Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό με τους καλόγερους πρώτη φορά το διαβάζω....συνοπτικά ,μη μου πετάξεις κάνα σεντόνι‼️

Η παροιμία όλη σωστά διατυπωμένη λέει «δεν έχεις δει του καλογέρου τ' αρχ@διά»!

Απαντάται δε με πολλές παραλλαγές σε πολλές περιοχές της Ελλάδας. Εχει καταγωγή από την όψιμη Βυζαντινοκρατία. Ο λαός την έχει σώσει και την χρησιμοποιεί μεταφορικά θέλοντας να πει "δεν έχεις δει/νιώσει ακόμα ζόρια"!(άσχημες καταστάσεις/πίεση!)...ποια πίεση? ποια ζόρια? και γιατί του καλογέρου?...Είναι λοιπόν καθαρό κατάλοιπο της εχθρότητας / αποστροφής προς τον καλόγερο=παπαδαριό που δυστυχώς δια "πυρός και σιδηρού" στέριωσαν το Χριστιανισμό στην Ελλάδα, αντίθετα βεβαία με τους πραγματικούς Λόγους του Χριστού μας ο όποιος βεβαία διέλυσε με μανία και βίαια την αγορά στον Ναό του Πάτερα του ( και καλά έκαμε , αλλά και αυτό συμβολικό είναι αλλά όχι επί του παρόντος), αλλά συμβούλευε τον Πέτρο να βάλει την μάχαιρα εις την θήκη, διότι «όποιος μάχαιρα έδωσε , μάχαιρα θα λάβει!».


Υ.Γ1…Τα του Ναού έχει να κάμει με τα «παγκάρια», και διάφορα αλλά…;)

Υ.Γ2…Μικρό το σεντονάκι… πανωσκέπασμα…για πολυθρόνα!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Η παροιμία όλη σωστά διατυπωμένη λέει «δεν έχεις δει του καλογέρου τ' αρχ@διά»!

Απαντάται δε με πολλές παραλλαγές σε πολλές περιοχές της Ελλάδας. Εχει καταγωγή από την όψιμη Βυζαντινοκρατία. Ο λαός την έχει σώσει και την χρησιμοποιεί μεταφορικά θέλοντας να πει "δεν έχεις δει/νιώσει ακόμα ζόρια"!(άσχημες καταστάσεις/πίεση!)...ποια πίεση? ποια ζόρια? και γιατί του καλογέρου?...Είναι λοιπόν καθαρό κατάλοιπο της εχθρότητας / αποστροφής προς τον καλόγερο=παπαδαριό που δυστυχώς δια "πυρός και σιδηρού" στέριωσαν το Χριστιανισμό στην Ελλάδα, αντίθετα βεβαία με τους πραγματικούς Λόγους του Χριστού μας ο όποιος βεβαία διέλυσε με μανία και βίαια την αγορά στον Ναό του Πάτερα του ( και καλά έκαμε , αλλά και αυτό συμβολικό είναι αλλά όχι επί του παρόντος), αλλά συμβούλευε τον Πέτρο να βάλει την μάχαιρα εις την θήκη, διότι «όποιος μάχαιρα έδωσε , μάχαιρα θα λάβει!».


Υ.Γ1…Τα του Ναού έχει να κάμει με τα «παγκάρια», και διάφορα αλλά…;)

Υ.Γ2…Μικρό το σεντονάκι… πανωσκέπασμα…για πολυθρόνα!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Στον τοπο μου το διατυπωνουν αλλιως
Δεν εχεις δει Παπα κωλο κτλ :p
 
Το είχα αποθηκευμένο κάπου και το ξαναθυμήθηκα.
Εγώ δεν θα συγχωρούσα.
Δεν έχει σημασία.Σημασία έχει η ποιότητα...

https://www.google.com/amp/s/olympiada.wordpress.com/2013/04/22/%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5-2/amp/
Φοβερό ‼️
Μεγάλη υπόθεση η συγχώρεση‼️ ,απαιτεί καθαρή ψυχη ,ταπείνωση , βαθιά πίστη κ εμπιστοσύνη στο θεο‼️
Ποια η διαφορά από το κτήνος, αν "ανταποδώσεις" το μίσος❓
 
