Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μανιώδης Vegan αλλά όταν βρεθεί τσάμπα μάσα
καταβροχθιζουμε μέχρι και γρν-κεφαλα

Δεν το βλέπω αλλά είδα χθες που τραγούδησαν....Τι πραγματικά τραγούδησε ο βετζετέριαν από τα λιντλ...Έται φαντάζομαι θα είναι και η πλειοψηφία απο τους μπροκολοφονιάδες...
 
Ένα παράδειγμα από την επικαιρότητα και επειδή το ανέφερε ο κάπτεν παραπάνω. Του υπαγορεύεται η απόφαση να στείλει όπλα στην Ουκρανία, η πλειονότητα του ελληνικού λαού δε συμφωνεί, το ίδιο και η αντιπολίτευση. Ρώτησε κανέναν; Κι αν η αντιπολίτευση ήταν στην εξουσία; Είπαμε, οι πράξεις κρίνονται!
...καλά αν η αντιπολίτευση ήταν στην εξουσία!....Σπύρο μην στέλνανε περισσότερα αυτοί...καθότι αριστεροί και τους αρέσουν τ' άρματα!

Υ.Γ...όλοι οι σκύλοι μια γενιά Σπύρο μου....
 
...καλά αν η αντιπολίτευση ήταν στην εξουσία!....Σπύρο μην στέλνανε περισσότερα αυτοί...καθότι αριστεροί και τους αρέσουν τ' άρματα!

Υ.Γ...όλοι οι σκύλοι μια γενιά Σπύρο μου....
Στα λόγια μου έρχεσαι καπετάνιο‼️τον Γιάννη με το ένα ν ξέχασες που έχει προτείνει από καιρό να δώσει 1-2 νησάκια για να μπει τέλος στις διαμάχες με τα γειτονιά....το δε ΚΚΕ απλά δεν γουστάρει να κυβερνήσει...σύμφωνα με τα λεγόμενα του πάντα....ποιος μας έμεινε❓ο Βελόπουλος που με ότι πουλά έχει γίνει καλά❓❓❓τίποτα μόνο ο Κιμ .....θα μας σώσει‼️....
 
Επειδή είμαστε καλοπροαίρετοι και θέλουμε να κρίνουμε τις πράξεις και όχι τις προθέσεις, δεν βάζουμε στο ίδιο σακί τα κόμματα που άσκησαν εξουσία με όσα δεν συμμετείχαν σ' αυτήν ...
Αυτά πού ακόμα δεν άσκησαν εξουσία χρησιμοποιούν και θα χρησιμοποιήσουν αυτό σαν δικαιολογία για να κατασπαράξουν τον εθνικό κορβανά!

.. δεν ξεχνάμε ότι αν οι εκλογές μπορούσαν αληθινά ν' αλλάξουν τα πράγματα......

Μπορούν οι εκλογές να αλλάξουν αληθινά τα πράγματα;;;
Αν ναι, τότε κάτω από ποιές προϋποθέσεις;;;
 
Last edited:
Στα λόγια μου έρχεσαι καπετάνιο‼️τον Γιάννη με το ένα ν ξέχασες που έχει προτείνει από καιρό να δώσει 1-2 νησάκια για να μπει τέλος στις διαμάχες με τα γειτονιά....το δε ΚΚΕ απλά δεν γουστάρει να κυβερνήσει...σύμφωνα με τα λεγόμενα του πάντα....ποιος μας έμεινε❓ο Βελόπουλος που με ότι πουλά έχει γίνει καλά❓❓❓τίποτα μόνο ο Κιμ .....θα μας σώσει‼️....
...όχι φίλε εσύ πρέπει να έρθεις στα δικά μου...

Είπα και ελάλησα προηγουμένως , δεν θα το ξαναπώ...και οι 300 έξω!

Λυπούμαι που ξανά αναφέρεις τον Κιμ, μάλλον για το έβγαλμα από το τέλμα δεν το πίστευες....

Κάνε λοιπόν καμία προσευχή να το πατήσει...

Αλλά σκέψου καλά πριν , γιατί έχεις παιδιά Γιάννη, και έχει και όλος ο κόσμος...

Δεν το ξανασυζητώ , σε παρακαλώ πολύ Γιάννη....
 
Last edited:
Αυτά πού ακόμα δεν άσκησαν εξουσία χρησιμοποιούν και θα χρησιμοποιήσουν αυτό σαν δικαιολογία για να κατασπαράξουν τον εθνικό κορναβά!
Θόδωρε αυτό είναι για το δικαίωμα στην ελπίδα που έχει ο καθένας μας, αν και κάποιοι περίεργοι λένε ότι όποιος ζει με την ελπίδα πεθαίνει απελπισμένος!


Μπορούν οι εκλογές να αλλάξουν αληθινά τα πράγματα;;;
Αν ναι, τότε κάτω από ποιές προϋποθέσεις;;;
Φαντάζομαι ότι ξέρεις τη συνέχεια μετά τα αποσιωπητικά !
 
