Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οταν πρωτοάρχισα με το κυνήγι στην Βυρτεμβέργη (Baden-Württemberg) είχε γίνει περιφερειάρχης ο αρχηγός των Πρασίνων, ο Βίνφριντ Κρέτσμαν με υποσχέσεις πως δεν θα κοπούν δένδρα για να φτιαχτεί ο νέος σιδηροδρομικός σταθμός της Στουτγκαρδης, θα περιορίσει το κυνήγι κλπ. Μόλις πήρε το χρίσμα, άρχισαν διάφορες αξύριστες να γράφουν σε πολλές εφημερίδες αρκετές μπαρούφες για τους κυνηγούς. Μέσα σε δύο μήνες πλάκωσαν οι κυνηγετικοί σύλλογοι της Βαυαρίας και της Βυρτεμβέργης τις εφημερίδες - όχι αυτές/αυτούς που έγραφαν, αλλά τις εφημερίδες τις ίδιες, σε απανωτές μηνύσεις για δυσφήμιση μέσω ψευδών ειδήσεων! Οχι μόνο αναγκάστηκαν οι εφημερίδες να "επανορθώσουν" γράφοντας πως οι αξύριστες έγραφαν μακακίες, αλλά και αρκετες/οι ιδεοπαρμένες/οι πήραν πόδι και νομίζω τις/τους πόνεσε πολύ - σκέψου να γράφει το βιογραφικό σου ότι σε απέλυσε ο εργοδότης σου λόγω της κακοήθειάς σου.

Για αυτό είμαι σίγουρος πως μόνο η μέθοδος του καρώτου και του μαστιγίου μπορεί να φέρει αποτελέσματα. Και τα καρότα μάλλον τέλειωσαν...
Από αυτά που γραφείς Θεόδωρε νομίζω ότι μόνο με ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΔΡΑΣΗ , μπορούμε να αντιδράσουμε , αλλα εκεί οι ΣΥΛΛΟΓΟΙ είναι ΣΥΛΛΟΓΟΙ!:)

ΕΔΩ?
:(
 
Οταν πρωτοάρχισα με το κυνήγι στην Βυρτεμβέργη (Baden-Württemberg) είχε γίνει περιφερειάρχης ο αρχηγός των Πρασίνων, ο Βίνφριντ Κρέτσμαν με υποσχέσεις πως δεν θα κοπούν δένδρα για να φτιαχτεί ο νέος σιδηροδρομικός σταθμός της Στουτγκαρδης, θα περιορίσει το κυνήγι κλπ. Μόλις πήρε το χρίσμα, άρχισαν διάφορες αξύριστες να γράφουν σε πολλές εφημερίδες αρκετές μπαρούφες για τους κυνηγούς. Μέσα σε δύο μήνες πλάκωσαν οι κυνηγετικοί σύλλογοι της Βαυαρίας και της Βυρτεμβέργης τις εφημερίδες - όχι αυτές/αυτούς που έγραφαν, αλλά τις εφημερίδες τις ίδιες, σε απανωτές μηνύσεις για δυσφήμιση μέσω ψευδών ειδήσεων! Οχι μόνο αναγκάστηκαν οι εφημερίδες να "επανορθώσουν" γράφοντας πως οι αξύριστες έγραφαν μακακίες, αλλά και αρκετες/οι ιδεοπαρμένες/οι πήραν πόδι και νομίζω τις/τους πόνεσε πολύ - σκέψου να γράφει το βιογραφικό σου ότι σε απέλυσε ο εργοδότης σου λόγω της κακοήθειάς σου.

Για αυτό είμαι σίγουρος πως μόνο η μέθοδος του καρώτου και του μαστιγίου μπορεί να φέρει αποτελέσματα. Και τα καρότα μάλλον τέλειωσαν...
Μαλλον πολλα ζηταμε απο τις ανοργανωτες οργανωσεις μας.
Ακομα και μια δημοσιευση διαμαρτυριας που θα εβαζε την κυρια στην θεση της για μενα πολυ θα ηταν.
Δεν περιμενω ομως τιποτα απο δαυτους.
 
Δύο στοιχήματα, λέει, είχαν βάλει οι φωστήρες για το χιόνι.
Ανοικτοί δρόμοι και ηλεκτροδοτηση...
Τα πέτυχαν και τα δύο!!!!
Τώρα ήρθε η ώρα, λέει, να αποδώσει ευθύνες ο άφαντος...
Μόνο αυτός δε φταίει, αυτός πρέπει να μείνει αμόλυντος - όπως και το ανιψακι του- για να ξαναπρωθυπουργεψει...
 