Στον τοπο μου το διατυπωνουν αλλιως
Δεν εχεις δει Παπα κωλο κτλ :p
Κωστή σωστά!:).shake hands....πρέπει όμως να ξέρεις λίγη ιστορία για να καταλάβεις τι εννοεί...
Είμαι βέβαιος οτι εννοεί...δεν έχεις δει.... να σε χ@σει!( χ@σει=να αφοδεύσει πάνω σου, να σε βρωμίσει μέσα και έξω σου, να σε τσακίσει, να σε ...να σε...)....
 
Φοβερό ‼️
Μεγάλη υπόθεση η συγχώρεση‼️ ,απαιτεί καθαρή ψυχη ,ταπείνωση , βαθιά πίστη κ εμπιστοσύνη στο θεο‼️
Ποια η διαφορά από το κτήνος, αν "ανταποδώσεις" το μίσος❓
Εύχομαι,σε όλους, να μην έρθει εκείνη η ώρα,που θα χρειαστεί,να απαντήσουν...
 
Το είχα αποθηκευμένο κάπου και το ξαναθυμήθηκα.
Εγώ δεν θα συγχωρούσα.
Δεν έχει σημασία.Σημασία έχει η ποιότητα...

https://www.google.com/amp/s/olympiada.wordpress.com/2013/04/22/%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5-2/amp/
Φοβερό ‼️
Μεγάλη υπόθεση η συγχώρεση‼️ ,απαιτεί καθαρή ψυχη ,ταπείνωση , βαθιά πίστη κ εμπιστοσύνη στο θεο‼️
Ποια η διαφορά από το κτήνος, αν "ανταποδώσεις" το μίσος❓
Γιαυτο δεν μπορουμε ολοι να Αγιασουμε Γιαννο
Το να μπορεις να συγχωρεια αληθινα ειναι μαρτυριο ακριβως γιατι ειναι τοσο δυσκολο
Κάποτε που εξομολογουμουν το χα πει και στον πνευματικο μου
Μην με αφησεις να κοινωνησω αλλα δεν μπορω να συγχωρησω τους …… ταδε

Πολλα εχουν λεχθει πιο πισω
Στην αρχη ηθελα να τοποθετηθω
Επελεξα να μην

Το μονο που θα πω ειναι οτι κατ εμενα
Ο ανθρωπος δεν πρεπει να φιλοσοφει πολυ ουτε να σκεφτετε και να ξανασκεφτετε και ξανα και ξανα να αναλυει
Καποια πραγματα δεν μπορει να τα εξηγησει ουτε να τα καταλαβει
Να ξερει να μαθαινει να προκοβει ναι!
Αλλα η πολυ η σκεψη και φιλοσοφια τρεφει πολλα κακα και τον άπακρυνει απο το να ειναι ενεργητικος , τον κανει τεμπελη και νοθρο τρεφοντας πολυ ευκολα το εγω του παρα το ´´εμεισ´´
Απλοτητα θελει ο ανθρωπος κατ εμενα και
Τάπεινοτητα
Και ΠΙΣΤΗ( ακομη και αν δεν πιστευει στον Χριστο-ο Χριστος δεν πηρε με το ζορι κανεναν κοντα ΤΟΥ)
Θα ρθει η ωρα και Η Στιγμη που θα δει…..
 