Με ποιό θέμα θα κατέβουν;
  • τους σκοπιανούς, συγνώμη "μακεδόνες" ήθελα να πω, τους εξυπηρέτησε ήδη αυτός που όταν τον ακούω/βλέπω με πιάνει αναγούλα.
  • Την πράσινη ανάπτυξη την ξεκινησε ο γιωργάκης και την αναπτύσσει επιτυχώς ο κούλης,
  • ΛΑΟΤΚΙ; τους πρόλαβε πάλι ο κούλης.
  • Διάλυση της Γιουγκοσλαβίας ή της Λιβύης; το έκαναν οι πράσινοι της Γερμανίας
Βέβαια τώρα μένουν
  • τα "ορυκτά", καλό θέμα, να δώσουν τα βρώμικα στους γείτονες, μαζί με κανα νησάκι
  • οι μπροκολοφονιάδες, δηλ. η κατάργηση της κρεατο- και ψαροφαγίας, με συνέπεια
  • την κατάργηση του κυνηγιού και του ψαρέματος.
Ξέχασα κάτι;

ΥΓ: προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: είμαι 100% υπέρ της προσωπικής ελευθερίας και της προστασίας του περιβάλλοντος, αλλά πάντα μέσα στα εθνικά πλαίσια και τον σεβασμό στην ελληνική κοινωνία και παράδοση και όχι σαν λωτοφάγος και καταναλωτής εισαγωμένων ψευτοπροοδευτικών ιδεασμάτων και καταναγκαστικών και ψυχαναγκαστικών συμπεριφορών.
ΥΥΓ: Η γνώμη μου: το κόμμα των πρασίνων στην Ελλάδα είναι από τα πιό επικίνδυνα για την ελληνική κοινωνία - αλλά και για την ανθρωπότητα γενικά, είναι μία άλλη οργουελινιακή εκδοχή διακυβέρνησης.
 
Είμαστε η χώρα που γέννησε τη Δημοκρατία δε λένε,γιατί να μην ψηφίσουμε 300 άλλους από αυτούς και αν τελικά παρουσιαστούν στο τέλος όμοιοι άλλους μετά .Δεν είναι πιο δίκαιο να κλέβουν και κάποιοι άλλοι όλο οι ίδιοι κατάντησε αηδία και πιο δημοκρατικό είναι έτσι θα κοπούν και τα πολλά αλισβερίσια αν ο άλλος ξέρει ότι μια μπήκε και δε ξαναμπαίνει .Γιατί πίστεψέ το μέλημα όλων των πολιτικών όταν μπουν στη Βουλή είναι πως θα πεθάνουν μέσα εκεί και τίποτε άλλο όλα τα άλλα γίνονται με στόχο αυτό .
 
...Φαντάζομαι ότι ξέρεις τη συνέχεια μετά τα αποσιωπητικά !

... κάποιοι περίεργοι λένε ότι όποιος ζει με την ελπίδα πεθαίνει απελπισμένος!

Τέλειο!!

(δεν μπόρεσα να κάνω ακριβή παράθεση στο κείμενό σου, για τεχνικούς λόγους, έχεις κάνει παράθεση μέσα στο δικό μου κείμενο.)
 
Είμαστε η χώρα που γέννησε τη Δημοκρατία δε λένε,γιατί να μην ψηφίσουμε 300 άλλους από αυτούς και αν τελικά παρουσιαστούν στο τέλος όμοιοι άλλους μετά .Δεν είναι πιο δίκαιο να κλέβουν και κάποιοι άλλοι όλο οι ίδιοι κατάντησε αηδία και πιο δημοκρατικό είναι έτσι θα κοπούν και τα πολλά αλισβερίσια αν ο άλλος ξέρει ότι μια μπήκε και δε ξαναμπαίνει .Γιατί πίστεψέ το μέλημα όλων των πολιτικών όταν μπουν στη Βουλή είναι πως θα πεθάνουν μέσα εκεί και τίποτε άλλο όλα τα άλλα γίνονται με στόχο αυτό .
Οι κακές γλώσσες λένε: η εξουσία διαφθείρει.
 
Αυτά πού ακόμα δεν άσκησαν εξουσία χρησιμοποιούν και θα χρησιμοποιήσουν αυτό σαν δικαιολογία για να κατασπαράξουν τον εθνικό κορβανά!



Μπορούν οι εκλογές να αλλάξουν αληθινά τα πράγματα;;;
Αν ναι, τότε κάτω από ποιές προϋποθέσεις;;;
Φίλε Θεόδωρε, από το να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας και να λέμε διαφορές αερολογίες, φιλοσοφίες και προβλέψεις ταρώ , νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο για αρχή που είναι προτιμότερη από αμπελοφιλοσοφίες , να διώξουμε αυτούς τους ήδη υπάρχοντες στην βουλή και να να μην ξαναπατήσουν ...αν μη τι άλλο θα ήταν ένα ηχηρό μήνυμα ότι έχουμε ....εγκέφαλο!

