν την εμφάνιση του όπλου, και την άγνοια του μέσου κυνηγού πελάτη τους, και κερδοσκόπησαν εις βάρος του, είναι άλλο θέμα.
Είμαι και ΄γω της ίδιας άποψης με το Γιάννη! Μία από τις 4 μεγαλύτερες εταιρίες κατασκευής κυνηγετικών και στρατιωτικών όπλων της Ιταλίας, τον περασμενο αιώνα, δεν θα έβαζε διακοσμητικές πλάκες στη δημοφιλέστερη σειρά όπλων της, με σκοπό να εξαπατήσει τους αγοραστές της Ελλάδος, από τη στιγμή που και στους καταλόγους της εταιρίας αναφερόνταν σαφώς ο τύπος μηχανισμού των όπλων. Εξάλλου η εταιρεία κατασκεύαζε και το ύψιστης ποιότητας μοντέλο HOLLAND με πραγματικές ολόκληρες φωτιέςς, με την ανάλογη υψήλή τιμή βέβαια. Προφανώς οι εδώ εμποροι, απο άγνοια, να μην μπορούσαν να ξεχωρίσουν ενα όπλο με ολόκληρες φωτιές από ένα όπλο με διακοσμητικές πλάκες, έστω και με διακοσμητικούς πίρους.
 
Ετσι ακριβως.
η εταιρεία το χε δηλώσει. ....οι πωλητες πολλες φορες πουλανε απορριπαντικα για όπλα.
Σε όλους τους τομεις.
Λιγοι ξερουν το αντικείμενο πιυ προωθούν
 
Είμαι της γνώμης ότι το περαστο κλειδί τύπου Greener δεν προσφέρει τίποτα απολύτως στο "σφράγισμα"του όπλου και στιβαροτητα.Ολη την δουλειά την κάνουν τα κλειδιά..Έτσι και κουνησουν ρεμπελεψε το όπλο..
 
να σας πω ενα περιστατικο, να σκασετε στα γελια.yelling.
Η γυναικα μου, εχει μια φιλη στο Μοναχο...
Τοτε ειχα το πλαγιοκαννο Simson 76 cm, και εψαχνα τροπο να αγορασω εαν υπαρχουν ενα ζευγαρι καννες κοντυτερες..
Ειχα στειλε τοτε μυνημα στην εταιρια, εαν μπορουν να μου στειλουν ενα ζευγαρι καννες, και μου απαντησαν οτι δεν μπορουν...
Αφου λοιπον, η γυναικα μου μιλαει συχνα στο τηλ. με την φιλη της, λεει στην katrin, οτι '' ο διονυσης εστειλε μυνημα στην μερκελ για ενα δικαννο του'' η Katrin νομιζε οτι εστειλα μυνημα στην καγκελαριο μερκελ.yelling..sarcastic..my man. και μενει παγωτο!!!! Λεει στη γυναικα μου, ....''και τον απαντησε η μερκελ? '' η γυναικα μου λεει με αφελεια, την αληθεια, ''Ναι'' !!!!!!!.crying smile..crying smile..crying smile.. Η Katrin εχει πεσει το τηλ. απο τα χερια της!!!!!!!!.crying smile..crying smile..crying smile..crying smile..ha ha ha..ha ha ha..ha ha ha..guitar..guitar..guitar.... μετα συνειδητοποιεί η γυναικα μου τι καταλαβε η φιλη της.ha ha ha..ha ha ha..ha ha ha.
Απιστευτο, αλλα αληθινό....
 
Είμαι της γνώμης ότι το περαστο κλειδί τύπου Greener δεν προσφέρει τίποτα απολύτως στο "σφράγισμα"του όπλου και στιβαροτητα.Ολη την δουλειά την κάνουν τα κλειδιά..Έτσι και κουνησουν ρεμπελεψε το όπλο..
Πολλοί αρθρογράφοι και οπλουργοί ειναι αυτής της άποψης. Το κουνημα τον κλειδιών βέβαια εξαρτάται από πολλούς παραγόντες όπως:
1. κακή ποιότητα ατσαλιού
2. κακή εφαρμογή των κλειδιών με τη βάση του όπλου
3. ελλειπής συντήρηση
4. χρήση ακατάλληλων φυσιγγίων
Με τους 2 τελευταιους λόγους να είναι οι σημαντικότεροι.
Πάντως τόσο τα MERKEL (που εβαλε παραπάνω ο Βασίλης) που έχουν κλειδιά τύπου GREENER, όσο και τα ROBUST της MANUFRANCE, δεν έχουν κλειδιά τύπου GREENER αλλά περαστα κλειδιά εχουν και αυτά, σπάνια κουνάνε, με τη στοιχειώδη συντήρηση βέβαια.
 
Το άλφα και το ωμέγα είναι η ελαφρές γομωσεις,εάν το προσέξει κανείς αυτο,κάνοντας συγχρονος μια απλή αλλά σωστή συντήρηση τότε έχει ένα δίκαννο λειτουργικοτατο για πολλααα χρονια.Δυο δίκαννα εχω δει ξεχαρβαλωμένα κ τα δυο άνηκαν σε λαγαδες που τα φόρτωναν με δυναμίτες.
 
Δυο δίκαννα εχω δει ξεχαρβαλωμένα κ τα δυο άνηκαν σε λαγαδες που τα φόρτωναν με δυναμίτες.
+1 ο μπάρμπας μου έχει ένα robust 222, λαγάς και αυτός, αρκετά ποιο καινούργιο από το δικό μου και πλέον έχει γίνει κουδουνίστρα, αυτά τα demi magnum για καραμέλες του τα τάιζε.
 
Με το ζαμπαλα δηλαδη που είναι μαγκνουμ αλλά απλό κ ελαφρύ θα εχω προβλημα με τα 10 το πολύ 36αρια που ρίχνω τον χρονο?
 
Back
Top