Last edited:
Δεν πειράζει παιδιά δε θα γίνουμε όλοι άγιοι ας ξεφύγει και κανένας .Εγώ στο παραπάνω θέμα θα του αλλάζα τα φώτα όχι θα μας σκοτωναμε έτσι γιατί τους καβλωσει και θα τους συνχωρουσα κιόλας.Γιαυτο δεν πολύ γουστάρω κάποια στοιχεία της θρησκείας αν φας ένα χαστούκι γυρνά και το άλλο μάγουλο ,να κάνω τι ?το καρπαζοεισπρακτορα η να είμαι μια ζωή υπό και να περιμένω το θεό να με λυπηθεί και να τιμωρήσει αυτούς μετά θάνατον πού πριν πεθάνουν αν μετανοήσουν πραγματικά θα συνχωρεθουν για τις φαπες που μου ρίχνανε και θα πάμε όλοι μαζί στο παράδεισο.Δεν ξέρω αν φαίνομαι κυνικός αλλά χωρίς να φταίω προτιμώ να ρίχνω εγώ φαπες και να μετανιώσω ειλικρινά πριν το τέλος .Υποτελείς υπό το φόβο Θεού και συνχωρεμενοι όλοι, δε θα πάρω .Δεν πειράζω κανέναν βοηθω όποιον μπορώ μέχρι εκεί οποίος μου ρίξει φαπα θα του σπάσω το χέρι για να μην το ξανακάνει (υποθετικά τα παραπάνω και χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης με κανέναν απλά ή άποψη μου).Και δεν κατάλαβα όταν με πειράξεις και ανταποδώσω γιατί χάνω την ταπεινότητα μου?Ταπεινός τι σημαίνει δηλ σκύβω το κεφάλι και συνχωρω όλους και όλα ούτε από αυτό θα πάρω .
 
Δεν πειράζει παιδιά δε θα γίνουμε όλοι άγιοι ας ξεφύγει και κανένας .Εγώ στο παραπάνω θέμα θα του αλλάζα τα φώτα όχι θα μας σκοτωναμε έτσι γιατί τους καβλωσει και θα τους συνχωρουσα κιόλας.Γιαυτο δεν πολύ γουστάρω κάποια στοιχεία της θρησκείας αν φας ένα χαστούκι γυρνά και το άλλο μάγουλο ,να κάνω τι ?το καρπαζοεισπρακτορα η να είμαι μια ζωή υπό και να περιμένω το θεό να με λυπηθεί και να τιμωρήσει αυτούς μετά θάνατον πού πριν πεθάνουν αν μετανοήσουν πραγματικά θα συνχωρεθουν για τις φαπες που μου ρίχνανε και θα πάμε όλοι μαζί στο παράδεισο.Δεν ξέρω αν φαίνομαι κυνικός αλλά χωρίς να φταίω προτιμώ να ρίχνω εγώ φαπες και να μετανιώσω ειλικρινά πριν το τέλος .Υποτελείς υπό το φόβο Θεού και συνχωρεμενοι όλοι, δε θα πάρω .Δεν πειράζω κανέναν βοηθω όποιον μπορώ μέχρι εκεί οποίος μου ρίξει φαπα θα του σπάσω το χέρι για να μην το ξανακάνει (υποθετικά τα παραπάνω και χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης με κανέναν απλά ή άποψη μου).Και δεν κατάλαβα όταν με πειράξεις και ανταποδώσω γιατί χάνω την ταπεινότητα μου?Ταπεινός τι σημαίνει δηλ σκύβω το κεφάλι και συνχωρω όλους και όλα ούτε από αυτό θα πάρω .
+1000!!!!!!!!!!!!
 
Ακριβως ετσι μεγαλωσα και γω , σε ενα ορεινο χωριο της Ευρυτανιας. Αρα συμφωνεις οτι αξιζε τον κοπο , ολο αυτο που εγινε.
Και παμε μπροστα γενικα , κι ας χανουμε κατι απο την ψυχη μας
Δεν σου λείπει κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις, και την εποχή που ζούσαμε στο χωριό (και κάποιοι επιστρέψαμε) δεν μας έλειπαν οι ανέσεις του πολιτισμού, όπως δεν λείπουν στο ελεύθερο πουλί οι ανέσεις του κλουβιού. Είναι πιο αντικειμενικός ο πόνος του να χάνεις αυτό που έχεις από τη χαρά του ν' αποκτάς εκείνο που ποτέ δεν είχες. Όλα είναι μια ανταλλαγή, και κάθε άνεση κοστίζει πολύ, τόσο σε ελευθερία όσο και σε ψυχή, διότι, για ένα κομμάτι ψωμί, δε φτάνει μόνο η δουλειά. Και σ' αυτή την ανταλλαγή βγαίνουμε πάντοτε χαμένοι.
 