Υ.Γ…προσωπικές πάγιες απόψεις και μόνον…:)
 
... κάποιοι περίεργοι λένε ότι όποιος ζει με την ελπίδα πεθαίνει απελπισμένος!

Τέλειο!!

(δεν μπόρεσα να κάνω ακριβή παράθεση στο κείμενό σου, για τεχνικούς λόγους, έχεις κάνει παράθεση μέσα στο δικό μου κείμενο.)
....βεβαίως! για να ελπίζεις για κάτι πρέπει να παλεύεις για αυτό!:)
 
Φίλε Θεόδωρε, από το να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας και να λέμε διαφορές αερολογίες, φιλοσοφίες και προβλέψεις ταρώ , νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο για αρχή που είναι προτιμότερη από αμπελοφιλοσοφίες , να διώξουμε αυτούς τους ήδη υπάρχοντες στην βουλή και να να μην ξαναπατήσουν ...αν μη τι άλλο θα ήταν ένα ηχηρό μήνυμα ότι έχουμε ....εγκέφαλο!

Υ.Γ…προσωπικές πάγιες απόψεις και μόνον…:)
Έξω οι κόκκινοι, μέσα οι πράσινοι !!!!
 
Φίλε Θεόδωρε, από το να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας και να λέμε διαφορές αερολογίες, φιλοσοφίες και προβλέψεις ταρώ , νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο για αρχή που είναι προτιμότερη από αμπελοφιλοσοφίες , να διώξουμε αυτούς τους ήδη υπάρχοντες στην βουλή και να να μην ξαναπατήσουν ...αν μη τι άλλο θα ήταν ένα ηχηρό μήνυμα ότι έχουμε ....εγκέφαλο!

Υ.Γ…προσωπικές πάγιες απόψεις και μόνον…:)
Σε αυτό που προτείνεις βλέπω δύο ανυπερβλητες δυσκολίες:
  1. για να διώξεις όλους τους υπαρχοντες με εκλογές θα χρειαστείς μία πλειοψηφία που δεν σκέφτεται όπως σκέφτεται ο σημερινός μέσος Ελληνας/Ελληνίδα
  2. για να μην ξαναπατήσουν οι ήδη υπάρχοντες, θα πρέπει η πλειοψηφία από το 1. να έχει δημιουργήσει κυβέρνηση και να τους το απαγορεύσει δια νόμου.
Άρα ...
 
...για να διώξεις όλους τους υπαρχοντες με εκλογές θα χρειαστείς μία πλειοψηφία που δεν σκέφτεται όπως σκέφτεται ο σημερινός μέσος Ελληνας/Ελληνίδα....
...άρα λοιπόν παίρνει οτι του αξίζει....!!!

Όταν θα αλλάξει μυαλά θα πάρει κατι καλύτερο....

Ισχύει αυτό και όταν παίζω τζοκερ ή λόττο; Γιατί ελπίζω να κερδίσω το τζακποτ..sarcastic.

...μιλάς για τυχερά παίγνια, και δεν θα έπρεπε....η λευτεριά δεν ήρθε σε κανέναν λαό με 5 ευρώ Θεόδωρε αλλα με αίματα!
 
...άρα λοιπόν παίρνει οτι του αξίζει....!!!

Όταν θα αλλάξει μυαλά θα πάρει κατι καλύτερο....
Ακριβώς!
...
...μιλάς για τυχερά παίγνια, και δεν θα έπρεπε....η λευτεριά δεν ήρθε σε κανέναν λαό με 5 ευρώ Θεόδωρε αλλα με αίματα!
Ειπα να χαλαρώσω λίγο την συζήτηση, πιστεύω πως και τα πιό σοβαρά θέματα χρήζουν μιάς δόσης χιούμορ...
 
Σεβαστή η πίστη στην ορθοδοξία ή οποιαδήποτε άλλη πίστη ,αλλά η Ελλάδα μεγαλουργησε και πρωτοστάτησε όταν οι Έλληνες δεν πίστευαν σε θεούς ,παρά θεωρούσαν εαυτούς παιδιά των θεών . Και η ειδοποιός διαφορά στον τρόπο σκέψης μεταξύ Ελλήνων της αρχαιότητας και του σήμερα είναι πως από ορθολογιστες μεταλλαχτηκαν σε μοιρολατρες( σωσον κύριε τον λαόν σου, κλπ). Αν δηλαδή ο μωαμεθανισμος ήταν ανεκτικός στους αλλοθρησκους, όλα καλά ; Νομίζω ότι το να είμαι άθεος με εθνική συνείδηση Ελληνική , δεν μου στερεί την ταύτιση με τους αγωνιστές του 21 .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top