Πώς θα φέρουμε τα νέα παιδιά στο κυνήγι

Ξέρω ότι κακώς θα το γράψω, αλλά είναι η αλήθεια...
Νομιζω...ότι τελευταία έχει πάρει αύξηση η συμμετοχή στο κυνήγι του γουρουνιού με κίνητρο το οικονομικο...
"Κυνηγάμε, ας βγάλουμε τουλάχιστον τα έξοδα"
 
Ξέρω ότι κακώς θα το γράψω, αλλά είναι η αλήθεια...
Νομιζω...ότι τελευταία έχει πάρει αύξηση η συμμετοχή στο κυνήγι του γουρουνιού με κίνητρο το οικονομικο...
"Κυνηγάμε, ας βγάλουμε τουλάχιστον τα έξοδα"
Προσωπική μου άποψη και από την εμπειρία μου σε αυτό το κυνήγι. Οικονομικό όφελος μπορεί να έχει μόνο όποιος λαθροθηρεύει. Τα έξοδα του είναι πολύ μεγάλα. Σκυλιά, επισκευές αυτοκινήτων, φυσίγγια, κτηνίατροι, ηλεκτρονικός εξοπλισμός και πολλά άλλα. Να διευκρινήσω ότι δεν αρνούμαι ότι πολλές ομάδες πουλάνε κρέας για να μειώσουν κάποια από τα έξοδα. Θεωρώ ότι πολλοί τα τελευταία χρόνια στρέφονται σε αυτό το κυνήγι για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι ο πολύ καλός πληθυσμός του θηράματος που δίνει ευκαιρίες για καρπώσεις και ο δεύτερος ότι ο αγριόχοιρος παραμένει ένα θήραμα τρόπεο. Το τρόπεο εδώ έχει διττό χαρακτήρα. Είτε για επίδειξη ( δυστυχώς) είτε για την αδρεναλίνη που αυτό συμπεριλαμβάνει.
Είναι ένα σκληρό κυνήγι που απαιτεί προσοχή λόγω των πυρομαχικών που απαιτούνται, υπομονή καθώς σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να μείνεις πολλές ώρες στα καρτέρια και φυσικά ψυχραιμία. Έχω δει πολλούς συναδέλφους αυτά τα χρόνια που ενώ ξεκίνησαν να γίνουν «γουρουνάδες» το εγκατέλειψαν.
Δεν συμπεριλαμβάνω των εαυτό μου στους «γουρουνάδες» παρ’ όλο που κάθε χρόνο κάνω αρκετά κυνήγια για αυτό το υπέροχο θήραμα που δυστυχώς έχει χάσει την αίγλη του.
 
Last edited:
Ενας από τους λόγους που το παρατάνε Δημοσθένη είναι και τα άτομα της παρέας. Δύο φορές πήγα για γουρουνοκυνήγι και το εγατέλειψα εξαιτίας ενός ατόμου που είχε αυτοχριστεί αρχηγός και έβριζε όλους τους άλλους με ακατανόμαστες φράσεις ακόμη και με βλαστήμιες. Την δεύτερη φορά τον γλύτωσαν από τα χέρια μου οι άλλοι και έτσι αποσύρθηκα από αυτό το κυνήγι. Προς Θεού δεν λέω ότι όλοι είναι έτσι. Ομως αν καείς στο χυλό φυσάς και την γιαούρτι.
 
Ενας από τους λόγους που το παρατάνε Δημοσθένη είναι και τα άτομα της παρέας. Δύο φορές πήγα για γουρουνοκυνήγι και το εγατέλειψα εξαιτίας ενός ατόμου που είχε αυτοχριστεί αρχηγός και έβριζε όλους τους άλλους με ακατανόμαστες φράσεις ακόμη και με βλαστήμιες. Την δεύτερη φορά τον γλύτωσαν από τα χέρια μου οι άλλοι και έτσι αποσύρθηκα από αυτό το κυνήγι. Προς Θεού δεν λέω ότι όλοι είναι έτσι. Ομως αν καείς στο χυλό φυσάς και την γιαούρτι.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το παραπάνω γιατί το έχω βιώσει και εγώ. Έχω σταματήσει να κυνηγάω με παρέα που κυνηγούσα χρόνια, λόγω ενσωμάτωσης ανθρώπου που μόνο όπλο δεν θα έπρεπε να κρατούσε. Για αυτό πρώτα απ’ όλα η επιλογή των συγκυνηγών δεν έχει να κάνει με την πληθώρα των θηραμάτων που καρπώνονται αλλά με τον χαρακτήρα τους. Η εμπιστοσύνη και ο σεβασμός κερδίζεται πολύ δύσκολα και χάνεται πολύ εύκολα.
 
... εγατέλειψα εξαιτίας ενός ατόμου που είχε αυτοχριστεί αρχηγός και έβριζε όλους τους άλλους με ακατανόμαστες φράσεις ...
Έχω σταματήσει να κυνηγάω με παρέα που κυνηγούσα χρόνια, λόγω ενσωμάτωσης ανθρώπου που μόνο όπλο δεν θα έπρεπε να κρατούσε....
Τι είναι αυτό που κάνει τις ομάδες να κρατούν τέτοιους τύπους μέσα;
Μήπως είναι αποδοτικοί ;
Και κάνουν την ανάγκη φιλοτιμία;
 
Τι είναι αυτό που κάνει τις ομάδες να κρατούν τέτοιους τύπους μέσα;
Μήπως είναι αποδοτικοί ;
Και κάνουν την ανάγκη φιλοτιμία;
Οι περισσότεροι από αυτούς είναι περαστικοί τελικά. Γιατί ένας τέτοιος άνθρωπος αργά η γρήγορα θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, επόμενως θα αναγκαστείς να τον διώξεις. Οι λόγοι που τον δέχεσαι αρχικά είναι διάφοροι. Πρώτα μπορεί να είναι συγγενής κάποιου από την ομάδα που είναι και το ποιο δύσκολο να διαχειριστείς, στη συνέχεια μπορεί να είναι κτηνοτρόφος βοσκός στην περιοχή που κυνηγάς οπότε δεν θέλεις να δημιουργήσεις πρόβλημα, αλλά ο βασικός λόγος είναι γιατί αν δεν βιώσεις έναν άνθρωπο δεν τον ξέρεις πραγματικά. Συνήθως αυτά τα άτομα όταν προσεγγίζουν τις ομάδες το παίζουν άγιοι, μετά απο τα πρώτα κυνήγια που ξεθαρρεύουν εμφανίζουν ποιοι πραγματικά είναι.
 
Back
Top