Επ ευκαιρια να υπενθυμισω, οτι απο την Παγκοσμιοποιηση της τελευταιας 30ετιας , 400.000.000 ανθρωποι μονο στην Κινα , βγηκαν απο αυτο το επιπεδο ζωης που περιγραφεις .
Πόσο μ’ αρέσουν αυτές οι «αυταπόδεικτες», οι αριθμητικά τεκμηριωμένες ψευδαισθήσεις της «Ορθολογικής Αισιοδοξίας»!...

Περιορίζουμε μονομερώς το βλέμμα μας στο σκύλο που χορταίνει δίχως να μας απασχολεί η πίτα που τελειώνει.

Είναι σαν να λέμε ότι ο πλούτος της Ελλάδας έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια από τους υπερτυχερούς του Lotto και του Joker!

Λες κι αν άρουμε τις αντιστάσεις μας σ’ αυτό το οικονομικό σύστημα, που αφομοιώνει τα πάντα, θα μας κάνει όλους πλούσιους χωρίς να ρευστοποιήσει ανθρώπους και πλανήτη!

Λες και ο πλούτος του παλατιού δεν αντιστοιχεί στην ανέχεια των χωρικών του.

Λες και η ευημερία και ο πλούτος του «Πρώτου Κόσμου» δεν αντιστοιχεί στην αθλιότητα και την αφαίμαξη όλου του άλλου.

Λες και όλη αυτή η «Ανάπτυξη»(διόγκωση) των «ανεπτυγμένων» χωρών δεν αντιστοιχεί σ’ ένα αδιανόητο για τις δυνατότητές τους χρέος.

Λες και το θαύμα των Οικονομικών δεν αντιστοιχεί στην τραγωδία των ανθρώπων και του περιβάλλοντος.

Πόση ευφυΐα απαιτείται για να δεις την ισορροπία των πραγμάτων;;;

Δηλαδή όλοι αυτοί οι 400.000.000 Κινέζοι, έγιναν πλουσιότεροι δίχως άλλοι τόσοι στον υπόλοιπο πλανήτη να γίνουν ανάλογα φτωχότεροι, είτε σε αγαθά είτε σε ανθρωπιά; Μάλλον γι’ αυτό επιβραβεύονται κιόλας από το κράτος τους:

Η πρώτη ψηφιακή δικτατορία στον κόσμο
(γραμμένο ένα χρόνο πριν τον COVID-19)

Leave no dark corner
 
Ειμαι απολυτα Αθεος, Φιλελευθερος της Αστικης Κοινοβουλευτικης Δημοκρατιας
"Λαος" δεν υπαρχει (σαν κατι επακριβως καθορισμενο) Ειναι μια εννοια που φτιαχτηκε απο την αριστερα . Ειναι το ιδιο γλωσσικη-νοητικη απατη

'Αρθρο 1: (Μορφή του πολιτεύματος)​

1. Tο πολίτευμα της Eλλάδας είναι Προεδρευόμενη Kοινοβουλευτική Δημοκρατία.
2. Θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η λαϊκή κυριαρχία.
3. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα.
Δηλώνεις υπέρμαχος ενός πολιτεύματος που θεωρείς ανύπαρκτο το θεμέλιό του και απλή γλωσσική-νοητική απάτη.
Αντιλαμβάνεσαι τις αντιφάσεις στις οποίες πέφτεις;

Με όση υψηλή ευκρίνεια κι αν παρατηρείς τα δέντρα, με όση πιστότητα κι αν τ' αναπαράγεις, το νόημα είναι το δάσος το οποίο δεν σε αφορά.
 