Δύο στοιχήματα, λέει, είχαν βάλει οι φωστήρες για το χιόνι.
Ανοικτοί δρόμοι και ηλεκτροδοτηση...
Τα πέτυχαν και τα δύο!!!!
Τώρα ήρθε η ώρα, λέει, να αποδώσει ευθύνες ο άφαντος...
Μόνο αυτός δε φταίει, αυτός πρέπει να μείνει αμόλυντος - όπως και το ανιψακι του- για να ξαναπρωθυπουργεψει...
Εδώ ρε Παναγιώτη βγαίνουν οι υπουργοί και λένε θα γινει έρευνα για αποδωση ευθυνών!!! Και δεν παραιτήθηκε κανείς μέχρι τωρα και ούτε πρόκειται. Και σημαία του ανεμελου ποδηλάτη ηταν το επιτελικό κρατος!!! Το ανύπαρκτο έπρεπε να λέει όχι το επιτελικό. Αυτό που βλέπω εγώ κυριοι είναι ότι πάμε από την Σκύλα στην Χάρυβδη και σωτηρία δεν υπάρχει για αυτό το τόπο σε κανένα επίπεδο. Οι πολιτικοί της χώρας , ανεξαρτήτου χρώματος, ανταγωνίζονται στην ανικανότητά και την ηλιθιότητα δυστυχώς.
 
Ισχυρότατη έκρηξη έγινε στο κέντρο της Αθήνας απέναντι από τις Στήλες του Ολυμπίου Διός και όχι τους "Στύλους" που γράφουν τα βόδια.
Καταστράφηκαν κτίρια και έπεσαν προσόψεις .Η έκρηξη ακούστηκε μέχρι το Καλαμάκι.Δεν πιστεύω κανείς από εδώ μέσα να είχε κάνα ελαττωματικό ογκομετρικο με καμμία SIPE ?
 
Δύο στοιχήματα, λέει, είχαν βάλει οι φωστήρες για το χιόνι.
Ανοικτοί δρόμοι και ηλεκτροδοτηση...
Τα πέτυχαν και τα δύο!!!!
Τώρα ήρθε η ώρα, λέει, να αποδώσει ευθύνες ο άφαντος...
Μόνο αυτός δε φταίει, αυτός πρέπει να μείνει αμόλυντος - όπως και το ανιψακι του- για να ξαναπρωθυπουργεψει...
Κάτι άκουστηκε ότι τριγυρναγε με παρέα στα Τρία Πέντε Πηγάδια.
Τόσα πηγάδια δεν μπορούσε να πέσει μέσα σε ένα τον κερατα να ησυχάσουμε .
 
Με όλο αυτόν τον χαμό, που έγινε τις τελευταίες μέρες με το χιόνι,θυμήθηκα ένα απόσπασμα,από "Τα Παιδιά της Πιάτσας"του Τσιφόρου.
Ένα διαχρονικό κείμενο,που σκιαγραφεί,με απλή,λαϊκή γλώσσα και τα σημερινά μας χάλια...

"Λες έχω αμπέλια και χωράφια και σπίτια και γης. Κουράδες έχεις. Κανένας άνθρωπος δεν έχει γη. Η γης έχει εμάς και σπάει κέφι μαζί μας, άσε που την ενοχλάμε κάθε λίγο σαν κοτόψειρες. Δύναμη; Μπούρδες. Ίδρωσες να κάνεις μια πολυκατοικία 46 διαμερίσματα και πλακώνει ένας σεισμός και στην κάνει λιάδα. Πήρες παρασήματα και χειροκροτήματα και ζήτω και έρχεται αδερφάκι μου ένα τόσο δα μικρόβιο από συνάχι και σε κάνει μια πτωματάρα χωρίς να το καταλάβεις. Έβαλες παρά στην μπάντα και διέταξες κόσμο κάντε έτσι ρε μερμήγκια ασήμαντα, και σε πιάνει ένα κόψιμο και είσαι ρεζίλης στην λεκάνη του καμπινέ. Κάνεις το δυνατό κι έτσι και πιάσει μια παγωνιά τρέμεις σαν παλιόσκυλο και από την άλλη μεριά, μια μολόχα, ένα χορταράκι ασήμαντο, κάθεται όλη νύχτα και τρώει τους αέρηδες και το χιονιά και το πρωί είναι φρέσκο και δεν τούγινε τίποτα. Πούν’ η δύναμή σου ρε φιόγκο κάτου από τούτο εδώ το Σύμπαν που μας πλακώνει με το βάρος του; Πούναι τα μεγαλεία σου και το τουπέ σου; Μια ανάποδη να πάρουνε τα πράματα, στα λεφτά, στα πολιτικά, στην υγεία, στα όλα που την βασίζεις, πας, ξεγράφτηκες και μήτε που θέλουνε να σε θυμούνται οι άλλοι. Πέθανες και περάσανε πενήντα χρόνια και μήτε κανένας ξέρει αν υπήρξες και αν έκανες και σε φοβηθήκανε και σε λογαριάσανε".

