Πλαγιόκαννο

Μερικα νομιζω οτι εχουν κατασκευασθει και Κορεα...
Κάπου ειχα διαβασει και' γω (νομίζω σε άρθρο του κ.Κιπρύδημου) ότι τα BSS της BROWNING συναρμολογούνταν, για να πέσει το κόστος, στην Κορέα. Τα απάρτια μέρη του όπλου, βέβαια, κατασκευαζόνταν στο εργοστάσιο της MIROCU στην Ιαπωνία.
 
Ανάμιξη Altair Lusso και Rem. 1100.
Πολύ όμορφη.
Γενικώς ναι, η πάπια όμως της SKB είναι (κατά την γνώμη μου) πιο αρμονική δίνοντας σε όλο το όπλο περισσότερη φινέτσα. Κάτι που χάλασα (μερικώς) προσθέτοντας εξωτερικά τσοκάκια της Breda (αυτά υπήρχαν τότε). Κόβοντας το Full από 81εκ. σε 71 εκ.
 
Χθες έτσι για το καλό είχα ανέβει μια βόλτα στο βουνό. Έριξα μερικά φυσίγγια sporting του κενταύρου για πρώτη φορά και παρατήρησα ότι μετά το δίκαννο δυσκολευόταν στο άνοιγμα. Για την ακρίβεια σαν να μάγκωνε η πεταλούδα, έκανε ένα κλακ στην αρχή σαν να ήταν κολλημένη, μετά από το κλακ όλα οκ το δικαννάκι άνοιγε όπως πάντα. Και σημειωτέων δεν το έκανε πάντα χθες και έριξα καμιά 20αρια μόνο sporting του κενταύρου και βέβαια μου το κάνει πρώτη φορά παρότι το έχω "ταΐσει" παλιότερα μέχρι και 36γρ χωρίς κανένα θέμα. Έχω κρατήσει τους κάλυκες να τους ρίξω μια ματιά αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα (και δεν ξέρω και για τι σημάδια να ψάξω) Αν έχετε κάποια ιδέα - πρόταση ευπρόσδεκτη.
 
Mπορεις να βγαλεις φωτογραφια την πατουρα, ωστε να δουμε; Και τη βαση (που δειχνει το καψουλι) αλλα και το μεταλλικο τμημα

Επισης τσεκαρε αν το σημειο που ακουμπαει ο εξωλκεας ειναι φουσκωμενο ή οχι.
 
Το βραδάκι μετά την δουλειά θα προσπαθήσω να βγάλω μερικές αντιροσωπευτικές φωτογραφίες.
Όσο για το σημείο που ακουμπάει θα ρίξω μια ματιά αλλά ο κάλυκας βγαίνει απροβλημάτιστα η πεταλούδα κολλάει και δεν πηγαίνει δεξιά "μαλακά" όπως συνήθως.
 
η πεταλούδα κολλάει και δεν πηγαίνει δεξιά "μαλακά" όπως συνήθως.
Δεν φαίνεται για πρόβλημα του καλυκα.
Μοιάζει με σπασμένο ελατήριο επαναφορας της πεταλούδας.
Ή κάποιο γρεζι εμποδίζει την περιστροφή του άξονα της πεταλούδας
ή το συρτάρι του οπλου.
Έχει ανοιχτεί και καθαριστεί ο μηχανισμός ποτέ;
Ποιο δικαννο είναι;
 
Robust 222
Ναι είχε ανοιχθεί και καθαριστεί πριν από 1 χρόνο περίπου ο μηχανισμός. Γενικά το πρόβλημα είναι ι πεταλούδα που συμπεριφέρεται σαν να "κολλάει" μετά την πυροδότηση μετά όλα οκ και δεν το κάνει και πάντα. Υπάρχει περίπτωση να ζορίζεται κάποιο κλειδί από υπερβολική πίεση ίσως;
 
Nα εχει μεινει κανα γρεζι μεσα και να στο κανει; Αν πυροδοτησεις απλα μονο καλυκα και καψουλι, οχι γομωση, στο κανει;
 
Αύριο το πρωί θα κάνω μια εκτεταμένη έρευνα. Θα καθαρίσω απόψε τον μηχανισμό και αύριο το πρωί θα ρίξω 20-30 φυσίγγια να κρατήσω στατιστικά αν το κάνει και μετά το καθάρισμα και πόσο συχνά. Ίσως "πανικοβλήθηκα" γιατί δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ πάντα η πεταλούδα ανοιγόκλεινε σαν βούτυρο.
 
Aν εχεις φυσιγγια πλαστικα (απο κεινα που βαζουμε για τις βελονες), βγαλε το κοντακι, και πυροδοτησε με αυτα το μηχανισμο. Να δεις πως δουλευει μετα, και αν το κανει και με αυτα
 
Και μιας και σκάλιζα το κινητό μου βρήκα μια φωτογραφεία από το τζάκι στο χωριό.

Με αυτό είχα κάνει σαν πιτσιρικάς το πρώτο μου "ένοπλο" κυνήγι στην Κρήτη. Δεν έχω ιδέα τι είναι και δεν γράφει τπτ πάνω. Όταν ξανακατέβω θα προσπαθήσω να βγάλω καμιά καλύτερη φωτογραφία.
 
Σημερα το πρωι εριξα μια 50αρια φυσιγγια με τι robust. Μαλλον ηταν καποιο σκουπιδακι γιατι δεν μου μαγκωσε ουτε μια φορα η πεταλουδα. Ομως μετα απο την συμβουλη του Βικτωρ εριξα μια ματια στους καλυκες (δεν καταφερα να βγαλω φωτο)και 8στους 10 ειναι φουσκωμενοι στο σημειο των εξολκεων. Απο τι προκαλειτε αυτο;
 
Απλα αυτοι εχου ενα φουσκωμα μισοφεγγαρο ακριβως στα σημεια των εξωλκεων
Στα συγκεκριμένα φυσίγγια στο κάνει μόνο? γιατί σε όλα τα σπαστά όπλα, όπως λέει και ο Σαράντος στο σημείο των εξολκέων φουσκώνει ο πάφυλας και πιστεύω καθε όπλο με το δικό του τρόπο γιατί θυμάμαι παλιά που γεμιζα φυσίγγια, εαν γέμιζα κάλυκες που είχαν ριχτεί από άλλο όπλο, χωρίς να τους καλυμπράρω, και πήγαινα να τους βάλω στο όπλο μου, δεν έκλεινε ενώ με κάλυκες που είχαν ριχτεί από το ίδιο όπλο δεν υπήρχε πρόβλημα,
 
Η αληθεια ειναι οτι δεν το παρατηρησα ποτε μεχρι σημερα. Και δεν ειχα παρει μαζι μου αλλα φυσιγγια γιατι ειχα βγει για την συγκεκριμενη δοκιμη. Θα το παρατηρησω παντως και θα σας πω
 
Πάντως επειδή έχουμε το ίδιο δίκαννο, δεν έχω παρατηρήσει με κανένα φυσίγγι τέτοιο θέμα όσο θυμάμαι...
 
Back
Top