Να δω τι θα τους κανει ο Ζελεντσκι το ταγμα Αζοφ , μετα τον πολεμο. Πολεμανε σαν σκυλια με φοβερο φρονημα και μετα στην ειρηνη θα θελουν αναγνωριση και μεριδιο εξουσιας. Αλλα Ναζι στην ευρωπαικη κοινωνια δεν γινεται.
Φαντάζομαι, από «μαχητές της ελευθερίας» θα γίνουν κι αυτοί (ξαφνικά) «εχθροί της δημοκρατίας».
Μεγάλο μάθημα ιστορίας η πρόσφατη ιστορία της Ουκρανίας!...
Βλέπουμε live το τι συνέβη σε βάθος τουλάχιστον διακοσίων ετών.
Την εμπιστοσύνη μας όμως στους δημοκρατικούς και φιλελεύθερους θεσμούς της «Δύσης» δεν τη χάνουμε, έτσι;

Ήμουν που ήμουν δύσπιστος με την Ιστορία...
 
Δεν σου λείπει κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις, και την εποχή που ζούσαμε στο χωριό (και κάποιοι επιστρέψαμε) δεν μας έλειπαν οι ανέσεις του πολιτισμού, όπως δεν λείπουν στο ελεύθερο πουλί οι ανέσεις του κλουβιού. Είναι πιο αντικειμενικός ο πόνος του να χάνεις αυτό που έχεις από τη χαρά του ν' αποκτάς εκείνο που ποτέ δεν είχες. Όλα είναι μια ανταλλαγή, και κάθε άνεση κοστίζει πολύ, τόσο σε ελευθερία όσο και σε ψυχή, διότι, για ένα κομμάτι ψωμί, δε φτάνει μόνο η δουλειά. Και σ' αυτή την ανταλλαγή βγαίνουμε πάντοτε χαμένοι.
Μας βομβάρδιζε η τιβι του μπάρμπα νυχθημερόν με τα καλούδια-καλουπια της πρωτεύουσας‼️(εκείνο το sprite ααααααμαν είπαμε να σκάσει μύτη στο μπακάλικο)
 