Νίκος Τσιφόρος
 
Ισχυρότατη έκρηξη έγινε στο κέντρο της Αθήνας απέναντι από τις Στήλες του Ολυμπίου Διός και όχι τους "Στύλους" που γράφουν τα βόδια.
Καταστράφηκαν κτίρια και έπεσαν προσόψεις .Η έκρηξη ακούστηκε μέχρι το Καλαμάκι.Δεν πιστεύω κανείς από εδώ μέσα να είχε κάνα ελαττωματικό ογκομετρικο με καμμία SIPE ?
https://www.in.gr/2018/08/22/culture/glossakailogotexnia/oi-stiles-oi-styloi-tou-olympiou-dios/
 
Ρε σεις βγαίνει και ο Βελόπουλος και ψεγει την κυβέρνηση του ανεμελου για την κακοκαιρία. Γιατί δεν πούλαγε καμία αλοιφή ΤΕΛΟΧΙΟΝ να γίνουν όλα τζαμι όπως με την ΤΕΛΟΠΟΝ?????
Ειναι αυτο που λενε μιλανε ολοι μιλανε και οι παστωμενοι κ@λοι με κεραλοιφες
 
Υπάρχει διαμάχη στο θέμα.Επειδή όμως καταντάνε κουραστικοί οι πνευματικοί ακροβατισμοί του Μπαμπινιώτη να ένα ωραίο σχόλιο. Όσο οι στύλοι ήταν όρθιοι ήταν στύλοι, μετά που έπεσαν και τα κομμάτια ξανατοποθετήθηκαν το ένα πάνω στο άλλο έγιναν στήλη, δηλαδή στοίβα! Πιασ το αυγό και κούρευτο!
 
Υπάρχει διαμάχη στο θέμα.Επειδή όμως καταντάνε κουραστικοί οι πνευματικοί ακροβατισμοί του Μπαμπινιώτη να ένα ωραίο σχόλιο. Όσο οι στύλοι ήταν όρθιοι ήταν στύλοι, μετά που έπεσαν και τα κομμάτια ξανατοποθετήθηκαν το ένα πάνω στο άλλο έγιναν στήλη, δηλαδή στοίβα! Πιασ το αυγό και κούρευτο!
Ναι. Το διάβασα και 'γω σε άλλο άρθρο. Μου φάνηκε όμως αστείο και γι' αυτό δεν το ανέβασα.
 
Η αυτοί που πουλάνε αλοιφή για να βγάλεις μαλλιά και είναι καραφλοι σαν την εξαφανισμένη προεδραρα μας!
Ο πρόεδρος έβαλε αλοιφή.Αλλα δεν διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες και έβγαλε μαλλιά στις χούφτες .
 
Ναι. Το διάβασα και 'γω σε άλλο άρθρο. Μου φάνηκε όμως αστείο και γι' αυτό δεν το ανέβασα.
Ήταν φαίνεται από κάποιον που του τα είχανε ζαλίσει, θα διάβασες όμως εκεί Βασίλη ότι μέχρι το 1998 οι στήλες ήταν η επικρατούσα άποψη και ευρέως χρησιμοποιούμενη στη λογοτεχνία, μέχρι που η ομάδα του Μπαμπινιώτη άρχισε να το σκαλίζει....
 
Ήταν φαίνεται από κάποιον που του τα είχανε ζαλίσει, θα διάβασες όμως εκεί Βασίλη ότι μέχρι το 1998 οι στήλες ήταν η επικρατούσα άποψη και ευρέως χρησιμοποιούμενη στη λογοτεχνία, μέχρι που η ομάδα του Μπαμπινιώτη άρχισε να το σκαλίζει....
Βέβαια και τα διάβασα. Μου έρχεται όμως, λογικότερη η ερμηνεία ότι, η λέξη "στύλος" οδηγεί σαν νόημα στην κολώνα, το υποστύλωμα, ενώ η λέξη "στήλη", σε κάτι που στοιβαζεται, το ένα πάνω στο άλλο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top