Δεν πειράζει παιδιά δε θα γίνουμε όλοι άγιοι ας ξεφύγει και κανένας .Εγώ στο παραπάνω θέμα θα του αλλάζα τα φώτα όχι θα μας σκοτωναμε έτσι γιατί τους καβλωσει και θα τους συνχωρουσα κιόλας.Γιαυτο δεν πολύ γουστάρω κάποια στοιχεία της θρησκείας αν φας ένα χαστούκι γυρνά και το άλλο μάγουλο ,να κάνω τι ?το καρπαζοεισπρακτορα η να είμαι μια ζωή υπό και να περιμένω το θεό να με λυπηθεί και να τιμωρήσει αυτούς μετά θάνατον πού πριν πεθάνουν αν μετανοήσουν πραγματικά θα συνχωρεθουν για τις φαπες που μου ρίχνανε και θα πάμε όλοι μαζί στο παράδεισο.Δεν ξέρω αν φαίνομαι κυνικός αλλά χωρίς να φταίω προτιμώ να ρίχνω εγώ φαπες και να μετανιώσω ειλικρινά πριν το τέλος .Υποτελείς υπό το φόβο Θεού και συνχωρεμενοι όλοι, δε θα πάρω .Δεν πειράζω κανέναν βοηθω όποιον μπορώ μέχρι εκεί οποίος μου ρίξει φαπα θα του σπάσω το χέρι για να μην το ξανακάνει (υποθετικά τα παραπάνω και χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης με κανέναν απλά ή άποψη μου).Και δεν κατάλαβα όταν με πειράξεις και ανταποδώσω γιατί χάνω την ταπεινότητα μου?Ταπεινός τι σημαίνει δηλ σκύβω το κεφάλι και συνχωρω όλους και όλα ούτε από αυτό θα πάρω .
Τάπεινος δεν σημαινει σκυβω το κεφαλι η γυριζω και το αλλο μαγουλο αδερφε ουτε και Ο Θεος θελει να τον ακολουθουμε απο φοβο
Ουτε εγω θα αφησω να πειραξει καποιος ουτε θα του γυρισω το μαγουλο
Αλλα εγω δεν προκειτε να γινω Αγιος
Ειναι πιο βαθια νοηματα και πως να τα εξηγησει καποιος σαν εμενα
Ειμαστε ανθρωποι εχουμε αδυναμιες και παθη και σαφως γιαυτο εχω πει οτι δεν μπορουμε να συγχωρουμε ολοι και το ιδιο ευκολα
Εγω δεν μπορω
Τουλαχιαστον τα παντα
Γιαυτο και θεωρω αναξιο εμενα να παω στο Αγιο Ορος
Πως να παω σε Αγιο Τοπο ενω ειμαι τοσο σκαρτος σε τοσα πολλα
Ειναι πολλα κεφαλαια μαζι και υπαρχει πολυ βαθυ νοημα σε αυτα ωστε να τα αναπτυξη καποιος πιστευω σε ενα ποστ
Ολα ξεκινουν ομως απο ενα πραγμα
Αυτοκριτικη!
Μπορουμε να κρινουμε μονο εμας
Και εαν το κανουμε συμφωνα με απλα-χωρις φανατισμους- πραγματα που καθενας μας μεσα απο την θρησκεια μας μπορει να εμπεδωσει- ολα τα αλλα ερχονται
Και καποι εκει ξυπνιουν μεσα μας ξανα οο χαμενες αληθινες αξιες της ζωης
Αν κρινω εμενα δεν θα χω χρονο η θαρρος να κρινω το αλλο
Θα βρω ενα σωρο σκατα δικα μου να με αποθαρυνουν
Ενα απλο παραδειγμα
Απο την αλλη αν κρινω εμενα θα νιωσω και τον πονο του αλλου
Η θα καταδικασω τον ξεπεσμο του
Ισως προσπαθησω κιολας να τον βοηθησω
Η να βοηθησω αυτον που υποφερει λογο του ξεπεσμού του αλλου
Ολα ξεκινουν απο εμας
 
Έχει αρχίσει να στραβώνει άσχημα αυτός ο πόλεμος. Οι απελάσεις δεκάδων Ρώσων διπλωματών ( εμείς; πλάκα θα 'χε!) δείχνουν και την αληθινή πρόθεση των Δυτικών να απομακρύνουν τις διαπραγματεύσεις και να συντηρήσουν τον πόλεμο. Το ερώτημα είναι αν πράγματι οι Ευρωπαίοι θεωρούν αληθινή απειλή για την ασφάλειά τους τη Ρωσία ή απλώς σέρνονται από την Αμερική που με την οικονομική βοήθεια και τα όπλα που στέλνει στην Ουκρανία ονειρεύεται ένα ευρωπαικό Αφγανιστάν για τη Ρωσία.
 
Έχει αρχίσει να στραβώνει άσχημα αυτός ο πόλεμος. Οι απελάσεις δεκάδων Ρώσων διπλωματών ( εμείς; πλάκα θα 'χε!) δείχνουν και την αληθινή πρόθεση των Δυτικών να απομακρύνουν τις διαπραγματεύσεις και να συντηρήσουν τον πόλεμο. Το ερώτημα είναι αν πράγματι οι Ευρωπαίοι θεωρούν αληθινή απειλή για την ασφάλειά τους τη Ρωσία ή απλώς σέρνονται από την Αμερική που με την οικονομική βοήθεια και τα όπλα που στέλνει στην Ουκρανία ονειρεύεται ένα ευρωπαικό Αφγανιστάν για τη Ρωσία.
Η Αμερική θέλει έναν πόλεμο φθοράς για την Ρωσία.Η Ρωσία-Κινα-Ινδια έχουν υπογράψει τα κέρατα τους τα τραγια και οι Ευρωπαίοι θυμίζουν τσοπανόσκυλο που μαζεύει κλωτσιές με το που σκεφτεί να γαβγίσει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top